1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во Господ?

Дискусија во 'Религија' започната од Magnolija, 3 декември 2009.

?

Дали верувате во Господ?

  1. Да, верувам

    1.448 глас(а)
    75,5%
  2. Не сум сигурна

    168 глас(а)
    8,8%
  3. Не, не верувам

    301 глас(а)
    15,7%
  1. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Според психологијата, чувствата се најизмамлива работа кај човекот. Всушност сите семинари за емоционална интелигенција тврдат дека за да донесе човек вистинска одлука, треба да ги одвои чувствата од разумот и се наведуваат разни примери како луѓе донеле катастрофални одлуки под набојот на емоциите, затоа што биле водени од чувства, а не од разум.
    Исто така скоро секој/а поминал низ она чувство на заљубеност каде што мислиме дека таа е таа личност со која ќе го поминеме цел живот, дека не можеме без него/неа, дека таа е личноста судена за нас итн. За после некое време да се разделиме, да преболиме, да се заљубиме во друга личност и да се смееме на тоа како сме се чувствувале за бившиот/та.

    Слично е и со прашањето за Бог. Некој тоа го чувствува во срцето, некој не. Но Бог не може да постои за едниот, а да не постои за другиот. Ако Бог постои - Тој постои за сите, дури и за оние кои не го чувствуваат. Ако Бог не постои - Тој не постои за сите, дури и за оние кои го чувствуваат.
    А за да видиме дали Бог навистина објективно постои, мораме да ги тргнеме чувствата на страна и да се свртиме кон разумот, науката, логиката. Науката силно посочува на тоа дека овој свет има Создател и дека не е возможно се така случајно да настанало. Дизајнот во природата го гледаме насекаде каде и да погледнеме, и во далечините на галаксиите, и во длабочината на молекулите и атомите. Впрочем и затоа мнозинството врвни научници веруваат во Бог.
     
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Навистина?
    Науката тврди дека постои Бог?

    Пак ли ќе го вртиш истиот муабет?
     
    На Just.do.it, crimson, lovestoneddd и 8 други им се допаѓа ова.
  3. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Hail Satan :devil:
     
    На lovestoneddd и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
  4. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.241
    Допаѓања:
    4.761
    Пол:
    Женски
    Oвде пишува баш спротивно :^)(цитати од Библијa btw)

    Heart4_Jer-29_13_p1-1.jpg
    25673.jpg

    Да не се повторувам
    Не во умот нити книги со кои може да се манипулира иако пак ќе речам и таму можат да се најдат и потврдат вистини(ако се сака) но првенствено преку срцето/чувствата/интиуцијата потоа здравиот разум и природата и науката.
     
    Последна измена: 27 ноември 2019
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    @EvAngelos не можеш тие работи да ги поврзеш никако со Господ. Гледај има многу емисии каде се објаснуваат идеите за тоа како луѓето го измислиле Господ.
     
    На Alisa22 и Cinnamon Bun им се допаѓа ова.
  6. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
     
    На WildMk, lovestoneddd, Cinnamon Bun и 2 други им се допаѓа ова.
  7. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    @Someonespecial , за ѕвездата да експлодира, прво требала да биде создадена :) Ѕвезда сама од себе тики така со магија не може да настане. Значи морало да има Создадел што ќе ја создаде. Создател на вселената по дефиниција ти е Господ - без разлика колку тоа „религиозно“ звучи.

    А и јаглеродот во ѕвездите се случува преку троен-алфа процес. Значи прво од два водородни атоми со фузија се создава хелиум, а потоа од два хелиумови атоми - берилиум, а потоа со фузија на уште еден хелиум се создава јаглерод. Но за да се создаде јаглерот на тоа високо енергетско ниво, морало некако да се потрефи и јаглеродот да постои баш во толкава возбудена состојба. И замисли тоа е баш така :) Ова физичарите го нарекуваат резонантно ниво на јаглеродот и за нив е мистерија како е можно тие енергетски нивоа да се потрефат баш за да резонираат и за да можело да се создаде јаглерод - скелетот на органските соединенија. Но за верниците на Бог тоа не е мистерија - туку е интелигентна креација :)

    И ова не важи само за јаглеродот. Скоро сите потешки елементи (со атомски број поголем од 6) во јадрото на ѕвездите мора да поминат прво преку фазата на јаглеродот. Што значи дека резонантното ниво на јаглеродот е погодно и за постоењето на сите други потешки елементи од периодниот систем.

    И не само тоа. Ако силната нуклеарна сила беше само 5 % послаба, тогаш само водородот ќе можеше да биде стабилен и периодниот систем ќе се состоеше само од водород. Немаше да постојат јаглеродот, железото, азотот, кислородот. Ако, пак, беше само 2 % посилна, протоните и неутроните ќе се врзуваа многу почесто и полесно и ќе образуваа многу тешки метали. Исто така, во тој случај, водородот би бил редок елемент, но тој претставува горивото на ѕвездите. Ако нема водород, ќе нема ни ѕвезди, ќе нема ни експлодирани ѕвезди, ќе нема ни топлина, ни светлина, никакви извори на енергија во вселената.
    Значи кога оваа сила би се променила само малку лево или десно - добиваме неструктуирана и безживотна вселена. Случајно или дизајнирано? Оставам на твојот разум и совест секако.

    А дури и да ги имаш на дланка веќе создадени тие елементи: водород, кислород, азот итн. Повели стави ги во чаша со вода и мешај и да видиме дали ќе се самосоздаде жива клетка :)

    Значи не спорам дека една опција како би можеле да настанат овие елементи е преку експлозиите на ѕвездите, но кога ќе ги земеш сите параметри на куп, тоа не само што не го исклучува Божјото постоење, туку баш напротив - го потврдува и го прави Бог уште повеличествен Создател кој преку висока уметност ја создал и Земјата и нас самите.
     
    На doubleg му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459

    Повторно се обидуваш да направиш синхронизација меѓу Божественото и биохемијата/хемијата (науката).

    Светот можеби настанал ex nihilo и Бог нема врска со тоа. Ever think about that?
    Материја - антиматерија (која се утврди со новите истражувања дека е исто така материја), се најновите научни сознанија во обид да се објаснат прапочетоците на светот.

    Запомни, ние сме производ на природата, не на Бог. Условите на земјата ни дале нам живот, не обратно. Исто како што дале на милион други животински видови.

    И не се восхитувај толку од универзумскиот дизајн...Да не те разочарам но, најверојатно нашето седиште е во некоја рендом изолирана црна дупка. Којзнае што има надвор од овој наш магичен ,,универзум". :)
    Сети се на Фермивиот парадокс и ќе ти биде јасно зошто напишаново...

    Знам дека бараш повисок степен на лична трансценденција и смисла но, ја нема. Сите сакаме да ја има, но осудени сме да живееме со проклетството на вистината.
     
    На Just.do.it, WildMk, Amellie13 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Lancier

    Lancier Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Машки
    Toa e tvoja vistina no milioni drugi pronasle druga vistina.Premnogu pretenciozno tvrdenje od tvoja strana nepotvrdeno so nisto.

    Antony Flew eden od popoznatite svetski ateisti pred krajot na svojot zivot napisa izvonredna kniga koja se vika There is a God.

    Mozes da si ja kupis na Amazon i da ja procitas.

    https://www.amazon.com/There-God-Notorious-Atheist-Changed/dp/0061335304

    Nikola Tesla najgolemiot um poslednite 200 godini ednas izjavil:

    - Jas se molam na Boga sekoj den

    Naukata potvrdila deka i dlaboko religioznite luge se mnogu pocvrsti karakteri i mnogu podobro se nosat so problemite vo zivotot i deka religioznite semejstva mnogu polesno naogjaat resenie za problemite.Religijata ima izvonreden pozitiven impakt vrz covekot i negoviot moralen razvoj.Sekojdnevno sum svedok na takvi prikazni koi go primile Boga i doziveale regeneracija na zivotot.Od druga strana zatoa i monasite ziveat vo prosek 85 godini zatoa sto pokraj duhovna cistina imaat i fizicka disciplina.
     
  10. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Ентони не можам да го сметам за научник, туку повеќе како духовник со оглед на неговата последна животна декада вклучително неговото дело.

    Тесла според некои хипотези црпел знаење за науката од етерот. Според други од Бог, според трети од akasha. Тоа се само претпоставки, никаде официјално не е потврдена неговата биографија како изворна литература. Ако е нешто ревидирано последната декада слободно постирај.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lancier

    Lancier Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Машки
    http://www.spc.rs/sr/osvrt_na_znachaj_nikole_tesle_za_crkvu

    Po mnogu socioloski prasanja Nikola Tesla bil mnogu blizok so crkovnoto ucenje.

    Ako ne mozes Entoni da go smetas togas mozes drugi stotici nobelovci koi bile hristijani ili veruvale vo bozja kreacija.

    Jas na primer na bogosluzbi mnogu cesto znam da naletam na makedonski naucnici:)
     
    Последна измена: 28 ноември 2019
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Не знаев дека цврст карактер, правилно носење со проблемите и имање здраво семејство вклучува да го водиш животот според една книга со правила што важат за 20 века наназад со идеја за живот после смртта што никој не може да ти го докаже; да отфрлиш планирање потомство според реалните можности, децата да ги воспитуваш на авторитарен начин и да очекуваш секогаш безусловна почит од нив, ако се геј или транс да се откажеш од нив или пак да ги праќаш во фактички кампови за мачење какви што се конверзионите терапии, па дури и да ги предадеш на теократски власти да ги затворат или во краен случај и да си ги убиеш (како што се случува во исламските земји). Тоа е таа прогресија што иде со сѐ подлабока религиозност. Браво за „науката“ што ти ја „потврдила“ оваа револуционерна теза.
    Надреална трагикомедија сте бре.
     
    На WildMk, Amellie13, lovestoneddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Чиј став е тоа, кое истражување ја потврдило оваа теза?

    Тоа што верувале во религија, и понатаму не ја прави науката поврзана со духовноста.

    Нивните апстрактни избори и теолошки сфаќања буквално ниту во еден труд не потврдиле јасно, недвосмислено со конкретни докази дека постои било каква сила надвор од материјата и овоземските физички закони.

    Еве, ако веќе навистина сакаш да знаеш, филозофите Августин Аурелиј и Гаунило (кои веќе ги имам споменато), се обиделе преку своите трудови да дадат доказ дека Бог постои, и во нивно време тие сознанија и дела биле сметани за значајни. Но, во денешно време е сепак утврдено дека тоа не е така. Доколку сакаш да прочиташ нешто подетално околу нивните теории, дела и излагања ќе ти оставам линк во ЛП за да не ја водиме дискусијата оф топик.

    Овие двајца, и уште неколку не толку значајни филозофи се единствените кои се обиделе да дадат докази за Божјото постоење но, не успеале во намерата. Сепак, тоа секако не значи дека нивниот труд е залуден или дека не биле интелигентни. Напротив. Само значи дека не претставиле физички доказ кој со сигурност би не разуверил дека е тоа така.

    Воедно имај предвид дека христијанството измеѓу другото упатува кон водење доблесен и умерен живот, не хедонистички во изобилство. Што значи го негира материјалното а го воздигнува Божјото - возвишеното. Затоа тврдам дека не постои никаква поврзаност меѓу науката (материјата) и теологијата. Една на друга се спротиставени од старт ради овие три реченици погоре.
     
    На WildMk и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  14. Lancier

    Lancier Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Машки
    Sir Robert Boyd e eden od pionerite vo britanskata vselenska nauka i osnovac na Mullard Space Science Labaratory koja e del od londonskiot univerzitet i voedno najgolema univerzitetska vselenska istrazuvacka grupa vo Britanija.Toj bil bas bas posveten hristijanin i imal posveteno nekolku knigi vo vrska so naukata i religijata.

    Hristijanstvoto ne go negira materijalnoto.Zosto bi?Pa hristijanite vo mnogu golem del gi izgradija skolite i univerzitetite kade podocna se proizveduvalo materijalno blago koe dalo i mnogu pozitivni raboti na civilizacijata.Materijalnoto stanuva problem koga stanuva opsesija i edinstven kriterium vo zivotot i go gubi svojot human karakter.Bar toa e moeto mislenje.
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Ленсиер, нивната верба нема врска со првичната теза дека никој преку материјални докази не докажал дека Бог постои. Приватниот живот воопшто не е важен. Важно е дека не постои корелација меѓу религијата и науката колку и да се трудите да направите дека постои.

    Колку книги и да има посветено, тоа се лични биографии и субјективни целини. Нема доказ и таквите научници науката ги смета за псевдо научници за жал.

    Христијанството го негира материјалното. Вели живот без претерување, со умереност. Откажување од секс, храна во изобилство, секс пред брак и брдо работи кои се апсолутна глупост во модерно време со право.
     
    Последна измена: 28 ноември 2019
  16. Lancier

    Lancier Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Машки
    Nikoj isto taka od druga strana nitu go dokazal sprotivnoto.Deka Bog odnosno kreator ne postoi.Toa se samo hipotezi koi delumno se zemaat za vistina ili poluvistina od politicki i ideoloski celi.

    Za ova drugoto ne bi komentiral.Sepak e premnogu subjektivno od tvoja strana.Ne gledam nikakov problem vo umerenosta.
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Не може да се докаже нешто што објективно не постои. Може да се има верба, но доказ не.
    Слободно реплицирај аргументирано со студија која цврсто го докажува Божјото постоење. Во спротивно се реплики на празно и waste of time. :)

    Што конкретно е субјективно во мојата реплика? Зошто умереност кога може изобилство? Кој тоа забранува изобилство, фиктивен Бог? Апстрактна идеја екстраполирана од страна на верници.
     
    На Someonespecial и Amellie13 им се допаѓа ова.
  18. Lancier

    Lancier Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Машки
    Zatoa sto izobilstvoto vodi kon destrukcija.Mnogu ednostavno.Toa e vece opipliv istoriski dokaz.

    Se dokazalo.Hristijanstvoto go izdrzalo testot na vremeto za razlika od toa sto site ateisticki sistemi propadnaa kako kula od karti i traeja kolku Yugo Zastava.

    Mene toa mi e najinteresno sto kolku povece se razviva naukata tolku povece se priblizuva kon religijata a ne obratno.
     
  19. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Напротив. Историјата покажала дека токму сиромаштијата води кон војни и деструкција, не изобилството.

    Во името на религија и територија се воделе најмногу борби во минатото. Небалансирана сива економија води кон деструкција. Жив пример се Истокот за тоа кои се сиромашни и гладни.

    Атеистичките концепти засега се покажуваат како најдобар модел на уредување во западно европските и скандинавски земји чиј прогрес се нотира во еко - политичките структури.
     
    Последна измена: 28 ноември 2019
    На Someonespecial и Amellie13 им се допаѓа ова.
  20. nora mora

    nora mora Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2019
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    ПОМОШ!!!
    Чустувам многу анксиозно и депресивно. Се започна пред некое време. Бев многу среќна личност исполнета со ведрина, благостостојба и голема вера во бог која ми даваше најголема сила. Наеднаш се се смени, додека не се најдов на разговор со духовен отец, и на после 3риот наш разговор разговаравме за грев онака ништо посебно. Се додека 2месеци покасно мене не ме изеде сугестијата и психата дека морам да се исповедам и кажам се за мене, дека имам големи грешки направено, а јас тоа несакав да го направам ми беше голем срам, постојано само на тоа мислеввв како што да направам... Собрав храброст и појдов и му кажав што ме мачи, нормално не објаснив све што било како било, но му кажав дека се каам, за блуд неморални работи околу тоа (ама потенцирам не го кажав тоа со отворени зборови) ... Во ред е ми рече не се секирај ти си многу млада. што било било останува зад тебе, од сега нов лист ми рече , и ми прочита разрешителна молитва.
    2 недели покасно се додека не ме изеде психата повторно зошто не сум кажала све... Му пишав порака на отецо, повтроно што ме мачи, ми рече да не се секирам и дека не станува збор за грев. Само тоа мислам не ми излегува од психата, само лежам и ништо не правам дома околу домашните обврси, немам сила да станам, хроничен умор имам. Полудувам само тоа мислам, неможам да се дружам ништо.
    ПОМОШ!!!
    А негледам никаква причина за ваква состојба, на духовна база!