Дали верувате во Господ?

Дискусија во 'Религија' започната од Magnolija, 3 декември 2009.

?

Дали верувате во Господ?

 1. Да, верувам

  1.204 глас(а)
  75,2%
 2. Не сум сигурна

  143 глас(а)
  8,9%
 3. Не, не верувам

  254 глас(а)
  15,9%
 1. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  А на пр:нели ХРИСТИЈАНСКИТЕ верници веруваат во СВЕТОТО ТРОЈСТВО(од теистички аспект)...а што ако АТЕИСТИТЕ веруваат во АНТИТРОИЧЕН БОГ кој е АПСТРАКТНОТО НИШТО од нивниот(атеистички аспект)а?
   
 2. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  Христос кажа Јас Сум Патот, Вистината и Животот а тие како сакаат
  ако продолжиш да бараш може ќе најдеш
  Бог ќе те убеди ако Тој сака
   
  На ynboo и Sweet Harmony им се допаѓа ова.
 3. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Па Бог ме убеди дека си у право....Али мислам без навреда дека Христос не се прогласи за себе дека е "Христос"(без расправање ти го викам ова)...И мислам дека Христос кажал дека САМО НЕГОВИОТ ОТЕЦ ГОСПОД е (патот,животот и вистината)...мислам дека ИСУС не се рачунаше како ИДОЛ ШРО СЕ ПРОГЛАСИ дека е демек патов висѕинава и животов...да можеби кажал Исус дека е ЕДНО СО БОГ пошто СИТЕ СМЕ ЕДНО СО БОГ но тоа незначи дека САМО ИСУС е демек патов вистината и животов...само си зборуваме...не се караме
   
 4. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  Не сум муслиман ни јудеист, ни будист да не верувам во Христос
  1Возљубени, не верувајте му на секој дух, туку испитувајте ги духовите – дали се од Бога, зашто многу лажни пророци излегоа во светот. 2По ова познавајте го Духот на Бога: секој дух кој исповедува дека Исус Христос дојде во тело, од Бога е; 3а секој дух кој не исповедува дека Исус Христос дојде во телото, не е од Бога; тоа е духот на антихристот, за кого сте чуле дека иде, и сега е веќе во светот. 4Вие сте од Бога, дечиња, и вие ги победивте, зашто е поголем Оној, Кој е во вас, отколку оној, кој е во светот. 5Тие се од светот, затоа зборуваат светски и светот ги слуша. 6Ние сме од Бога, кој Го познава Бога нè слуша нас; кој не е од Бога не нè слуша нас. По тоа го познаваме духот на вистината и духот на заблудата.
   
  На ynboo и Sweet Harmony им се допаѓа ова.
 5. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Pa koj e od Boga toj e od svetot...hahahaha...nemoze edni vajda da se od nebo a drugi vajda da se od planetava..just kidding
   
 6. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  светот е грешен, ќе изгори и ќе го снема
  ќе останат со Бог тие што го избрале Бог наместо гревовите од светот

  христијанството кажува кои се гревовите
   
  Последна измена од модератор: 12 февруари 2020 во 20:27
  На ynboo и Sweet Harmony им се допаѓа ова.
 7. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Pa bog nema da IM OPROSTI na tie sto NESAKAJKI gresele? Vajda NE ZA DZABE se racuna ko za Spasitel..a?Ne mi e jasna hristijanskata teologija..
   
 8. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  10 stari bozji zapovedi...znam....Ali spored moeto mislenje tie se MOJSEJOVI STARI COVECKOVI ZAPOVEDI...nezz sto e tocno....nezz dali se bozji ili coveckovi 10 stari zapovedi...
   
 9. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  Во новиот завет апостолите не поучуваат кои се гревовите и како треба како не треба
  Ќе прости се разбира ако заслужат, Бог ти ја знае душата подобро од тебе самата.
  На секој еден.
   
  На Sweet Harmony му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Woooowww mn mi se dopadna komplimentov....i stvarno bog mi ja znae dusata...ali sto ako NIE NEAME DUSA???od sto ziveeeme tuka na planetava?
   
 11. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Mislam deka ziveeme od naseto vnatresnoto NISTO, sto ne e dusata vo nas..
   
 12. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Jas ne veruvam ni vo duh ni vo dusa...ali go pocituvam toj sto veruva vo dusa ili vo duh..jas vo nisto ne veruvam
   
 13. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  Tи си нихилист ?
   
 14. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  A sto e toa?
   
 15. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  глупост, интелектуално срочена
   
 16. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  За многу години на сите верници
  Бог се јави!
   
 17. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Нихилистите ги негираат вредностите на некои или сите социјални структури, власта и законот, нормите, вредностите и моралните принципи.Abe jas NE gi negiram drzavnive zakoni,moralot,etikata,normite...Jas sum za svee toa sto ti go nabroiv...toa se OPSTESTVENI HUMANI RABOTI a jas sum HUMANITAREN HUMANIST...NE sum Nihilist za srekja..lol
   
 18. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  јас откај знам што си
  затоа те прашав
   
 19. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Na vistina se javi.....no mislam deka cim isus ziveel vo Egipet ko dete,sigurno rastel u tajnata vozemjanska organizacija sto mu dala ANTICKI TEHNOLOSKI RACEN CIP ZA DA PRAVI CUDA...i sigurno isus se dogovoril VOZEMJANITE SO SKRISNO NLO da go pustat gulapod od nebo vrz jesus i da najavat preku mihrofoncevo za KOJ E DEMEK JESUS...just kidding...
   
 20. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  No prob...