1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во Господ?

Дискусија во 'Религија' започната од Magnolija, 3 декември 2009.

?

Дали верувате во Господ?

  1. Да, верувам

    1.447 глас(а)
    75,5%
  2. Не сум сигурна

    168 глас(а)
    8,8%
  3. Не, не верувам

    301 глас(а)
    15,7%
  1. ♤the girl&

    ♤the girl& Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2022
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    255
    Пол:
    Женски
    Se soglasuvam so tebe , bash taka e
     
  2. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    794
    Во глобала точно, но не во целост. Има разлика од вера до религија како што имаш разлика од верник до верник. Не дека е невозможно да се манипулираат луѓето преку религијата, но ова повеќе го препишувам на наивноста на добар дел од населението. Ретко може да се најдат луѓе со соилидни познавања кои прават разлика во поимите како вера/црква/Бог/енергија/(па дури и) агностик итн. Многу често Бог го исповетуваат со енергија и натприродни енергични појави, па дури и со случајности. Многу грешна терминологија за жал.

    Светот ќе е поубаво место за живеење, ако нема луѓе што првенствено мислат за сопствена корист. А вакви секаде ги има, па и во цркви.
     
    На Dorita му/ѝ се допаѓа ова.
  3. tel-ef

    tel-ef Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2021
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Да, верувам. :)
     
  4. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
  5. Traveler91

    Traveler91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    911
    Пол:
    Женски
    Верувам.
     
    На Anah му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dorita

    Dorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Jas iskreno veruvav. Imav mnogu teski momenti vo zivotot i nikogas ne izgubiv nadez vo nego. No sto se sluci, koga imav 18 godini slucajno zapoznav eden covek koj se razbira vo astrologija no ne se zanimava so toa. Go zamoliv na shala da mi pogledne vo natalna karta i mi go rece slednovo: ti ke imas pari, i toa koga najmalku ke se nadevas, parite ke ti idat od stranstvo no nema tamu da zivees. Maz ti ke bide postar od tebe. Sega imam 27 godini,maz mi e 34,najdov slucajno eden oglas na internet i dobivme rabota za americka kompanija, jas bez nikakvo iskustvo stanav broker. Mi tekna na ova predviduvanje i se naeziv. Neli hristijanstvoto zabranuva astrologija i gatanje, toa e grev. Se zaprasav dali namerno e kvalifikuvano kako grev za da se skrijat nekoj raboti od nas. Tamu postoi vo astrologijata i karma i reinkarnacija. Ucenjeto za reinkarnacijata e mnogu postaro od hristijanstvoto. Kako tie luge dosle do takva ideja, dali ima navistina nesto, drugo sto ne mi e jasno ako znae nekoj da mi odgovori, sum gledala na internet na youtube slucaevi na luge sto se sekavaat na prosliot zivot dodeka se deca, i sum gledala luge sto ne se bile hristijani, krsteni, posle klinicka smrt se vratile i opisuvaat ubavo svetlo mesto. Dali samo nie krstenite odime vo rajot a site muslimani, hinduisti, kinezi, budisti i pola zemjina topka ke ide vo vecnata lava ili pekolot. Pa prekrasni lugje ima od site veri i rasi. Drugo nesto sto mnogu me kopka, zosto ako bog navistina postoi kako sto ni propovedaat nasite popovi za pekol, a tie ziveat najraskoshen zivot so vili so bazenti bez nikakov strav od nego, ste se zaprasale li?
     
    На Arjanit2021 и Аргентина * им се допаѓа ова.
  7. mesecar

    mesecar Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2020
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Машки
    Ѓаволот многу добро го познава минатото, во голема мера може да ја предвиди или "направи" од иднината. Он се ќе направи само да не го бараме и да не го запознаеме Господ. Не постои пекол, не онака како што ни велат
    (Или премолчуваат вистината) поповите. Одговорите се во Библијата и нашиот разум, природата, совеста. Долга е темава
     
    На AngelSky, GirlLove, prashinka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Dorita

    Dorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Covekot rabotese so program za astrologija so algoritmi na tablet, ne zboruvase so nikakvi demoni. Btw ako ne postoi pekol, sto postoi za "gresnite"
     
    На Arjanit2021 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Isaac

    Isaac Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Машки
    Не верувам, ама верувам дека со светот владеат луѓе кои веруваат и се масони и разни други окултисти.
     
  10. Beautiful Dreams

    Beautiful Dreams Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2022
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.927
    Пол:
    Женски
    Верувам.:)
     
  11. ladydy13

    ladydy13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2019
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Откако од светов замина една важна личност во мојот живот не знам дали уште верувам, не ни размислувам од тогаш.
     
  12. Cucueta

    Cucueta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Исто како и за 'безгрешните'
    Ништо.

    Памтиш како ти беше пред да се родиш?
    Е така ќе ти е и ко ќе умреш.
     
    На GirlLove, Indiegurl, Kbr и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. tel-ef

    tel-ef Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2021
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Господ не го создал ова лудило за тој да го спречи. Тој на сите ни дал памет и слободна воља.
    Неправдата што се случува, за тоа не е виновен Бог. Тоа да ги прашаш светските сили (на запад што се), зошто се случува неправда. Да не беше нивната злоба, немаше вака да биде. А, поголемиот дел од народот е за ќотек што клима на сите наредби од запад.
    Сите таги и болки се само од злобниот човек. Се' додека главите на државите и светските сили си купуваат најскапи модели на автомобили и што и да посакаат, со парите на народот, секогаш вака ќе биде.
    Исто така и за короната не е виновен Бог. Короната е вештачки вирус изработен од злобен човек во лабараторија, за да не' натера сите да бегаме од Бог, мислејќи дека не сака да не' заштити. А, имам едни читано како даваат "аргументи" дека Бог не постои кога не не' заштитува од короната. Па, да се изложувам на ризик да се заразам, а притоа да мислам дека Бог ќе ми помогне да не се заразам, е исто како да возам кола без кочници и да кажам 'ај ќе помогни Бог, нема да треснам во некоја бандера'. Бог ти дал ум за прво сам да си помогнеш, па Бог да ти помогне.
    Не се обидувам да ти го наметнам моето мислење. Кога веќе постави прашање, еве јас ти одговорив. Се надевам мојот одговор го задоволи твоето прашање.
     
    На Kimberly11, GirlLove, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Osogovski.

    Osogovski. Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2022
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Машки
  16. Heinz

    Heinz Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    Не. Не се сметам за lucky особа, никој не ме заштитил и не ми помогнал кога ми требало нити ги добив преки молитва на готово убавите работи што ги заслужувам за да верувам дека невидливо битие се грижи за мене и ме чува. Се што постигнав сама на себе си го должам за трудот, а тоа што уште не го постигнав се должи на многу лоши околности.
     
  17. Loslassen

    Loslassen Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2022
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    468
    Бог со големо Б сигурен сум дека нема. Посебно не христијанскиот или монотеистичкиот бог. Бог со мало б може да постои. А дали треба да му се верува тоа не знам.
     
    На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.978
    Допаѓања:
    8.266
    Пол:
    Машки
    Кој е разликата според тебе?
    Мало и големо б?
     
  19. Loslassen

    Loslassen Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2022
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    468
    Големо Б е Јехова а мало б е Зевс. Обично кога се зборува за Бог се однесува на Јехова и монотеистички богови. Кога е бог мало б тогаш може да е било кој, Зевс, Кришна, Ра итн. Дури и насловов Господ се однесува на Јехова или тројство зависи. Зошто едно од имињата на Јехова е Бог. Голема буква бидејќи е лично име.
     
  20. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Постои