Дали верувате во Господ?

Дискусија во 'Религија' започната од Magnolija, 3 декември 2009.

?

Дали верувате во Господ?

 1. Да, верувам

  1.205 глас(а)
  75,2%
 2. Не сум сигурна

  143 глас(а)
  8,9%
 3. Не, не верувам

  254 глас(а)
  15,9%
 1. capricorn93

  capricorn93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  2
  Jas ne veruvam vo gospod veruvam deka ima nekoja visa sila i nisto poveke
  ete moze gresam no toa e moe mislenje idam spored logika.
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.746
  А што има логично во вишите сили?
   
 3. RebelRiot

  RebelRiot Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  8
  Ех, нема ништо логично.. но логиката се базира на факти... :) Јас верувам дека постојат вишите сили иако не е логично. За нас е логично да падне јаболка под јаболкница.. всушност логични ни се физичките докази на Њутн, Ајнштајн, Џул, Паскал и многу други кои успеале да го докажат тоа, но не веруваме во нешто додека не видиме или додека некој не ни докаже(барем повеќето од нас не) Јас верувам дека има нешто над, нешто што ги руши скоро сите физички докази... Нешто што некогаш ќе биде докажано и прифатено како факт :)
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.746
  Јас секогаш се водам според тоа ДУР НЕ ВИДАМ - НЕ ВЕРУВАМ. Но Господ е единственото нешто кое не мора да биде видено за да верувам во него.
   
 5. Janalicious

  Janalicious Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  13
  Не верувам. Не верувам во нешта што не сум ги видела.
  а и многу пологичната е причата дека од мајмун сме настанати, мислам..реалност малце ;)
   
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.746
  Абе дека е пологична е, ама некако не ми се сака да верувам дека некој си мој таму прапрапрапра...n-пати прадедо бил мајмун :lol:
   
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.540
  Допаѓања:
  44.872
  Pa dobor da receme deka sme nastanati od majmui...zasto toas nekoi majmuni ne evoluirale? i zasto se uste postojat majmuni? Moze sum go propustila toj cas po biologija
   
 8. Katja.efremova

  Katja.efremova Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  78
  Jas veruvam vo Gospod i veruvam deka sekoja rabota koja ni se ima sluceno se slucila so pricina.Mnogu godini veke pred spienje se molam moz emi veruvate ili ne ama imav mnogu macni sonovi i ednostavno me bese strav da spijam od togas edna baba mi kaza da si ja kazuvam molitvata i eve do den denes nema den da sum legnala bez da se pomolam za moite najbliski i da si ja kazam molitvata i veruvajte dek amirno spijam vi kazuvam najiskreno :) Inaku i jas ne veruvam vo nesto dodeka ne vidam no Gospod e tokmu to anesto koe pravi isklucok i ne baram dokazi deka postoi ednostavno cuvstvuvam..taa verba mnogu pati mi pomognala da krenam napred i koga mi e najtesko i mislam deka za se sto sum se pomolila Gospod me slusnal i duri nekoi raboti koga ne se onaka kako sto sakam jas podozna izleguva dek ani en trebalo d abidat kako sto sakam jas ..taka da sekoj ima pravo na svoe mislenje :)
   
 9. Angiii

  Angiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  0
  [/quote] извини вака, немој да се навредиш, го ценам твоето мислење, но како можеш да не бараш доказ? Да веруваш во нешто што не е докажано дека постои? Мислам дека барем денес сите сме свесни за животот околу нас, што се случува. Дали стварно мислиш дека постои некој чичко на небото и не гледа? Зошто тогаш ние толку страдаме ако тој е тука, зошто има толку гладни во светот? Ние сами сме одговорни за својот живот, ние си ја одредуваме судбината и треба да веруваме во самите нас, а не во нешто што не сме сигурни дека постои.[/quote]

  E izvini ti .. no toj chichko kako shto go ti narekuvash postoi a za negovoto postoenje mene lichno ne mi trebaat dokazi i bez niv VERUVAM !..bidejkji kako i na povekjeto od nas taka i na mene mi pomognal i gi slushnal site onie molitvi i baranja koi eden CHOVEK tuka na Zemjata ne bi go zainteresirale .. A za toa zoshto tolku stradame.. E toa e zivotot ..toj lavirint ili pat kako nekoj shto go narekuva ..Ne bi bil interesen dokolku ne postoi zloto tagata solzite bolkata .. tuku samo srekja ljubov .. Loshi se chuvstvata nikoj ne gi saka DA toa e tochno no tie se onie koi ne menuvaat na nekoj nachin i ni pokazuvaat shto treba a shto netreba da pravime ..No da ne zvuchi kako filozofiranje tolku od mene .. I poradi seto ova NEMOJ da go meshash "Toj chichko" koj gleda od neboto .. Btw toa za veruvanje vo sebe i deka nie sme si odgovorni.. da toa se slozuvam ;) Pozz
   
 10. vajolet29

  vajolet29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  DA, i toa ne bara objasnuvanje!
   
 11. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.969
  хахахаха овде морав да прокоментирам....во однос на теоријата дека сме настанале од мајмуни и дилемите како и зошто сега не постојат такви мајмуни, само оној вид кој не еволуира го има на планетава.....јас си имам една логична дефиниција за сето тоа,вака.....под претпоставка ние сме настанале од мајмуни,значи одреден вид на мајмуни еволуирале во луѓе, а нели има повеќе видови на мајмуни, епа овој бил посебен вид кој успеал да еволуира во луѓе и сите од тој вид еволуирале, па затоа денес не постојат веќе такви мајмуни што можат да еволуираат :D а тоа што денес има мајмуни тоа се останатите врсти кои неможат да еволуираат!!!
  Ете ова е моето логично објаснување кое си го смислив јас за да можам да си ја сватам оваа теорија, може малце е смешно ама тоа е :lol: :lol: :lol:
  P.Sаааа да и во врска со темава имам претходно пост дека ВЕРУВАМ ВО ГОСПОД!
  P.P.S.леле колку пати пишав ЕВОЛУИРАЛЕ во постов хахахаххаха
   
 12. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.540
  Допаѓања:
  44.872
  Hahahaha i ja se posmeav... majmuni majmuni :) mene stvarno seto toa mi e smesno i duri da ne veruvav vo Gospod(a veruvam) pak ne bi mozela da poveruvam vo takva teorija. Neli Gospod nikoj ne go videl i ne se veruva vo ona sto ne go gledas? E pa dali videl nekoj majmun kako evoluira? Ahahahaa
   
 13. DarkAngel

  DarkAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Не верувам во Господ, постојат повеке причини за тоа една од нив е дека нема докази за негово постоење, друга е дека верувам во енергија, но се поткрепувам на науката што покажува дека секој човек дејствува на работите со својата внатрешна енергиај што ја поседува, а не некоја господова сила.
  А и уште нешто не ми се јасни луѓево како во 21 век уште веруваат во глупости ме потсекаат како пештерските луѓе кога се молеле на сонцето и утре да изгрее, на дождо пак да заврне и незам за уште шо не се молеле на вакви измислени богови.
   
 14. milce

  milce Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  20
  da sekako treba da se ima verba bidejki postoi visa sila koja rakovodi so nasiot um,nasiot zivot.Zar mnogupati ne sme se dvoumile i koga ke doneseme odluka cesto se prasuvame zosto bas taa sme ja donele a ne drugata.No toa e nesto sto odnatre ne tera toa da go storime.No sekoj ima pavo na svoe mislenje.........
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.746
  Добро бе дај шо сте запнале со тој 21 век? Шо сега ако сме 21 век и не треба да веруваме во ишто, да не треба случајно и голи по улица да шетаме? Страшна работа!
   
  На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
 16. DarkAngel

  DarkAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  не мислам дека ако е 21 век дека треба голи да одеме, туку мислам на денешнава технологија и целиот напредок во науката и како покрај тоа сеуште може да веруваат луѓето во чичко Господ :D , зарем не се образовани доволно за да знаат дека работите што се случуваат во животот не се господови работи. ;)
   
 17. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.746
  Тоа за шетањето голи го реков туку-така, не го сфаќај буквално, а тоа што викаш „зарем не се доволно образовани„... Образованието не го определува човека дали ќе му се моли на Господ или не. Не знам дали знаеш, но во западните земји во секоја поголема болница постои и просторија уредена како еден вид црква каде што луѓето ќе можат (ако сакаат) да се помолат за здравјето на своите најблиски. Значи според тебе еве на пример докторите не треба да веруваат во Господ? Точно е дека науката и технологијата се доста развиени во денешно време и којзнае уште колку ќе се развиваат. Но на некои прашања ни науката не може да даде одговор. ;)
   
 18. kejsi

  kejsi Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  28
  Da,veruvam-zatoa i postojam!Pa neli vo toa i e smilolot na ovoj zemski svet!!!!
   
 19. DarkAngel

  DarkAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Епа баш и за тоа зборувам, бидејки науката не дала за сите прашања одговор, не значи дека нема одговор и дека мора да се потпреме на господ, а инаку и нема баш многу прашања кои не се одговорени само се многу недостапни за обичниот народ
   
 20. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  547
  Пол:
  Женски
  sekako deka naukata ne moze da dade odgovor na site prasanja zaso ednostavno gi nema.zaso ima visa sila koja stvorila se.eve nekoj od tie sto se potpiraat samo na naukata neka mi objasni moze jas ne znam dovolno, za prapocetokot na svetot,kako moze od nisto da nastane nesto?od haos da nastane kosmos?,,,,kako nastanale galaksiite planetite?ke rece planetite nastanale od vrtenje na vzestena masa koja se oladila i nastanale zvezdite t,s planetite...taa vzestena masa od sto nastanala?od prvobitnite molekuli koi se soedinuvale...a tie prvobitni molekuli? od sudirot na prvobitnite atomi.a tie prvobitni atomi od sto nastanale?..neka mi odgovori toj sto se potpira samo na naukata i tehnologijata i veli deka nema nisto osven nea?toj prvobiten atom od so nastanal?toj prvobiten element?se pojavil sam od sebe od nistoto?od nistaviloto?kako mozel sam da nastane ako pred nego nemalo nisto?//?........zasto ovaa masa so ja gledam pred mene prazna odednaska ne se napolni so jadenje?/zasto nemoze od nisto da nastane nesto...zasto nekoj mora da go stavi jadenjeto na masata..zasto mora nekoj da go stvori nestoto za toa da postoi..........za mene tvorecot na se e Gospod....za nekogo toa e alah za nekogo e buda, za nekogo toa e nekoja visa sila,za nekogo natpriroda energija koja ne znae kako da ja definira..ali nemojte da kazete deka ne postoi nisto takvo...kolku ima natprirodni i paranormalni pojavi so nemozat nikako da se objasnat..sakate da mi kazete deka seto toa e zbir na slucajnosti?ne veruvam....znaci i nasiot svet nastanal slucajno..slucajno se sudrile atomite i formirale molekuli, slucajno molekulite formirale masa od kola slucajno nastanale planetite a na edna od niv na zemjata slucajno se razvil zivot i slucajno od eden vid na primitivni majmuni nastanale intelegentnite sustestva nareceni luge?a slucajno drugite vidovi na majmuni ama voopsto ne evoluirale?jas odbivam da veruvam vo takvi slucajnosti a vie kako sakate :) sekoe dobro
   
  На Katiija му/ѝ се допаѓа ова.