1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во Господ?

Дискусија во 'Религија' започната од Magnolija, 3 декември 2009.

?

Дали верувате во Господ?

  1. Да, верувам

    1.448 глас(а)
    75,5%
  2. Не сум сигурна

    168 глас(а)
    8,8%
  3. Не, не верувам

    301 глас(а)
    15,7%
  1. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Се согласувам со сето напишано (немаше потреба да го цитирам целиот текст). Случајности не постојат. Случајност е кога Господ „игра„ инкогнито :D
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Kolku i nekoj da ne veruva vo Gospod koga ke go snajde nekoja nesreka( ne daj Boze) pak na kogi mu se obraka za pomos? Pak na Gospod. Jas stvarno ne mozam da razberam kako nekoj ne veruva vo Gospod. Sto gi vodi tie luge niz zivotot?
     
  3. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Значи ти веруваш во она што е подобро, пооптимистичко, можеби затоа веруваш во Господ. Треба да се биде реален.
     
  4. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    znaci tie sto veruvaat vo boga se nerealni? a tie sto ne veruvaat se realni?zasto?si videla so svoi oci majmun kako se transformira vo covek?ne si neli?a sepak veruvas vo toa?togas zasto ne bi veruvala vo boga iako ne si go videla? :) a i nekoj prethodno spomena deka tie sto veruvaat vo boga ne bile izgleda obrazovani dovolno zatoa..? :) eve ja imam faklutet zavrseno,pa pak veruvam vo boga..i ne eden,tri fakluteta da bi imala i dva doktorata,pak bi veruvala vo boga..verbata nema nikakva veza so obrazovanieto ili so toa dali si realen ili ne,tuku samo so licnosta i nejzinata duhovna strana.
     
  5. Marley

    Marley Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    1.128
    Пол:
    Машки
    jas sum nerealen...
    ama ne veruvam...
    a ako sum realen...
    kako gospod nikoj ne e...
     
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    тоа и јас го реков
     
  7. dianam

    dianam Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Kakva vistina!!!!
     
  8. dominika

    dominika Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    9
    Jas veruvam vo postoenjeto na boga., i ako nekoj ne veruva togas kakva e smislata na negovoto postoenje.Citam deka ne postoel gospod,kako sto nekoi velat ili deka nikoj ne go videl,kako sto miluvaat da kazat mnogumina.Jas velam deka i nikoj ne videl deka covekot poteknuva od majmun,pa site vo naukata veruvaat,znaci deka nie ne sme go videle a sepak veruvame na nekoj naucnik.Obicno ljugeto dodeka se mladi pomalku veruvaat vo boga,no kako stanuvaat pozreli se povejce veruvaat.Jas poznavam mnogu obrazovani lujge koi se bavat so nauka,pa veruvaat vo boga i sme razgovarale na taa tema.Kako sto vo medicinata postojat mnogu fenomeni za koi naukata nema odgovor,taka ne postojat naucni dokazi so koi moze da se pobie veruvanjeto vo postoenjeto na boga.Jas veruvam deka postoi,zatoa sto nikoj ne dokazal deka ne postoi.Zivotot e mnogu polesen koga se veruva vo boga i vo negovata moc,zatoa sto samo toj e nad nas i sekogas e milozliv kon nas ,toj eonoj koj ni gi prostuva grevovite i ni dava sila da prodolzime napred....
     
  9. nica

    nica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    56
    Vaka sega. Ne znam za koja kniga se rabotese, ne zapametiv, avtorot gi ima sobrano mislenjata na najgolemite naucnici na denesnicata, vo poveke oblasti, biologija, fizika, kvantna fizika i golem broj drugi nauki... za nastanokot na covekot i voopsto na svetot. Ke vi objasnam vo kratki crti za sto se raboti: Po dolgi godini istrazuvanje i rabota na toa pole, naucnicite dosle do zaklucok deka:
    samata kletka, sama po sebe e cudo od mehanizam, takvo nesto ako bi se smetalo za masina, denes bi se stavilo vo kategorija na "inteligentna naprava", znaci toa po sebe povlekuva deka ne moze da se sozdade samo od sebe, tuku NEKOJ mora da go sozdade toa. Drugo, celata vselena nastanala od edna tocka so golemata eksplozija (barem taka znaeme). Verojatnosta zivotot bas na zemjata da se sozdade e isto kako strelicka za pikado frlena od vselenata da padne na zemjata i da pogodi neverojatno mal del od milimetarot. Znaci verojatnosta za toa e 1: milioni decimali. Ednostavno kazano: TAKVOTO NESTO NE E MOZNO DA SE SOZDADE SAMO BEZ NEKOJ DA GO NAPRAVI, odnosno pak ke kazam(ova ne e moe mislenje ova e mislenje na naucnicite znaci nemoj nekoj pogresno da me sfati) NEKOJ mora da zamesa prsti tuka i da go sozdade toa.Nisto ne e sozdadeno samo od sebe. Pa duri ni zivotot na zemjata. Taka da Darvinovata teorija za evolucija ja otfrlaat. Ne celosno, no ja otfrlaat. Treta rabota: edna alka fali vo evolucijata na covekot, i povtorno doagjame do toa deka i covekot e NECIE delo. Ne e rezultat na evolucijata od majmun-covek tuku e delo na nekoja druga sila sto go sozdala. Normalno naucnicite ne tvrdat deka toa e Bog, no sepak tvrdat deka zivotot na zemjata NEKOJ go sozdal. Jas licno smetam deka toa e Bog. Jas veruvav vo Boga uste od mnogu odamna, so ova uste poveke se zacvrstuva mojata vera deka TOJ postoi. No ete i onie koi smetale deka naukata moze da objasni se, najgolemite umovi i tie priznavaat deka SEPAK NESTO IMA. Sepak toa e individualno, sekoj ima pravo da veruva vo sto saka. A jas ZNAM deka Bog postoi i ne baram nikakvi dokazi. I sekogas Toj e tuka za da gi slusne moite molitvi i da mi pomogne. Pozdrav
     
  10. ivance5

    ivance5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    196
    Верувам! И тоа ме прави похрабра и посамоуверена во некои дадени ситации. Знам дека има некој кој внимава на сите нас....
     
  11. lili1

    lili1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    52
    DA VERUVAM VO GOSPOD I TOA MNOGU
     
  12. kalinaka

    kalinaka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    597
    Допаѓања:
    2.027
    Пол:
    Женски
    Porano veruvav vo Gospod, ne bev od onie vernici koi mislat deka samo e Gospod i kako ke kaze toj taka ke bide, no odev vo crkva, gi sakav verskite praznici i sl.
    No vo posledno vreme mi se slucija tolku neubavi raboti, sto ako imase Gospod nemase da dozvoli da se sluci toa, sigurna sum deka nisto ne sum zgresila za da mi vrati zosto do skoro imav normalen zivot, gi pocitivav duri i onie luge sto ne zasluzuvaat, pomagav koga trebase i mozese da se pomogne, a pak mi slucija neubavi raboti. Duri i da sum zgresila nesto Gospod e toj sto ne uci da prostuvaveme, crkvata ne ucese deka ako nekoj ni udri slakanica na edniot obraz treba da mu go svrtime drugiot i da mu prostime...
    Ja izgubiv do tolku verbata sto nemozam da se dobliza do crkva me voznemuruva vnatresno, nesvesno, nemozam ni da se prekrstam.
     
  13. purpurna

    purpurna Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    31
    Dragi nevernici zarem mislite deka tolku sovrseno sustestvo kako sto e covekot e sozdadeno od majmun?Sakam da i kazam na Blondi deka biblijata ne se cita kako drugo literaturno delo tuku taa se proucuva.Neznam sto sakase da kazi deka odamna izlegla od srednovekovieto ,se potpiras samo na nauka a , dali procita deka naucnicite sto se zanimaavaat so univerzumot se mu prepisuvaat na BOG . Dali sega ke veruvas?Bi ja pozdravila Kalina site raboti sto ni se slucuvaat dobrite i losite se slucuvaat so nekoja cel nemoj da mislis deka ako ti ne si mu zgresila nisto na BOG deka nekoj tvoj predok ne zglesil gospod kaznuva do sedmo koleno zatoa treba da bideme istrajni i da ne dozvolime tolku brzu da ne napusti verbata vo BOG.Zivotot so BOG e mnogu polesen .Gi sozaluvam site nevernici .
     
  14. purpurna

    purpurna Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    31
    BI TE ZAMOLILA DA SE POGLEDNES VO OGLEDALO , ZAREM LICIS NA MAJMUN.
     
  15. kalinaka

    kalinaka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    597
    Допаѓања:
    2.027
    Пол:
    Женски

    Pa neli Bog e toj sto e praveden i sto prostuva... Ako e tolku praveden zosto im vraka na ne nedolznite... I kakva vrska imam jas so luge sto voopsto ne gi poznavam, zosto jas da trpam za nivnite greski...
     
  16. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    draga kalinke,nemoj da go svakas toa kako da si kazneta nesto,prifati go toa sto ti se desilo deka taka moralo da bide.Gospod za se si ima pricina samo sto nie ne ja znaeme.a i vo zivotot mnogu cesto e taka koga imas dobar period ti se desavaat poveke dobri raboti odednas ama koga imas los period u zivotot pak ti se zbiraat poveke losi raboti odednas..eve ze mene ke ti kazam lani vo januari mi pocina baba mi koja mnogu si ja sakav,pet dena posle toa mi raskina deckoto so koj se gledav i go sakav,dve dena posle raskinuvanjeto doktorot mi kaza deka mora da se pravam operacija od cista i deka ne e sigurno dali ke mi go socuvaat jajnikot ili ke mora cel da se izvadi a deca ne sum ragala,taka da znaes kako mi bese vo tie denovi??i jas se prasuvav zasto mora tie raboti da mi se slucuvaat na mene,i zasto sum zasluzila takvo nesto,ali ednostavno zivotot e takov zaeban na momenti......ali sepak ne ja zagibuv verbata vo Boga.i Bog mi pomogna..operacijata pomina dobro,jajnikot ne mi go izvadija,deckoto za nekoe vreme mi se vrati i se smirivme..edino baba mi nemoze nikoj da mi ja vrati,ama veruvam vo zadgroben zivot i deka eden den ke se sretneme od "onaa strana"...taka da kalinke,ne ocajuvaj,sto i da e ke pomine,ke se ublazi bolkata so vreme..bidi hrabra i silna i ke vidis deka ke prebrodis se.nemoj da potkleknuvas psihicki,i ne ja gubi verbata vo boga,bez nea ke ti e potesko vo zivotot.cudni se patistata Gospodovi nekogas,zatoa ne gi svakame...a i vremeto izminato nekogas i te kako gi menuva rabotite.moze ova sto sega ni se cini kako kazna (primer raskinuvanje so decko ili gubenje na rabotno mesto) posle nekoe vreme da go svakame kao dobra rabota kao nagrada(ti se otvorila prilika i si nasla podobar decko,podobra rabota) i sl.ne znam koi se tvoite problemi,sigurno se golemi cim reagiras vaka,ali veruvaj vremeto leci,ke se najde resenie.ti posakuvam sekoe dobro,i pak da ja najdes svojata verba....
     
  17. kalinaka

    kalinaka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    597
    Допаѓања:
    2.027
    Пол:
    Женски
    Тања ти благодарам за искрениот муабет...
    Поздрав...
     
  18. Shigjetari

    Shigjetari Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Ми се допадна што една од девојките рече како можеме да му веруваме на некој замислен чичко (а кој потврдил дека е чичко, а не тетка? :D ).Не верувам дека некој не создал нас и сите живи суштества на планетава и дека може да не казнува.сами се казнуваме со нашите постапки, а некои работи се случуваат сами по себе,а не ги создава господ.исто така верувам и во сидбината, природата и науката.
     
  19. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    ne veruvas vo boga,a veruvas vo sudbina? :D togas koj ni ja zapisal sudbinata cim mislis deka postoi?
     
  20. Shigjetari

    Shigjetari Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Јас кажав дека некои рабти се случуваат сами по себе, а не дека некој ни ја запишал судбината, и по тоа шо го запишал така треба да се одвиваат работите.не знам колку ме сфати.јас не верувам дека т.н.господ кажува шо треба да се случува со нас во иднина.