Дали верувате во Господ?

Дискусија во 'Религија' започната од Magnolija, 3 декември 2009.

?

Дали верувате во Господ?

 1. Да, верувам

  1.222 глас(а)
  75,2%
 2. Не сум сигурна

  144 глас(а)
  8,9%
 3. Не, не верувам

  258 глас(а)
  15,9%
 1. Bisera.Sk

  Bisera.Sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  10
  So samoto raganje ja primame religijata vo nasata dusa i ne razmisluvame dali da veruvame ili ne. A mozbi Gospod postoel i bil dobar i human covek kako sto go znaeme, no ne veruvam vo toa deka voskresnal.Sepak ziveeme so razvien vek i svesni sme sto moze da postoi a sto ne, no sepak imam pocit kon Boga. A toa deka sme nastanati od Adam i Eva i deka Eva e od rebro od svasta nekoi,e vo toa ic ne veruvam duri i smesno mi e :) So pojavuvanjeto na zivotnite na svetot i so nivnata milionsko godisna evolucija,osobeno na majmunite sme sozdadeni nie, kako sto pominuvale godinite kaj majmunite sledele mutacii i se pogolem razvitok se do pojava na covekot :) Edinstveno ne mi e jasno najprvoto zivotno kako nastanalo hihiih :D
   
 2. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  549
  Пол:
  Женски
  biserce,malecka si i sega treba da citas i da ucis :) i ke vidis deka vo niedna kniga,niedno naucno istrazuvanje ne e objasnet prapocetokot na nestata,pranastanokot na svetot,univerzumot...naucnicite go objasnuvaat nastanuvanjeto na zvezdite,evolucijata na zivotnite,i da e toa taka stvarno,sepak ne objasnuvaat kako nastanale prvobitnite elementi,prvobitnata energija,kako nastanala taa prvobitna super nova sto eksplodirala i sl.sum pisela za toa vo prethodni postovi pa nesakam da povtoruvam da dolzam...ako ziveeme vo moderno i tehnoloski razvieno vreme,ne znaci deka treba da bideme nevernici,i da ne veruvame vo svetoto i duhovnata strana na nestata neli :)
   
 3. nica

  nica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  54
  potpolno se soglasuvam so tanja6
   
 4. purpurna

  purpurna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  28
  Tie sto ja imaat procitano biblijata i go pznavaat gospod znaat dobro koj bil proteran na zemjata .,E sega toj proteraniot gi zamesuva prstite zatoa denesnata mladina ne veruva vo gospod oti toj im dozvoluva razvratno odnesuvajne .Koga Toma celo vreme bil so nego a po voskresnuvajneto ne poveruval pa sto ostanalo za denes nekoj taka da poveruva .Nasiov narod ceka da mu se sluci nesto loso pa posle da go bara i da poveruva vo nego.
   
 5. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.829
  Пол:
  Женски
  Верувам!
   
 6. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  390
  Секако дека верувам, иако на моменти знам да бидам скептик.
   
 7. girl23

  girl23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  28
  Верувам во т.н енергија, сила , умешност на универзумот да ти помогне и да те води,...секој ја нарекува таа енергија различно,зависно од верата, воспитувањата и наравно читањето и проучувањето на сето тоа.Некој ја нарекува алах, буда,...итн итн...Јас таа енергија ја нарекувам Бог.Верувам и ке верувам !!!
   
 8. lizardqueen

  lizardqueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  11
  Но, не значи ако со науката и разумот нешто не е сè уште докажано, никогаш нема и да се докаже. Некогаш луѓето не знаеле од каде е дождот, па го измислиле големиот бог на небото кој се лути и громосува. Бог е измислица. Особено христијанскиот бог, затоа што е еден. Многубоштвото е многу поразумно. Ниче вели Господ се убил себеси затоа што рекол: немајте други богови освен мене. Нејсе... Ниче е цар, ама да се вратам на темава. Господ е човечка конструкција што може да се огледа од тоа што е персонифициран: гледа, говори... Кога воловите би размислувале за свои богови, тие сигурно би биле волови.
  Да бидам појасна: со тоа што велам дека Бог е измислица, човечка конструкција (и јас НЕ ВЕРУВАМ во него) не сакам да ја оспорам неговата вредност за животот на луѓето. Бог е конструиран затоа што луѓето имале потреба од него, исто како што е конструирана културата во која сите живееме. Можеби аналогијава е малку лоша, затоа што од културата нема бегање. Дури и најмаргиналната група луѓе во светов што се смета за нецивилизирана затоа што живее во склад со природата има свои правила и норми, што значи има култура.
  Но, ако јас ги оправдувам луѓето што веруваат во конструкција затоа што имаат потерба од тоа, затоа што имаат многу неодговорени прашања во животот и не сакајќи да си го трошат животот барајќи ги одговорите на тие прашања решаваат сите одговори да му ги припишат на едно натприродно олицетворени надредено на човекот - Бог, тогаш мислам дека не е многу ако побарам од таквите луѓе да ги оправдаат луѓето како мене кои не ја имаат таа потреба, кои решаваат да бараат одговори на прашањата што ги мачат, кои веруваат во докажување и веруваат во еволуција (напредок) на човекот.
  Крајната цел на човекот во неговиот живот е достигнување на среќата. Не е важен патот по кој ќе оди за да дојде до неа (со верба во бог или со потполно отфрлање на религиозните идеи). Затоа мислам дека треба да се почитува Другиот (инаквиот) и неговата Другост (инаквост), да се прифати како таков, затоа што и тој е ист како нас самите: во потрага по својата среќа.
   
  На GirlFromMars му/ѝ се допаѓа ова.
 9. lizardqueen

  lizardqueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  11
  P.S. „Верник“ не е еднакво на „добро“;
  „Неверник“ не е еднакво на „лошо“.
  Ослободете се од стереотипите!
   
 10. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  549
  Пол:
  Женски
  a koj rece ovde deka"vernik"e ednakvo na "dobro"a "nevernik" na loso..nikoj jas mislam..taka da ne stanuva zbor za nikakvi stereotipi..zabe ti e sekoj den da odis vo crkva,ako bezmilosno zloupotrebuvas ili ubivas luge,na primer..i ne spomna nikoj deka toj sto ne veruva mora da e los covek,moze e prekrasen covek ama ete izbral da ne veruva vo boga..jas voopsto ne sum stereotipna i ogranicena licnost,naprotiv premnogu sum liberalna i sekogo mozam da svatam i razberam...ama moe mislenje i Veruvanje e deka postoi Bog,i ne moze nekoj da mi rece deka poradi toa so ziveam vo 21 vek koga e razviena tehnologijata,deka jas ne treba da veruvam vo boga poradi toa,i deka toa e nesto zastareno zaostanato ili izmislotina...ili deka jas sum go izbrala toa da veruvam za da ne bi se macela da baram odgovori vo zivotov :D moze sum postavuvala prasanja i barala odgovori i dosla do mojot odgovor za mene,a toa e deka veruvam vo bog deka e tvorec na se..a koj ne si dosol do svoite odgovori moze da si gi bara i cel zivot,toa e negovo pravo....samo pisete mi koga naukata ke gi odgovori neodgovorenite prasanja za nastanokot na svetot :D
   
 11. lizardqueen

  lizardqueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  11
  Само со постојано барање на одговори, нови, дополнети одговори има напредок. Јас не можам да се задоволам со одговор даден пред кој знае колку милениуми. Господ го создаде светот, светото е Негово дело, човекот е негово дело и сè зависи од него. За мене тоа е апсурдно. За мене тој одговор не е задоволителен. Како и многу други. Затоа сум атеист.
   
 12. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  549
  Пол:
  Женски
  ne mi se razvlekuva diskusijata samo ke iskomentiram dve raboti od dva posta moze navidum nepovrzani no isto zanimlivi:1)koga volovite bi razmisluvale ne bi bile volovi i vlecele plugovi neli :lol: 2)hristijanskata religija(kako odgovor) e rasirena pred 2000 god a ne pred ne znam kolku mileniumi :lol: i kako takov e seuste funkcionalen za ogromen del od coveckata populacija.. a deka sekoj ima pravo na svoj izbor toa apsolutno se soglasuvam!! ako e tvoj izbor da ne veruvas i si ateista,ok,toa si e tvoj izbor,tvoe pravo da si tragas po svoi odgovori..i tuka nikoj nisto ne moze da ti protivreci..megutoa moj izbor e da veruvam vo Boga,i nikoj nemoze mene da mi kaze deka veruvam vo kreacija..kapis? :D pozdrav i sekoe dobro..
   
 13. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  75
  Veruvam vo Gospod ,veruvam deka ima nekoja sila,deka se se slucuva so pricina,smirena sum i dobro se cuvstvuvam koga se molam i koga odam vo Crkva a dokazi za postoenjeto nebaram ednostavno veruvam
   
 14. lizardqueen

  lizardqueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  11
  Извини ако те навредив со тоа „креација“, но тоа е мојот поглед на нештата, одговорот до кој јас сум дошла и се разбира дека не може да важи за сите луѓе. Јас ги почитувам сите што веруваат во Бог и на некој начин им „завидувам“ на потребата, затоа што знам колку може да те направи среќен вербата. Но, кај мене тоа не е така. Јас сум среќна на овој начин. А, за воловите: тие влечеле плугови? А што правиме ние? Не влечеме сите по некој плуг? Тоа беше само споредба, но издржана. А, христијанската религија си мислиш дека постои само 2 милениума. Таа е многу постара (во нејзиниот првобитен облик - потеклото на старозаветните текстови некои го сместуваат и во 2 милениум пред нашата ера) и влече корен од паганските религии кои постојат пред многу повеќе од два милениума. И не е само христијанството функционално и интересно за многу луѓе. Во светот постојат и други религии и секој верува во своето божество како единствено и сите се функционални и интересни за луѓето што веруваат во нив.
   
 15. duso

  duso Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Veruvam vo gospod i toa mnogu ne deka samo so zborovi toa go kazuvam tukau vo mnogu slau4aevi koga mi se desilo nesto so see srce mu se molev na gospod da mi pomogne i nikogas ne me ostavi sama
  Ne znam za drugite znam za sebe deka mnogu veruvam vo gospod zatoa sto mislam deka e edinstvenoto vo sto treba da se veruva :) ;) :)
   
 16. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  549
  Пол:
  Женски
  lizardquen,ja do sea ne sum sretnala vol u biblioteka pa nekako sporedbata so volovi ne mi e bas izdrzana ali nema veze :lol: ako pazlivo go procitase mojot post ke videse deka e upotreben zborot"rasirena"pred 2000 godini a ne deka togas nastanala i od togas postoi..namerno go upotrebiv toj zbor..ama ocigledno si go promasila toa..od togas datira noviot zavet..i od togas hristijanstvoto dobiva pogolemi razmeri,se prifaka pomasovno..a starozavettnite tekstovi datiraat od mnogu predtoa i nemoze so sigurnost da se utvrdi,kao sto i sama pisa i od pred 2 mileniuma pred nasata era mozebi..zatoa nemoj da mi drzis lekcii i da i mi gi objasnuvas tie raboti te molam,ako mislis deka sum nekoja neuka i nenacitana osoba mnogu si greska :D prvo procitaj go postot pred da pocnes da solis pamet. :D me mrzi da pisuvam ogromni postovi i da objasnuvam do detali,obicno pisuvam kratko i koncizno.ne mi bese poentata da objasnuvam istorija na religii pa da gi naveduvam site tie fakti sto gi spomna..
  tuku mi padna smesno deka ti rece"koj znae kolku mileniumi"zatoa iskomentirav...koga se upotrebuva zborot"koj znae kolku"se misli na stotici,iljadnidi(mileniumi) a ne na 2 ili 4.. :D ..a za paganskite religii ne diskutiravme pa i niv da gi vklucuvas vo broenjeto :D tuku za hristijanskata religija kako rasprostraneta religija,rasprostranet odgovor...tuku se fativme vo igra na zborovi jas i ti ;) a ova e prekrasna tema i nesakam na nejze(i od nejze)da zabeguvam..zosto za mene verbata vo boga e nesto sveto...gi pocituvam i drugite religii sekako,no jas sum si hristijanka i veruvam vo bog...a sekoj si ima pravo da veruva ili da ne veruva..samo zarem ne e poubavo da veruvas deka te ocekuva nesto i posle zemnava smrt?deka ne e se samo sega i tuka,vo ovoj kratok i napati pretezok zivot? pozdravce
   
 17. lizardqueen

  lizardqueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  11
  Тања6, гледам дека многу ти значи темава и затоа веќе нема да коментирам тука, оти очигледно не можеме да се разбереме. Поздрав.
   
 18. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.492
  I don't believe in God . . . but, I'm afraid of him . . .
   
 19. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  956
  Допаѓања:
  2.939
  Јас сум атеист.Не верувам во господ, не верувам во виши сили и во религии. Сфакам дека некој луге ги смирува тоа да се молат одат во црква и слични работи ама еве на пример јас медитирам и тоа ми е доволно. Особено сум иритирана од религиите бидејки ги разделуваат лугете, па погледнете ја темата во врски за љубов од различни религии и се поради некоја заостаната традиција. Исто така самото средновековно наметнување на христијанството или подоцна на муслиманството ми е премногу потресно за да верувам дека постои „некој„ што безусловно би ни помогнал.
   
 20. ForeverYoung

  ForeverYoung Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  417
  Допаѓања:
  602
  Немам некој став во врска со тоа дали постои а не ни сакам да се замарам со тоа.
  Искрено,многу би сакала да има,ама покрај толку неправди некако тешко:)