Дали верувате во Господ?

Дискусија во 'Религија' започната од Magnolija, 3 декември 2009.

?

Дали верувате во Господ?

 1. Да, верувам

  1.205 глас(а)
  75,2%
 2. Не сум сигурна

  143 глас(а)
  8,9%
 3. Не, не верувам

  254 глас(а)
  15,9%
 1. purpurna

  purpurna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  27
  #99 Дали верувате во Господ?

  Мислење05 Мар 2010, 00:34
  Јас сум атеист.Не верувам во господ, не верувам во виши сили и во религии. Сфакам дека некој луге ги смирува тоа да се молат одат во црква и слични работи ама еве на пример јас медитирам и тоа ми е доволно. Особено сум иритирана од религиите бидејки ги разделуваат лугете, па погледнете ја темата во врски за љубов од различни религии и се поради некоја заостаната традиција. Исто така самото средновековно наметнување на христијанството или подоцна на муслиманството ми е премногу потресно за да верувам дека постои „некој„ што безусловно би ни помогнал.
  Keep your feet on the ground when your head's in the clouds

  Слика

  Аватар на корисникот
  violetblue

  Tradicija e edno Bog e nesto sveto.Gospod povikuva na lubov toj e eden kaj muslimanite go narekuvaat Alah .I vo nivnata sveta kniga ,,kuranot" pisuva isto sto i vo biblijata.Nemora da odis vo crkva za da se pomolis mozis i doma gospod ne vika odi vo crkva za da se molis .Bi te zamolila da mi objasnis sto ti e tolku potresno vo hristijanstvoto.Se soglasuvam donekade za tradicijata ,iako si nevernik ako sakas da istrasuvas zemi go stariot zavet i tamu ke procitas zosto denes tesko odi brak megu musliman i hristijanin ova kako sporedba na naseto podnebje.Zosto inaku bi ne sozdal ako ne ne sakal bezuslovno , gospod ne gleda na materjalnata strana pred nego site se isti nezavisno od koja rasa pripagame ne mu e bitno dali si bogat ili siromav arsinot za site e isti mozebi otuka proizleguvaa ateizmot od sebicnosta na lugeto .Znam deka i meditacijata smiruva no sovrsen mir mozis da postignes samo so boga ,nego mozis da go pobaras vo sekoe vreme a za meditacija ti treba tisina.
   
 2. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  917
  Допаѓања:
  2.781
  Затоа што религиите создаваат разор меѓу лугето. се делат на вакви онакви можеби кај нас сеуште повеке е изразено оваа но постои и глобално. Едноставно не ги сакам работите што ги делат лугето, убаво што некој луге сметаат дека сите луге се исти но не се сите такви. А и друга причина е што не верувам во нешто за што не постојат цврсти докази, не верувам во нешто што не можам ниту да го почуствувам
   
 3. Brink

  Brink Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Cите билки,растенија,животни што денес ги познаваме како и самиот човек настанати сме од раните наједноставни облици на развојот на организмите,односно од едноќелиските праживотни,наречени протозои. Основни три докази по кои се води оваа теорија се фосилите,структурата на телата на различните видови и самиот развој на човекот.

  Не верувам во господ, не верувам во виши сили и во религии.
   
 4. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.312
  gi slavam praznicite, odam ponekogas vo crkva, no ne sum nekoj golem vernik,sto na priemr posti,se moli i slicno
   
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.164
  Пол:
  Женски
  Па и јас медитирам еве веќе три години но тоа не е нешто што ме спречува да верувам во Господ.Медитацијата значи да не мислиш на ништо,да го смалиш егото,опушта и е добра за здравјето кај човекот,овозможува поголема концентрација.Го има истиот ефект на мир како кога ке отидеш во црква.Но Господ не е само во црквата како што многумина мислат,тој е секаде.Црквата е место каде што можеш да го најдеш духовниот мир,претставува структура и темел на христијанството.Христијанството е најстара религија,не постои само од средниот век,туку од порано,тие промени во христијанството што се случувале во средниот век биле дел од општествениот начин на воспитување во тој период,каде што некои работи биле забранети,каде можеле само мажи да се образуваат,додека на жените тоа им било забрането.Активноста на императорот Константин,неговото верување во христијанската религија,неговиот начин на тоа како би требало да се однесуваат луѓето спрема христијанството.Исто и крстоносните војни,темпларите,се е поврзано со христијанството.Добро сега секој различно размислува.Ако веруваш ке има,ако не нема да има.
   
 6. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  72
  Да, верувам единствено во него, само тој никогаш нема да не остави сами, само тој е со нас од почетокот до крајот, во тешките и лесните моменти од нашиот живот.
   
 7. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  563
  Точно така, како може доколку тој не створил да вели дека овој живот треба да ни мине во подготовка за нешто друго. Не верувам, до некаде, ако е тој семокен, добар и незнам уште што, нема да има неправди, нема да има војни, нема да умираат луѓе, не велам дека не идам во црква, или дека сум против Господ, но ете едноставно вербата се срушила, што да се прави.
   
 8. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  659
 9. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.681
  Да,верувам во Господ.
  Доколку не постои Господ,како дошло до сите случки за кои има куп сведоци ?
  Како не скапуваат телата на Светците и по години тие стојат не распаднати,бојата на тенот им е како восок,а мирисаат на миро и босилок ?
  Да земеме за пример една од многуте случки на Манастирот Свети Василиј Острошки.
  Некој богат Босанец се оженил за преубава жена која ја сакал премногу.Но,жена му се разболела.Нејзината убавина исчезнала,се исушила,згрчила и не можела да станува од постела.Сите напори на лекарите биле залудни.Една ноќ во сон и се јавила нејзината мајка и и рекла да одат во Острог кај Василиј.Кога жената му го кажала ова на нејзиниот маж тој почнал да и се потсмева за нејзиното „суеверие“,бидејќи тој не верувал во ништо и ја замразил својата жена,онолку колку што порано ја сакал.Меѓутоа попуштил и заедно тргнале кон Острог.Кога влегле во црквичката каде што се наоѓа кивотот со моштите на свети Василиј,кивотот почнал да се тресе.Жената постојано се прекрстувала,а мажот стоел рамнодушно.Калуѓерот се зачудил зошто се случува тоа,ги погледнал двајцата и му рекол на мажот да излезе.Тогаш тресењето престанало.Жената оздравела телесно,а мажот оздравел духовно и ја стекнал верата која ја имал загубено.
  Има уште многу случки.Местово се наоѓа на карпа,патот до него е стрмен и прилично тесен,меѓутоа со години се нема случено ниту една несреќа.Некоја жена туркала бебе во количка по патот,наеднаш количката се превртела и бебето летнало во воздух,луѓето се сведоци дека се појавил Василиј,го вратил бебето во количката и исчезнал.
  Верувам бидејќи сето ова не е случајно.
   
  На Philippa и femina333 им се допаѓа ова.
 10. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.908
  Знам некогаш свеќа да запалам , да кажам Господе помогни ми за ова и ова , ама искрено , не верувам . Како се вика Живи били па видели или Дур не видам ,не верувам . Да има Господ , нема да умираат добри луѓе , нема да се случуваат лоши работи на добри и невини луѓе .Каде е тука Господ ? Се што мене , тебе , на тој , на таа и се случува произлегува од постапките , од нашите сопствени постапки . А не дека Господ е залужен . Не прави лошо на другите , ако не можеш да помогнеш не одмагај.. Другото само по себе си доаѓа.
   
 11. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  62
  interesno mislenje.no eve da se nadovrzam i da si kazam svoe mislenje.kako prvo bog nemoze da go vidi ni edno covecko oko bidejki toj e apsolutna cistota ,nesto sveto sto ni eden ne bi mozel da go vidi a da ostane ziv-poradi nesovrsenosta....... plus definicija za vera e :Da ne vidis a da veruvas-toa ti e vistinska vera vo prava smisla.koj cital biblija znae.a za ona kade e bog dodeka se slucuva haos po svetot, ke mu dojde isto ko da se prasate kade e sdsm-naravno ke se slozite deka e vo opozicija i go ceka svoeto vreme..taka da i bog e vo miruvanje dodeka negoviot neprijatel satana kogo vie go zaboravate,go stavate na ignor, no vsusnost toj vladee i kratko kazano eve ti go pekolot....
   
 12. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  139
  нормално дека не постои Господ, тоа е само човековата потреба да веруваме во нешто. Децата кога се мали ја имаат нивната мајка таа е тука да им помогне за се, тие имаат потреба за неа. Исто е и со возрасните повеќе ја нема нашата мајка да ни помогне во сите свери во животот (едноставно е невозможно) така оној момент кога ке ни затреба нешто кога ќе се почуствуваме сами веруваме дека има некој што не гледа и не пази, дека ќе ни помогне. На некој начин се чуствуваме смирени и заштитени (исто како што се чуствува детето кога е со неговата мајка).
  Религијата од друга страна има длабоки корени уште од најраното минато на човекот. Во палеолитот луѓето цртале по пештерите животни бидејќи сметале дека така полесно ќе го уловат животното( повторно се појавува потребата на сигурност и заштита),подоцна за да се прехранат почнале да садат житарици, нормално за да израсне тоа тие се молеле на "таткото небо" сакајќи да им даде дожд за да можат да се прехранат(повторно потреба), се молеле и на "мајката земја"за да им даде добар плод. Така и се создале првите Божества.Првата политеистичка религија се појавила во Акад, многу е важно да напоменам дека тие не верувале во гревови. За да ги одржат луѓето во мир морале да измислат дека кога би правеле лоши работи Боговите ќе ги казнат (Сумер).Подоцна се појавува и Христијанството, потекнува од Хибраизмот(првата монотеистичка религија). Интересно е што да не ја пренеле Римјаните оваа религија во Македонија ние денеска најверојатно би верувале во друга монотеистичка религија Митраизмот(иранскиот бог Митра). Додека првиот превод на библијата на хеленски јазик го има направено македонскиот крал Птолемај во Египед (по негова наредба). Малце се одалечив од темава бидејќи сметав дека е добро да се имаат предвид некои факти за религијата, се разбира има уште многу ама немам време сега се да набројувам како и да е верувањето е лично право на секого. Јас сум атеист. :D
   
 13. anima

  anima Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  267
  http://www.mkbible.net/biblioteka/berbe ... aninot.php
  Би сакала да го прочитате овој текст за сите што понекогаш се прашуваме ако има Господ зашто постојат лошите работи...
   
 14. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  139
  текстот е само уште едно оправдување... Тие што безусловно веруваат мора и да оправдаат некои работи...
   
 15. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  62
  :y: :y: :y:worried:amo bi dodala plus, koga isus bil iskusuvan od satana,ako ti e gledan filmot sigurno ke se slozis,koga satana mu go ponudil carstvoto na zemjata so samo eden cin na obozavanje megutoa isus odbil.taka da carstvoto na satana voglavno e na zemjata.inaku covekot e obdaren so slobodna volja i samiot odlucuva po koj pat ke trgne tesniot ili sirokiot
   
  На Katiija му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Klara20

  Klara20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2010
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  3
  tocno taka ! Jas veruvam
   
 17. anima

  anima Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  267
  Не ми текнува на тој дел,ако мислиш на филмот за Исус,сум ја читала и Библијата ама можеби имам подзаборавено некои делови.
   
 18. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  92
  се слагам и јас верувам!
   
 19. purpurna

  purpurna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  27
  Bravo anima za tekstot so ednostavnost si se dosetila da im kazis primer na nevernite od damna se nemam ukluceno na temava ama gledam ima dosta nevernicki oni ednostavno ne saakat da poveruvaat zatoa sto im e polesno da talkaat bez boga oti patot so gospod e potrnliv .
   
 20. girl23

  girl23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  28
  Да, верувам во енергијата негова.....движечка сила....поткрепа на обичните смртници..иако не одам во црква многу често...сепак верник сум. :)