Дали верувате во Господ?

Дискусија во 'Религија' започната од Magnolija, 3 декември 2009.

?

Дали верувате во Господ?

 1. Да, верувам

  1.205 глас(а)
  75,2%
 2. Не сум сигурна

  143 глас(а)
  8,9%
 3. Не, не верувам

  254 глас(а)
  15,9%
 1. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  139
  викате дека не идете често во црква... Ако сакаш да веруваш во нешто ке го правиш како што треба, како што самата религија бара од тебе.Ако не воопшто не се трудете, какви верници се тие што не идат секоја недела во црква? што не постат (ако можат), ако не ги знае молитвите... не сакам да навредам никого ама за мене тоа не е верување во Господ, вие може сте уверени во тоа, но со самото тоа што не ги почитувате тие работи што ве обврзува религијата, вие не верувате во Исус, Алах, Буда или незнам кој друг.Ако бидете верници правете го тоа како што треба. (не само со оправданието ,,го чуствувам Господ,, ,,дома се молам,,... и уште еднаш ќе кажам не сакам да навредам никој со ова.
   
  На GirlFromMars му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.164
  Пол:
  Женски
  Princessofthedark можам да кажам дека си во право за тоа што го велиш,точно е твоето мислење кое има историски факти,ја знам историјата и затоа го кажувам ова,таков е историскиот почеток,постоењето на грчки,римски,египетски богови,односно пагански,а отпосле се појавува вербата во Бога,првите христијански заедници,на почетокот биле всушност секти,за да подоцна се прошири нивното учење и да произлезе христијанството како религија со многубројни верници,но потоа се појавува библијата,стариот и новиот завет,Исус,апостолите и нивната мисија во ширењето на христијанството,патот на Св.Петар во Рим итн.Историски гледано тие се фактите,податоците оставени во книги,како и постоењето на други секти,митраизмот,верување во богот Митра итн.Меѓутоа,христијанството опстојувало и опстојува,додека другите секти што постоеле пропаднале,а и веројатно ќе биде и за тие секти што ги има денес,со други зборови како што било порано,така е и денес.Секој има право дали ќе верува или не,а ако веруваш ќе има,ако не,нема да има.Без разлика што било порано,дали има или нема Бога,јас верувам,тоа што го кажав претходно е само потврдување на историјата,ништо друго.
   
 3. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.908
  Денес правев писмена и напишав за Кирил Пејчиновиќ , како тој ги критикувал поповите , но и луѓето . Се сложувам со него , со неговите критики и совети. Купувањето амајлии , икони , златни ланци со крстови , палење свеќи секој ден , нема да не направи подобри луѓе или да ни ги избрише гревовите . Луѓето со тоа мислат како .. Е сега ќе запалам свеќа и Господ ќе ми прости што го излажав вчера тој и тој. Зашто сме вакви не знам .. Тоа со Господ и таквите верувања се за да поповите собираат или крадат пари .. Жално ама вистинито , ова секогаш го имало и ќе го има.. Реков и во предходниот пост , не прави лошо на другите .. се друго само по себе доаѓа..
   
 4. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  139
  потполно се сложувам со тебе. За еден момент размислете логички идеш у црква и палиш свеќа и оп твоите гревови се простени па спиј мирно сеа... Самото палење на свеќа е пагански обичај (свеќата испушта топлина и таа топлина иде во небото), всушност на тоа начин правиш жртва, му жртвуваш на Господ... И да не навлегувам сеа колку работ има преземено христијанството од паганството ( посебно стариот завет, и исто така и куранот).
  па на крај краева кога веќе веруваш во Господ,како може друго човечко суштество да биде посредник меѓу тебе и Него. Кога самиот Исус вика ,, ЈАС СУМ ВО ВАШЕТО СРЦЕ ВИЕ САМО ТРЕБА ДА МЕ ПРИФАТИТЕ,,
   
 5. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.681
  princessofthedark,Восочната свеќа е угодна на Бога. Но Тој повеќе почитува одушевување на твоето срце. Нашиот духовен живот и партиципирањето во богослужбите не го ограничува палењето на свеќите. Самите свеќи нема да не ослободат и избават од гревовите, нема да не доведат поблиску до Бога, ниту пак ќе ни дадат сила за отпор во невидливата борба. Свеќата е полна со симболичко значење и ние нема да бидеме спасени поради симболот, туку поради Божјата Благодат која ни се дава реално.

  Тој што длабоко верува оди на литургии во црква и се моли.По секоја литургија јас лично се чувствувам на еден начин како преродена.Таму го наоѓам својот мир и барем за некое време се чувствувам далеку од сите проблеми.Неможам да ти наметнувам ништо,веруваш во тоа што сакаш. ;)
   
 6. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  62
  devojki se soglasuvam so vasiot nacin na razmisluvanje.potpolno ste vo pravo.nemoze sigurno ed.amajlija i sve drugo da ne otkupi od grevot,koga veke sme odkupeni so krvta na isus.zosto umrel??mnogu logicno-da neodkupi od grevot neli i da go pokaze patot do vecen zivot.pokazal deka covekot moze da se samosovladuva i pokraj zloto,i sepak da pokazuva bozji osobini.rekol ucete od mene i sledete me vo se ona sto pravev jas pravete i vie.isus ne palese sveki ne nosese amajliii i red drugi raboti,tuku otide vo hramot i gi osudi sto vrsea trgovija vo bozjiot dom... bog rekol deka ne mu se potrebni zrtvi...tuku da mu se sluzi vo duh i vistina-duhot znaci da veruvas so site svoi sili vo bog da se oslonis na nego,i samo na nego ...a vistinata e isus sto pravel i nie da pravime ,nisto poveke ni pomalku ni povise.!!!a se drugo e za pred narodot pobozni na lice a u dusa volci-licemeri.i samite popovi se svesni deka sve prisvoile od paganstvoto.....a za posrednik nemoze da bide predmet ili covek koj e nesovrsen-a ova ne vraka na pcetokot od adam i eva.tie bea sovrseni bea vo rajot -a vo rajot nemozat da ziveat nesovrseni i zgresija kako sovrseni,taka da sudskata vaga meri pravedno -sovrseno za sovrseno,taa bila cenata sto trebalo da se plati .a koj umrel sovrsen ???se razbira isus hristus sinot covecki-sto znaci samo toj go ima pravoto za posrednik pomegu lugeto i bog.pozz
   
 7. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  62
  samo edno prasanje:Dali isus idese na liturgija i palese sveki dodeka ponizno se molese??????
   
 8. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  139
  А дали сте размислиле што бил Исус по вероисповед???? Евреин, А кој бил Исус полу-бог, значи уште на самиот почеток правиме грешка, Исус проповедал за неговиот татко. Е сеа прашањето е дали ние треба да веруваме во полу-бог, кој викал да веруваме во неговиот татко, и да измислуваме нови обичаи и празници, кога целата поента Е да веруваме во Богот на Евреите всушност таткото на Исус. Кога идете у црква на кого се молите на Таткото,синот и светиот дух така? Епа ако е така Самото Христијанство е политеистичка религија а не монотеистичка. Станува збор за светото тројство. А што е со светците? палите свеќи пред нив (значи им одавате жртва), сега пак во кого верувате во светците, во светото тројство или во само во Исус.
  Значи најбитното прашање во самото Христијанство не е решено. Зошто ова прашање останало не решено до сеа од страна на црквата која треба нели да биде ,,посредник,, меѓу Бога и луѓето. Па нормално дека ќе се одбегнува ова кога ни тие самите не знаат, а и на тој начин заработуваат...
  Епа поради ова и поради сите работи што ги набројав до сеа сум Атеист.
   
 9. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.681
  Нашата вера е вера во еден Бог во три лица - Отец,Син и Св. Дух.Црквата го има решено тоа прашање и Христијанството е монотеистичка религија.Исус не е полубог,тој е богочовек,вистински Бог од љубов вплотен во вистинско човечко тело.Ние светителите не ги потчинуваме како богови,туку го потчинуваме нивниот свет живот со кој нашле милост пред Бога.Па така гледате дека Христијанството е вера во вистинскиот Бог.Бог е љубов,а тие кои го негираат Бога не знаат да љубат.Христос беше истовремено Бог,Седржител на целата вселена и човек кој ни сопостоеше нам.Откако тој зеде учество во нашата природа ние сме целосно ослободени од ропството на гревот.Отецот кон кој Христос не викаше,беше во Христа и Христос беше во него.Обајцата заедно со Светиот Дух беа едно.Црквата сето тоа добро го објаснила,но за жал денес се многу малку луѓето кои тоа објаснување го побарале во Црквата.Сите со својот разум се обидуваат да го разберат непомиливото,но Бог не е неразумен,тој е надразумен!И светот со својата мудрост не може и не го познава Бога во неговата премудрост,а докази за факти за постоењето на Бога,ги има безброј...
  Поздрав :hai:
   
 10. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  563
  леле, извини срцка, ако е така, значи што сум јас,ѓубре?????
  Прво, тие што не веруваат во бога, не значи дека го негираат, и бог ако е се она што кажуваш ти ќе ги свати и луѓето кои не го почитуваат. Јас од него не видов ништо арно во досегашниот мој живот. Верувањето во него не ми го врати ниту брат ми ниту татко ми, ниту ми најде работа, а ниту ми најде и вистинска асална љубов. Скањето(љубењето) нема врска со Господ. Како православна ја почитувам својата вера, крстена сум во црквам,одам во црква, почитувам празници, се што треба по ред, но кога ќе ја согледаш реалноста која е многу поинаква, внатре во црквата,нема да зборуваш вака.
  Порано и јас кога ми беше тешко палев свеки, за се нешто, но откако видов што всушност е тоа, демек не по 1 туку по повеќе свеќи да с епалело видов дека само сакаат да си го наполнат џебот. Сите оние пешкири, зејтини, сапуни чорапи, ги бараат поповите, мислиш Господ ги зема? Па си ги носи нели? Тие истит работи прво се делат меѓу поповите а останатото, се препродава во црквата, па сеа ти кажи ми каде во библијата го имаш тоа. Поповиде се тие кои што треба да не доближат до бога а мене само повише ме одалечија. А верба во бога не е само црквата.
   
 11. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.681
  Отвори ја Библијата и најди книга Јов од стар завет...Никој не ја знае Божјата помисла за спасението на секој човек.Христијанството не се темели на земна наслада и земни задоволства,преку молитва треба да се бара само она што ни е најпотребно,пример за тоа е Исусовата молитва - Оче наш.Ниту еден светител не се одликувал со материјално богатство,а сите се одостоиле за вечно блаженство.Човекот е создаден со слободна воља.Не можеме да се наречеме Христијани ако одиме во црква од Велигден на Велигден,а за зејтинот и за пешкирите никој поп не вика дека тоа мора да се остави ;) .Господ Исус Христос за свои наследници ги избрал апостолите,а апостолите својата дејност ја оставиле на епископите и свештениците,па според ова не можеме да бидеме со Бога ако сме против црквата и клирот во неа.Зошто е посведочено дека глава на црквата е самиот Спасител - Господ Исус Христос.
  Чудни се патиштата Божји...
   
 12. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  563
  во заблуда си за ова, мајка ми работеше во црква 5 години, така да доволно ми е што гледав што се прави, а некаде и имам напишано, што е како е, тие гледаат како да земат, сите пари што ги оставате на икона на свадба или крштевка идат за оповите, плус таксата што ја зимаат, плус од страна ке те гледаат, колку пари ке извадиш од новчаник, и ке те оговараат. Од она што сум видела зборам.
   
 13. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  139
  wild.child викаш дека нашата вера е во еден Бог во три лица... Па нели кога умре Исус Рече ,,Татко ти ја предавам мојата душа,, на кого го рекол тоа ? на самиот себе? Во стариот завет убаво пишува( не ми текнува сеа точно да го исцитирам ама иде од прилика вака)На почетокот немаше ништо... Светиот дух лебдеше над водата... Кога Господ реши да го направи светот... Имаш контраверзија во самите три реченици ( немало ништо ама светиот дух лебдел на водата !!!!) Библијата јасно покажува дека станува збор за Господ и за Светиот Дух како 2 различни субјекти. После ,, Господ го прати својот единствен СИН да го избави човештвото од гревови,, Според тебе Господ се пратил самиот себе како свој син????? Имаш свето тројство значи верба во 3 божества, исто како што имаш свето тројство во Рим, во хелада, во македонија, во Акад, Сумер и во скоро сите индоевропски цивилизации. Значи свето тројство и многу други споредни Богови. Што се светците. Биле луѓе кој имале некоја надприродна моќ, инаку не би биле светци. Ја имаш истата матрица како и кај политеистичките религии. За Исус Христус викаш бил човек Бог, самата си контрадикторна тука, ако бил човек Бог значи е полубог...
  Ова прашање не е решено од страна на црквата... а и строго се избегнува...
  позз
   
 14. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  659
  Агностик сум. Нема докази за неговото постоење.
   
 15. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.908
  А погоре некој напиша дека има безброј докази за неговото постоење, и што е точно ? :)
   
 16. iki.35

  iki.35 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  jas da kazam iskreno veruvam mnogu vo gospod i sekogas velam deka ima gospod i sekoj si plaka za svoite dela ama ne veruvam mnogu vo popovi i drugi svestenici oti tie se najgresnite i gledame sto se slucuva so crkvite i manastirite gi ispustija i gledaat koj poveke da grabni i dali e vo red vo crkva da ima cenovnik ?mnogu mi e zal so site frlame so kamenja po gospod a sakame toj da ni pomaga e veke i toj krena race od nas .
   
 17. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.681
  За човековиот разум не е достапна догмата за Света Троица.Црквата учи дека Бог е еден по суштина,а троичен по лица.Отецот е Бог и Синот е Бог и Св. Дух е Бог,но тоа не се три Бога,само еден Бог,затоа што суштината е една и заедничка.Догмата за Св.Троица спаѓа во оние верски вистини кои се најмалку достижни за нашиот ограничен човечки ум.Светиот Дух во се е рамен на Отецот и на Синот.А и цитатот:"А Исус извика со силен глас и рече:Оче во твои раце го предавам својот дух,и штом го рече тоа издивна".Овие зборови се од пророштвото од псалмите,бидејќи целиот Нов Завет се темели на пророштвата од Стариот Завет,а Исус додека висел на крстот цело време се молел и кажувал псалми.Во учењето за Св. Троица има постапност во објавувањето.Причината за тоа е тоа што Евреите не биле зрели духовно,да ја примат целокупната вистина и тоа што биле наклонети кон многубоштво,а друга причина е поради ограничениот човечки разум.Требало човекот постепено да се прилагодува и да се воведува во оваа света тајна над тајните.Во Стариот Завет учењето за Света Троица е мошне нејасно,кратко и непотполно,но тоа не значи дека воопшто го нема.Дури во новиот завет тоа учење го добива својот потполн израз.Сведоштва има многу.Пр. "Потоа рече Бог:Да создадеме човек според нашиот образ и подобие,како што сме Ние.... и го создаде човекот,според образот свој"(1.Мој.1,26-27)
  Јасно се гледа тука дека Бог зборува за себе во множина,истовремено задржувајќи го поимот за себе како за Еден.И можам да ти дадам безброј други примери,како од Новиот,така и од Стариот Завет во врска со Света Троица.Невозможно е да се каже дека Света Троица има три суштини,како што е невозможно да се каже и дека е едно лице.Кога суштината би се делела,тохаш не би биле три лица,туку три бога,независни еден од друг.Ова е апсурдно да се помисли,бидејќи Бог е апслолутно битие,Кое може да биде само едно.Зашто во Новиот Завет,Св. апостол Јован Богослов во првото послание вели :"Зашто троица кои се сведочат на небото - Отецот,Словото и Св. Дух,и троица се едно"( не ми текнува баш која глава и кој стих беше)...
   
 18. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  139
  За човековиот разум не е достапна догмата за Света Троица.Црквата учи дека Бог е еден по суштина,а троичен по лица.Отецот е Бог и Синот е Бог и Св. Дух е Бог,но тоа не се три Бога,само еден Бог,затоа што суштината е една и заедничка... Wild.Child пак си контрадикторна набројуваш 3 божества а кажуваш дека една е суштината, да заедничко за сите нив е што се божества. Таткото(Господ), синот и светиот дух кој викаш е еднаков по моќност. Самата кажуваш дека се божества. Да кажувал псалми но малку веројатно е дека самиот на себе си ги кажувал. Има еден куп епизоди каде ш то Исус збори за неговиот татко, како за друга личност а не за самиот себе! А тоа за Евреите нема врска. Не дека тие биле духовно незрели... имало опасност од страна на Римјаните, се подготвувал бунт, Исус го прогласиле како нивни цар, па нормално е дека секој император тоа ќе го свати како опасност за неговиот престол ( иако немало крал во тоа време во Рим), за да се заштитат дел од евреите не го прифатиле Исус дел го прифатиле... И ај те молам објасни ми како една од најстарите монотеистички религии била наклонета кон паганството? Вистина дека многу митови т.е. приказни се преземени од многу постари и од двете религии. Во целина се што има во стариот завет и во новиот е веќе спомнато во многу постари пагански религии. Не си свесна колку е само препишувано или концептот е ист нормално со различни имиња.( да не почнам сеа да раскажувам пошто ќе треба до сабајле да останам на форумов)
  А и во стариот завет нема свето тројство. Го имаш Господ и светиот дух како две различни целини. И пробај се ова што го напиша да го изанализираш не пристрасно ќе сватиш. на што се мислам.
  Јован Богослов во првото послание вели :"Зашто троица кои се сведочат на небото - Отецот,Словото и Св. Дух,и троица се едно"( не ми текнува баш која глава и кој стих беше)... ете ти уште еден доказ вика 3 кој се едно. Мисли на едно нешто што имаат заедничко Тоа е дека се божества. Не е возможно Боговите да бидат различни меѓу себе. Тие се едно исто исто како и луќето се едно ист. а сепак се различни. Сето ова што досега го кажав е во рамките на историските анализи.
   
 19. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.681
  При распнувањето на Спасителот,ако почувствувал опасност театарот во Кесарија палестинска – Ирод Антипа и низ историјата е познато дека во 30тите год. Владеел тој немало да рече: “Невин сум,за крвта на овој праведник мислете му вие”па ги измил рацете пред народот,што кај евреите значи ослободување од вината.Тогаш бил празникот паша кај евреите и секоја година на тој празник се одлободувал по еден осуденик на смрт.Народот тогаш со цел глас на прашањето од Ирод:”Што да правам со Исус наречен Христос”,велел:”Распни го!!!”,а народот во тие моменти бил демонизиран заедно со јудејските првосвештеници,бидејќи Христос пред нив направил илјада чуда.Евреите кога рекле:”Крвта негова нека падне на нас и нашите деца”,го навлекле проклетството на себе,што е доказ за нивната историја и тоа што денес се распрскани по целиот свет,зошто тие биле оние пред кои Христос говорел и оние кои ги гледале неговите чуда.А за тајната на Св. Троица ти напишав погоре и таа е несватлива за нашиот човечки ограничен разум,бидејќи Бог се јавил и при крштевањето (Богојавление) Синот се крстeл,се слушнал глас од небото:”Ова е мојот возљубен Син на него е мојата милост”,А Светиот Дух се симнал во вид на гулаб,како што и денес се претставува во иконографијата.И пак ќе се послужам со цитатот од предходниот пост “Луѓето со својата мудрост,не го познаа Бога во својата премудрост”,а за Светото Тројство најлесно би ти објаснила вака:
  - Ако земеш едно шише што собира 2литри вода и во него ставиш 5 литри тоа шише ќе пукне,па истото се случува и со нашиот човечки ограничен разум.На Отецот лично својството е вечно татковство (збруваме за вечност не во времето бидејќи и времето е создадено од Бога-кога мислам на Бог мислам на сите три лица).На Синот лично својство е вечно раѓање,а на Св. Дух е вечно произлегување на благодат од Отецот.Оваа тајна не им е достапна ниту на ангелите кои како битија се многу посовршени од луѓето,а за “Духот Божји лебдеше над водата” е само доказ дека божеството на Св.Дух,на пример еве една споредба најпроста (и покрај тоа што Бог не треба да го споредуваме со физички работи).
  Пр.
  Дали сонцето без светлина и топлина е сонце ? Така и Отецот без Синот и Св. Дух не е Бог,тоа не се Божји еманации (појави),туку една суштина во три лица...
   
 20. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  139
  Гледам дека неможам да ти објаснам дека станува збор за три различни работи. Но тоа не е ни толку битно. Јас како иден научник поинаку гледам на работите од тебе. Човечкиот ум не е толку ограничен како што викаш. Во религијата обично се што не може да се објасни(бидејќи повлекува многу прашања), се вика човечкиот ум тоа не го разбира... Добро разбираме ама колку од нас сакаме да признаеме е друга тема. Јас само знам дека истите работи што ги има во библијата и во двата завети ги има во многу постари натписи. Христијанството постои 2000 години ама религија има и пред 8000 години. И според тебе што е со тие луѓе тогаш, значи тие се неверници на непостоечка религија и ќе горат во пеколот? Ајде ве молам сепак ова е 33 милениум да не се затапуваме со пекол и рај. Самото зачнување на Исус, го има уште во 30000 други варијанти!!! А Wild.Child разлистај малку непристрасна литература и ќе видиш во науката постои тоа прашање дали христијанството е политеистичка или монотеистичка религија. Доста голем дел работи од библијата се потврдени (зборам без чуда и магии), ама за доста и се гледа дека немаат врска. Како и да е секој си знае дали ќе верува во нешто. :)