1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во Господ?

Дискусија во 'Религија' започната од Magnolija, 3 декември 2009.

?

Дали верувате во Господ?

  1. Да, верувам

    1.443 глас(а)
    75,5%
  2. Не сум сигурна

    168 глас(а)
    8,8%
  3. Не, не верувам

    301 глас(а)
    15,7%
  1. strelec.67

    strelec.67 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    0
    Iki 35.Jas ne sum sigurna dali da veruvam vo gospod ili ne,ali so ona sto go napisa podolu vo vrska so popovite i dr apsolutno se soglasuvam so toa i te podtzuvam. Pozz
     
  2. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    70
    :D :D :) :D vo red lugeto si stavile cenovnik ,no fiskalna smetka davat li :D :D :D :D :)
     
  3. strelec.67

    strelec.67 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    0
    Do lalezzz.Koj pop veli nati,tuku vikaat dajmi.
     
  4. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    70
    hahahaaa,,.... :D :D ova me potseti na prikaskata,koga popot padnal vo voda i pocnal da se davi .slucaen minuvac go zabelezal i mu vikal daj pope raka se so cel da mu pomogne neli,no popot nikako da dade i na kraj covekot mu rekol na pope raka ,bez razmisluvanje vednas prifatil inaku ke otisol zrtva :D :D
     
  5. strelec.67

    strelec.67 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    0
    Pa kako pretpostavi deka bas na toa mislev.Inaku imam pop vo sosedstvoto so koj mnogu dobro se imame(kukjni prijateli) e pa koga go gledam sto pravi i kako pa togas mi se diga besot,pa si velam vo sto da veruvam i kako da veruvam koga pred oci gledam sto pravaat. pozzzz
     
  6. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    70
    strelec citam misli zatoa te molam nemoj da gi vregas popovite ,toa se"sveti lica" :D :D pop i svetost ko magare i muzika,no zatoa pak se kamen sprepnuvac,vo sekoj pogled.mozebi ne se site takvi no ne za dzabe e receno skim si takav si.taka da gi stavam site vo eden ist kos.kaj nas vo kafance doagase ed.pop ,vozi dzip sto da ti kazam.ponasanjeto katastrofa....seksualno zagrozen...prevarant tezok...za plakanje na smetka vadese sve po deset denarki po celi tucinja sve od crkvata sobrano,skokase od radost koga ke mu se javea po telefon deka nekoj umrel :!: ke lapnel pari,i najgroznoto nesto ,sto gi slusav muabetite od nivna masa bese koga zborea za manastir ovde vo skopje kako idele posle dvanaeset i za iljadarka ja birale koja sakaat..bruka,strasno i uzasno,, :fubar: ete kolku se sveti gubrinja.plus imam mlada rodnina dodeka se vrakala od skolo e zemena so dzip od strana na ed pop i odnesena vo veljusa pod drugo ime i ne i e dozvoleno da se gleda so nejzinite..tatko i curi..i uste mnogu ima za popovite
     
  7. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Да верувам :)
     
  8. garudamon

    garudamon Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    61
    Луѓе бе, јас мислам дека е смешно уште да веруваме у Господ..Религијата е само за пари. Ке одеш на црква ке оставеш 100 ден. по икони како не бива св.Петар ке ти ги напише после сите 5ки у дневнико, за после тие пари да ги земат поповите и да си купат цигари. А ке поминеш покрај дете без раци или нога шо седе и просе на дожд и снег голо и нема да му оставеш ни 5. Ама ако те пита некој бил си на црква. И ти ке одеш у рајо. Да постоеше Господ ке имаше бар едно нешто на вај свет-ПРАВДА. Кажи му за господ на некој шо на пр го осудиле 30 години затвор а е невин, или на некој шо се роде сам на свето и цел живот се маче.Според вас на пр нели пошто се се случува со причина за време на Втора светска војна господ ги нејкел евреите на пр па решил да ги напрае масакр, не се нели германците криви оти господ се прае одозгоре цело време седе и вика ти тоа да ти тоа не. Верници се тие шо нема шо да праат у живото, не знаат како самите да си помогнат па мислат дека ако 5 саата ке седат у црква или ке чатат молитви ГОСПОД ке им ги реше сите проблеми и плус после ке одат у рајо...Без навреда на сите шо веруват
     
  9. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    А што всушност мислите кога ќе оставате пари на иконите? Ги поткупувате светците ли, што?
    Тоа нема ама баш никаква логика, јас верувам во Бог и она што тој го создал, го создава, прави, верувам дека тој е насекаде околу нас, верувам дека молитвата ми дава мир, ме вразумува кога треба, свеќата е како едно, само едно од многуте олицетворенија на таа виша сила.
    Парите можат да послужат како огромна поткрепа за изградба на свето место, ако го немате блиску, или пак едноставно сакате да имате уште едно, ама во никој случај не треба да оставаме пари по икони. Тоа не е нашата вера.
    А за разните несреќи и среќи на луѓето, мора да биде така. Ако секој од нас живее совршен живот, ако на сите ништо не ни фали, тогаш која е смислата на нашето постоење? За што ние би се бореле? Мора и да тагуваме, и во таа тага да си најдеме убавина за која ќе се радуваме.
    Сум била изгорена, тетка ми, која го загуби своето дете на 8 години, велеше дека Бог е суров, дека не постои, дека ни прави само лошо и ни ги одзема најмилите. Но откако во животот сфати дека не се оди во гроб жив, сфати дека мора да живее понатаму, и тоа како Бог и возврати. Не дека тоа што го нема не го жали, срцето и плаче по него секој ден, ама доби уште едно, исто. А тоа што остана се врати во живот после неколку години пекол. Бог едно зема ама друго дава.
    И немојте да се лутите ако нешто не ви одговара. Ова е мојето милсење за оние кои не веруваат во Бог, а го бараат кога ќе се најдат во небрано.
     
  10. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Девојко, уште од самиот старт навреди. Зборувај си во еднина, за мене верувањето во Господ не е смешно.
     
  11. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Еве едно прашање и хипотеза,па заклучи сама...
    Знаеме дека се се стреми кон хаос,неред,бесконечна ентропија,како е тогаш можно во целиот свет од овој неред да стане "ред" (ова е во наводници поради фактот дека совршен ред НЕ постои) и тоа не е само една форма на "ред",туку повеќе варијации,кога тоа ги крши сите закони на физиката и хемијата ??? Ова е прашањето,а хипотезата е:Само нешто надприродно може да направи ред од АПСОЛУТЕН НЕРЕД !!! Е ова е тезата со која се побиваат сите научни тврдења за настанокот на светот !
    За тоа дека доколку Господ би постоел не би ги имало тие неправди неможам да објаснувам повеќе,една друга форумџика постира еден текст кој доколку си го прочитала си сфатила сигурно ;) .
    :!: И во никој случај не смееш да си земеш за право и да кажуваш кои се верници а кои не се.Ако толку те интересира ДА имам живот,имам образование,семејство,пријатели,се стремам кон поголем успех и имам што да правам,а сепак верувам во Господ.Но никој не рече дека седам во црква 5 часа и "чатам" молитви.
    Поздрав :hai:
     
  12. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.325
    Допаѓања:
    5.840
    Верувам во Господ и не барам некоја причина која ќе ми објасни дека постои или не постои тоа си е мое мислење..и според мене не би требало да се замарам со тоа да вадам причи за да не верувам во него но сепак секој има свое мислење
     
  13. Angel.in.dark

    Angel.in.dark Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2010
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    25
    Да верувам во ГОСПОД
    Тоа го заслужува после се што направил за нас луѓето.
    Прво го создал овој свет, со сите негови убавини, но штета што ние без размислување ги уништуваме
    Второ и најважно ГОСПОД не создал нас, луѓето и најмалку што можеме е да направиме е да веруваме во него.
    Трето ГОСПОД го испратил својот син да ги искупи гревовите на нас, луѓето. Некои не веруваат во нитуеден од овие факти што ги наведов, верувате во настанокот на човекот со еволуцијата на мајмуните така? Епа како ќе ми го објасните тоа што уште постојат мајмуни? Зошто тие не се промениле во луѓе??
    А напротив за постоењето на Господ и неговиот син има и докази, луѓе кои што го преживеале времето на Исус и што ги запишале доживувањата, а мене не ми се ни битни тие докази, јас знам дека ВЕРУВАМ ВО ГОСПОД.!
    ЈАС ВЕРУВАМ ВО ГОСПОД. Да не бил ГОСПОД ние немаше ни да постоиме, ниту да живееме мирно.
    Тоа е моето мислење во врска со темава.
    Се согласувам со тоа да го критикувате моето мислење НО не и да ми префрлате зошто тоа е сепак МОЕ мислење.
    Поздрав :hai:
     
  14. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    3.845
    Пол:
    Женски
    Да, верувам во Господ , затоа што во светот, а и кај нас има некои настани и појави на кои науката не може да даде логично објаснување.
     
  15. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    како на пример? :)
     
  16. purpurna

    purpurna Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    31
    Ovde temata e dali veruvas vo Gospod a ne mesajne crkvi ,popovi,ikoni deca bez race ,noze .Tocno znam so saka da kazat nekoj forumdziki samo zalno e sto ni samite ne se obiduvaat da gi razgranicat nekoj raboti i pocnat da veruvaat vo Gospod.Za toa so evreite neli ste se zaprasale zosto bilo bas taka od tolku nacii,ako covek se trudi da bara odgovori ke gi najdi i nekoj raboti ke mu stanuvaat jasni ,a ako so potsmev gleda sprema verata kon boga toj sekogas ke bidi slep i ogranicen sprema mnogu raboti zatoa sto vo eden stih vo biblijata Gospod veli koj bara i ke dobie .Poslednata forumvdzika bara da i se navedi zosto i najgolemite naucnici potkleknuvaat pred Gospod so primeri , pa devojce zosto sama ne se potrudis da pobaras po tie naucni stati pisuvase i vo vesnici i na net koga sam ke si procitas kako e napisano ili prezendtirano pojasni ke ti bidat nekoj raboti otkolku nekoj da ti raskazuva.Nesakam da mi zamerite ako nekade ve navrediv znajte deka zivotot so Gospod e mnogu polesen ,koga ke poveruvate vistinski ke svatite.
     
  17. e.m.a

    e.m.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    12
    VERURUVAM VO BOGA ZASTO TOJ E EDINSTVEN I SVE STO IMA VO ZEMJA I NEBO GOSPOD GI SOZDAL. VERIVAM SO SRECE I DUSA, I MOLIM BOGA DA NI GI PROSTI GRESKITE,TOJ E MILOSTIV .
     
  18. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    SUM VERUVALA,VERUVAM I KE VERUVAM,,,,,,,,GOSPOD REKOL VERUVAJ I BEZ DA VIDIS,SE NEMOZES DA VIDIS,TREBA DA VERUVAS,,,,,,,,,GOSPOD NE STVORIL NAS,GO STVORIL SETO NESTO STO E OKOLU NAS,ZNACI GLEDAME DEKA POSTOI,,,,,,,,,,,,,,,,,,NO NEKOJ NE VERUVAAT,ZALNO,,,,,KE VI GO KAZAM MOJOT PRIMER,,,,,,,,,,nezabremenuvav dve godini a se bese vo red,edna zena mi rece odi vo crkva kaj sto si vencana,od vo sv.petka,i vo soboren hram,,,,,,mi kaza kako da se pomolam i sto da recam,sto da odnesam,mi rece deteto ke go krstis NIKOLA ,na SV.NIKOLA,,,,,,,,,,OTIDOV NAPRAVIV SE STO MI KAZA I ZA DVE NEDELI OSTANAV BREMENA,MI SE RODI MASKO DETE STO SE VIKA NIKOLA..............KOGA I REKOV E NE MI SE VERUVA,ZENATA MI RECE DOSTA TOA DA NE SI GO KAZALA,KE VERUVAS,I VIKAM JAS VERUVAM NO SE CUDAM KOLKU BRGU,GOSPOD ME IZRADUVA,,,,,I SEKOJ DEN KOGA GO GLEDAM MOETO SONCE SI VELAM FALA TI BOZE STO I JAS STANAV MAJKA
     
  19. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Многу ми е мило,што убаво...И јас верувам но понекогаш како на пример во овој период ми се случуваат некои неубави работи и жал ми е што на моменти помислувам што ако не постои Господ,што ако тоа е само измислено од луѓето бидејки имаат потреба да веруваат во Него...знам дека вистинскиот верник никогаш не треба ни да ги помисли овие работи но сепак реалноста некогаш знае да биде малку сурова.
     
  20. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    ANIMA NA SITE NAS NEKOGAS NI SE SLUCUVAAT RABOTI STO NEMA DA NI SE DOPAGAAT,STO KE NE BOLAT,,,NO POSTOENJETO NA GOSPOD NE E SEKOGAS KOGA NI SE SLUCUVAAT RADOST I SREKA,POSTOENETO NA GOSPOD E SEKOGAS I SEGDE,POMOLI MU SE STO I DA TI SE SLUCUVA DA POMINE,DA TI DADE MIR VO DUSATA,,,,,,NIKOGAS NE SE POSOMNEVAJ VO NEGOVOTO POSTOENJE,I VO TAGATA TOJ E SO NAS,,,,,,,,,,,,,
     
    На afroditaa му/ѝ се допаѓа ова.