1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во Господ?

Дискусија во 'Религија' започната од Magnolija, 3 декември 2009.

?

Дали верувате во Господ?

  1. Да, верувам

    1.445 глас(а)
    75,5%
  2. Не сум сигурна

    168 глас(а)
    8,8%
  3. Не, не верувам

    301 глас(а)
    15,7%
  1. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Јас порано верував во бог и божји чуда и итн. , али тоа бидејќи така ми било наметнато од дома, така ми трубеле цела околина дека постоел , дека гледал све , имал планови и што знам што , со тек на време пораснав и видов дека религијата е само една алатка за правење големи пари и полесна контрола врз луѓето , начин да се тешиш дека кога ќе заминеш од светот ќе те чека нешто поубаво и подобро..
    21 Век сме , не само што уште дебатираме дали човекот е настанат од мајмун или господ го создал или што и да е сега теоријата , него имаме илјадници богови и религии и не знаеш што попрво да веруваш , важно тој што не е твоја религија , го гледаш наопаку со тие осудувачки очиња....

    Од друга страна работи како почитување и славење празници и остало ги применувам , најмногу заради тоа што ме мрзи да им објаснувам на луѓе зашто не верувам во тоа ,и наместо да се караш дома со твоите или остали луѓе , полесно е да го прославиш празникот. Исто тука ќе ја пишам и навиката да ја користиш фразата "бог да чува" во речениците...
    Ех , надежно е новите генерации веќе не ги следат религиозните учења до толку , како и нема толку притисок од дома, се повеќе млади се освестуваат и не дозволуваат религијата и некое суштество кое е напишано во некоја си книга да им го диктира животот што смее да се прави и што не....

    Сума сумарум , не верувам во нешто што не сум го видел или пак доживеал, за мене религијата е болест која го труе човештвото и која ќе поминат 100 год за да го исчистиме некогаш.

    А да не бидам погрешно сватен , нема да тепам или плукам некој што си верува во господ или да му дојдам над глава и да му трубам дека не постои, а истото го очекувам и од верниците да не ми трубат над глава со некои реченици и муабети дека постои , секој нека си прави што сака и нека си верува во што сака....
    [​IMG]
     
    На Jane.Birkin, lovestoneddd, GirlLove и 14 други им се допаѓа ова.
  2. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Кратко и јасно, верувам. Бидејќи имам толку многу причини за да верувам, па така да нема ништо што може да ме натера на спротивното.
     
    На Tedyyy, ViktorijaG, hermosa и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Крстена сум , сум одела по цркви , но не го чувствувам Бог , ... Би требало да кажам дека сум Атеист .... Но не му давам значење на ова прашање, некако не ме интересира... Секако секој има право на свој избор , и јас го почитувам тоа .
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.772
    Пол:
    Женски
    Да!!
     
    На ViktorijaG, hermosa, H.VAGA и 2 други им се допаѓа ова.
  5. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Neznam i jas, ponekogas se zbunuvam. Koga citam mislenja od ateisti, sfakjam sto zboruvaat i poglednuvam niz nivna perspektiva i mislenjeto mi izgleda sosema pragmaticno i realno. Koga ke se setam na Biblijata, kako delot za potopuvanjeto na cel narod, da ne bogohulam no izveduvam nekakov sud.
    No vo smisla na zivotot, veruvam vo kosmickiot duh otelotvoren vo Presveti Troica, ovaa dogma ja cuvstvuvam kako sodrzinska na se i dobredojdena e vo mojot zivot. Znaci, ima raboti vo Biblijata za koi totalno ne se soglasuvam (i stavovi kako zenata deka e pod mazot na vrednost) i ne go povrzuvam Bog tolku so ovaa kniga, kolku so ljubov i milost. Neizmerna ljubov, a ne odmazdnicki kakosto go prikazuva Stariot Zavet.
     
    На Читател, КикиМаус и theowndemon им се допаѓа ова.
  6. Pinkgirl.22

    Pinkgirl.22 Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2017
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Да
     
    На ViktorijaG и hermosa им се допаѓа ова.
  7. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Да верувам
     
    На ViktorijaG му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Многу едноставен одговор. Не.


    Малку посложен одговор. Па не.


    Уште посложен одговор. Наместо за себе ќе кажам нешто од она што го гледам кај другите. Факт е дека околината каде што си роден/живееш ти влијае у која насока ќе се движош за ова прашање. Пошо ти си роден/а у Македонија голема е веројатноста да си Христијанин т.е. да се сметаш дека си, пошо така ти си воспитан/а од родителите и околината. Исто така ако си бил/а роден/а у Авганистан ќе беше Муслиман/ка или пак во Индија ќе беше Политеист. Како и да е. Е сега 2 типа на луге. Едните се конзервативни, веруваат цврсто, половично, шаблонски како и да е и од тука нема мрдање. а другите од порана возраст успеале да се протнат покрај нивнава љубопитност и да дознаат нешто повеќе што е и спротивно од она кое нивната околина им го говори. Е сега овие што се првите стагнираат цел живот и секоја почит до нив и нема шо да коментирам за нив, останале верници и тоа е тоа. А овие другиве ги делам на 2 подгрупи. Првите се оние кои успеале и да се променат и да речеме станале Агностици, Атеисти и сл. А другите се, од една страна дознале повеќе и тоа ги тера да станат Атеисти а од друга стана емотивно се поврзани кон тоа како биле израснати ( религија, празници. Бог гледа се, Бог ќе те казни ). И овие најмногу ги сфаќам. Не е лесно да си во нивна глава со информации кои си контрираат сами на себе. Па долг е патот додека се расчисти.

    Само една мала група од посебен карактер не ја напоменав а тоа се овие:

    Нели едните се конзервативни, веруваат цврсто, половично, шаблонски како и дае ама има и од оние кои може тоа им станало како работа (професија) од која зимаат пари па се трудат да исперат некој кревок мозок на фин начин. Е од нив најмногу да се пазите. Ќе те убедова, земи читај ова, читај она, истражи и сл. Демек имаш ти време од животот како тој што го работи тоа за да истражуваш, извори за сказни, курци палци.


    ПозЗ3³ ®
     
    Последна измена: 10 февруари 2018
    На SV1911, Lianna Anna, Anabelle.Amorette и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.123
    Допаѓања:
    43.674
    Пол:
    Женски
    Да.
     
    На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
  10. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Да. Зошто? Затоа што така насочува науката, разумот и логиката. И плус ја немам таа фанатичка вера за да верувам во атеизмот, во неверојатното, во самонастанатиот Универзум, во самонастанатиот живот и други бесмислици.
     
    На kikikikirika, blonde_supergirl и Feminka22 им се допаѓа ова.
  11. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Da bidejki sekogas koga mi e tesko koga ke se pomolam se custvuvam podobro..
     
    На Summerlove@2016 и Marija) им се допаѓа ова.
  12. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    За мене Господ се небото, ѕвездите, свемирот..Па верувам бидејќи гогледам тоа со свој очи :)
     
    На Summerlove@2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Верувам во бога, но на библиското писание и на попските проповеди НЕ!!!
     
    На Herrera и ilyan им се допаѓа ова.
  14. RoseRain

    RoseRain Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    1.678
    Пол:
    Женски
    Нема докази дека постои. Нема докази дека не постои. Ако веќе мора да се ставам во одредена група би рекла агностик.
     
    На Lianna Anna, SV1911 и Someonespecial им се допаѓа ова.
  15. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    I jas vo takvi bibliski pisanija sto gi pisuval da se rece nekoj od dosada.
     
  16. Anajirile

    Anajirile Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2017
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    1.179
    Во денешно време, повеќето луѓе ни на крај памет не помислуваат на Господ, се додека не "загусти" и не се најдат во навистина лоша ситуација. Тогаш почнуваат да се молат, да фантазираат, да се надеваат ...
    Не би сакал да звучам како неверник (зошто верувам во Него), ама за повеќето луѓе Господ едноставно претставува само последна надеж, ништо повеќе.
     
    На Miss.A. му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.639
    Допаѓања:
    52.558
    Пол:
    Женски
    Порано верував многу, сега сум повеќе накај агностик. Уште од мала ми трубеа како тоа Бог гледал се, знаел што мислиме во секое време, казнувал, рај и пекол итн итн. Дури ми беше многу чудно ако некој речеше дека не верува во Бог. Страшно зачудувачки ми беше. Но ете со текот на времето многу ставови ми се променија, па и тој за дали Бог постои. Не може да се докаже ни дека постои ни дека не постои. Јас стварно ги разбирам атеистите, но исто така не верувам дека светов, универзумов е настанат сам по себе од нигде никаде. Верувам во некаква натприродна сила од која потекнува се. Ни самата не знам каква е таа сила, но верувам дека таа е причината за настанокот на се. И не од религиски аспект. Религијата е создадена најмногу за да се контролира народот, исто како и политиката. Не верувам во библиски писанија и која и да е света книга. Исус верувам дека постоел, но само како човек кој е донесен на светот по природен пат, а не дека го родила девица. Празници прославувам заедно со најблиските, од едноставна причина што тие се верници. Секоја религија си има посебни богови, верувања, и оттука би произлегло дека за секоја вера има различни „вистини“. Но која е „највистинската“ вистина? Баш поради ова се повеќе и повеќе станувам агностик.
     
    На lovestoneddd, Lianna Anna, Bender Rodriguez и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. flowergirl567

    flowergirl567 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2017
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Во Бога верувам меѓутоа има некои работи кои ги вели религијата а во кои не верувам бидејќи сметам дека не е можно да се случиле.
     
  19. LegallyBlonde13

    LegallyBlonde13 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2017
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.961
    Верувам со сето свое срце, со сета своја душа и со сиот свој разум!
     
    На carangigia, melnicanecot, Summerlove@2016 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Кога ке го погледнам светот како добри луге гладуваат и страдаат и се шекнуваат од лошите малку се замислувам дали верувам во господ.