1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во Господ?

Дискусија во 'Религија' започната од Magnolija, 3 декември 2009.

?

Дали верувате во Господ?

  1. Да, верувам

    1.447 глас(а)
    75,5%
  2. Не сум сигурна

    168 глас(а)
    8,8%
  3. Не, не верувам

    301 глас(а)
    15,7%
  1. melnicanecot

    melnicanecot Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    787
    Пол:
    Машки
     
    На Petra777, Rama и Orthophill им се допаѓа ова.
  2. Katty52

    Katty52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Секако дека верувам, и тоа со целото мое срце. Многу често се молам и го имам тоа чувство дека тој ме слуша и е до мене. Не ги разбирам навистина луѓено кои не веруваат во Господ, а навистина чуда се случуваат. Кога ќе видам на колку луѓе само им се подобрува здравствената состојба кога одат во манастири, ми кажувале и за Св. Петка и за други светци. Само што ете.. на некој му е поубаво да верува дека од мајмун сме настанале. Жално...
     
    На josifova1000, Teja26, Ilija899 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Исто така има мал милион луѓе на кои не им се подобрува здравствената состојба кога одат во манастири. Зошто не ги сметаш нив? :)

    Прво, не сме настанале од мајмун, не знам зошто оваа дезинформација е толку масовно раширена кај луѓето. Мајмуните и ние имаме заеднички предок (кој не бил мајмун). Овие предци живееле на дрвјата. Некои од нив евентуално решиле да слезат и да бараат храна на земја, а некои останале на дрвјата. Тие што слегле со тек на време се развиле во луѓе, а тие што останале со тек на време се развиле во мајмуни. :)

    Второ и поважно, зарем толку е битно да сме настанале со некоја divine purpose? Од каде потребата да бидеме некои специјални видови кои биле специјално створени со специјални приказни околу тоа, дотолку што сте спремни да ги игнорирате бројните докази кои го укажуваат спротивното? Зошто потеклото од мајмун (што, како што реков, не е точно) го претставувате како да е нешто засрамувачко, демек, пфф, ние не сме животињи? Зошто е тоа жално, ќе ми објасниш ли? Поубаво ли спиеш со помислата дека не си им братучетка на мајмуните, зошто тоа ти претставува непријатност?
     
    На MackaVoCizmi, Waverly Raven, МК- Селектор и 7 други им се допаѓа ова.
  4. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Можеби затоа што Дарвинистичките уметници постојано ја фураат онаа нивната уметничка слика (парадата на мајмуните) по учебниците и кај луѓето потсвесно се врежало тоа. Докажано е дека луѓето повеќе запомнуваат при визуелен приказ, отколку со слушање. Така што џабе ќе им зборувате дека не поттекнувате од мајмуни, кога визуелно го прикажувате тоа со сликата.

    human evolution copy.jpg

    Многу живописно раскажуваш, како да си била сведок на овие настани, да му е милина на човек да те чита :) Дури и филм си направив у глава, сличен на Трансформерс :)

    Туку лето иде, треба по плаживе да стават знаци: Опасност: Не ги оставајте децата многу во длабокото, може нивните правнуци риби да станат :D
    Знаеш, тоа „тек на време“ чуда прави.
     
    На душленце, Vitaly, Таа Сум и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Ако сте до толку да си вадите заклучоци од слики, никој не ви е крив. Сите сме учеле биологија во школо (се надевам), нема оправдување за такви заблуди.

    Леле види кој најде да збори, мистер земја и ребро. :D
     
    На MackaVoCizmi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Ха ха ха ха ха ха ха...
    No.

    [​IMG]
     
  7. Fauhxy

    Fauhxy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    2.130
    Пол:
    Женски
    Не баш, скоро па ич... 8-|
     
  8. kucickaaa

    kucickaaa Активен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Да верувам во АЛЛАХ Џ. Ш.
    Затоа што тој е единствен господ а Мухаммед с.а.в.с негов пратеник.
     
  9. МК- Селектор

    МК- Селектор Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Машки
    Fantazii sakam ama ova so Gospod ne. I kako fantazija ne mi se svigja ova lugevo i u toa pocnale da veruvaat.
    Zaso nikoj ne veruva deka Makeodnija u fudbal ke osvoi liga na sampioni ? E poso ne e realno de fantazija ili gospod taka sakal. I sakal seeedno 2 fantazii u edno hahaha
     
  10. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    2.073
    Верувам дека постои Господ, има некоја виша сила што не можеме суштински да ја видиме, но во некои ситуации може да препо3наеме таа виша сила, сите ние сме доживеале нешто такво дали по3итивно или било негативно. Само треба да веруваме во него. И дасе држиме до неговите 3аповеди.
     
    На cresa-jagoda и Ilija899 им се допаѓа ова.
  11. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.474
    Пол:
    Машки
    Не верувам во Господ/Бог, меѓутоа сум open-minded, верувам во факти, чие постоење е експериментално или емпириски потврдено.

    Не сакам никого да навредам, но постојат индивидуи, верници кои не сакаат да ги разгледаат останатите можности, едноставно имаат многу фиксиран поглед кон оваа проблематика, тоа е така и точка, но многу работи се менуваат науката и технологијата одат напред.

    Причинско-последични корелации постојат за секоја појава, за дел од појавите тие се докажуваат, за дел СЕУШТЕ не, па зошто и бог доколку би постоел, не би можеле на ваков или онаков начин да го докажеме неговото постоење? Како на еден природен закон.
     
    На Читател, MackaVoCizmi, Jane.Birkin и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Jane.Birkin

    Jane.Birkin Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    1.939
    Пол:
    Женски
    Искрено не верувам во Господ. Верувам дека човек не треба да наштетува на човека ама во постови за да се прочистиш духовно не верувам. Не ги делам луѓето на верници и неверници, секој со своето мислење на оваа тема ама како што е кажано погоре верувам во Дарвиновата теорија дека луѓето настанале од мајмуни затоа што имаме 99% слична ДНК со шимпанзата и нешто помалку со орангутаните. :)
     
    На Sofija099, Amellie13 и Someonespecial им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Верувам, ама не во вашите верзии за Бог.
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    3.216
    Пол:
    Женски
  15. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
  16. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.372

    Друже, ја тебе не можам да те разбирам. Некаде имаш спомнато дека според тебе Господ е личност,поседува чувства, знаење, интелигиенција, креативност ,дека не треба да го нарекуваат "виша сила" бидејќи силата е безлична категорија.

    Ај ако имаш време и живци изјасни се на што точно мислиш кога велиш дека веруваш во Господ.

    Поздрав.
     
  17. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Да, така имам кажано. Не ми е јасно каде имам кажано поинаку, па поради тоа ти делувам конфузно?
    Верувам дека Господ е духовно битие, верувам дека е личност бидејќи ги поседува карактеристиките на личност: разум, знаење, чувства, слободна воља. И верувам дека на човештвото ни се објавувал преку библиските пророци и најпосле преку Својот син Исус. Се надевам сега е појасно.
     
    На worrieddd и Herrera им се допаѓа ова.
  18. Romancer

    Romancer Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2017
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    337
    Пол:
    Машки
    Ќе го цитирам Китон од јужуал саспектс:
    I dont believe in God but I am afraid of him.
     
    На bella.s, worrieddd и EvAngelos им се допаѓа ова.
  19. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Верувам :)
     
    На Petar80, Rama, Summerlove@2016 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Дали верувате во Господ?

    Хм...
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.