1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во Господ?

Дискусија во 'Религија' започната од Magnolija, 3 декември 2009.

?

Дали верувате во Господ?

  1. Да, верувам

    1.443 глас(а)
    75,5%
  2. Не сум сигурна

    168 глас(а)
    8,8%
  3. Не, не верувам

    301 глас(а)
    15,7%
  1. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Роси, одсекогаш ми се допаѓале твоиве постови, но никогаш не ти сум го рекла тоа.
    Еве ти кажувам сега.
    И твојот пост што е погоре ме стресе (пријатно се разбира).
    Господ нека ви даде здравје и тебе и на малиот Никола и на целото твое семејство.
    :*
     
  2. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Верувам и тоа многу. Не можам да се замислам да постојам без верба во Господ.
     
  3. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    hipicka,ti blagodaram mnogu za toa sto sme istomislenici i delime zaednicki mislenja i jas ti posakuvam ZDRAVJE na tebe i tvoeto semejstvo i na sekoj ,potocno na sekoe zensko sustestvo na svetot mu posakauvam da ja pocustvuva radosta sto ja pocustvuvav i jas,blagodarenie na boga ,,,,,,POZDRAV
     
  4. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.692
    Пол:
    Женски
    Да,верувам!!!
     
  5. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    не го критикувам твоето мислење, како што кажа тоа е твое мислење.
    Викаш дека господ не создал а не сме еволуирале од човеколики мајмуни, и дека се уште постојат мајмуни...
    тоа е точно дека постојат, меѓутоа ние сме дел од групата на човеколики мајмуни, дел од нив на пример неандерталец изумреле, некои се претопиле со други човеколики мајмуни а некои воопшто не еволуирале бидејќи немало потреба. Е сеа ќе прашаш како немало потреба, едноставно еволуција настанува само на оние места каде што климатските услови се сурови и каде што треба да се бориш за живот. Во африка на пример нема потреба од такво нешто, бидејќи "треба да лежиш цел ден и да јадеш банани". На оние места каде што се сурови условите за живот настанал и човекот, нормално не веднаш туку со илијадници години еволуција. Каде е господ тука нигде, ова ја отфрла теоријата дека господ го создал светот. Сотебе едино се согласувам дека уништуваме се што е убаво на оваа планета. За третото дека исус дошл да ги искупи гревовите на луќето да земеме дека е точно, во кој веруваш ти во Исус или неговиот татко, пошто исус проповедал да се верува во неговиот татко, а не да го гледаме него како бог!
     
  6. tanjaaaa

    tanjaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    13
    Да верувам...вербата и надежта ми се многу битни во животот...
     
  7. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Верувам затоа што од моето досегашно животно искуство гледам дека на сите што прават неправди им се враќа со лошо, бидејќи гледам дека ако сака Бог ќе те чува! Но некако не сум голем верник кога станува збор за црквите, ги почитувам, одам за некои празници, палам свеќи, но не сум од оние што на секоја црква се крсти, малце ми е претерано и дури глупаво! Доволна е мојата верба во Бога не мора тоа да го покажувам кога минувам покрај црква, сепак Бог е на небо, не е во црквата, таму се поповите што гледаат на секој начин да украдат пари! Но и ако само седиш дома и чекаш Господ да ти дава пари или да ти најде работа, тоа нема да се случи! Нели? :) Се водам по онаа што го велеле старите ГЛЕДА ГОСПОД, ЌЕ ИМ ВРАТИ! И тоа е вистина, досега никој не останал неказнет пред Бога!
     
  8. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.733
    Допаѓања:
    8.091
    Пол:
    Женски
    Верувам.И не чувствувам никаква потреба да објаснувам зошто,зашто ако нешто е бессмислено тоа е обидот некој да го убедуваш да верува или да не верува.
     
  9. anickata

    anickata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    73
    се согласувам потполно со твоево мислење, конкретно за мене јас верувам и редовно се молам и одам во црква. ама сепак влијае и определбата на домашните, кај некои е поголема, кај некој помала, а кај некоја не ни постои затоа се нарекуваат атеисти.сепак секој има право на свој избор нели?! :)
     
  10. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    кратко и јасно

    ДА ВЕРУВАМ!!!!
     
  11. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    Баш ми е милo, што си толку среќна. Со помош на вербата во Господ ти се исполнила најголемата желаба на секоја жена.
     
  12. Aries90

    Aries90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Што не ќе прочита човек! За греота до какво размислување доаѓаат некои луѓе! Имам живот за кои многу мои врснички ми завидуваат, неможам за ништо да се пожалам од она што го имам поминато до сега, пресреќна и презадоволна сум од тоа што сум го постигнала и кон кое се стремам...а сепак ВЕРУВАМ ВО БОГА! Малку размисли си пред да оформиш став!
     
  13. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.971
    Допаѓања:
    233.193
    Vерувањето во господ го сметам како потреба на луѓето да веруваат во нешто и да ја пронаоѓаат својта утеха.јас имам верба во себе значи верувам во самата себе а во Gоспод...не знам,искрено повеќе и верувам на науката и на доказите а религијта за мене всушност е една интересна област која обожавам да ја проучувам.сите празници,славења во чест на господ и светците за мене се всушнуст традиција која ја почитувам и која е причина семесјтвото да се собере.се молам понекогаш но тогаш не барам помош туку се олеснувам :) ,тоа ми е како психичка потреба која ми налага така за да се чуствувам полесно и подобро а не дека Bог ке ми помогне.верувам дека сам човек што ќе си направи тоа и ке му е,значи секој сам си го крои животот,тој не ни е напишан ниту пак има некоја виша сила која ке ни го управува.
     
  14. stella83

    stella83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    129
    Верувам во Господ и секогаш ќе верувам. И кога ми било најтешко сум знаела да отидам до црква, да запалам свеќа и да поседам малку внатре и без разлика колку ми било тешко сепак сум наоѓала мир и утеха (не дека чекам дами е тешко па да одам во црква :) ). Верувам дека луѓето кои немаат лоша душа кога тогаш ќе ги добијат своите 5 минути, но исто така верувам и дека оние кои намерно грешат ќе си платат за грешките.
    Сепак тоа не значи дека треба мирно да седиме и да чекаме да ни падне од небо. треба и самите да се потрудиме. Господ не насочува, но ние самите ги бираме своите постапки, а според нив се и резултатите. Се што се случува се случува со причина.
     
  15. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    за ова стварно си во право дека од црквата попојте само крадат пари ништо друго ама сепак јас ВЕРВАМ во господ ама не нешто дека одам по цркви и такви глупости оти то стварно глупост е и баш најгрешните луге се попојте барем 80 посто од нив и само ги лажат луѓето ама ако попојте не верват не значи дека јас нема
     
  16. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Ja imam procinato biblijata,gi znam 10-te bozji zapovedi,duri ja znam i "oce nas" :D i porano odev vo crkva bidejci bev pomala pa baba mi me terase.No NE VERUVAM vo gospod!!! Sega voopsto i ne stapnuvam vo crkva,velat,pogolem grev e naprazno da odam vo crkva odkolku toa sto sum ateist!Gi pocituvam ludjeto sto veruvaat,no ja vidov temata pa si velam aj da si go kazam mislenjeto :)

    Ne veruvam vo gospod od povece pricini,no eve ke spomnam samo nekoi od niv.Nikoj nikogas ne go videl gospod.Ako postoi,togas zosto ne e za site ist?Zosto ne im pomaga na site,tuku samo na nekoi ludje t.e. navodno gospod im pomaga...Koga bi postoel semocniot bog,zivotot ne bi bil vaka tezok,ne bi imalo tolku bolka i stradanje.Ako e toj tolku praveden,zosto vo rok od dva meseca mi zede dve bliski osobi od semejstvoto?Mi zede povece no gi spomnuvam ovie dve osobi bidejci cel zivot nikomu nisto loso ne napravile,na mravka ne zgaznale...Ako postoi gospod,zosto go zema tatko mi namesto da go izleci,kako sto gi lecese decata na filmot i kako sto pisuva vo biblijata deka leci samo so eden dopir ;( Veruvam samo vo sebe,vo nikoj drug i vo nisto drugo,mislam deka zivotot ke ni bide onakov kakov sto samite ke si go napravime.
     
  17. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Едноставно кажано
    Верувам во Господ и Секогаш ке Верувам :)
     
  18. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Не веруваш во нешто што не си го видела или ?
     
  19. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    :D pa zavisi od situacijata...

    Na primer ako nekoj mi kaze deka rodenata sestra mi go muva deckoto,nema sansi da poveruvam dodeka ne vidam so svoi oci :)
    No eve na primer ako mi kaze nekoja koleska deka sum polozila nekoj ispit zosto da ne veruvam,ili ako prodavac vo prodavnica ti kaze deka bluzata cini 1000 den zosto da ne veruvas koga toj najdobro znae kolku e :)

    nekoi raboti nemozat da se sporeduvaat :) pozz
     
  20. Ferhunde-L

    Ferhunde-L Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    14
    Се согласувам со stella83