1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во виртуелна врска

Дискусија во 'Сингл' започната од irrelevant, 8 август 2012.

  1. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.846
    Допаѓања:
    133.032
    Пол:
    Женски
    И со кој си у врска ако имаш виртуелна врска? Кој го гушкаш, бакнуваш? Компјутерот? Океј е комуникација преку интернет, запознавање, тепање време, ама да се опседнеш со некој до степен да се декларираш у врска - малце си забегал ..
     
  2. Mala Hembra

    Mala Hembra Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2015
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    476
    Пол:
    Женски
    Глупости во боја е тоа !
     
  3. berrybush

    berrybush Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2015
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Машки
    Виртуелна врска има предност пред физичка врска бидејќи е лесно да станеш близок со некој истомисленик како тебе без да бидеш физички присутен. Али тоа е единствената предност - дека е лесно да се ставиш на ПЦ, телефон - да влезеш на некаков си маил или чат и да збориш цел ден.

    Али тоа не ве прави физички поблиски. Баш обратно, тоа ве дистанцира физички бидејќи и двајцата сте тука на чат. Ти се осеќаш супер, и немаш потреба да договориш кафе или состанок бидејќи полесно е двајцата на чат.

    Али брзо доаѓаш до заклучок дека вака не бива. Неможете 24/7 да дремете онлајн, а и двајцата си имате обврски или работи за правење. Или ќе баталиш све да дремеш на чат или ќе мораш да баталиш чат. И најчесто луѓето ќе го баталат чатот, барем преку ден.

    Се додека имате физичка врска од некој калибар или имате планови за физички контакт, виртуелна врска само додава на тоа. Али ако само имате чат и ништо повеќе, брзо ќе стигнете до делот кадешто ќе кукате што неможете физички да се глеате.
     
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Јас не верувам во такво нешто. Некој да те привлече виртуелно всушност е залажување. Не може да се искаже љубов на тој начин.
     
    На BoyL му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Јa гледaм темaвa и се зaмислив.
    Изненaднo, aмa јaс верувам вo виртуелнa врскa. Штo aкo не си јa видел вo живo личнoстa oд другaтa стрaнa?
    Нели сите се пaлите нa тoa декa не ви е физичкoтo пресуднo. Епa еве ви.
    Кoнкретнo девојката си куцaлa сo типoт и јa привлекoл сo муaбетите. Мoрa дa јa дoпре? Ај признaете си сите кoлку пaти сте се зaтрескaле вo некoј a ништo не сте имaле сo негo. Ете ни ве дoпрел, ни бaкнaл, ни гушнaл aмa сепaк ви прaви мерaк.
    Кaкo штo приметив тaa не викa декa гo сaкa, туку oпишувa кaкo дa и е привлечен. Пa и дa гo сaкa? Жени се вљубени вo нaркoмaни, тепaчи, дебили, зaштo oнa дa не гo сaкa финиoт дечкo oд чaт?
    Бaшкa, oд кaј знaете штo пишувaaт? Мoже oн и дaвa сигурнoст, пoддршкa, сoвети, мoже имaaт премнoгу зaеднички теми...и уствaри тoa е тoa.
    Дaлеку oд тoa декa е вистинскa врскa, aмa не е ништo.
    Oвa штo прoчитaв декa мoже дa бил некaoв псoхoпaт, дa мoже, aмa мoже дa е психoпaт и некoј штo физички си гo зaпoзнaл. Никaд се не знa...

    Гледaм темaвa е стaрa, a бaш ме зaнимa штo биднaлo. @irrelevant , не е лoшo дa ни нaпрaвиш aпдејт :D
     
    На Dreamer-V, Anabelle.Amorette, julie77 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.824
    Пол:
    Женски
    Нашата врска почна виртуелно.Тој во Мкд јас во Германија.Еве не 10 год во брак,две деца и по некоја ситна кавга :)
    Ах да бракот ни е лајф не е виртуелен и тој :D
     
    На sanjaeva, PogbaPol, Dreamer-V и 3 други им се допаѓа ова.
  7. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Баш во последно време околу мене имам неколку примери на здрави врски и брак започнати со чет. Еве конкретно за едната: по грешка дечкото и понудил пријателство , од тие што самиот фб ги нуди за тоа дали ги познавате, и така почнале да си пишуваат. Тој во странство таа тука. Си пишуваа година дена. Кога дојде се видоа, со придружба секако, и почнаа врска ин лајф:) и дечково ми рече дека многу полесно му било зошто претходно за се си направиле муабет. Во брак се со две деца.
     
  8. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Иначе се видовме со дечково и бевме во врска година и пол. Кога прв пат се видовме после виртуелните контакти, не беше се така како што си замислував пошто логично сум го идеализирала ептен, Беше далеку поповлечен од тоа што беше кога пишуваше, несигурен, некој што не би го погледнала да не го запознаев на тој начин. Ама, она што почнав да го осеќам додека пишувавме некако како да ме тераше да бидам со него и останав и толку време, И си дадов шанса да бидам со некој што е далеку подолу од стандардите што си ги имав поставено пред него и не згрешив. Добив безусловна поддршка и најбитно од се ми беше како најдобар другар, некој пред кој се осеќав совршено заедно со сите маани и комплекси што ги имам....

    Да ме прашаат сега со тоа искуство, нема да се залетам толку и да си ги ослободам чувствата до тој степен за да се вљубам во тотален странец и знам дека ништо не е како што изгледа во пишувањето, малце и смешно ми е и срам ми е од себеси, ама ете се десило...

    Мислам дека, пошто јас сум комплицирана личност и се заљубувам во некои глупи особини на машки, па паднав на тоа што мислев дека е тој навистина, а уствари паднав на човек што се претставил како нешто што сака да биде. А може и само јас си го гледав со такви очи. Којзнае како е.
     
    На sanjaeva, Dreamer-V и crazylady им се допаѓа ова.
  9. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Не, во ветер и магла не.
     
  10. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    A sto mislite za virtuelno prijatelstvo?
     
  11. bombona23

    bombona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2014
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.817
    Постои... Зошто да не! Јас имав еден виртуелен пријател, факт е дека си праиш муабеш со компјутерот, но исто така ја осеќас енергијата!
     
    На PogbaPol и SnowWhite8 им се допаѓа ова.
  12. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Самиот збор "виртуелно" кажува се ... можеби би постои ама мн ретко.
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dreamer-V

    Dreamer-V Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2015
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    460
    Пол:
    Женски
    Што значи виртуелна врска? Верувам дека можеш да поминеш квалитетно време со некој што го познаваш само online, верувам дека можеш да најдеш многу теми за разговор, да најдеш сродна душа по мислење, верувам дека можеш да се поврзеш со некој кој не си го видел никогаш толку многу да чекаш секој слободен момент да го поминеш на чат со него. Верувам дека можеш да створиш однос дури и повеќе од со најдобрата пријателка, да се отвориш комплетно и побрзо од тоа што го правиш inlife, да се појават чувства, да ти ги окупира мислите таа личност што не ја познаваш. Ако ви е судено ќе се сретнете во живо и ќе си ја потврдите или срушите таа илузија што сте ја создале, ако не ќе ви останат спомени од убаво поминато време.
     
  14. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
  15. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Во виртуално пријателство мислам дека гледам шанса, би можело да опстане на некој начин. Си правиш муабети, си зборуваш на најразлични теми, можеш да си ја отвориш душата и да очекуваш искрен одговор. Мислам подобро би се разбрала со некој виртуелно отколку да објасувам на некој што го знам лично, и пак да не ме разбере. Можеш да излезеш на кафе ако сакаш со него/неа, ако не сакаш тогаш знаеш дека кога сакаш да се изолираш од реалниот свет секогаш имаш другар што ќе си правиш муабет.
    Ама во виртуелна врска не верувам. Друго е другарство, а сосема друго е врска.
    За другарство доволно е добар муабет, ама за врска да успее мора често да се гледаш со него/неа, мора да бидеш интимен, да споделуваш љубов, бакнежи, прегратки, да почувстуваш дека е до тебе...едноставно не верувам во виртуелна врска, а ако постои, тогаш не верувам дека долго би опстанала.
    Башка што во таква врска во партнерот немаш голема доверба и склон си кон поголема љубомора.
     
    На SnowWhite8 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Некој контакт ете, пријателство да го наречеме online ... некако ни тоа не ми оди освен контакт за разговор на одредени теми ама љубомората и во тие пријателства и некои виртуелни врски ... не ми е јасно како може љубомора да постои кон некој што никогаш не си го видел, зборовите без интонација се полупразни, не се знае дали кажува свои или туѓи приказни и ставови само за да го задржи контактот...сево ова барем за мене нема основа за љубомора, а факт е за жал ја има, чудно.
     
  17. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Јас конкретно зборував за љубомора во виртуелна врска :) Мислам логично е да постои љубомора, ако не се познаваат лично сепак пишуваат до цел ден, може се гледаат на камера и кога еден од нив треба да излезе по дискоти или кафичи нормално кај другиот се јавува љубомората пошто нема контрола над виртуелниот "партнер". Не може да го/ја спречи да излезе и да направи нешто. Постои страв дека ќе запозне друг/а и ќе ја/го "изневери" партнерот што очајно ја/го чека на фб, скајп, вибер....
    Затоа реков и пак ќе речам не може да постои виртуелна врска.
     
  18. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Логично е да има љубомора??? хммммммм што има врска излегувањето надвор и на нет може и тој и таа да има ете најмалку уште еден таков контакт, јас зборувам за контакт не врска такво нешто за мене не може да има на невидено во реалноста. Нормално за мене не е да се плетка некој некаде ...... не разбирливо е за мене |(
     
  19. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Па логично е да има љубомора, пошто тие на некој начин си мислат дека се во нормална врска. Еве ти лично нема да чувстуваш љубомора ако твојот дечко излезе сам во дискотека? Знаеш дека малку ќе се напие и се може да се деси под дејство на алкохол. Епа исто тоа го чувстуваат и тие што се во виртуелна врска. Може имаат и други такви контакти, си пишуваат со повеќе одеднаш ама друго е само да пишуваш, а друго е физички да го изневериш партнерот.
    И јас кажав дека сум против вакви врски, ама ете од прилика сфаќам како размислуваат.
     
  20. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Според тебе начинот на размислување е следен- комуникација = врска online, ако во меѓувреме имаш реална врска тоа е изневерување ... ова никогаш за мене нема да биде разбирливо и да има смисла, затоа за мене е строго забрането. Благодарам за одговорот JollyGirl.