1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во духови?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од princess92, 5 декември 2009.

  1. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Така ли :^)
     
  2. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Ne veruvam :D
     
  3. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    :rofl::rofl::rofl: probaj moze ke ti progovori
     
  4. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    :rofl: некa си ги рaaт некa си "живеaт" дa не ги вoзнемирaвaм :rofl: :rofl:
     
  5. my heart cry

    my heart cry Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Хорори да не се гледат само! Премногу идеи во глава ни доаѓаат :D :D :D :D
     
  6. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Јас верувам дека постојат духови натприродни сили.И верувам дека во секој човек го има тој светиот човечки дух,како и што се крстиме ние од христијанска вероисповед...Нашето прекрстување она кога ги спојуваме трите прсти палец показалец и среден прст кое значи:Отецот,синот и 'светиот дух'-тој дух е таа човечка душа која излегува од човечкото тело кога телото е мртво а човечката душа сеуште живее.Поради тоа и попот чита молитви на мртов човек да не дојде до некои си несакани последици од кои имам многу слушано од постарите луѓе кои имале искуства со натприродни сили,кога ќе почине некој близок.
     
    На Emilija97mk и EraBon им се допаѓа ова.
  7. TheeQueen

    TheeQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Хахаха :lol: Јас иначе сум родена на Велигден па нели најголем празник јас најмногу би гледала :D:lol: Нема врска тоа, до сега фала богу немам некое такво (страшно) искуство, а ми се има случено во Негорски бањи на семинар, вечерта кај 2-3 седев на балкон и видов една сенка како претрча пред мене и наеднаш исчезна, но сепак не сум некој голем верник во тие работи па не ни помислив на нешто такво. После 3 години се сретнав со една девојка со која се запознав таму бевме сместени на истиот спрат на иста страна преку 2 или 3 соби. Фативме некој ваков муабет (врска немам од каде) и ми кажа дека последната ноќ седела на балконот кај 2-3 навечер и и претрчала црна сенка, машка силуета. Сватив дека всушност навистина нешто се случило. Како и да е фала богу со толку малку поминав, ни се исплашив, нити пак, ми падна такво нешто на памет. А за претчуство можеби е точно. Незнам дали е ете по некоја случајност само кај мене тоа или е точно тоа дека родените во сабота или на празници претчуствуваат повеќе од другите, но во друштвото сум позната како потомокот на баба Ванѓа :lol::lol::lol: За се знам предвреме. Чуствувам дека ќе се случи нешто можеби не точно што и како ама знам дека нешто добро или лошо ќе се случи. Исто така многу чуствувам и кога на некој близок му се случува нешто, така да се предчуството неможам да те демантирам :D
     
    На Emilija97mk, rose60 и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  8. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Jas nemozam da kazam veruvam ili neveruvam,nekako sum pola pola,no ja pratam onaa teresa,neznam dali se emituva kaj nas,zenata sto zboruva so pocinati,ustvari neli toa se duhovi,e koga gi gledam nejzinite emisii znaci ostanuvam zsprepastena.sepak mislam deka postoi nesto.
     
  9. Таа Сум

    Таа Сум Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    Верувам затоа што сум сведок...
     
  10. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    E piši de....
     
    На rose60 и joy1 им се допаѓа ова.
  11. Таа Сум

    Таа Сум Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    Епа штом има заинтересирани ќе пишам.
    1. Еднаш си игравме дома со внука ми и имам едно како фризби е и го фрлавме. Во еден момент јас го фрлив и тоа остана во воздух неколку секунди па падна.
    2. Седев дома на кревет и гледав тв, вратата од балконот е одма позади креветот. Јас бев седната на крајот од креветот и завесата од позади почна да се вее како промаја да има и се развеа дури до креветот, до мене, се свртев јас и таа престана да се вее а сите врати беа затворени и таа од балконот.
    3. Одев навечер за во продавница и одеднаш од една јаболкница почнаа јаболка да паѓаат и да летаат на сите страни, како некој да ги фрла.
    4. Имам слушано секакви звуци, гледано силуети, осетено мирис итн. Другпат ќе напишам повеќе.
     
    На Cosmic Girl, Emilija97mk, Draginja и 2 други им се допаѓа ова.
  12. @RokerkatA

    @RokerkatA Активен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2016
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Верувам и после тоа што ни се случи да.
     
  13. Bizzle_anna

    Bizzle_anna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Верувам.Имам многу вистински приказни што ми ги кажувале мојте родители што им се случило а и многу случки мене што ми се случиле.
     
    На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  14. RainbowButterfly

    RainbowButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    609
    Пол:
    Женски
    Епа раскажи ни де ме интересира. :D
     
    На Draginja му/ѝ се допаѓа ова.
  15. pinkberry

    pinkberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    564
    Секако дека постојат духови, и да не сакаме да го прифатиме тоа, и науката колку и да се обидува да го оспори тоа, физиката дава многу јасно објаснување. Третиот закон за термодинамика е дека енергијата неможе фа исчезне, туку само може да премине од еден во друг облик.Јасно ни е дека за да нашето тело функционира е потребно енормно количество енергија. После смртта таа енергија во нашето тело добива чист облик, и да, колку што имам читано книги и гледано документарци, понекогаш после смртта нашите души неможат да пронајдат патот кон светлината,кој ќе ги одведе кон нивната финална дестинација и затоа остануваат тука на овој свет, манифестирајки ни се нам во ликови,сенки,гласови итн...на пример доколку некој почине под одредени услови и неговото тело не е пронајдено и соодветно погребано тој неможе да го напушти светот додека не се случи тоа.Има уште многу и премногу да се зборува на оваа тема, затоа и ви ја препорачувам книгата "Паралелни свет" од Б.Д Бенедикт, ја има на интернет на српски и навистина дава одговори на многу прашања.
     
    На Draginja, rose60, RainbowButterfly и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Bizzle_anna

    Bizzle_anna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Епа вака.
    Ми имаат кажувано мојте баба и дедо.Се шетале некаде во природа сами и виделе некое бело зајаче.Дедо ми пробал да го фати но само што ќе го фател тоа се исплашило и полетало како птица.Потоа тој ми кажа дека се распрашувал и дознал дека на тоа место закопале некој луѓе.
    Кога бевме мали јас и брат ми знам многу често игравме на тепихот во дневната соба.Моногу добро се сеќавам дека еден ден така седнати јас и он видовме нешто како поминува низ ѕидот.Јас знам дека видов како човек во долга бела наметка кој ме погледна и замина од другата страна на ѕидот.А пак братми ми тврдеше дека видел некој по страшен и какошто го погледнал неговата фаца му се доближила до него.Тој ден истрчавме кај дедони и како што се сеќавам мислам дека рече да не се плашиме дека тие само поминувале.
    Исто така сега брзо ми се има слчено после дванаест кога се враќам накај дома кај едно како езерце да гледам човек во бело како поминува низ него.Втор пат го имам видено тоа.Првиот пат бев со родителите и поминувавме со кола од таму.Знам дека беше реално но чудно е што воопшто не се исплашив.СЕ свртев накај родителите и им кажав а они ми рекоа дека ми се спиело па затоа ми се причинувало нешто.Но тоа ми се случи и вториот пат кога поминував после дванаесет часот таму.И пред некој ден ми текна дека пред неколку години таму имаше некое убиство и мислам дека тоа што го видов има врска со убиството.
    И ова беше сега брзо..Беше ноќ и никако не ме фаќаше сон бев свртена накај ѕидот до креветот и некаде околу два часот некој многу морничаво почна да ми го кажува моето име.Токму како во хорор филмовите.ГЛасот се повеќе и повеќе ми се доближуваше а јас немав храброст да се свртам и да видам кој е.Гласот воопшто не звучеше како некој од кај мене дома да си игра со мене.Таа вечер бев цело време здрвена и ми беше страв да ги отворам очите и не заспав.
    Леле..и сега сум сама дома.Кога се потсекам на овие работи цела се ежам.:(:(
     
    На Cosmic Girl, rose60, RainbowButterfly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Eve nekolku dokazi za nivno postoenje, bas me interesira sto ke recat skepticite na ovie videa. Montaza da ne se a? haha.
    (izvinete za latinicava ama me zeza nesto, ne mozam na mkd da napravam)





     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.457
    Пол:
    Женски
    A zosto ne bi bile montaza?
    Koga moze cel film so duhovi da izrezirat ta klip li nemozat?
     
    На Gosh и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  19. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    34.129
    Не знам дали верувам, затоа што сум немала такво искуство.

    Но смешно ми е што најнормални и лесни работи за објаснување, си ги правите демек духови биле.
    Размислете малце логички, жити се.

    И овие видеа не да се монтирани...(n)
     
  20. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Има безброј снимки од безбедносни камери на кои се појавиле духови. Се познава монтажа.
     
    На rose60 и Pcelka94 им се допаѓа ова.