1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во духови?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од princess92, 5 декември 2009.

  1. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    и јас имам вакви искуства со духови и мн ми е страв коа ќе помислам на нив
     
  2. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    и уште нешто сакав да ве прашамЧдали е вистина дека оние луѓе што се родени во сабота или на празник повеќе гледаат духови и повеќев претцуствуваат некои работи ова ми го имаат кажано но не знам колку е вистина.
     
  3. MATH

    MATH Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    И јас порано се сомневав во приказните за на другите бидејќи фала му на Бога сум немала такво лично искуство,се додека не му се случи истата ситуација која ја опиша Danii на брат ми.И тој се разбудил околу 3 часот по полноќ чувствувајќи дека некој е присутен во собата.Го забележал тоа нешто во црно како му се доближува...Почуствувал дека целото тело му е неподвижно,неможел да зборува,а срцето му чукало како што рече Danii 300 на саат.Суштеството во црно,ако можам да го наречам суштество,се повеќе се приближувало се додека не го допрело крстот кој е стар околу 200год.и е семејно наследство ,кој брат ми го носи секогаш со себе.Во тој момент во собата се осетило струење на воздухот и суштеството излетало низ отворениот прозорец(беше летна вечер).Утрото кога ми раскажа сто му се случило не му верував и мислев дека сонувал,се додека на градите не видов дека имаше изгореница во облик на крстот кој го носеше.Оттогаш не сака да зборува за тој настан,не спие со отворен прозорец и во собата чува сад со осветена вода.Ова ме натера да верувам дека сепак постои нешто паранормално,дека има вистина во сите оние приказни кои сум ги слушала... :worried:hock: :? :worried:hock: :? :worried:hock: :? :worried:hock: :?
     
    На Bitter-Sweet и Draginja им се допаѓа ова.
  4. Smiley-Sweety

    Smiley-Sweety Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    3
    Јас пред да заспијам ..слушам звуци од дневната.. чекори како некој оди или.. ја остава чашката на масата и сл. Страшноооо.. ова досега на никој не сум го кажала ..ке помислат дека сум Луда :lol: :lol:
     
    На Bitter-Sweet, dolly.doll и esperanca им се допаѓа ова.
  5. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Да да, верувам дека постојат духови. Некогаш ептен ме фаќа страв да не има нешто позади мене или воопшто во собата кога си легнувам. Знам дека се е до главата и внатре во неа :lol: Но, и покрај тој страв, верувам дека постојат. Сепак ние луѓето сме од тело и душа.. па после смртта.. некои души лутаат..
     
    На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.699
    Абе за верување верувам...ама и кога читам претерувам...Што ме тера да читам вакви ствари навечер - незнам.Мора да има нешто :lol: Моментално седам до прозор и смешно ми е и се смеам сега...Ама навечер кога ќе си легнам ме фаќа стравот...А башка навечер ако дува...1000 филма низ глава ќе ми се вртат :roll: Ама ајде...ќе помине.А коа дојдовме до духови...ноќеска ги сонував се вртеле околу мене ракавите ми ги спуштале и ме фаќале за коса.А тоа мајка ми пуста сум се открила цела и сум се чешала на лицето пуштена косата ми била :lol: :lol: :lol:
     
    На NotAFastRunner му/ѝ се допаѓа ова.
  7. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Veruvam i toa kako.koga ke dozivees nesto ti stanuva jasno.znacibese okolu 2,3po polnok .gledav televizija go izgasiv televizorot se svrtev da ja namestam pernicata i koga se zavrtev vidov bela silueta so bela nametka taa nemase lik liceto i bese belo no imase dolga,mnogu dolga kosa :sweat: lele ama se isplasv nemozev da mrdnam,a ne da viknam .srceto ke mi izletase.taka minuta-dve ne bev svesna so se desava,potoa pocnam da vikam i samo so otvoriv usta ja snema siluetata.koga dojdoa mote sekako ne mi veruvaa mi rekoa si sonuvala.strasna rabota vo toj moment ko paralizairan si ,se gubis totalno :worried: .zatoa veruvam vo paranormalno.no mislam deka nema nisto loso da ti storat toa neznam kako,samo onaka se desava ke vidis ili slusnes minuta-dve i tolku.inaku ne sum slusnala na nekoj da mu se ima sluceno da zbori li slicno nesto/ali strasno strasnooooo brrrrr nesakam ni da pomislam :( :( :(
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  8. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    921
    Допаѓања:
    1.352
    Пол:
    Женски
    Незнам дали мојата ситуација е за оваа тема но морам да ја споделам..Додека бев студентка, спиевме со цимерките во иста соба.Они две на еден кревет јас на друг кревет. Сабајлето околу 6 се будам ама цела вкочанета, неможев да мрднам ниту со еден дел од моето тело, и ми беше многу ладно.Пробав да им викнам да ги разбудам но гласот и тој како да ми беше замрзнат. И така трудејки се да станам паднав од креветот зашто нозете не ги осекав.Тогаш стана цимерката ме подигна и ми даде парацетамол кое едвај го испив и ме покри со уште две кебиња зашто мислеше дека имам треска зашто бев многу ладна.И после тоа одма заспав и кога се разбудив после саат два бев како нова, не осекав ни болки ни дека сум била вкочанета.Незнам што ми се случи таа вечер а не се сеќвам ни дека сонував нешто страшно...како опседанта како мртва, ладна како камен.бев..и до денес ми е чудно што ми се случи таа вечер..бррррр..морничаво
     
  9. didija

    didija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    119
    Неодамна додека спиев ми се случи да се разбудам, како да осетив дека има некој. Во ќошот на собата видов една сенка. Знам дека бев будна кога го видов ова, знам дека бев свесна тие неколку секунди, а потоа набрзина станав ја запалив ламбата, но немаше ништо. Сенката не се сеќавам точно каква беше, но некако сива, баш како сенка, не како силуета :( Не му предадов значење на ова нешто, дури и јас мислев дека имам сонувано, се додека не ја прочитав темава. Многу пати додека спијам, од сон се будам, зошто сум почувствувала како да има нешто, некој во соба. Меѓутоа од тој настан кога сум сама, во соба ,спијам со запалена ламба, па чувствувам само како некое присуство, а немам видено ништо. Во оваа соба кога спијам, многу лошо се осеќам, навистина незнам што да направам, за да се изгуби чувството :(
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mar17

    mar17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    107
    најмногу од се ми е страв на Бадник кога треба трпезата да се остави ,да не се крева демек викаат ќе се симне Бог да јаде или слично...и таа вечер не спијам и наслушувам дали ќе тропне нешто облиена со страаааав лелее ....и си причинувам некои работи,,ах страшно..До сега ми се нема случено нешто страшно а се надевам дека нема ни да ми се случи ....како ли ќе спијам вечер со ова што го читав сега со вашите искуства!?!?! :| :doh: :sweat:
     
  11. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.927
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    истото му се има случено на еден братучед од мојата другарка
    итој така едвај се мачел да стане и викнал по родителите и од кога викнал нешто како да паднало по скалите , другарка ми ми кажуваше дека тоа били ѓавол... :devil: , а и на другарка ми и се има случено на духовден . Отишла околу 2 часот да легне и кога легнала замижала со очите и кога ги отворила на огледалото имало како некој монструм и се движел нагоре како да лета. :sweat: :sweat: :tmi: :tmi: :tmi: :worried:
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  12. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Верувам во духови и на самата помисла на нив се ежам ..
    Беше пред неколку години ..
    Јас и мојта другарка седевме кај мене дома сосема сами на балкон ..
    Си разговаравме нешто .. одеднаш нешто силно тропна во мојата детска соба отидовме да видиме што е ролетната беше спуштена одеднаш сам се уклучи телевизорот .. набрзинка отидовме во дневтана да го исклучиме од хоре од таванот слушнавме јасно чекорење и одеднаш падна рамката .. :| може не видовме некој дух или нешто слично но сепка езиво е ..
    Исто така пред неколку недели со мојата другрка повикувавме духови ..
    Го направивме целиот процес и ништо не се случи .. отидовме до кујна се вративме во собата и пред наши очи буквите (од азбуката што ги наредивме во круг)а и б се споија .. навистина езиво :worried:
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Секако дека НЕ :)
    Глупости, многу хорор филмови гледате, и плус тоа најчесто се должи според мене на слободно време.
    Оди работи цел ден, изморен, кога ке си легнеш кои црни духови, се ке ти е сеедно.
     
    На Agrona, Dona-Ares, H.VAGA и 4 други им се допаѓа ова.
  14. sexybaby22

    sexybaby22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    22
    Не. Не Верувам

    Дали мртвиот разбира и знае?

    "Живите знаат, дека ќе умрат, а мртвите ништо не знаат, и веќе за нив нема награда, зашто и споменот за нив е предаден на заборавот; и љубовта нивна, и омразата нивна и љубомората нивна веќе исчезнале, и ќе немаат дел довека во ништо, што станува под сонцето." "Во гробот, каде што ќе појдеш, нема ни работа, ни размислување, ни знаење, ни мудрост." Проповедник 9:5,6,10. "Не мртвите не ќе Те слават, Господи." Псалм 115:17.

    Одговор: Бог вели дека мртвите не знаат ништо!

    Божјиот народ искрено проучувајќи ја Библијата ќе знае дека мртвите се мртви, и дека не живеат. Духови на мртвите не постојат. Затоа Божјиот народ ќе ги отфрли сите чудотворци и учители кои тврдат дека примаат посебна светлина или дека прават чуда контактирајќи со духови на мртвите. Божјиот народ исто така ќе ги отфрли како опасни и погрешни сите учења според кои мртвите живеат во било каква форма и каде било.
     
    На shushu му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    Како што сум запознаена јас со ова, се нарекува спиечка парализа и е појава кога мозокот наеднаш ти се буди а телото уште спие. Решението за ова е да ги помрднеш ножните прсти и постепено ќе се опуштиш.Ова го знам зашто на другарка ми понекогаш и се случува, на почетокот премоногу се испаничи, но сега е ок...
    Сега има уште едно објаснување според народот, а тоа е дека тогаш ѓаволот седи врз тебе па затоа неможеш да се помрднеш :devil:
    Незнам која е причината за оваа појава но решението е без паника и само мрдајте ножните прсти.
     
    На Draginja и eleni23 им се допаѓа ова.
  16. christina

    christina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Nе верувам во духови.Vкочанетост во сон,ми се случило и мене.Sе напив аналгин,витамин C и пополека се движев да ги отпуштам мускулите.Kакви духови бе??? :^)
     
  17. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Исто така пред неколку недели со мојата другрка повикувавме духови ..
    Го направивме целиот процес и ништо не се случи .. отидовме до кујна се вративме во собата и пред наши очи буквите (од азбуката што ги наредивме во круг)а и б се споија .. навистина езиво :worried:[/quote


    Баш пред некој ден читав за повикување духови....Тешко било да се повика дух,а уште потешко да се избрка
     
  18. glamour-lady

    glamour-lady Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    776
    незнам како имате храброст да повикувате духови....

    јас лично верувам дека постојат...
    пред две недели си легнав да спијам, премногу длабоко бев заспана (што многу ретко се случува кај мене)... инаку спијам со запалена ламба зш ми е страв и секогаш се ја заклучувам пред да легнам...
    Kога се разбудив го зедов мобилниот да видам колку е часот ама видов дека е исклучен (а батеријата беше полна), ми беше чудно... уште повеќе се зачудив кога видов дека ламбата беше исклучена од штек, во мојата соба имам три огледала, две од огледалата се оддлени и големи а другото огледало е на плакарот, одделните огледала беа на паркетот отпревртени од наопаку, а огледалото на плакарот беше скршено... одма почнав да викам по таткоми и мајками, ги разбудив на сите.. најчудно од се е тоа што микој не слушнавме ни најмало шушкање.... од кога ми се случи ова ми е страв и сама да спијам, со бабами си спијам ...
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  19. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.600
    Допаѓања:
    6.383

    wow, јас отсекогаш сум сакала да повикувам духоови :D сум гледала на филмови има како некоја таблица со букви и мрдаш со прстите и му поставуваш прашање. ама незнам. исто така сум имала една, еве да ја речеме познајничка, и ми раскажуваше дека видела сирени нешто и праеше демек магии и еднаш ми раскажуваше како била на одмор со друштво и таму сретнале некои други, и она многу и се засвиѓал некој од другото друштво ама бил многу повлечен, чуден и сите пееле - он ќутел, сите збореле и се смееле, он само ќутел и седел. и незнам како збореле и се смувале на полна месечина, и после следниот ден исчезнал. и она прашала абе дечки кај е Михаил, кај е Михаил и сите кој е тој Михаил, што ти е ? и она рекла на сестра му абе брат ти кај е ? и она рекла па јас немам брат. и оваа полудела таму рекла па ја со кој се мував, со дух ?! незнам, некако необјасниво ми е и не и поверував баш. скептична сум за вакви работи. ама сепак отсекогаш ме скокотала оваа тема, ова прашање и некои слични работи поврзани со ова. но, што се духовите? дали е тоа душата на некој мртов човек или.. ? :^) како се стапува во контакт со нив? како изгледаат ? дали некој НАВИСТИНА ги видел? дали се навистина бели и проѕирни како што често се прикажуваат на хорорите и разните филмови.. ме копка да дознаам. а и денес баба ми почина, и некако баш сум осетлива во врска со ваквите теми, и се повеќе ме збунуваат. :?:
     
  20. KejtiKaulitz

    KejtiKaulitz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    Лелеее.. јас сум родена во сабота, подобро да не е вистина овоа оти ќе умрам хаха
    A Danii мене некој да ме погали по рамо лелее не сакам ни да помислам, нема ни да се завртам на другата страна, ќе почнам да плачам, и сега незнам шо ме натера овоа да го читам во 1:20 па после тешко мене, најверојатно ќе си ја соберам постелата и ќе си легнам кај баба xD