1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во институциите на РС Македонија?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од WildMk, 28 јануари 2021.

?

Дали верувате во институциите на РС Македонија?

 1. Да

  3 глас(а)
  2,0%
 2. Не

  140 глас(а)
  93,3%
 3. Немам став за прашањето

  7 глас(а)
  4,7%
 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.140
  Тоа е прашањето, гласајте.
  Ако некој сака да образложи на што му се должи заклучокот, нека го направи тоа во пост.


  Прво за мене да одговорам:
  Не верувам во ниту една институција во државава.
   
  На RainbowButterfly, La.RagazzaMisteriosa, LadyMau и 2 други им се допаѓа ова.
 2. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.317
  Допаѓања:
  5.822
  Ма какви .. Со ситуацијава од Јавна соба дека законот за заштита важел до 18 години, го пробија дното.
  Ретко нешто да е решено во полза на оштетениот. Се штитат сите како бели мечки, малите рипки го јадат. пропаднавме од функционалноста.

  Дно држава. Немаме конкуренција.
   
  На темјанушка, RainbowButterfly, Dimi_ и 16 други им се допаѓа ова.
 3. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.351
  Допаѓања:
  10.436
  Не. Не се способни пасош да ти извадат на време, не па друго нешто. Нула. Ништо не функционира. Деновиве вртев во едно министерство, цел ден никој не крева телефон.
   
  Последна измена: 28 јануари 2021
  На темјанушка, La.RagazzaMisteriosa, eliesaab и 12 други им се допаѓа ова.
 4. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.893
  Допаѓања:
  14.682
  Пол:
  Женски
  Мене дома не ме сакаат, ќе ме сакале институциите.. (facepalm)
   
 5. Осе

  Осе Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  2.513
  Допаѓања:
  7.241
  Пол:
  Женски
  Кои институции мајке ти ко за еден извод треба ВРСКИ да бараш да ти го извадат за два дена . Инаку ќе се чекаш две недели.
  Работа што се завршува за околу 15 минути...
   
  На Nikinena, La.RagazzaMisteriosa, sunshinebabe и 11 други им се допаѓа ова.
 6. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.317
  Допаѓања:
  5.822
  Ееееј за МИОА не ми се почнува. Три дена чекав по 2ч за извод, зашто господата мора утринско кафе да испијат, па следува пауза, да ги испочитуваме и оние што подаваат преку прозор документи.

  Здравствено осигурување плаќаш, приватно се лечиш. Во меѓувреме си бараш на интернет дијагноза.

  Ама важно е дека институциите "работат на случајот".
   
  На Nikinena, темјанушка, IRBBB и 13 други им се допаѓа ова.
 7. Purplelilac

  Purplelilac Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  2.417
  Допаѓања:
  34.775
  Пол:
  Женски
  Последната опција ти е врв. :rofl:

  Инаку под Б е точниот одговор. :D
   
  На Frosty!, smile:), Idedemja и 4 други им се допаѓа ова.
 8. deskarada

  deskarada Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  1.908
  Допаѓања:
  31.119
  Многу нормално дека не. Човек ако појди за документ со денови нема да ги најди. Се на пауза, па по кафиња во кафичи, сето неписмено собрано. Не можи човек да праша, очите ќе му ги извадат.

  Пред четири години кога вадев држајанство, типот таму не знаеше да го направи, а мислам ни македонски дека не знаеше, арно се најде постар човек ми го направи.

  За еден документ треба врски да бараш или да се караш таму, ама џабе.
   
  На темјанушка, La.RagazzaMisteriosa, sunshinebabe и 6 други им се допаѓа ова.
 9. Осе

  Осе Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  2.513
  Допаѓања:
  7.241
  Пол:
  Женски
  За здравство уста не ми се отвара -нерва ме фаќа одма
   
  На Nikinena и WildMk им се допаѓа ова.
 10. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  6.906
  Допаѓања:
  117.680
  Пол:
  Женски
  Точен одговор под Б
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.054
  Пол:
  Женски
  Не.
  Ако се случи државна институција да заврши работа онака како што треба, без врски, а брзо и ефективно, тоа го доживуваме ко светско чудо, пошто е ретко, а не нешто што треба да се случува редовно.
   
  На темјанушка, IRBBB, Amelia и 12 други им се допаѓа ова.
 12. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  3.451
  Допаѓања:
  16.461
  Не.
   
  На La.RagazzaMisteriosa и WildMk им се допаѓа ова.
 13. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.419
  Допаѓања:
  125.624
  Не. Има исклучоци, ама главно не.

  Не знам зошто се чудат што граѓаните имале перцепција дека институциите се корумпирани.

  Перцепција било, не реалност. Е што не има таква перцепција народот во скандинавските земји на пример?
   
  На La.RagazzaMisteriosa, Cka, noteforself и 7 други им се допаѓа ова.
 14. Idedemja

  Idedemja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2020
  Пораки:
  3.176
  Допаѓања:
  43.099
  Пол:
  Женски
  Нажалост same here, а сакам да верувам мајке ми, сакам ама за се со моли коли, барај познанства, дојди вчера муабетот(facepalm)
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 15. LadyMau

  LadyMau Активен член

  Се зачлени на:
  23 август 2020
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  136
  институциите не се органи во служба на народот туку приватни семејни фирми.

  ми текнува пред некоја година во босна имало протести и протестантите со
  право скандираа:
  - зошто во министерствата нема секс?
  -бидејќи се сите роднини.
   
  На темјанушка, IRBBB, elimkd и 5 други им се допаѓа ова.
 16. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.344
  Допаѓања:
  35.599
  Смешно прашање:D. Ова иронично.
  Се разбира дека не верував.
  За тој став имав доста искуство таму додека живеев, не се 100% од вработените лезилебивиќи и партиски решенија, но добар дел се.
  За некои луге патот низ институции е голгота, независно дали се работи за здравство, судство или образование и слично.
  Па и шалтеруша Славица ако може ќе малтретира оти знае дека сигурна и е работата, едино со кран ќе ја изнесат.
  Од друга страна сум имала и убави искуства ама тие се ретки и недоволни за преодна оцена од мене
   
  На IRBBB, tinka-mace, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
 17. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.205
  Кратко и јасно: не.
   
  На LadyMau, WildMk и sunshinebabe им се допаѓа ова.
 18. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.835
  Допаѓања:
  4.288
  Пол:
  Машки
  Јавна тајна е дека скоро ниедна институција овде не функционира.
  Кога мислам "не функционира", стварно го мислам тоа. :nod:
   
  На LadyMau и WildMk им се допаѓа ова.
 19. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.192
  Допаѓања:
  72.144
  Немам доверба уште од поодамна. И нема да имам, се додека за да вработат кадар гледаат колку пати бил на состанок в партија и колку плакати залепил. Нема да верувам се додека незнаењето ќе го прикриваат со ароганција.
   
  На WildMk, Tanjamm и LadyMau им се допаѓа ова.
 20. Ugly Duckling

  Ugly Duckling Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 август 2018
  Пораки:
  3.411
  Допаѓања:
  40.781
  Пол:
  Женски
  Верувам во институција каде што имам познат.

  Шала на страна, не. И гледам максимално да избегнам, ако не морам не ни одам. Кога ја прочитав темата размислував да ви споделам некое позитивно искуство, два дена мислам и нема. Често пати после некоја обврска во ваква институција си се наоѓам како сама се карам по улица
  А легендата вели дека има некој шо се обратил и се вратил дома неизнервиран.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.