1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во магии?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од marijasweet, 9 декември 2009.

 1. marijasweet

  marijasweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  5
  Ja napisav ovaa tema zatoa sto jas i ne bas mnogu veruvam vo takvi raboti magii urocuvanja pa potoa baenja nz dali postojat sto mislite vie?

  Модератор: Забрането е јавно споделување на телефонски броеви.
   
  На animegirl и Panki.Friik им се допаѓа ова.
 2. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  i jas ne sum veruval ,no luge sto patele mi kasuvale i da ti kazam pocnav da veruvam a toa dali postojat ,postoele i ke postojat,na denesno vreme namesto da se namalat tie bile porasprostraneti,najverojatno sto ljubomorata na lugeto za se i sesto e pogolema od koga i da e,,,,,,,,zalosno no vistinito
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.187
  Пол:
  Женски
  Ne veruvam i nitu edna prikazna iako e prosto za ne veruvanje, nema da me natera da veruvam...
   
 4. magic

  magic Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Па и мене ми кажувале за тие магии што им се случува и како им се случува, но јас лично не верувам во нив, а и не сакам да верувам. Можеби поради тоа што не ми се случило до сега нешто такво, но не верувам.
  А вие сте имале некакво лошо искуство или...? Што ви кажувале за магиите? Мене ме интересери да прочитам нечие искуство доколку го имате се разбира. Поздравче и се надевам ќе сакате да го споделите со нас вашето искуство.
   
 5. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  и јас не верувам во магии а имам слушано од многу луѓе кои откриле дека им била направена магија кај некои гатачи или бајачи кај нас во битола во едно село не се сеќавам како се викаше ми кажувале дека има некоја жена која гледала за животот на луѓето зошто се им оди надолу или пак имаат некоја болест и кажувала демек тоа ти е од тоа ,ти го направи таа личност и такви некои работи во кои јас искрено не верувам ама ете има луѓе кои маката ги натерела да веруваат
   
  На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Drako

  Drako Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  26
  не какви гатачки бајачки не верувам во такви работи имам слушано мн приказни од луѓе кои тврдат дека поминале низ тоа па дури имам читано но сепак за мене е мн едноставно она во кое не веруваш не може да те повреди
   
  На interesna му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Taa

  Taa Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2009
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  69
  Spored mene postojat ... imav bratu4etka koja i bea napraveni magii i ne mozese da zboruva edvaj ja opravija nejzinite
   
  На Beki3b и acezmija им се допаѓа ова.
 8. Veruvajte zasto seuste postojat , neznam dali da gi narecam lugje, sto se zanimavaat so losi raboti se so cel samo da se nasteti na nekogo. Ne veruvav ni jas do pred nekoja godina, ne si gledav duri ni na kafe so prijatelkite zasto toa mi izgledase tolku glupavo, sto mora da priznaeme deka skoro sekoja devojka go pravi toa, no otkako osetiv na svoja koza pocnav da veruvam. Neznam, da mi go kazuvase nekoj ova pred godina dena ke se iznasmeev i ke go napravev lud, no sega... Ne bi navleguvala podlaboko, zasto stvarno ne bi sakala da se navrakam na pekolot niz koj sto pominav i seuste custvuvam posledici od toa, no ednostavno morav da ja prokomentiram ovaa tema. Mojot odgovor e da, jas veruvam. Pozz***
   
  На Topcica и Beki3b им се допаѓа ова.
 9. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.644
  Јас верувам во магијата на личноста и магијата на мислата, верувајте таа е преголема.
  А за ваква магија што е споменета во темата, мислам дека не постои.
   
 10. annaja

  annaja Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Сакам да не верувам,ама има.Има затоа што ние, после смртта на свекрва ми во нејзината соба најдовме три магии,во едно марамче беше завиткан слепимиш осушен,во друго цвеќето од бидермаерот осушено и оние траките што се украсни на бидермаерот исецкано ситно и на ливче напишано името на мажот ми чие е цвекето и во трето марамче некоја прашкаста материја и во неа машки копчиња од кошула,претпостсавувам на мм.Да напоменам додека беше жива,бевме смртни непријатели да не се видиме,а живеевме во иста куќа под еден кров.Морав еднаш да го кажам ова,да ми олесни, а пак не ми е лесно.Годините не се враќаат се отиде во неповрат,само јас и мм останавме сами.......
   
  На Beki3b му/ѝ се допаѓа ова.
 11. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  566
  Пол:
  Женски
  moe mislenje e deka nazalost seuste postojat luge koi se zanimavaat so takvi raboti so magii i slicno,sum slusnala za takvi slucki od luge na koi im bilo napraeno koi sum gi znaela licno i koi nemalo zasto da me lazat,kolku i da sakame da veruvame vo naukata ima raboti koi nemozat naucno da se objasnat,samo so paranormalnoto,
   
  На tajniot angel му/ѝ се допаѓа ова.
 12. zkjb

  zkjb Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  53
  Veruvajte deka ima ,no ne bi vi posakala ama bas na niedna da se uverite na svoja koza ima sekakov narod ,imam doziveano majka na sin sto se e spremna da mu napravi .....zatoa kazete si pupupu i cutete
   
  На tajniot angel му/ѝ се допаѓа ова.
 13. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.193
  Zal mi e sto seuste ima luge koi se zanimavaat so takvi raboti no toa sto si nasla gluposti vo sobata na svekrvata znaci deka nekoj i zemal pari za djabe a ne e sigurno deka tie deluvale na bilo kakov nacin na vasiot zivot. Epa ste se karale so svekrvata, pa poseti ja temata za problemi svekrvi snai ke vidis deka site imaat problemi od toj tip. Sega jas ne razbrav ubavo, mislam vie nemate deca? Ako e taka bas mi e zal no ne e fer da krivis nekogo, osobeno nekoj koj ne e veke megu vas i nemoze da se opravda. Vo sekoj slucaj i da ne te sakala tebe sigurno ne bi mu nanela zlo na sinot.
  Jas ne veruvam vo magii, mislam deka ima samo luge koi ja koristat makata ili zlobata na drugite luge i taka zarabotuvaat.
  Pozdrav
   
 14. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  940
  Допаѓања:
  615
  Пол:
  Женски
  veruvaj cecilija deka ima. Milo mi e sto ti ne si imala rabota so toa no veruvaj deka seuste postojat luge koi se zanimavaat so raboti od 17 vek i toa samo za da nastetat na drugi .... Nesfatlivo :!:
   
  На martovsko cveke и Beki3b им се допаѓа ова.
 15. Pennyroyal

  Pennyroyal Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  40
  Да, верувам во посоењето на магии.
  Меѓутоа повеќе верувам во постоењето на оној, севишниот што штити од истите!
   
  На thelittle17 и Anacid им се допаѓа ова.
 16. annaja

  annaja Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  77
  Епа мене ми е жал, што останало од старите, за мртвите се најдобро, ама јас неможам да го кажам тоа,лесно е да се каже,ама кога ќе се осети на своја кожа......А тоа дали ме сакала мене,па не ни можела,кога не го сакала родениот син,мене ми е јасно.Во една прилика кога наводно беше добра со менем ми се повери дека повеќе го сакала другиот син,кој не е тука 25год.не живее во Македонија.А сега кога ми кажуваат некој комшики, каде оделе заедно, се грозам ако ми верувате.
   
  На barundi му/ѝ се допаѓа ова.
 17. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.448
  mnogu mi e zal sto go procitav seto ova...jas nesakam da veruvam vo magii no deka ima nesto, ima....jas samo pisav za da ti kazam na tie komsikite, kako i site komsii sto uzivaat da napravat razdor, da im reces:Pa ako tolku sum vi mila jas sto mi kazuvate sega, sto ne me predupredivte na vreme i zacepigi za da ne ti stvaraat nervozi sea otposle......a ne e ni cudno toa i da e maslo na nekoja od niv, i omrazata so svekrvata i se sto si pominala, zosto svekrva snaa ne saka-tocno, no za sinot boli, mozebi bila ponakloneta kon drugiot i poise go sakala, no nemoze deteto do tolku da go mrazi, valjda :?: ....ne deka ja pravdam nea , tuku ete, stom i tie se baftale po takvi raboti, pa uste sea dolevaat maslo na ognot ti se ,,dodvoruvaat,, kako svekrvati loso ti pravela, pa ako se tolkuuu fini kaj bile da ja sprecat, togas da ti kazat, reci sega ne me zanima...idiotizam....ne nasednuvaj i ne se nerviraj....ne im dozvoluvaj nisto da ti kazat..uzivaj od sega natamu
   
  На Ance-to му/ѝ се допаѓа ова.
 18. annaja

  annaja Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Порано викав само господ,а сега незнам што да кажам.....тоа поминало,а комшиите?.....незнам.....
   
 19. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  940
  Допаѓања:
  615
  Пол:
  Женски
  Lele znaci ovie svekrvite se spremni na se. Koga bevme decko i devojka so maz mi toj si imase svoj stav ,svoe mislenje (Normalno neli sam si odlucuva sto e dobro za nego za nas), a odkoga ja napravivme svadbata toj nekako se smeni, se mama ovaka , mama onaka, mama uste sto ne kazuvase kako da spieme navecer i mene mi stana nepodnolivo i se i raskazav na majka mi a taa na baba mi. Eden den dojde baba mi kaj nas i mi kaza deka majkite (svekrvite) se plasele deka sin i ke saka i ke slusa nekoja druga e na nea i pravele nekoi magii, neznam kade ni kako.I otidov jas kaj eden covek vo bitola (tamu selo nekoe bese), gleda na slika i koga mu gi ja pokazav slikata od maz mi mi veli toj ne e takov, majka mu mu dala nesto napraveno da kasni pred svadbata za nea da ja slusal a ne mene i go stavila toa posle vo nasata vazna, mi kaza tocno koja. I koga si dojdov doma proveriv i vidov konci nekoi i neznam uste sto na dnoto na vazata. Nikogas nisto ne rekov ni na maz mi ni na nea samo den denes ne mi e jasno kako go ubedila da go grizne toa, (sigurno mu rekla deka e nekoj adet za svadbata-barem taka pretpostavuvam)Sega da ne podrecam otkako go isfrliv toa se e ok. Pa ete na sto bile spremni majkite samo decata da gi sakaat, demek ke prestane da ja saka otkako ce se ozeni.oooooo sesto ima na ovoj vek :(
   
  На SunfoweR1oo3, thelittle17, martovsko cveke и 2 други им се допаѓа ова.
 20. purpurna

  purpurna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  31
  Vo ova moderno vreme tesko e da svatime deka ima nekoj sto mozi da se zanimava so takva rabota .Pocnuvame da veruvame se dodeka ne ostime na svoja koza ,sme gi ostavale rabotite na sevisniot no toj veli ti davam um i razum da znaes sto da pravis. Da veruvam vo magii.
   
  На Beki3b, martovsko cveke и kate-goldy им се допаѓа ова.