1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во магии?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од marijasweet, 9 декември 2009.

  1. Mart3

    Mart3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2019
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Pa ne znam primer dali bi otisla na bajac nesto
     
  2. tatjanasakalieva

    tatjanasakalieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    832
    Бев кај комшивка на свадба и имаше од подароците некоја бонбоњера и сакаше да ја фрли затоа што и рекле дека некој нешто "направил"..жими се магија на 21ви век е дрогата. Ја изедовме кога бевме на кафе кај нејзе , таа не чепна од неа. Еве, живи здрави сме :D
     
    На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Iva9612

    Iva9612 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Не сум отишла
     
  4. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.136
    Допаѓања:
    14.383
    Пол:
    Женски
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lady X

    Lady X Активен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Имало некој хоџа во Љубин,дали некој има слушнато за него ,да ми пише број или како би можела да го најдам
     
  6. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Неможе вас да ви биде нешто зошто ако имало магија било за неа.Кога ќе видиш со свои очи и те како ќе веруваш во вакви работи.Мајка ми има најдено дома клинови закопано во саксија,грутка од влакна пикната во оние тренеркине со постава со дупчиња што е,паричка стара пикната под паркет и имаше уште нешто сеа не ми текнува.Гледач и го има ова кажано кај да бара и што се има направено по дома.
     
    На Mar89, marchi-cool и Aschenputtel им се допаѓа ова.
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Ај да поставиме ваква ситуација ... има три гатачи, гледачи шогизнам во градов. Ама еден се истакнува како најдобар. Е тој најдобриот на сите кои идат да бараат како да направат магија не некој им кажва три работи: клин закопан во саксија, грутка од влакна пикната во тренерки со постава со дупчиња и паричка стара пикната под пакет.
    И месец и пол на фамилијата природно им се случува некоја мака. На сите ни се случва ама оваа конкретна фамилија оди на гатач и овај им кажва кај да најди работите кои претходниот човек ги ставил таму.

    Ама, шознам јас, немам видено.
     
    На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.372

    Јухууу , сте ја активирале мојта омилена тема на форумов (poolparty)

    Мене не ми прави логика некојси гатач да стави одредени предмети и после да ти речи таму и таму имаш закопано нешто.

    До душа предмет ко предмет, што може да ти направи ? И да најдеш нешто, ќе го фрлиш во ѓубре и животот си продолжува понатаму. Сигурно Ѓаволи не излегуваат од тој предмет да те гребат по тело :devil:


    Стварно на нерви ми иде ко пишал некој " ко ќе видиш со свои очи има да веруваш " Стајте слики бре , стајте доказ и пишите во детали што точно ви се променило во животот штом тие предмети ви делуваат некако.

    А да прашам до кај стигнавте со рецептите ? Помина време , дај кажете некој да испробам па да ви кажам дали ќе има ефект. :bandit:
     
    На Biljarkata, candy.cane, Alisa22 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Не бе гатачот, туку пример јас сум Гатач и денес ми иди Трајко и му става на Петко клин во саксија. И пошто јас сум најдобар гатач во град, Петко иди кај мене. Е јас памтам дека Трајко на Петко сакаше така да му напрај и пошто на сите му велам да стават клин во саксија, и на Петко ќе му речам да си провери таму и дека то е многу лошо. :D Не лично да оди, не до толку. :rofl:

    Мило ми е шо омилената тема ти е активирана. (highfive)
     
    На Biljarkata и Herrera им се допаѓа ова.
  10. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.372
    На Alisa22 и ninja35 им се допаѓа ова.
  11. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Здраво на сите. Вчера дознав нешто и многу сум исплашена и потресена.. мајка ми е почината 2 години. И направивме споменик и веднаш до нејзината плоча споено има уште една и уште едно гробно место. Татко ми така сакаше но ниту го означивме ниту кажавме за кој ќе биде наменето туку така оставивме едно место до неа. Пред некој ден баба ми била на гробишта и видела врз таа плоча истурено крв. Веднаш се јавила на една личност која знае за вакви работи и таа кажала да се стави шеќер и да се измие со вода но никако да не се допира. не сака баба ми ништо повеќе да ми каже, а многу се плашам бидејќи пред неколку години мајка ми дома имаше најдено нешто зашиено и пикнато под патеките на скалите и тогаш многу лоши работи не имаа снајдено, болести и др проблеми низ дома..а по нејзината смрт знам дека и се гореа работите со кои таа починала, перница,ќебе такви работи.. А знам дека тогаш ми го земаа и мојот јорган и перницата и со нив нешто направија не знам дали ги запалија или ги пуштија низ река, ми кажаа демек за секој случај.. Многу се плашам..Некој да ми каже нешто повеќе околу ова?
     
  12. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    Aј да си дадам слобода да ти кажам нешто повеќе околу ова, значи не си ја полни главата со празни муабети ќе те боли повеќе од вообичаено и живеј си мирно и спокојно.
     
    На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
  13. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    многу ќе ти речат дека нема врска ама има. Ќе ти речат така оти не виделе не чуле. Ете баба ти е жив пример. И јас знам и сум видела такви "заврзлами" и една колешка ми кажуваше што наоѓаше во станот кога свекрва и ќе дојдеше на гости. За малку бракот што не им го растури.
     
    На Mar89, Aschenputtel и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  14. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    А што е целта на ова.. врз празен гроб е истурена крвта..
     
  15. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ваљда да се пополни празното место. Да не даде Господ. Никому не му посакувам да искуси за да почне да верува во вакви гнасни работи
     
  16. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    На другарка ми на автомобилот и имаше намачкано крв на задното крило. го приметила кога излегувала од некоја куќа каде што беа на слава. Ама ништо не му направи само го изми. После неполн месец правеше сообрсќајка и како што кажува таа, баш таму била здробена колата.. Лесно помина не беше критично но сепак... се исплаши и таа и сите што знаевме..
     
  17. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.372
    Хммммм, за твојот проблем не најдов значење на нетов , ама уз пат ми излезе листа со други предмети :^)

    Kada se radi o predmetima materijalnog oblika, pronađenim ispred vrata stana ili u stanu, tada je potrebno da se uzmu i odnesu na vodeni tok, reku.
    Značenje skrivenih pronađenih predmeta prema osnovnoj i tradicionalnoj magijskoj simbolici je sledeće:

    -Pronađeno cveće ispred vrata doma govori najčešće o crnoj magiji vezanoj za opštu propast ukućana.
    -Ukoliko se u domu ili ispred njega pronađu cvetovi kamilice ona je naznaka magije ili rituala napravljenih za suze i razočarenje.
    -Jedno od najčešćih pronađenih simbola vezanih za magiju je razbijeno staklo. Prema opštem verovanju, magija sa staklom upućuje na loše želje ukućanima i razvod bračnih partnera. Slomljeno staklo naznaka je nečega što će se slomiti, odnosno, rastaviti.
    -Pronađeni nokti u domu ili ispred doma pokazatelji su magije vezane za opšta razočarenja, svađe i gubitke.
    -Pronađen deo od ježa pokazuje obrednu magiju vezanu za štetu doma.
    -Igla je jedna od dosta zastupljenih stvari u magiji. U crnoj magiji, ona označava rituale za gubitak zdravlja i iznenadne zdravstvene teškoće u srčanom delu. Veruje se da pronađena igla u blizini doma uvek nagoveštava i loše razdoblje za celu porodicu koje će nastati usled magijskih uticaja i narušene prirodne energije.
    -Pronađen sapun odnosi se na magijske rituale vezane za zdravlje, ali veoma često lepotu i narušavanje fizičkog izgleda.
    -Ponađeni zubi životinja odnose se na magijske rituale napravljene za nervne bolesti i bolesti živaca.
    - Zemlja sa groblja u magijskim ritualima simboliše energiju stagnacije i opštu blokadu na svim životnim područjima. Ovo je jedan od najčešće korišćenih elemenata u crnoj magiji.
    -Pronađen crveni konac ili pertla označavaju stvari iz magijskih rituala vezanih za prekid ljubavne zajednice ili braka.
    -Pronađeno jaje u domu ili u blizini doma označava magiju urađenu za impotenciju i zatiranje potomstva.
    - Pronađeno brašno, šećer ili so odnose se na urađenu magiju za gubitak novca i opštu dobrobiti ukućana.
    - Pronađene trule jabuke pokazatelji su da je neko uradio magiju za bolest osobe.
    -Pronađene vojne stvari, uniforma i detalji pokazatelji su magije urađene za odlazak u zatvor ili gubitak statusa.
    -Veo ispred doma najčešći je pokazatelj magije urađene za žalost, tugu, bezbračnost i nesreću osoba ili osobe iz doma. Veruje se da su magijski rituali sa velom najopasni, jer oni usporavaju zasnivanje bračne zajednice devojke iz doma gde je veo pronađen.
     
    На Mar89 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Alex.T

    Alex.T Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2018
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    188
    Пол:
    Машки
    Ако веруваш во магии тогаш самиот ќе си најдеш врска помеѓу било кој необичен предмет пронајден во домот и било кој лош настан што ќе ти се случи следните денови/месеци... :)
     
    На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    На гробишта живеат многу кучиња и мачиња. Се собираат и разни птици. Зарем не помислувате дека можеби некоја мачка убила некое животинче баш на вашата плоча?
    Имам веќе пишано, кај тетка ми глувците под душеме цел чеиз имаа собрано... За среќа, свесни беа дека глувците куќи закуќувале, а не да им прават магии. Молете се редовно и живејте богоугоден живот, и ќе нема потреба да се плашите од магии и сторенија. Христос не` ослободува од се`.
     
    На IRBBB и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  20. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Не изгледа така, и како кучиња ако се борат ќе истурат крв во филџанот оставен таму. Внимателно е правено сето тоа..
     
    На Aschenputtel и Orthophill им се допаѓа ова.