Дали верувате во магии?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од marijasweet, 9 декември 2009.

 1. Dilaylee

  Dilaylee Нов член

  Се зачлени на:
  17 декември 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Mene mi rekoja deka sum prskana so voda od mrtov covek za loso da mi se desi see vo zivoto
   
 2. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.930
  Допаѓања:
  16.433
  Да ти ја дале да ја пиеш прво ќе си почувствувала дека нешто не е во ред со водата. Зошто ќе е нечиста, матна и мириса на трулеж, додека вкусот кисело - горк.

  Секундарно, во најлош случај може да добиеш некаква бактерија па автоматски да ти се влоши здравјето. Но, во тоа нема никаква енергија или магија, туку таквата вода е биохемиски (изворно) нечиста.

  Трето - По миењето на починатиот мртовечките служби водата ја фрлаат во одводна канализација, што значи нема теоретски шанси да дојде истата до тебе. Освен ако во моментот не си во куќа на починат човек па сопствениците ја соберат во шише и подоцна те испрскаат или ти ја дадат да ја испиеш.
  (За вакво нешто да се случи, треба тие луѓе да се сериозно психички и душевно пореметени, а со такви не смееш да се дружиш).

  За крај - не сакам да се пишуваат одвратни работи, навистина се извинувам на долгото експлицитно објаснување, но не постои друг начин да ве едуцирам.
   
  Последна измена: 25 декември 2019
  На ku4ence, Nightwish11, Doozy и 9 други им се допаѓа ова.
 3. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.153
  Допаѓања:
  68.619
  Пол:
  Женски
  Да, универзитетска клиника за психијатрија-Скопје
   
  На Petrova Ceca, PaLaVa, IRBBB и 15 други им се допаѓа ова.
 4. Rabbit 97

  Rabbit 97 Активен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2019
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  489
  Jas ne zboruvav za mene tuku luge shto mislat deka odzitebpomagaat(a gi ima mnogu) i i objasniv shto pravi procueniot odza vo pp. Licno mene ni me interesiraat ni pak sakam da odam.Doma ke se zakaraat i magia mi napravile abesedni zborni vidi vo shto e problemot. I eve ako sakas da educiras kazi mi ajde shto ke si pomislis koga ke ti reci ovaa voda e od grobot na isus???? @Nigredo Odor cekam mislenje
   
 5. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.104
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  Јас би се згрозила.
   
 6. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  10.838
  Пол:
  Женски
  Како може да е од гробот на Исус кога тој умрел пред 1987 години?
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Shadow7

  Shadow7 Активен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Машки
  Зошто ама Зошто верувате во вакви работи?
  Со самото верување сами на себе си наштетувате.
  За се лошо што ке ви се случи ке барате вина во црната магија која некој ви ја фрлил.
  Се опседнувате и се оди наопаку бидејки се водите со таа мисла.
  Се е до психата.
  Неможе никој да ве маѓепса и пак друг ке ја тргне таа магија.
  Размислувајте чисто, верувајте во себе, насмевнете се на вакви глупости и продолжете позитивно во животот.
   
  На PaLaVa, Nightwish11, soffce и 4 други им се допаѓа ова.
 8. Rabbit 97

  Rabbit 97 Активен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2019
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  489
  E eve cekam @Nigredo Odor da mi objasni,zatoa shto mnogu dobro prethodno objasni
   
 9. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.930
  Допаѓања:
  16.433
  @Rabbit 97

  Логично би било да прашаш како е можно да е водата од гробот на Исус кога истиот се наоѓа во стар Ерусалим. Пристапот е отежнат до таму, исто како и полнењето вода од чешмите лоцирани во непосредна близина на неговиот гроб.

  Тој што ти го кажал ова голема е веројатноста да лаже, и моја препорака е да не зимаш работи кои ти се нудат. Без разлика дали се некакви предмети во прашање, колачи, сокови или вода.

  Исто така за време на празникот задушница не ставајте во уста сешто ви се дава од хигиенски и здраствени причини. Бакнете ја храната (ради почит), или завиткајте ја и фрлете. Особено лебни земички и стари чоколада.

  Околу оџите...
  Тоа се луѓе кои меѓудругото изработуваат, амајли, реликвии и талисмани кои наводно содржат некаква магиско енергетска вредност. Не мислам дека е добра идеја да се има доверба во нив, затоа што нивната работа е илузија. Повеќе препорачувам разговор со сопствената свест, медитација со мирна музика и одмор. Ова се меѓудругото и психолошки техники од кои секогаш се добива позитивен резултат.
   
  Последна измена: 25 декември 2019
  На theowndemon и candy.cane им се допаѓа ова.
 10. Rabbit 97

  Rabbit 97 Активен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2019
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  489
  Ova so hranava za zadishnica me zamisli ...e zosto da ja frlime?
   
 11. Kataklinkers

  Kataklinkers Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  5.165
  Сигурно е крв? Да не е црвено вино? Обично вино носат по гробиштата.
   
 12. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.943
  Допаѓања:
  5.179
  Се познавало дека е крв, некаде било потсушено, некаде свежо..
   
 13. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.104
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  Млада девојка си. Не си го труј умот со вакви работи.
   
  На Nightwish11, Alex.T, Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. sasko1006

  sasko1006 Нов член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Машки
  Дали некој може да ми даде контакт од Оливера од Дедебалци или било кој друг гатач кој може да „гледа“ и да растура магии? ИТНО МИ Е МНОГУ!!!!
  БЛАГОДАРАМ!!!
   
 15. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  618
  Допаѓања:
  2.548
  Пол:
  Женски
  Некоја будала што нема попаметна работа во животот.Злоба.
  Пробај да ги насочиш мислите во друг правец и да не размислуваш што, како ќе биде и да си набиваш секирации за џабе.Нема ништо да биде , продолжи си како до сега.:)
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.812
  Допаѓања:
  13.679
  Пол:
  Женски
  Какви пациенти имало тука :rofl::rofl:пукнав од смеење
   
  На Nightwish11, Amellie13 и candy.cane им се допаѓа ова.
 17. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.731
  Допаѓања:
  21.491
  Пол:
  Женски
  Не верувам во магии.
  Но постојат луѓе што се занимаваат со ова мислејќи оти ќе им наштетат со другите.

  Пред помалку од 2 години имав една “случка” со не толку близок колега на мм.
  Во брак се со жена му 10тина години и сеуште немаат деца.
  Јас тогаш бев бремена веќе 7ми месец.
  Кон 8 вечерта дојдоа со жена му на местото каде работам.
  Чудни,тивки, без многу муабет (иако претходно комуницирав со двајцата најнормално) завршија работа и излегоа.
  По нив влезе друга жена.
  Ми вика, “еј што е ова? некој го има заборавено) и го прочепка детално по што му го даде на мојот колега.
  Го отворивме да видиме што е, паковка од игли од оние од пазар, внатре ставени две игли испреплетени со црвен конец некако чудно, и уште нешто не ни памтам што.
  Ги вратив камерите и видов дека они ми ги оставиле.
  Толку подло као неприметно, колегава на мм го вади од џеб тоа и ми го става под еден проспект на биро, а пред да излезат ми рече нешто во смисла што е тоа што го пишува во проспектот, да не некој го има заборавено, ваљда да ме натера да одам и да го земам.

  Злоба владее секаде.
  Колку и да не ги верувам овие работи знам дека нешто лошо сакаа да направат со тоа, ама не им успеа.
  Маж ми го фрли во река.
  Ама се упрпа и он.
   
  На Alex.T, Antebellum, Aschenputtel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Rabbit 97

  Rabbit 97 Активен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2019
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  489
  I sega seushte ziveesh so tie luge? Primeti nekakvi posledici da ima?
   
 19. "Zoki"

  "Zoki" Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  937
  Допаѓања:
  8.382
  Пол:
  Машки
  Секој со маката.
   
  На jasbi му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.812
  Допаѓања:
  13.679
  Пол:
  Женски
  Не е причина маката,на пример до карактерот и размислувањето? :?: