1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во магии?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од marijasweet, 9 декември 2009.

  1. Dandra

    Dandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    763
    Ne se plasi gospot te cuva i da ti posakuvaat loso gospod te stiti .Ne idi po gatacki zaso i ti kje bides kako zolvati i dr .Veruvaj vo gospod nikoj i niso ne ti moze on ne cuva.
     
    На JJsummer и Frost1 им се допаѓа ова.
  2. Frost1

    Frost1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Јас никогаш не би тргнала по такви работи ,си верувам во господ и затоа ништо не може да ми се случи ,но само сакав да знам со која цел е црвениот конец зашиен ....
     
    На Dandra му/ѝ се допаѓа ова.
  3. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Фрли ја, не ја носи.
     
    На Veta и Frost1 им се допаѓа ова.
  4. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Не верувам во магии а уште повеќе не верувам во растурање на магии.
    Верувам во насочување на негативна енергија кон одредена личност.
    Тоа мртвачки води, мртвачки земји .. абе пародии Џабе е све тоа.
    Пред некоја недела правев натална карта, што редовно правам секоја година. Да видам планетите како ми се поставени, чакрите до каде ми се (иако ги осеќам фала богу инструктор сум, нема шанси да не ми е познато тоа) и чоеков ми вика која е оваа личност таква таква и таква. По описот се чудам, бидејќи иако не ме сака дотичната мислев дека ме пребродела. Ооо кога споивме два и два. Вика оваа по магионичари иде да знаеш. Нормално, ич не допре до мене тоа. Прашав само шо да праам, вели појачај медитација и продолжи да работиш на чакрите да ја тргнеш блокадата од втората.
    Реално повеќе ме насекира тоа што ми го кажа за човек што ми значи низ што поминува и колку ќе пати ако не му пружи некој рака неголи оваа што оди по магионичари.
    Луѓе, сериозно сеа.
    Нема појака сила од самите вас што може да ви наштети.
    даљњег е ваше
     
    Последна измена: 13 март 2022
    На AAN, Mnik, NoirSerpentine и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Frost1

    Frost1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Ја фрлив в река.
     
    На cresa-jagoda и Aschenputtel им се допаѓа ова.
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    на твое место би ја чувала и ко ќе дојдат на гости ќе ја постелам на земја и со нога ќе избришам паркет, демек чистам :rofl:
    не се замарај нишо не ти можат.
     
    На Mnik, Cosmic Girl, Dark artist и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Офф божее, со што се занимаваат некои луѓе што имаат вишок време |(. Со кој памет го шиеле кончето, па мислеле ли толку дека нема да приметиш :^). Интересно ми е тоа што мислат дека може на ваков мизерен начин некому да наштетат :o. Се има по светов.
     
    На Skorpija25, Cosmic Girl, Alex.T и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.092
    Пол:
    Женски
    Вака кога зборите за конци ми текна дека еднаш најдов црн конец во мекица. Една роднина баба ни донесе мекици и во една од нив имаше црн подебел конец ама помислив океј, случајно паднал. Тоа беше поодамна и сега си размислувам може стварно намерно го ставила со цел магија.
     
    На Frost1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Frost1

    Frost1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Прво се потресив но после кога размислив си реков за нив си прават.Му кажав на мм тој ќе му речи на мајка му.

    Блузата темна а конецот дречи црвен,хаха тешко нив на паметот.

    Можеби,но ако не веруваш ништо не може да ти се случи,јас не верувам ,прво се изнервирав после се изнасмеавме со мм.
     
    На Makedonka@ и Cosmic Girl им се допаѓа ова.
  10. Ljubova

    Ljubova Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2021
    Пораки:
    726
    Допаѓања:
    2.704
    Мт што вика на ова? Кога му кажа, како изреагира?
     
    На Frost1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Frost1

    Frost1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Ми рече дека не верува во такви работи ,прво му беше смешно но после му објаснив и се поклопија коцките со се што прави ,сол што фрла по дома,по гатачки што оди и ова со конецот беше капаче на се.
    После ми рече ако прават нешто за нив си прават не се замарај со такви глупости.Јас рече после ке ја прашам.И јас реков добро однеси ме покрај река да ја фрлам.Ме однесе ја фрлив блузата и толку.Уште да видиме како ќе изреагира мајка му.
     
    На Alex.T и Ljubova им се допаѓа ова.
  12. Ljubova

    Ljubova Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2021
    Пораки:
    726
    Допаѓања:
    2.704
    Чим мт ти е поддршка немаш гајле. Ете доказ дека магиите не функционираат :rofl:
    Иначе ќе си го свртела синче накај нив. :?::rofl:
     
    На Frost1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Frost1

    Frost1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Имам целосна поддршка од него,јас како што читав на интернет црвен конец било за да те придобие некој или да го сакаш,а ние со золва ми немаме многу иди ми дојди ми па затоа мислеле дека јас наеднаш ќе ги засакам и ќе одам кај нив.Прво мм не сака да живее со нив ,а тие мислат дека јас го терам а јас врска немам со то.Сепак неуспешна беше магијата.:D
    Затоа после мм рече обратно им испадна магијата,ниту ти ќе ги засакаш ниту ќе одиме кај нив на гости.:D
     
    На Cosmic Girl, cresa-jagoda и Ljubova им се допаѓа ова.
  14. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Извини ама зошто во река си ја фрлила? После, отпад имало по реките, ете, се фрла сешто...
     
    На Safira26, Kbr и BlackNight им се допаѓа ова.
  15. Frost1

    Frost1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Така ми кажаја. И јас не сакав и никогаш не фрлам отпад ни во река ни на земја.
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  16. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.424
    Пол:
    Женски
    Врати и ја на свекрва ти ,кажи е дека не е по твој вкус.
     
  17. Гладиоли

    Гладиоли Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    585
    Здраво
    Најпрво би напоменала дека не верувам во вакви работи но еден коментар ме натера да размислам и сфатам дека наоѓам чудни работи или им се дешаваат чудни работи на моите алишта. Живеам со свекрва која ме изеде психички се неа и смета, се прави мајка на моето дете а сега и веќе мм не ме гледа со исти очи имаме тешки расправии со закани дури заради неа иако знае дека сум во право. но тоа не би било чудно . Чудното е што јас не можам да и вратам збор или ако и вратам одма ми е криво имам паничен напад...
    Имаме еден пар исти панталони одвнатре им сошила зелен конец на моите за да знаела дека се мои кога пере.
    На едни други мои панталони на работ превртен ластикот ,, го превртела машината" пробав да го исправам нејќе го распарав гледам сошиен така (шнајдерка е ). Обетки на два пати ми ги снемало па одеднаш се појавиле .
    Не знам веќе што да направам пекол ми стана животот.
     
  18. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    796
    Допаѓања:
    1.197
    Пол:
    Женски
    Гледам немаш поддршка од семејството, ниту некаков систем за потпора,а во ммнг ранлива состојба си.

    Направи две работи- Иди на психолог приватно без никој да знае и зборувај за твојов проблем и иди во црква и побарај муабет со свештеник. Претпоставувам немаш избор и мораш да живееш заедно со сверквава. На крајот кога ќе станеш психички стабилна и решителна (значи ќе имаш опции како да го решиш проблемов- дали свекрвава да живее на друго место итн итн) ќе побараш муабет со сопругот и ЗАЕДНО ќе го решите ова. Ако умот не му е тука и не ги гледа работиве заедно ќе идете кај твојот психолог и свештеник за разговор и совети. И после пак ајде да го решиме проблемов.

    Ова е идеален тек на настаните, знам дека не е вака едноставно но мора од некаде да се почне, само немој да трпиш и психички да те јадат другите луѓе иначе ке пропаднеш и ќе биде прекасно да најдеш решение. Не биди жртва, бори се за твојот мир и за твоето семејство.
     
    На Гладиоли му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Гладиоли

    Гладиоли Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    585
    Пробав со психолог но едноставно пред неа сум немоќна , не можам да и поставам граници. Ништо не почитува едноставно а и кога ќе се спротиставам се јадам себе си зошто така...
     
  20. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    7.729
    Пол:
    Женски
    Не верувам во магии.
    Верувам дека лоша мисла предизвикува лоши дела и однесување. Така може човек да повреди друг. Е сега верувам дека има луѓе со исцелителна моќ, тоа дали се смета за магиска моќ е прашање.
    А сум слушала за такви будалштини да направи нешто некој. Еднаш при садење цвеќиња најде свекрва ми цело јајце обично, бело закопано во земјата во дворот и претпостави дека некоја комшивка и прави магии. Тврдеше дека не е нејзино, заборавено, зашто знам дека велигденско јајце си имаше навика да си закопа за бериќет. Не би знаела за што прават такви ритуали во туѓ дом, за убаво не е сигурно. Еднаш слушнав дека таа мртвечка вода ја прават така што ноќта на бдеење оставаат шише со вода под сандакот на мртовецот, цела ноќ. А не со миење..не знам за кои цели ја прават не ме ни интересирало да прашам. Одбивам одма на муабетот.
     
    На Frost1 му/ѝ се допаѓа ова.