1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во магии?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од marijasweet, 9 декември 2009.

  1. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.500
    Допаѓања:
    15.538
    Пол:
    Женски
    Ах колку е милостив и праведен тој господ што мери муда преку деца.
     
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Megymagnet

    Megymagnet Нов член

    Се зачлени на:
    12 мај 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски

    zainteresirana sum za brojot od ovoj covek, ke mozes li da mi go napises vo licna poraka? bratucedka mi si ima golema maka sekoj lekar se otkaza od nea a spored ova sto go citam ovde sigurno nesto i e napraveno, nie ne veruvavme isto vo vakvi raboti ama od maka covek sekade trazi pomos.


     
    На Гладиоли му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    16.902
    Пол:
    Женски
    Немој никако кај такви да одите,уште поголема беља ќе си направите.Кај нас во Ислам така не се лекува од тие Џини (демони).Кај нас само со Рукја се лечи од магии,уроци,ограх.Таа што пишала за тој тоа е врачар.Он соработува со Демони и му помагаат да ги лаже така луѓето тие амајлии тоа се магии испишуваат нивни знаци.На болната особа ќе и се чини дека се излечила ама понатака ќе има уште повеќе проблеми.Има и демек оџа се представува а праваат магии кај нас се вика сихир.Кога ви бараат облека,слика,кокошка,катанци и да ви прават амајлии тоа се врачари никаков оџа не е тоа.Кај нас нема никакви Баба тоа се Дервиши секта и они се молат на гробови на нивни поглавари не на Господ они одат во теќија се молат.
     
    На Lilik, Tanjamm, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Тоа нема врска со Дервиши ама ајде ок
     
  5. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    16.902
    Пол:
    Женски
    Кај нив се викаат Баба кај нас Сунити тоа го нема.А за такви работи има во секоја вера што прават.Затоа и пишав никаков оџа нема да прави такви работи исправен што е во вера.Девојката што пишала сигурно била кај некој Дервиш сихирбаз.Се знае кој е кај нас поглавар на Исламска заедница.
     
    Последна измена: 13 мај 2022
  6. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Ептен ја продлабочуваш работава без никаква потреба.
    За мене тој поглавар е битен колку и ланскиот снег, го множам со 0 ама тоа е друга тема.
     
  7. @ceci11

    @ceci11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    1.641
    Пол:
    Женски
    Зошто бе правете магии!!?? Не е битно дали е бела или црна. Сеедно е магија. Каде ли ќе ви одат душите бе луѓе.
     
    На black car, Tanjamm и KittyAgnes им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Don't judge her.
    She has issues.
     
  9. GymGirl❤

    GymGirl❤ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2021
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    650
    Пол:
    Женски
    Лелее исто! У моментов ( 3:15h) јадам чипс! Ваљда некој магија ми фрлил :rofl: :rofl:
     
  10. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    16.902
    Пол:
    Женски
    Имам право да изнесам свое мислење.Не ме интересира дали ти е битен и колку.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Величаш луѓе небитни, како да е нешто посебно, насилно наметнат. Тоа ми е поентата.
     
  12. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    16.902
    Пол:
    Женски
    Не величам јас никого.Кај нас само Аллах џ.ш се велича;).
     
  13. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Ок
     
  14. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    8.922
    Што мислите за живо јајце во дупка од оџак?
    Онаа дупка долу што се чисти оџакот најдов јајце живо од кокошка и беше цело однадвор, а внатре веќе суво.
    Не е пуштено одозгора зошто нема оџак не е ѕидано после кров.
     
  15. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    Читам многу луѓе од мака се залетуваат по што и да видат, слушнат, прочитаат па мислењево ќе го оставам и во оваа тема и е за оџа каде што оделе паталци мислејќи дека е решение:
    Ова што го опишувате ниту е гатање ниту е баење. Не се занесувајте по вакви работи и не си играјте со кармата. Овој пример што го прочитав е (како што и си пиша) магии со тоа што значи дека некој друг ќе заглави со вашата мака - значи вие не сте решиле ваш проблем туку сте си натрупале на вашата карма. Така да, ако слушнете вакво нешто - бегајте подалеку и барајте друга опција.
     
  16. Persevere

    Persevere Нов член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Дали сте чуле што значи крв измачкана на прагот? Пред некоја година видов пред мојата врата и тоа на излегување со децата бев...и инстиктивно ми дојде се затрчав јас да преминам наместо некое од децата. Последниве години имам лош брак, со сопругот од ништо кавга станува. Се си го враќам сеќавањето на тој ден и толку време се обидував да си речам ништо не ми може, јас сум јака но работиве никако не се оправаат. За себе можам да кажам дека не верувам во тие работи но не можам да си објаснам како ми се влоши бракот
     
    На Nena Jovanova му/ѝ се допаѓа ова.
  17. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Крв измачкана на прагот јас мислам дека значи дека можеби некое животинче повредено поминало покрај него и оставило крвави траги. Причината за лошиот брак и несогласувањата барајте ги во вас двајцата а не во крвави знаци и глупости. Немаш пишано детали за тоа што ви се случува во бракот ама прв чекор во подобрување на истиот е комуникацијата! Само вие двајца знаете зошто и како тргнало наопаку и верувај дека ништо не се случува туку така преку ноќ. Разговор и само разговор.
     
    На Alex.T, buba4e89, Nena Jovanova и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Persevere

    Persevere Нов член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Се согласувам, но веќе избегнувам разговор оти после разговор уште полошо станува. Последниот разговор е остануваме заедно само да ги израснеме децата. Без интима без нежности без љубов... страшно е до каде дојдовме. Инаку живеам на 5ти кат...
     
    На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Nena Jovanova

    Nena Jovanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    1.013
    Допаѓања:
    1.306
    Пол:
    Женски
    не и не,мислам кој век сме и каде одиме со технологии и се за да веруваме или да се бавтаме и да го замараме мозокот со такви ствари
     
    На Persevere му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Nena Jovanova

    Nena Jovanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    1.013
    Допаѓања:
    1.306
    Пол:
    Женски
    оди си во црква ако си верник и верувај во бог,а со сопругот разговор за дали можете понатаму заедно или не и не си го опседнувај мозокот со такви мисли како магии итн
     
    На Askopje и KittyAgnes им се допаѓа ова.