1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во магии?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од marijasweet, 9 декември 2009.

  1. redhat

    redhat Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    222
    имам слушнато многу примери ама некако не верувам мислам дека кој верува во Бог ништо не му може некое гатање за да биде несреќен ... ;) ;)
     
  2. Sunny-Boyd

    Sunny-Boyd Активен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    ДА, ВЕРУВАМ во магии бидејќи и мене ми направи магија една жена, да неможам да имам деца, тоа го дознаа мама и тато кои беа во Пробиштип кај еден човек и тој кажал кој го направил тоа и им дал едно шише со светена вода да се попрска во мојата соба и на моја бебешка зелена блуза се најде црвен конец. Кога попрскаа со таа вода почна да се слуша шуштење од подот како газирано нешто. :o Затоа верувам во магии.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.457
    Допаѓања:
    54.927
    Пол:
    Женски
    Мои подалечни роднини земени се 7-8 години и сеуште немаат деца, мајката на мажот кај други роднини кажала дека на денот на свадбата не забележале ништо ама кога го гледале цд од свадбата убаво се забележало како некој роднина или комшија не сватив фрлил ливче свиткано на земја, и другиот ден кога чистеле го нашле ливчето , пишувало некои чкртаници , на некој нејасен и непознат јазик, и ете уште немаат деца луѓето :devil: :devil: Господ да им плати на ваквите гнаси, не сакам да верувам во вакви работи, ама има многу луѓе кои осетиле вакви маки на свој грб
     
  4. LadyNitro

    LadyNitro Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    31
    Не бе какви магии :D
     
  5. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.891
    Пол:
    Женски
    По мое глупостои 3 на куб
     
  6. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.596
    Пол:
    Женски
  7. s.t.o.r.m.y

    s.t.o.r.m.y Нов член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Имам слушнато за магии и мислам дека е вистина и дека е точно тоа дека магијата постој ...јас така мислам бидејќи тоа ми се случува мене и на целото семејство..секогаш кога ќе дојде една ’’другарка‘‘ во мојата куќа и откако ќе си замини ние почнуваме да се караме и уште незнам што..верувам и кажуваат дека нејзината мајка правела магии и јас вистина имам видено мајкае како кај тие комшиите спроти нив фрла кекаква вода а потоа и некакви мали книжина и крпчиња ..сепак секој си има право на свое верување :D а и да многу се плашам од магии :( :( :( :(
     
  8. Ani.taa

    Ani.taa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    62
    Не верувам :)
     
  9. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.773
    Допаѓања:
    6.710
    Пол:
    Женски
    Ми се деси зимата да дојди дома една другарка од брат ми и седиме така во децката пиеме кафе и ми се јави една другарка за излегување..и ок сега све се спремам и седам пред огледалото и се мислам шо да и напрам на косава..и она ми викат као демек дај ја ќе те сплетам плетенка да видиш колку убаво плетам..и све ок и цело време девојкава ме гали ми вика како демек многу ти е убава косата многу убај нозе имаш долги дај ми ги за една вечер и се зезаме се то ок излегвам јас од дома абе главата да ми умира цел ден...од тогаш почнав неубо да се осеќам и заминав кај една жена и ми вели вака и вака жената дојдена е кај тебе другарка твоја те галела за коса ова она зато те боли главата..јас не верував но девојчево почна почесто да ида дома и секогаш се осеќав гадно главата ми умираше како зашеметена..ама не можам ни на девојчево да го накривам можеби има такво око а ни самата не знае...O.o
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Искрено,поголем скептик од мене нема.Но,ете имаат ми кажувано многу приказни,за луѓе кои фрлале магии и до некоја мера верувам.Не разбирам како функционираат тие магии,и како се прават ама имаат наштетено на многу луѓе,дури и доведено до смрт.
     
  11. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.385
    Допаѓања:
    8.317
    Пол:
    Женски
    Не верувам, дури и смешно ми е кога луѓето ке почнат озбилно да зборуваат за магии.

    Без навреда, но по мене магии, гатање, баење се измислени за прости луѓе. Во вакви работи луѓето верувале и биле заслепени со нив пред стотици и стотици години, кога биле неуку, на некој начин и примитивни и денес некои африкански племиња за кои застанало времето. Воопшто не сум суеверна, а мислам дека такви работи им се случуваат токму на луѓето кои веруваат во нив.
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ketrin86

    Ketrin86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4
    Пред извесно време добив на подарок фустан од роднина на дечко ми и истиот го земав чисто од култура не дека ке го носам....знаев дека нешто не е во ред и сакав да го фрлам уште истата вечер. Сепак фустанот го донесов дома и истиот седеше едно 2-3 недели. За се што ми се случи периодов ОД ЛОШО ПОЛОШО. Пред неколку дена го фрлив во река и се надевам дека ке се оправат работите...
    Иначе предходно не верував во такви нешта, но кога ке осетиш на своја кожа....СТРАШНО :worried:
     
    На principessa123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kikka.C19.20

    Kikka.C19.20 Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    22
    Дааа,имам видено со свои очи како прават магија од лилјак :P :P :P
     
  14. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.891
    Пол:
    Женски
    Чири бу чиро ба и ху и ха Секако дека не верувам во Магии-бабини деветтини :D Ова е мое мислење но можи некој сеуште верува 21 век сме луѓе :!:
     
  15. summer-lover

    summer-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
  16. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236
    ХАХАХ секако дека не верувам во такви натприродни работи ни во магии , духови , необјасниви случкии .. тоа е многу смешно за мене :D
     
  17. jagodka.18

    jagodka.18 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    607
    Читав низ темава и што се не прочитав, страшна работа :x :x . Порано и јас не верував во магии, мислев дека се глупости и дека такво нешто не постои, но откога видов и слушнав со свои очи што ни имаат направено во куќата-верувам, и сето тоа дело на жената што ми е стрина (несакам името да и го спомнам ни очи да и видам). Мајка ми беше кај една жена, бидејќи дома бевме нервозни, нерасположени, нисто не ни одеше како што треба и сл.. и женава и кажала дека дома сме имале прослава во скоро време (мојата матура) многу поклони сум добила, но САМО ЕДЕН останал неотворен-нејзиниот не беше отворен !! И мајка ми го отвори како што и кажа жената и најде 4 конци :x :envy: Господ е еден тој нека ја казни, тоа имам само да кажам.
     
    На principessa123, FuffyToooU и okcenzi им се допаѓа ова.
  18. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
  19. jovankaaaD

    jovankaaaD Нов член

    Се зачлени на:
    21 декември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    moze da pisheh koja e taa zena ?ako imash broj od nejze i kaj se naogja?
     
    На aleksandar307 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. fashion-baby

    fashion-baby Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Moze li da mi napisete broevi ili mesto kade se naogaat navistina mi treba, blagodaram odnapred