1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во магии?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од marijasweet, 9 декември 2009.

  1. Slad0k

    Slad0k Активен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    ima nekoj iskustvo od vakvi gledaci, gataci... da mi kazi koj navistina e za veruvanje?
     
  2. iRony

    iRony Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2014
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    А некој да ми објасни како се закажува кај тој Дуле од Велес .. ? последниот ден од месецот ??? 30 или 31 ? мора тој ден ? колку пари зима ? Јас би отишла, знам дека многу работи ми се направени ... од комшика една, и од 2 другарки ... едната веќе доолго време ја избегавам, и одма се приметувам по расположена сум .. пред некој ден пак ја видов, седнавме на кафе .. пак ми се врати тој некој заебан страв што го имав ...
    ако знае некој за Дуле или ако бил, нека ми пише лп ако несака тука, ве моламм .... фалаа
     
  3. Ivanna7

    Ivanna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    верувајте дека има.вујна ми почин а од црна магија ...тј некои човек од кавадарци ни кажаа дека работи со тргаање магии.мајка ми кога се јави кај него само му каза дата на рагање од вујна ми и име и човекот кажа се ;( дека таа има 2 деца ...како живеела досега,,,дека и е направена магија од некоја комшивка со одела таму...цовекот ја тргна магијата ама за зал веке мозокот и бесе исусен .почина по 4е год то тоа..
     
  4. FuffyToooU

    FuffyToooU Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    119
    :o :o :o :o :o :o :o :o
    Бројот може !? :call:
     
  5. Ivanna7

    Ivanna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски

    бројоот го немам ама можам да го земам од лугето со ни го дадоја...посто и тие имаа искуство со него стана жена од кревет од умирање зената немозела да мрдни...и во фиоката му казал дека има долен веш зената .... пари не бара ...освен ако иди на повик да му платите патот..
     
  6. FuffyToooU

    FuffyToooU Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    119
    Не секогаш мора да дојде нели? А бројот ако го земеш и ми го кажеш би ти била благодарна. :)
     
  7. Ivanna7

    Ivanna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    ovie dena ke go objavam brojot od covekot
     
  8. Osamena-Srna

    Osamena-Srna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    108
    Читам и не верувам во што се лугето веруваат. Незнам што да кажам а да не звучи грубо, но срам да им е на тие што печалат на тугата мака. И, ја тргнал магијата ама Вујнати, починала? Ај што верува мајка ти ок постари луге веруваат во се, ама кога ќе прочитам дека млади луге веруваат во вакви глупости?
     
  9. Ivanna7

    Ivanna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    EPA BI BILO DOBBRO PRED DA SE OSMELIS DA KOMENTIRAS MOJ CITAT DA SE INFORMIRAS ZA POSLEDIICITE OD CRNAT MAGIJA! TOA SO KE SE OTSTRANI MAGIJATA NEZNACI DEKA I POSLEDICITE OD TOJ PERIOD SE TRGAAT.
    A DA OSETIS NA TVOJA KOZA PA DA VIDIS KOLKU NEMA DA VERUVAS!
     
    На Bella Rosa, Aschenputtel, Antebellum и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    20.201
    Пол:
    Женски
    Драги, Феминки, верувајте во тие работи оти навистина постојат и се страшни. Не сакам да обвинам никого, меѓутоа, девојки не одете по гатачи и бајачи, тоа е против христијанството. Ќе објаснам убаво се што знам, и колку што знам.
    Злото постои. Ако Господ, светците и ангелите се доброто, мора да постои и лошото, т.е. Ѓаволот и неговите демони. Читајќи и разговарајќи со многу свештени лица, како и цитати од Библијата итн, магиите постојат. Тоа е повикување на ѓаволот и темните сили, да помогнат во лоша намера. Некогаш успева, некогаш не. Сето тоа зависи од нас и нашата верба во Господа. Не дека нам кои не фаќаат магиите, не веруваме во Бога, но ѓаволот чека моменти на слабост за да може да не совлада.
    Ниту едно господово суштество на земјава нема способност да ги гледа минатото, сегашноста или иднината. Тоа не е дар Божји, туку демонска сила за која ни самите гатачи не се свесни. За жал повеќето мислат дека прават добро, ама тоа е само нивно привидение. Тие не помагаат да се истера ѓаволот, магијата или сл, туку само да се предадат на друг. И така одејќи од гатачи на бајачи, само си ги предаваме ѓаволите, наместо да ги избркаме. Затоа најчесто тие не тераат да фрламе во река, на раскрсница итн, за некој друг на го налепи тоа. А не секогаш е нагазено, има и направено.
    Нашиот почитуван Отец Партениј од Бигорскиот Манастир вели (цитирам):
    "Освен оваа агресивна демоноопседнатост, постои и еден друг вид на прикриена демоноопседнатост, кога опседнатиот се прикажува за света личност, знае детали од минатото на лицата со кои комуницира, а во одредени случаи ја претскажува и иднината. Иако овие немаат така агресивни испади, видливи за другите, сепак и тие не помалку се имачувани од демоните. Преку ваквите лица демоните успеваат да ги прелажат луѓето што доаѓаат кај опседнатиот, се под негово влијание и му веруваат."

    Прашањето е како да се спасиме од магиите и демоните. Порано незнаејќи за ова, и јас и мајка ми одевме да го бараме спасот како и вас по такви луѓе. Тоа е само привидно, а маката сте ја предале на друг. Тоа не е добро ни пред себе ни пред Господа, и не сме ништо подобри од оние кои прават магии. Клучот е молитвата. Молете се, со чисто срце. Одете во црква, разговарајте со свештено лице, постете, причестувајте се... Ѓаволот ништо не ви може тогаш. Господ е дел од нас, и ние сме дел од Него. Не отфрлајте го, и ќе го најдете својот спас. Кога се молите, молете се со верба, а не со страв и двоумење.

    Деновиве ми се случува и мене мака, и тоа голема. Имам проблеми во семејството, и човек кој не личи на себе. На моменти добар и нежен, на моменти како волк, полн со омраза. Ама не одам кај гатачи. Ќе се молам за нашето спасение. Се молам за моето семејство, и за нашиот мир. Господ ми дава сила да се изборам, и ќе успеам.
    Покрај Господовата молитва ја кажувам и оваа што ќе ја споделам. http://www.valandovskaparohija.com.mk/M ... zf7BRbWwc=
    Таа е специјално против магии и демони. Кажувајте си ја секој ден, и следете ги Господовите патишта. Таму нема грешка.
    Бидете сите здрави и живи, и нека Господ ве заштити од лошите и темни сили. Лошото секогаш ќе постои, но ние мораме со добрина да го победиме.
     
    На kikkki, miss.ella, Markusa2 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.054
    Ај ве молам број од Дуле гледачот од Велес
     
  12. KittyCat84

    KittyCat84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Не верувам во такви работи..но на една другарка моја и имаа направено магија (ако не верувам во тоа) па незнам кај идеше да ја исчистат па триста чуда ех бабини деветини |(
     
  13. marija.1234-velkova

    marija.1234-velkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    ве молам број од Сребра од драчево или некој друг гатач за растурање на магија
     
  14. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    Е да бе, магија. И кај нас во двор имаше фрлено машни, тегличка, пенкало и моите, веднаш да се прочистува бла бла... Сва и свашта. Ниту верувам, ниту сум одела кај тие како и да се викаат. Некој да ме лаже па за тоа и пари да ми зема. Нема шанси.
     
  15. Anne15

    Anne15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Машки
    Јас по тие гатачи и сл. не верувам многу.
    Но сакав да прашам дали знае некој како би можел да се заштитиш,оттргнеш магија?
    Јас мислам,не само што мислам,туку сигурна сум,пријателка ми,не повеќе толку блиска,мислам дека постојано ме урочува и патам од тие нејзини злобни очи,а мислам дека и ми прави по некои магии.
    Плус кога е во моја близина или било да дојде некаде со мене или сл.мене ми се случуваат баксузни работи за било што.Ме тера малер постојано од неа.Што ли прави?Само знам дека не можам глава да дигнам од такви злобни очи.
    Има некои други начини да се спасам од ова? Или пак да си продолжам да одам во црква,да си се молам и сл.?
     
  16. Agalija

    Agalija Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Ve molam moze li itno nekoj da mi go pise brojot na dule od veles....ve molam itno...i dali ako odam direkno bez zakazano ke me vrati?koj dej koe vreme se odi?ve molam pisete mi poraka......
     
  17. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
    ПО НЕЗНАМ КОЈ ПАТ ГО СТАВАМ БРОЈОВ КАЈ ТИЕ ШТО ГО БАРААТ АМА ВО СПОЈЛЕР, (одма под текстов, кај што пишува скриен текст )ПА ПОГЛЕДНЕТЕ А НЕ САМО ПИШУВАТЕ И ПРАШУВАТЕ СЕ ЕДНО ПА ЕДНО
    043 227 363



     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  18. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Магионичарски трикови или илузии како и да ги кажеме( не најдов соодветна тема па овде ќе пишам)
    Не верував се додека не ми беше направено пред мои очи, мислам и сега не верувам затоа што не знам како го изведе тоа.
    Ми даде две топчиња сунѓерести, меки и црвени.
    Ги видов и беа во мојата рака( ги допирав цело време)
    Потоа ја затворив раката 100% сигурна дека се две топчиња, магионичарот не беше во моја голема близина, не ми подметна ништо, па не ме ни фати со неговата рака.
    Ги стиснав силно во мојата рака , меки така може тоа да се изведе.
    Да напоменам, топчињата беа целосни, убаво направени, без рабови, без шанса да се пикне нешто во нив
    .
    Како излезе уште едно топче од раката кога ја отворив?
    Така стегнати полека се исполнуваја, за да си дојдат во нивната нормална положба и излегоја три.
    Мојот поглед не мрдна од раката кога ја отворав, а и претходно кога ми ги даде.
    А и други ова го гледаја, јас така самоуверена нема шанси да ми направи нешто пред мене :lol:
    На крајот не ми даде објаснување, не ми го кажа трикот. :)
    Како го нарави тоа?
     
  19. Vi..Va

    Vi..Va Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    4
    Денеска во дупка во ѕидот на оградата,од внатрешната страна, не од надвор од кај улицата видовме црвено јајце. Дали мислите дека можи да е некоја магија?
     
  20. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Па не би требало јајцето сигурно е заради велигден што беше што знам,па некој го фрлил