1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во магии?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од marijasweet, 9 декември 2009.

  1. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    И мене ми треба некоја личност како Дуле ,само да е во Ск.Зашто моментално немам превоз до Велес,односно немам со кого да одам немам друштво( а сама страв ми е)
    Па да ми препорачате некој во Скопјево и колку зема. :)
    (Пс.кај Сребра сум бил и не сум задоволна)
     
  2. Alergija

    Alergija Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Ke moze li broj od covekot ili nekoja informacija , Te molam .Fala
     
  3. eagle.eye

    eagle.eye Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    89
    Верувам.,....
     
  4. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Не верувам, не сум нашла некое логичко објаснување за да верувам во такви работи, едноставно сум сватила дека се се случува со причина и никој без разлика дали ќе колни и ќе прави некои магии не е причината за лошото што се случува.
     
  5. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.559
    Пол:
    Женски
    Верувам, бидејќи премногу сум пропатила во животот од тие маѓии!!! :( ;(
     
    На Anne15 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. dimche

    dimche Нов член

    Се зачлени на:
    6 мај 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    dali nekoj znae vo makedonija sto se bavi so vlaska magija? sum cital i slusal deka vlaskata ljubovna magija bila broj 1 vo svetot, potoa sledi vudu itn! ako nekoj znae informacija i broj molam da ostave podatici! blagodaram
     
    На Ognen4e и очајна им се допаѓа ова.
  7. Aleksandaro

    Aleksandaro Нов член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Од прва рака знам дека Мина Даниловска никогаш не се занимавала со баење, со магии, гатање.
    Жената доби чуден дар на јасновидство на кој се навлече. Таа само можеше кога стопосто прецизно , кога помалку да ги види настаните.
    Набрзо ја сфати опасноста и замката на лукавиот и со помош Божја силно се пресврти во Христос и го сведочи до денешни дни како вистински воцрковен верник. Слушам од разни страни дека има и големи дела на љубовта, помага сиромаси, утешува ближни, не го сака светот , речиси воопшто не го напушта домот заради забави и суети .
    Ако не беше тој период кога како што вели таа во романот во кој се` е точно, да падне, немаше да стане во познание за Бога.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.357
    Допаѓања:
    8.478
    Не се сеќавам дали сум пишала на темата, но ќе раскажам една случка, која ми ја кажа мајка ми.
    После разводот со татко ми, таа скоро секоја вечер сонувала ист човечки лик, а ликот тотално и бил непознат. Значи дека не се сеќавала дали некогаш во животот го сретнала.
    По игра на случајноста, една пријателка и кажувала за човек ( не ми текнува на името) од село Кравари, Битолско, кој се разбирал во магии и такви работи, и ја замолила да одат.
    Кај човекот било со закажување, и таа пријателката имала закажано а мајка ми не. И пред да влезе оваа пријателката, мајка ми додека стоела до автомобилот, и пријдел некој човек и и рекол 'Ајде, те чекав да дојдеш долго време'. Мајка ми била запрепастена, бидејќи тој бил истиот човек од нејзините сонови.
    Човекот и рекол дека била направена магија за да дојде до развод.
    И рекол дека во левиот џеб од младоженското одело на татко ми ќе најде крв и конец црвен.
    И навистина така било :o

    Неутрална сум некако по ова прашање, ама по случката на мајка ми.. :|

    И една другарка ми има кажувано дека секое утро пред прагот на куќата, наоѓала часовници. Таа студираше во друг град и таму беше сместена во куќа.
    До нив живееле некоја старица, и деноноќно баела пред куќата..
    Језиво.
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.840
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Машки
    Тетка Мина (од милост така си ја викам :) ) е класичен пример како еден човек кој згрешил треба да се покае и да го продолжи својот живот. Покрај се` таа е исклучиво силна жена, која не тајно, ами јавно собра сили и ги исповеда сите гревови! Бог нека и` ги прости гревовите и нека и даде уште поголемо покајание и уште поголема сила да оди напред кон Идното Царство!
     
  10. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    На pink1991 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. TrinityNeo

    TrinityNeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    459
    Допаѓања:
    833
    Пол:
    Женски
    дали има некој контакт од Трајанка од Скопје ,кој ден работи и дали бил некој скоро кај неа
     
  12. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.983
    Пол:
    Женски
    Јајце значи смрт во фамилија .. ;)
     
  13. Charlottexo

    Charlottexo Активен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    19
    Леле не знам ни дали верувам ни дали не верувам.
    - пред 10 години знам некоја жена ни истурила нешто пред врата, комшикава видела и одма ја разбудила мајка ми и она со црево средила тоа.
    Инаку..
    Имам полусестра тешко искомплексирана и злобна кучка. Да таква е, толку е злобна што има внесено и курвалук и дроги кај нас у куќа. Мислам дека ни прави магии бидејќи од кога се пресели кај нас остај што предмети фалат, блузи нови искачаат од никаде негде туку ние ко фамилија се караме 24/7. Сите се сакаме ненормално ама нема комуникација меѓу нас! Мајка ми више 10 години нема работа, татко ми ко ненормален се коцка и скренува у глаата. Се разведија и сите сестри и немаштија стана и се тоа. Ај немаштија и безработница во Македонија е секојдневие, ама сите да ти се разведат, ко ненормални да се карате, пресметки да има (да!). Мислам ѓавол имам во куќа. Пола фамилија сме многу религиозни, пола не сме. Како и да е, смешно звучи но на едно 18 годишно дете да гледа вакви глупости му ствара тензии у глава.
    Да идам да барам помош по вакви некои? Нема спас од ситуацијава, со години едно та исто се дешава, а рачунајте.. сме биле ептен океј фамилија со пари, со комуникација. Сега? сите сакаме да се мавнеме од таму...
     
  14. gorana21

    gorana21 Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Здраво Феминки,

    сакам да ве прашам дали некој во сксоро време бил кај Оливера во Дедебалци?

    Јас читав по форумов дека гледала во понделник, среда и петок и дека треба да носам сукња. Некаде прочитав дека треба да бидам +чиста+ и незнам дали мисли да немам добиено? Па ако може некој да ми каже?
     
  15. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    711
    Допаѓања:
    1.483
    Дали некој бил кај Сашо Фактор Икс? Мене човекот ми има погодено преку смс еднаш, но ми кажа и дека некој ми има правено нешто, па се мислев да одам кај него. Ако имате искуства, пишете...
     
  16. amejzinka

    amejzinka Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Здраво.сакам да прашам дали некој познава оџа од Тетово за растурање магии?
     
    На Zaluben vo svet му/ѝ се допаѓа ова.
  17. tikvicka11

    tikvicka11 Нов член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво
    Ке може ли некој да ми помогне, ми треба број од Душко од Велес...итно.
     
  18. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Како тоа преку СМС? Има ли и таков начин за преку телефон?
     
  19. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Ќе ве молам ако знае некој број од човекот од Кравари - Битолско да ми пише многу ми е хитно! Или евентуално за Оливера од Дедебалци некакви информации како да закажам оти како што прочитава не можело телефонски!
    Ве малам ако некој нешто знае обавезно да ме исконтактира, може и во л.п
     
  20. aerodrom

    aerodrom Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    87
    Немојте да се излажете,магиите ,растурањето магии ,баењето, гатањето се гаволски работи , гаволот ке ви помогне навидум ама после тоа ке зажалите и вашата состојба ке биде многу пати полоша од сегашната.
    Тој што верува во Исус Христос и бара негова заштита, не му можат никакви гаволски влијанија. Освен ако самиот по слободна волја ја отфрли Божјата заштита.
     
    На jacqueline.s, elisabeta и miss.ella им се допаѓа ова.