1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во магии?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од marijasweet, 9 декември 2009.

  1. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Почнав да верувам.
     
  2. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.634
    Допаѓања:
    22.048
    Пол:
    Женски
    Не е толку важно тоа што (не) веруваш во нивното постоење. Најважно е да веруваш дека она што го поседуваш во себе е посилно од нив и може да ги победи. Решението е засилен спиритуален имунитет на чиешто засилување треба да се работи низ целиот живот, исто онака како што треба да се работи на зајакнување на оној физички имунитет.

    Како што од аспект на храната за телото треба одредено воздржување и преферирање на, на прв поглед, не толку привлечни намирници, така и одмаздата, вербалните вулгарности и насилството некогаш ни` изгледаат попримамливо од воздржувањето и мирната одбрана, но спиритуалниот имунитет ни` го наплаќа тоа подоцна.
     
    На joy1 и Daleron им се допаѓа ова.
  3. Megannn

    Megannn Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2014
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Не верувам, и никој неможе да ме убеди дека некој може лошо да влијае на мене и да ми направи магија. Не, не постои таков човек сеуште.
    Додека сите мои пријатели и домашните тргнаа по тој пат и таму ја наоѓаа утехата за своите проблеми, па као демек они ќе им ги решат проблемите со тоа што ќе им ги земат парите, јас си останав таа што никогаш не изрази желба да одам кај такви луѓе.

    Еднаш мајка ми беше кај една жена што се занимава со оваа работа, и прашала за мене дали нешто има некој направено, и оваа и рекла не, она не верува дека некој нешто и може, и да пробаат да и направат нема да им успее, ќе се одбие демек.
    Така да, се е до психата кога ќе видиш.
    Ќе ти ја наполнат главата дека ти праат магии, и ќе тонеш,тонеш..
    Вие сте тие кои може да си направите добро или лошо, не некој од страна. Вашата потсвест е најмоќна.
     
  4. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    Дали верувате во witchcraft бела и црна магија дали сте пробале некоја од нив, вашите искуства и мислења? :* :*
     
  5. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.502
    Пол:
    Женски
    јас до сега не сум се сретнала со никаква магија , али сум се сретнала со луге со мн негативна енергија во нив , сега маката на луѓето на свр ке ги натера и по бајачи гатачи и такви работи да одат , и јас не им се потсмевам напротив, али стварно постојат ептен забегани.
     
  6. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    http://www.spellsofmagic.com/ еве и интересна страна за која некои ми викаат као демек успевале магиите
     
  7. Askopje

    Askopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    547
    Да ве замолам,ако има некој информации за бабата Николина од село Буково,Битолско да ми пише во порака.
     
    На Евгениј на му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Некој во Прилеп што навистина гледа и помага?
     
  9. eagle.eye

    eagle.eye Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    89
    Странава е добра база на wiccan spells и општо сите функционираат. Една од мојте омилени..
     
  10. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
    хахахах навистина ли делуваат. Дајте некоја а привлекување пари и мудрост. Таква ми треба.
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  11. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    Имаш некоја пробано?
     
  12. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    Незнам ама како што разбрав јас делуваат а имаш за се побарај
     
  13. eagle.eye

    eagle.eye Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    89
    ај в порака пишими за што ти треба подетално
     
    На monikamonii му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Emily Dora

    Emily Dora Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    да верувам ..ми имаат напраено јбг сакале нејкеле коа ке видите со свои очи ке поверувате
     
    На GossupGirlxoxo му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    679
    Допаѓања:
    810
    Искрено никој пат не сум сакала да верувам во магии,меѓутоа неможам да кажам со сигурност дека не постојат,зошто верувам дека има ненормални луѓе што повеќе се занимаваат со туѓиот живот отколку со својот.Сум слушала секакви приказни од познаници и секогаш сум пристапувала со двоумење,сепак магии,гатања,баења се тоа е спротивно од мојата религија.Пред повеќе од 2 години,преку една пријателка сестра ми запозна една повозрасна жена каде што работеше во тој момент,2-3 пати се имаа видено,сите ја фалеле добро гледала на кафе,жената не гледа ниту приватно ниту со закажување ете така за луѓе што си ги познава,ама гледањево баш и не и е типично гледање,имаш срце незнам ти што,туку за секоја личност во животот на сестра ми и кажувала некои работи,што биле или пак во врска со карактерот за таа личност.Она што го кажала за мене беше цитирам-Во собата на сестра ти има голема плишана мечка од дечкото(мој бивши со кој бев во врска на мои 15-6 год),на мечката има закачено розева панделка,на неа има направено магија,нека ја одврзе и нека ја фрли...Кога ми кажа се запрепастив,зошто прво си помислив од кај знае женава такви работи,кога ниту има дојдено кај нас,а ниту пак се знае со сестра ми толку долго.Морам да признам дека малце се исплашив,фрлив и мечка и се,и си се запрашав ако постојат такви работи како ли луѓево се носат со тоа,и од кај им паѓа на памет да прават такви глупости :?:
     
    На Anabelle.Amorette, GossupGirlxoxo и Emily Dora им се допаѓа ова.
  16. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    Сите коментиравте за црна, а за бела магија ?
     
  17. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    a да те прашам затоа што рече функционираат и ти сз еомилени, претпоставувам сигурно си упатена повеќе во овје работи од мене,, како да дознаам и ако воопшто некој ми има направено магија какао да ја отстранам ?
     
  18. eagle.eye

    eagle.eye Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    89
    Хм.. Потребен е поголем временски тренинг за да почнеш да ги чуствуваш енергиите околу тебе а со тоа и магиските енергии..
     
    На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.276
    Друже ај ако не ти е тешко сподели некоја инфо. плус околу тренингот?
    Онака опиши, ме заинтересира.
     
  20. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    бела магија
    Mesečev ritual za otklanjanje baksuza

    Ovaj obred izvodi se isključivo u noći punog meseca i kako tvrde ezoteričari, nema boljeg načina da se otera baksuz.

    Uzme se nekoliko raznobojih sveća: bela predstavlja osobu koja izvodi ritual, narandžasta donosi promene, svetloplava neutrališe lošu sreću, a ružičasta ubrzava proces. Sveće premazati lavandinim uljem, a potom ih poređati po stolu.

    Svaka se pali po sledećem redosledu, uz izgovaranje određene bajalice:
    - Bela: “Ova svetlost predstavlja mene”.
    - Svetloplava: “Ova svetlost neutrališe lošu sreću“.
    - Narandžasta: “Ova svetlost mi donosi sva dobra u život”.
    - Ružičasta: “Ova svetlost predstavlja kosmičku energiju koja ubrzava promene”.
    Osoba sedi nekoliko minuta zagledana u svetlost sveća, a onda izgovara sledeću bajalicu: “Otvorenog srca radujem se svakoj promeni, svakom dobru što ulazi u moj život. Srećan (srećna) sam jer mi je život pun radosti i svaki dan sam bezbrižan (bezbrižna) i nasmejan(a).“

    Ritual za “pun novčanik”
    Ukoliko nekoga muči besparica, ovaj ritual mogao bi da mu donese promene u život. U noći mladog meseca, namazati borovim uljem svetlozelenu sveću. Staviti u činiju malo praha muskatnog oraščića i cimeta, meštati srebrnom kašičicom i fokusirati misli na blagostanje.

    Osoba treba da zamišlja koiliko bi novca volela da ima na svom bankovnom računu. Dok razmišlja o tome, baca tri novčića sve dok ne dobije kombinaciju pismo i dve glave. Potom ih stavlja u činiju sa cimetom i muskatnim oraščićem, dobro ih uvalja u prah, a zatim izvadi i umota u aluminijumsku foliju i stavi u novčanik.

    Dok to čini, pevuši sledeću bajalicu: “Čarobni prah mi donosi sreću, jer imam sve što mi je potrebno. Novac mi dolazi lako i trošim ga sa zadovoljstvom. Neka pare ne dolaze kroz smrt, niti nečiju nesreću, nego kroz radost i veselje, za dobrobit svih. Neka tako bude.”

    Ova amajlijica ne mora da se drži baš u novčaniku. Može da stoji i u fioci sa izvodima iz banke ili nekom drugom finansijskom dokumentacijom.

    Za harmoniju u domu
    Ne kaže se uzalud da je dom oaza mira i spokoja, a u ovim turbulentnim vremenima mnogima su upravo porodica i kuća izvor stresa i nevolja. Da bi se to zaustavilo, pomaže čarolija čije je dejstvo veoma efikasno.
    Za početak, treba nabaviti litar izvorske vode ili kišnice, sipati u staklenu činiju i staviti na sto. Pored nje postaviti dve plave sveće, jednu naspam druge, u pravcu sever-jug, dok bele treba namestiti
    u smeru istok-zapad. Sitno iseckati lišće sveže lavande i zajedno sa laticama bele ruže posuti oko stola i stolice formirajući zaštitni magični krug.

    Sesti na stolicu, zapaliti sveće i izgovarati bajalicu: “Neka svetlost obasja ovaj dom i blagoslovi sve u nejmu. On je sada oaza mira i spokoja za svakog ko u njega uđe. Moj dom donosi sreću, radost i vraća osmeh na lice. U njemu nema mesta za zlo, a onome ko ga donese, uništiće loš naum i pretvoriti ga u radost...” OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROČITATE U NOVOM BROJU

    M. Nikolić

    AKO SLUČAJNO PRONAĐETE…
    Ključ na putu
    Smatra se da je velika sreća kada se na putu pronađe ključ. Treba ga uzeti i izgovoriti bajalicu: X“Evo ključa moje sreće”X, a potom ga odneti kući i staviti pod jastuk. Držati ga tu devet noći, a onda ga nositi sa sobom kao amajliju.
    Detelina sa četiri lista
    U narodu se veruje da ova biljka donosi sreću. Da bi potrajala kao amajlija, svež listić treba ispresovati, a onda pažljivo zalepiti na providni selotejp, pa odozgo prekriti još jednim slojem trake. Ovako sačuvana amajlija može dugo da traje.
    извор: МагиЧна зона -бела магија