1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во магии?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од marijasweet, 9 декември 2009.

  1. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски

    Баш ме заинтересира за таа религија :?: Де кажи ми нешто повеќе, кај ја има и сл.
     
  2. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    И јас до некаде верувам откако ми се случија некои работи.Претходно се смеев кога ќе ми споменеа магии.Ај ве молам ако знае некој добар гледач,жени што уништуваат магии нека ми каже.Однапред благодарна!Поздрав до сите кои ќе се потрудат да ми одговорат.
     
  3. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Да, верувам.
    Премногу верувам и дупло повеќе се плашам од нив.
    Едноставно, има некои луѓе кои што немаат попаметна работа во животот, кои што се љубоморни, завидливи и опседнати со туѓите животи и таа работа си ја гледаат како некој “издувен вентил“ за да уништат нечија среќа.
    Јас лично, сум немала некој посериозен проблем со овие магии, иако вчера ме сретна една жена и како демек ми гледаше, ми рече сум имала две личности во животот кои што “Ме прскале во грб“ - што и да значи тоа. :?: Искрено, многу ме загрижи, ама си се убедувам дека не е ништо, затоа што навистина не сакам да тупам мозок што по ѓаволите сакаше да каже. Вака ми е полесно..
    А, што се однесува на оние магии кои што се правени на моите блиски, можам слободно да кажам дека им го разрушиле сиот свет, ги довеле до самото дно, ги довеле до тој стадиум да имаат големи психички проблеми поради кои што не можеле нормално да функционираат. Секакви конци, умрени кокошки, пепел, капки крв, марамчиња завиткани со пет милиони чворови и слични работи наоѓале по дома.
    Сепак, вистина е дека и тие магии и бабетини постојат повеќе по селата, затоа што таму луѓето се повеќе опседнати со животите на своите комшии и преголемото слободно време ги тера да го прават тоа што го прават. Да уништуваат нечии животи, во буквална смисла. :fubar:
     
  4. aliciakeys3

    aliciakeys3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    21
    Јас лично не верувам во тоа,не мислам на тоа,не се замарам,не му посакувам на никого лошо,едноставно не сакам да имам негативни мисли,и баш поради тоа мислам дека како да имам одбрамбен ѕид,морее Кинески ѕид :D и сметам и си верувам дека ништо такво не може да допре до мене,затоа што се е до психата...ако се плашиш од нешто,тоа и ќе те снајде...
     
  5. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Леле бе више свашта има на овој свет, на една наша пријателка еден гатач од Велес и имал кажано дека од постарата керка има нејзина слика закопано во незнаен гроб, а иначе истата неможеше 10 години да има деца ама еве сега фала му на господ пред една година доби синче, да и е живо и здраво :clap: пу пу кога дознав не можев да поверувам што све рани оваа земја?

    Некои луѓе немаат попаметна работа во животот, наместо да се гледаат себе поинтересно им е да се занимаваат со туѓите животи. Страшна работа е до каде човечкиот ум е подготвен да оди за да му наштети некому. Јас лично не мислам на тоа,не се замарам,не му посакувам на никого лошо.
     
  6. Sunshine555

    Sunshine555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    69
    Се разбира дека верувам.
    Животот е магија
    Љубовта е магија/b]
    Среќата е магија
    :) :rock:
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Кога слуснам вакви работи стварно незнам кој збор да го употребам еве нисто против тебе ама ДОБРИ МАГИИ???????? какви ли се тие магии ај ви се молам дупли среќи бе нисто нема да правам ако треба да сум среќна зар со магии ке се усреќам?да не бидам сватена погресно секој нека си верува во сто сака ама не да пропагира убедувајќи...
    во магии не дека не верувам имам слусано,па дури и мајка ми верува и се пласи од такви работи и мразам лугје сто на тој примитивен прост начин си ги лечат комплексите тоа е асоцијализам,кај ли ќе им отиде дусата :devil:
     
    На Draginja му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Кога не си упатена доволно добро во религии не коментирај.
    Религијата не е Исус.

    Јас ниту се смеам ниту велам дека на некој некаде ќе му отиде душата затоа што е некрофил и му се клања на Исус. Почитувај си ја религијата, ти ја почитувам и јас, меѓутоа барам да е и мојата сметана за таква. Такви бапски верувања за добри лоши магии носи на страна, отвори гугл и прочепкај малку.
    Ова е нашиот начин на молење, и според мене многу понормално е да пишувам стихотворба и да ја рецитирам па да и се поклонам на природата отколку на човек кој е употребен за манипулација. Некој нека плаче пред икона, друг ќе рецитира придружен од стар ритуал, едно исто е во прашање, а подобро да не почнам да зборувам за паганско христијанската поврзаност.

    Никој во ништо не те убедува, сама си си зацртала тоа во глава.
    Поентата кај христијаните најчесто е што а се спомне друга религија одма рипате како ви се проповеда зло, ѓаволот е влезен во нас. Да, еве го, само што се соединивме, па чекам полна месечина да играме голи во парк.
    Тоа со лечењето комплекси нема ни да го коментирам, од логика абер нема.
     
  9. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Добро зосто сега така напагас јас воопсто не те посочив тебе во реченицата со комплексите,зборот ми бесе за магиите во селата и тие зли сили во кои веруваат,јас немам нисто против твојата религија скраја да е па да те убедувам во несто.Твоја работа си е тоа и на крај краева не сум јас ни компетентна на тебе за религии да ти зборам,верувај толку сум индиферентна ама бас ми е гајле дали се тоа добри или лоси магии казав за сите тие сто сакаат со зло себе добро да си направат се за мене лугје кои од завист мозокот им изгорел и пак ке казам јас не те посочувам тебе!
    Ама имасе право кога каза дека кога и да се спомне друга религија повеќето се спремни за напад,со таа разлика сто јас не ти писав да се отказес од религијата и да верувас во друга туку ни јас не те убедувам во мојата па затоа...
    леле многу го развлеков разговорот ама ако мислис да се лутис сега и да се расправас со мене еве ти казувам не сум јас отворена за вакви дебати немам корист од тоа
     
  10. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Следен пат кога пишуваш нешто добро е да со посочи кон кого е упатено тоа. Јас не те нападнав ти така го сфати моето мислење. Само затоа што не се согласуваме на оваа тема не значи дека одам против тебе.

    Јас се пронаоѓам во тоа што го пиша од причина што магиите се сфаќани најчесто во контекст на твоето мислење.
    Втора работа не си компетентна како што самата рече ниту да зборуваш дали прават лошо или не. Таа тема е уште подискутабилна и не е вредна да се дискутира теориски гледано само, но сепак ти го почитувам мислењето, твое си е.

    Поздрав.
     
  11. ladymilion

    ladymilion Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    27
    Ќе ве замолам да не се карате на форумов :!:
    а во врска со темава верувам и се плашам од магии
    има секакви љубоморни и злобни луѓе кои сакаат да наштетат
    меѓутоа мислам дека све се враќа во животот така да .. тие шо прават лошо дупло им се враќа :clap:
     
  12. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    е во ова не да не верувам .............живи глупости магии бееее нема санси не постојат ;)
     
  13. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    верувам дека луѓето со вакви работи се служат, но дека им успеваат не верувам, незнам како може една магија да завладее со нечиј живот и судбина, да му го смени драстично животот, каде е Господ тука, зарем една магија е појака од Бог? :o .
     
  14. katence-britney

    katence-britney Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    15
    бас дека не верувас оди и види ја жената. И јас не верував баш, ама пред некој ден ми се јави пријателка од битола која била таму, и вика се и сешто ми кажа за мене како цел живот да ми го познава!!!Другаркава почнала да се кара многу со домашните, го запоставила факултетот, ја избркале од работа, постојано била бесна и гневна, почнала и себеси да се мрази....Жената била во дедебалци и цел свет ја знаел од секаде оделе кај неа.....Па незнам?!?
     
  15. katence-britney

    katence-britney Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    15
    Зената во ДЕДЕБАЛЦИ и МАРЕ од ПЕТРОВЕЦ
     
    На Ivanna7 и babaDara им се допаѓа ова.
  16. katence-britney

    katence-britney Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    15
    Магиите се магии, во што верувате вие? ВО МАГИИ?
     
  17. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Прогуглај малку, досадно ми е секој ден истото да го повторувам.
    Чисто да си упатена, ако си учела во основно и средно историја, па и социологија можно е да ти текне. Виканството е неопаганска религија, знаеш оние религии постари од христијанството, од тука се вадени приказните кои се пишувани во Библијата. :) За да не испадне дека тресам глупости ќе си кажам само дека Виканската религија е ново гледиште, и не припаѓа на религиите кои се стари повеќе од 2-3000 години, но според класификација на религии е заедно со паганските и неопаганските.

    Можеш да веруваш во природата, сонцето, ѕвездите, античките богови и така натаму. Како и во христијанство и тука има посебен бог за различна пригода.
     
    На baby-blue-eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  18. princesssss

    princesssss Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    5
    Во библијата не се пишувани прикаски, ти прогуглај малку и види како е напишана. Сега нова религија е или е постара од Христијанството?Одлучи. Ајде објасни ни ти во што веруваш?Не се расправај де, полека, верувај си само ме интересира
    и друго е на гугл друго е кога верник ќе ти каже, па затоа и прашав, ама вие изгледа многу нервозни сте а ВИКАНЦИ?
     
  19. MonnaSi

    MonnaSi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    536


    ДА те прашам , а како праиш магии? :?:
     
  20. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски

    Значи магии во село ... цц ти се молам девојко ... јас лицно верувам во магии, и ми имат правено , ми однемуваше од дома сандали па после 40дена ми ги вратиај, мајками пружеше алишта, па откако ги собрав , си наоѓав боди исецено верувам во такви работи и се плашам, затоа што постојат такви зли луѓе.... А тоа со магиите во села, да не си греша случано, што лиѓето од селата знаат да прават маѓии !? :О .. јас сум од село , и што .. кога немаш паетно од такви работи не пишува подобро.. и во градовите може праат маѓии , и недај боже да ти се случи вакво нешто !!!!
    Поздрав