1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во магии?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од marijasweet, 9 декември 2009.

  1. Ivki

    Ivki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    6
    Многу.......2-3 блузички, и на долен веш имам забележано.......но во секој случај не е 1-2 парчиња........а да кога прередував имав и скинати работи од машината, и од мое невнимание-но се се забележува и што е скинато и за што е упшотребена ножица..........а за верување......одкако многу други ми кажаа што како на нив им се случило почнав да верувам :)
     
  2. Ivki

    Ivki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    6
    можеби......
     
  3. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Не мислев на тебе кога го пишував постот. Тебе не може никој да те разубеди дека е така како што велиш ти. И јас имам пријателка која 10години немаше деца и се бореа со сите сили за бебе. И по цркви и манастири и гатачки и бајачки и се посетија. На крај некој човек од Ресен им кажал дека во душекот од спалната имало клуч. Сега имаат две дечиња а неа за жива глава не можеш да ја разубедиш дека такви работи не постојат.
    Јас само велам дека јас не верувам во такви чуда.
    А за гледањето веќе сум пишала во соодветната тема дека сум имала неверојатно искуство и тоа во Бугарја кога циганка ми седна до мене и ми го прераскажа цело мое минато. Како да читаше од книгга а воопшто не ја ни барав и не сакам такви работи. Понекогаш колку и да си прибран може нешто да ти го завее умот
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ivki

    Ivki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    6
    за тоа во право си.......
     
  5. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.278
    Не знам што да ти кажам, не сум толку запознаена со нивните шеми.
    Пак ќе кажам, и да пробал некој нешто да ти направи, ништо нема да се случи ако не обрнуваш внимание на тие работи.
    Ако видам куп конци ќе ги земам и ќе ги фрлам. Исто и со лушпи од јајца, ги фрлам и си продолжувам да си функционирам, мислам дека нема ни да помислам дека се магија.
    Секој имал тешки моменти во животот, ако сме мислеле дека е магија сето тоа, кај ќе ни бил крајот?
    Не дозволувај ова да те надвладее.
    Ако веќе си имала толку стабилна врска, веројатно бившиот би се согласил да се видите и разумно да разговарате што и како довело до прекинот, сигурно не бега од тебе како од смртен непријател.
    Седнете, разговарајте, па можеби ќе ја видиш причината за разделбата иако сега се ти изгледа дека било идеално, а можеби пак и ќе се смирите, којзнае.
    Тргни ги мислите од ваквите непродуктивни работи. И јас сум видела дека некоја облека ми се скинала, ама никогаш не сум помислила дека е магија, сум земала конец и сум ги закрпувала тие работи.
    А дури и за работи за кои знам дека ми ги снемало од обид на луѓе да се занимаваат со ова, само сум им рекла дирекно дека е смешно тоа што го прават и дека нив ќе ги снајде и сум продолжила понатаму.

    Не ги храни таквите со твоја параноја и страв. Проблемите не се решаваат со вакви „алтернативни работи“.
     
    На galapce, bittersweet и Daleron им се допаѓа ова.
  6. Ivki

    Ivki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    6
    фала за советот.......со вашиве коментари сфатив дека дури и некој нешто да направил се додека не потпаднам психички под негово влијание не може ништо да ми се случи :D
    иначе раскинувањето не беше причината за која си помислив некој нешто да не ми направил...тоа се слуши пред 3 ипол месеци....причината беше пронаоѓањето на сецнати парчиња од мојата гардероба и вчера кога се излажав да одам ко божем да ми гледаат ме исплаши нејзината реакција и тоа што ми го кажа па затоа побарав совет за да одам кај некој друг кој па доколку тоа што мо го кажа женава е вистина-и другиот би ми го потврдил истото....во спротивно не би можела туку така да поверувам......а и не сакам да верувам дека е вистина тоа што ми го кажа :)
     
  7. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.770
    Пол:
    Женски
    Јас би била повеќе изнервирана заради искинатата облека, отколку заради тоа дека некој пробува да ми фрли магија.
    Игнорирај негативни луѓе, не верувај во глупости и не се замарај толку, ништо нема да биде.
     
    На joy1, sesilija, BoneMachine и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Ivki

    Ivki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    6
    ok :D
     
  9. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.278
    Еве анализирај се, според тоа колку бргу го смени мислењето после неколку наши постови, значи си лесна за манипулација и идеален муштерија на ваквите „магионичари“.

    Секогаш за секоја ситуација гледај да најдеш логично, разумно објаснување- немој веќе да подлегнуваш на разни бабини деветини.
    Поздрав и секое добро.
     
    На Waka-waka, Daleron и do-re-mi им се допаѓа ова.
  10. Ivki

    Ivki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    6
    па кога ке искоментираш дека се почесто наоѓаш сечени работи и некој ке ти спомне дека е возможно да е такво нешто нормално дека ке се исплашиш и ке се посомневаш со оглед дека знам од порано некои такви примери......но сепак во право сте дека доволна е верба во Бог за се да ти оди на добро.........фала ви многу :*
     
  11. Marina89

    Marina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    42
    Јас бев голем неверник во маѓии ,ама кога ќе те снајди нешто лошо и кога ќе ти помогни тоа “ копнувањето овде ,копнувањето онде“ ќе почниш да веруваш во се,дури не те фати мака нема да веруваш во ништо....
     
  12. kikidare

    kikidare Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    11
    Mislenje nekoj za Marina zenata sto e na pop?Dali pomaga i pogoduva?
     
  13. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.381
    Еден друг вид на црна магија(на еден другар му се има случено ова) е кога на гаќите ќе забележите дупка која служи за да навлезе црната магија и дамка со темнокафеави нијанси. Дамката е талог оставен од црната магија и воопшто не може да се отстрани со перење. Таквите гаќи под итно се палат и закопуваат во дупка длаболка два метри, прво се уринира врз пепелта па се закопува. Битно е да се носат бели гаќи(белата боја асоцира на чистота и добри работи гулаб, слобода, лебед, ангел, Бог, Рај, заболекар ) Ако тврдоглаво продолжите да ги носите ќе оставите простор црната магија да делува и да се шири врз вашето тело, со што може да настане рак на образите на задникот. Тоа се отстранува со хируршка интервенција, но после тоа не можете удобно да седите со што мора во секое време да носите воздушно перниче. Ако воопшто не се интервенира за последиците не можам ни да зборувам, морници ме лазат кога помислувам. :worried:
     
    На Viktorijaaa5, Sanjichka007 и Igrata им се допаѓа ова.
  14. Ivki

    Ivki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    6
    Дуле од Велес да не има некој друг број? Цел ден пробувам но постојано ме исфрла од мрежата на тој број :(
     
  15. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
    НЕ
    не
    НЕ
    не
     
    На zekzeki, Nausicaa и Daleron им се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.664
    Допаѓања:
    322.558
    Пол:
    Женски
    Добро бе ова со исечена облека и дупнати ствари..кај ја чувате и кому му ја давате облеката?Некој мора дома да ви влезе,да ви отвори орман да земе ножици да исече па да врати на место и си замине.Нема да забележите?Вие ова озбилно верувате?
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ќути ти ништо не разбираш, не си осетила.
    На жица кога се сушат алиштата А!?
    Си работи некој цела вечер си сецка, си нема друга работа изгледа.
    И така секоја вечер и оп сите алишта со коцкички и тријаголничиња.:D
    Трошок е тоа во денешно време да мораш цела гардероба да ја обновуваш оти закрпено не бива.
     
    На Eli23, joy1 и Nausicaa им се допаѓа ова.
  18. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.381
    Мислам дека жените повеќе го прават тоа од завист, демек комшивката имала поубава облека од неа дај ќе ѝ ја исечам. Во некои случаи тоа се толкува како црна магија наместо како љубомора,
     
    На Sanjichka007, crimson и joy1 им се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.664
    Допаѓања:
    322.558
    Пол:
    Женски
    Јас заради тоа си имам дома сушара.И нит комшивка нит поштарот неможат ништо да ми сецнат 8)
     
    На Liberate, BoneMachine и Daleron им се допаѓа ова.
  20. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.770
    Пол:
    Женски
    Старата машина за перење ми ги кинеше алиштата при перење. Јас мислев расипана била, а тоа некој магија и фрлил :^)
     
    На Eli23, crazylady, Nausicaa и 4 други им се допаѓа ова.