1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во магии?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од marijasweet, 9 декември 2009.

  1. betiboo

    betiboo Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2012
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    62
    Драга гледам дека бараш одговор и ќе се потрудам да ти дадам она што мислам дека е најисправно,значи тоа што ти се случило со бременоста е многу тешко за една жена и една мајка загубата е многу тешка и понекогаш во таков момент бараме причина зошто ни се случило тоа и почнува мозокот да расудува и понекогаш во такви моменти можеме да тргниме во погрешна насока,штом ти досега не си одела по бајачи и гатачи воопшто не ни оди тие ќе ти го кажат тоа што ти сега посакуваш некој да ти каже Да ТАА ти направила магија и со тоа ти во тебе ќе створис само омраза ќе се полниш со негативна енергија и секогаш кога ќе се видиш со таа жена ќе пукаш затоа не барај одговор на такви места ако сакаш да ти олесни на душата отиди во некој манастир и разговарај со некој монах или свештеник и многу подобро ќе се чувствуваш ќе си олесниш на душата барем тој ќе ти го каже правото нешто а вака само во круг ќе се вртиш дали ми направиле или не ми направиле нешто и само ќе се оптеретуваш психички не заборавај дека Бог е тој што сврзува и одврзува на земјава и ништо не е помоќно од него ова ти е мој совет поминав толку многу што ова ти го зборувам како паталец а не гаталец.
     
    На Golden Rose и anakonda88 им се допаѓа ова.
  2. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.770
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека тие што пробуваат да фрлат магија на некој само на себе си прават лошо. Којзнае колку е страшно да живееш со целата таа негативна енергија.

    А дека вас ќе ви направат нешто, нема. :)
     
    На BoneMachine, Golden Rose и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  3. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Κај нив си стваρаат душевен немиρ и после немаат лице да те погледнат. А со фρлање магија се може да напρават, а аκо неможе ништо да напρават тогаш зошто тогаш и би пρавеле магии? :)
     
    На nedelce и stilas7 им се допаѓа ова.
  4. betiboo

    betiboo Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2012
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    62
    Magijata ke se ostvari samo ako veruvas vo nea ako psihicki zapadnes vo misli leleeee sega sto li ke mi se sluci a ako ne veruvas ako ostavis psihata da bide jaka togas nisto nemoze da ti bide po sekako se e toa edna golema laga eve kazi mi kako ke napravis magija?ke otides i ke reces na toj i toj da mu napravite nesto go mrazam?i sto ke napravi toj ?ke mu ja zeme dusata ke umre ke se razboli sto ?e nemoze toa samo Bog go moze i nikoj drug taka da neveruvam od pricina sto na mnogu mesta otidov misleki deka mi napravile nesto i svativ deka se e do mojot mozok istite kade sto odev mi vikaa vo kafe mi stavile nesto a jas kafe voopsto ne pijam ednas se imam napieno vo mojov zivot i toa sama si go svariv i sama si go ispiv doma ednostavno ne veruvam vo tie glupi moki na magii kako sto kazav imam odeno na mnogu mesta mozebi preku 20 imam poseteno od takvite edni bajaci drugi gataciod koj i eden odja bese i sto nauciv deka naprazno sum go gubela vremeto e toa nauciv imav i amajlii i gluposti i se frliv vo kanta i sto nisto podobro od Bog nema drugoto e edno nisto samo go lazes mozokot nisto poveke.
     
  5. intuicija

    intuicija Активен член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    25
    a imas brojce od mare od petrovec?
     
  6. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.129
    Допаѓања:
    7.918
    Пол:
    Женски
    Сум читала на нет дека ако веруваш во магии и такви работи не си бил прав христијан ама сеа незнам колку е точно тоа..
     
  7. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.820
    Допаѓања:
    4.164
    Најдов мртов стаорец пред куќата, коинциденција или ?
     
    На veren му/ѝ се допаѓа ова.
  8. veren

    veren Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    548
    Допаѓања:
    1.270
    :o
     
  9. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.191
    Пол:
    Женски
    Ma, edna luda starka od komshii ednash pred vrata ni podmetna mrtov ezh.
    I sho, nisho, lopata i si go dobi nazad u dvor.
     
    На stilas7 и anakonda88 им се допаѓа ова.
  10. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    dali nekoj bil kaj nekoj odza vo prilep? iskustva?
     
  11. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
    Па сеа види, ако женава ми каже кои бројки да ги играм на лото, ке и ги дадам парите на рака ,одам со србија заедно со фрижидер и нараквица од сваровски како поклон. :D
     
    На Antebellum, Daleron и Aleks1234 им се допаѓа ова.
  12. Aleks1234

    Aleks1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2015
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
    Bara pari na smetka da uplatis ako ona gleda pari nema da zeme ;) kolku miluvas tolku se ostava :D
     
  13. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.627
    Не верувам.Сметам дека со такви мисли само си ја уништуваме психата и сме против Бог,на кој секогаш може да му се обратиме кога ни е најтешко,и нема поголема радост од искрена молитва и покаение.
    Ако ние сме опседнати со вакви работи,такви и ќе ни се случуваат.Некои луѓе до толку своите своите несреќи ги препишуваат на ова,некој ми направил црна маѓија и готово.После одат по гатачи,бајачи кои им го кажуваат тоа што сакаат да го слушнат и што?Луѓе што сум слушала и по животот посегнувале од вакви работи.Затоа сменете го тоа,оти со сигурност знам дека може психата да се уништи,и знам како е,но од други работи.Сеесно психа си е психа.Сум доживеала многу несреќи во животот ама со вербата го контролирам некако тоа,знам има и од моето полошо и сетете се,секогаш има на некој што му е потешко од вас.А,ако сте сведоци дека некој се обидува такво нешто да ви направи,и тоа ќе му се врати.Мислам дека не може да има толку моќ врз вас,се додека вие сте свртени према Бога,Може да делува страшно и јас читајќи ве се уплашив какви се луѓе постојат,Прават голем грев кој не верувам дека ќе биде некогаш простен,бидејќи е свесно и намерно,но се тоа сами себе си прават.
     
  14. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    657
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Не, ама велат дека ако сакаш нешто го исполнувале.... Си била или?
     
  15. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    ne sum bila,prijatelka na majka mi ja vikala da idat,pa sakav da cujam mislenje od nekoj sto bil dali nesto pogodil.

    kako mislis go ispolnuva^?
     
  16. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    657
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Тие не погаѓаат, не гледаат туку прават лошо на некому а за арно нз :) така имам слушано, а не сум била...
     
  17. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    ei svasta,imam sekakvi luge
     
  18. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    657
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Sekakvi luge?
     
  19. covek

    covek Активен член

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    а магија за заљубување постои ли?
     
  20. covek

    covek Активен член

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    да ми кажете некој добар гледач или бајач од скопје,зашто сонувам у последно време кошмари