Дали верувате во магии?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од marijasweet, 9 декември 2009.

  1. Skone

    Skone Нов член

    Се зачлени на:
    7 август 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Odi kaj Slavica vo Kumanovo.Provereno
     
    На Mar89 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Skone

    Skone Нов член

    Се зачлени на:
    7 август 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zenata ti pogodila i veruvaj vo toa.A dali ke ima pomos ke vidis i sam.
     
  3. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.502
    Пол:
    Женски
    што?
     
  4. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.444
    Пол:
    Женски
    Кој попови жити се. Верувам во господ... ама во поп никако. Поголеми курвари и лопови од попови аминнн.
     
    На Draginja, rose60, Antebellum и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Дугокоси Швалер

    Дугокоси Швалер Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    303
    Пол:
    Машки
    Da funkcioniraa magiite kako so obicno se misli deka sekoj moze da napravi nekoi saltanati magijaski ziv covek nemase da ostane na planetata i toa odamna. Ovie "magii" ili potocno prikazni budat samo strav kaj lugjeto i nisto poveke. Da moze nekoj da napravi magija mora najprvo da probudi i razvie vo sebe odredena duhovna, metalna mokj, a toa voopsto ne e plukni-zalepi kako sto se frlanje na konci-monci odbleki ili sto ti neznam so dr. Najdobra zastita e ako ne neruvame vo magii.
     
  6. lore**dana

    lore**dana Активен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    13
    sto sve ne se iznacitav na forumov.do kade odi coveckiot razum eeeeeee
     
    На meckicka и anaja1 им се допаѓа ова.
  7. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.602
    Допаѓања:
    7.458
    Пол:
    Женски
    Читај све,ама не применувај,ако не ти одговара:hai:
    Баба ми викаше,купувај ама не продавај:D
     
    На fallenangel, lore**dana и Maca_<3 им се допаѓа ова.
  8. lore**dana

    lore**dana Активен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    13

    nikade ne rekov dali mi odgovara ili ne.pogresno mi go svati komentarot,sakav da recam do kaj odi coveckiot razum,so pravenje takvi raboti
     
  9. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.602
    Допаѓања:
    7.458
    Пол:
    Женски
    Тоа беше,само како совет:)
     
    На lore**dana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.840
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Машки
    Душата на секој човек се состои од: ум, разум и волја.
    Умот е оној кој се интересира за Бога и божјите работи.
    Разумот е оној кој се интересира за културата, науката, а кај безбожниците и се` она што го заменува Бога и божјите работи.
    Волјата или т.н. инстинкт кој се грижи основното ниво на постоење на човекот.
    Кога го нема умот, разумот многу често може да замине во провалија.
    А за оние кои го немаат Бога во себе уште одамна светиот псалмопевец и цар Давид кажал дека немаат ум, а кој нема ум го губи и оној разум што го има.
    „Рече безумникот во срцето свое: „Нема Бог!“, се застранија луѓето, нема никој кој да прави добро!“
     
  11. macush.

    macush. Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2015
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Слушнав за некој човек од с. Банско СТрумица што гледа и растура магии ( изгледа албанец бил ) па д ане знаете за кој се работи и бројче од него по можност? Ја сум од Радовиш па ако знаете и за некој овде што стварно знае да гледа ве молам пишете. Итно е.
     
  12. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.418
    Допаѓања:
    171.961
    vie vo radovis go imate stefan.zosto ne odis kaj nego? imam slusnato za nego deka i po telefon kazuval,gledal.
     
    На acezmija му/ѝ се допаѓа ова.
  13. acezmija

    acezmija Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Машки
    osd s tefan broj
     
  14. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    2.203
    Допаѓања:
    7.297
    Ај и овде да прашам имало некој човек во Кичево знаел да гледа ама не знам име. Може некоја што била да ми каже кој е тој човек?
     
  15. Mia1111

    Mia1111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво ! Верувам во магии затоа што сум патела многу! Барам помош некој што знае каде вистина можам да ја растурам магијата.

    Пред околу 20 години во Мирковце ми помогна една баба за ќерка ми, (на нејзина маичка која и ја снема и била направена магијата да се омажи за одреден дечко и за никој друг освен него. Имавме многу проблеми а годините минуваа, Бев кај женава ми го соопшти ова и ми рече следниот пат да идам со ново катанче и др. Отидов праеше што праеше ми кажа дека катанчето треба да го отлчучам над глава на ќерка ми и да го фрлам во река, рече штом ќе отидете дома жената што и го направила тоа ќе дојде кај вас и ќе бара помош за нешто, ако и помогнеш ќе ти се врати магијата. Со самото наше пристигнување дома од река, дојде жената со скршена рака и бараше да ја однесе маж ми на лекар таа беше жената и во која се сомневавме не и помогнав не и дадов ни во двор да влезе не пројдоа 2 месеци ќерка ми се омажи. но ете бабава се одселиле од мирковци и изгубив контакти.

    Сега имаме проблем со внук ми, све наопаку иде со него.Еднаш бевме за него во Велес кај Дуле, ни кажа дека до одредено дрво во дворот има закопано скршен чешел, се вративме и навистина беше така направивме како што ни кажа, па помина. До пред две години пак тргна наопаку, а скоро во куќата најдов 4 јајца суви одвнатре. Веќе не знам што да правам и кај да одам.

    Да го пројдеме ова размислувам да продадеме се и да се одселиме.

    Очигледно е на накој му се стои само од уништување на туѓи животи.
     
  16. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.586
    Пол:
    Женски
    Се додека веруваш во магии, гатачи и гледачи, верувај дека ке патиш и тоа по твоја вина. Зарем на светот магии му е фрлено па што има толку трагедии? Колку луѓе гинат секојдневно, колку се злоставени, колку се гладни, бездомници, инвалиди, разни болести...и ако сето тоа го врземе со маѓии замисли што ке стане, општа секојдневна тепачка.
    Знам само дека има настрани забегани исфрустрирани луѓе кои подметнуваат се и сешто, но не дозволувај да ти делуваат на психата и на душата, а со проблемите бори се како и сите ние.
    Поздрав:)
     
    На EvAngelos, crimson, joy1 и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Mia1111

    Mia1111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски

    Не е сеедно да гледаш како ти патат децата а да не можеш да им помогнеш, да наогаш по двор свеќи, точки крв и разно разни невообичаени работи не може од небо да паднале! Верувам во Бога верувам и во луѓево кој имаат посебна дарба и се на овој свет за да ни помогнат.

    Ти благодарам Сепак, Поздрав и до вас !
     
    На Aschenputtel, baba Rada, Antebellum и 2 други им се допаѓа ова.
  18. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.586
    Пол:
    Женски
    Нажалост знам, сум осетила, сеуште чувствувам, опкружена сум со пријатели кои имаат мака своја, имаме во фамилија инвалид , аутистично дете, пријстели со парализирани деца(кое од сообраќајка, кое што скокнало во вода, значи од прави здрави), ...поентата ми е дека никој не најде фајде од гледачи и лажачи туку кренаа глава и храбро го буткаат животот,бараат задоволство во секој момент да искористат што може да се успее повеке...Јас не верувам во такви работи, верувам во судбина која ни ја одредил некој, дали бог или незнам кој, но едно е сигурно а тоа е дека колку и да се обидуваме да го ставиме животот под наша контрола, тој наоѓа секогаш да ни избега од раце.
     
    На Herrera и anakonda88 им се допаѓа ова.
  19. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.191
    Пол:
    Женски
  20. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    534
    Пол:
    Машки
    Не верувам во магии, мислам дека секој што го прави ова треба да лежи затвор, и тоа долго време. За вакви луѓе треба да се изгради посебен затвор и да се пикнат внатре, секој ден да бидат мавани 100 пати со камшик и да им се дава јадење еднаш во денот. Се додека не помине половина казна, на пример треба да лежи 5 години, 2,5 години треба да биде измачуван. Најлош тип на луѓе се ова, на туѓа мака и очај собираат пари.
     
    На DeepBlue, sjdgo, anakonda88 и 1 друга личност им се допаѓа ова.