1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во магии?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од marijasweet, 9 декември 2009.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.586
    Пол:
    Женски
    не е јагне, пинк пантер е;)
     
  2. tajnazelba

    tajnazelba Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Машки
    Хехе како и да е, тука шири магла со познавање на библијата. А да се потсетиме дека протестантските држави САД и Англија го запалија светот.
     
    На Bitter-Sweet, rose60 и Rama им се допаѓа ова.
  3. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.502
    Пол:
    Женски
    Ај доста со тоа протестантите ова она , секој има право да одлучи во што ке верува ! Патем Ангела Меркел е протестант и татко и бил поп . Ништо страшно . Страшно е овие што одат по демони да им ги решаваат проблемите !
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tajnazelba

    tajnazelba Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Машки
    Јас не отидов кај Меркелка да ја терам да биде православна, туку овој тука дојде да ни соли памет да станеме протестанти дека нашата црква не чинела. Дека сме биле во заблуда дека сме ги славеле светците и иконите, дека славењето на пресвета богородица е всушност богохулие. Само не, тоа не е важно, тебе ти е важна слаткоречивоста на лажниот пророк.

    Нека одговори тука на Која „црква“ припаѓа, колку „цркви“ постојат во протестантсвото и колку има неговата „црква“ верници, и после нека одговори какви се разликите помеѓу протестнатските „цркви“, ако има позитивни намери.

    Еднаш викаш секој има право во што да верува, а другпат викаш дека одат кај ѓаволи. Јас се слагам дека одат кај ѓаволи ама и овие протестантиве се ѓаволи.
     
    На rose60, Rama и HUNK им се допаѓа ова.
  5. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    10.094
    Пол:
    Машки
    Точно така. И Борис Трајковски беше протестант - најдобриот претседател што Македонија го имала досега.

    [​IMG]
     
  6. tajnazelba

    tajnazelba Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Машки
    И сега и ние треба да станеме протестанти ?
    А можеме ли да бираме во која „црква“ да се приклучиме, ќе не просветлиш ли да ни ги раскажеш сите учења на протестатните ? Или ќе бидеш себичен и ќе ја промовираш само твојата „црква“ ?
     
    На rose60 и Rama им се допаѓа ова.
  7. tajnazelba

    tajnazelba Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Машки
    Еве ги моралните нормативи на Меркелка која, како што кажа ти е ќерка на свештеник. Оваа треба да биде пример на Христијанка за тебе?
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Bitter-Sweet, rose60, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
  8. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    @baba Rada види го ти чичо Алтаир многу паметен е хехе.
     
    На Aleksandar1212 и baba Rada им се допаѓа ова.
  9. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    534
    Пол:
    Машки
    Е не глуп ко вас. Позз. :)
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Знаеме дека најглуп си, а сега докажа дека и педер си :)
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    534
    Пол:
    Машки
    Wow педер дека сум на овој форум? Ако е така тогаш има и уште неколку стотина педери. :)
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.586
    Пол:
    Женски
    Абе црно бело форумот пропадна и по твоја заслуга и уште на двајца. Сега тука ли ке не труеш со бљувотини, ајде мавни се.
     
  13. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    10.094
    Пол:
    Машки
    Не сакам пак да одам оф-топик и да ги мачам админите да бришат коментари ко вчера, ама еднаш морам да ти реплицирам и нема да продолжам понатаму во оваа насока.

    1. Никогаш не сум те терал тебе или некој друг да стане протестант. Си имам предоволно пријатели протестанти за да ми треба нов таков пријател и тоа па од форумов :)

    2. „Тука“ - Јас не сум дошол кај тебе дома да пишувам на твојот ѕид, туку пишувам на јавен форум каде што нема правило дека форумов е православен и дека само православните смеат да си ги искажуваат своите ставови и дека следи инквизиција на секое друго поразлично мислење.

    3. Вчера ти и неколку православци со тесни и ограничени погледи ме нападнавте мене затоа што охрабрив еден член дека е ок тоа што неговата побожна баба не одела да се исповеда кај поп. Јас му го напишав моето гледиште аргументирајќи дека ниакде во Библијата не пишува да се оди кај поп на исповед и дека Библијата учи првенствено да ги исповедаме гревовите на Бог, а потоа еден на друг со нашите блиски пријатели-христијани.
    Ако ти имаш право на овој форум да ги советуваш луѓето да се исповедаат на поп, зошто јас да немам право да ги советувам да се исповедаат кај Господ?

    4. Јас нема да ја цензурирам Библијата и да ги прескокнувам сите оние цитати кои што се во спротивност со нечии верувања или пракса (како на пример упатување молитви кон светци или поклонување на светци).

    5. Запрашај се дали можеш да поднесеш мислење различно од своето. Ако не можеш, тогаш имаш сериозен проблем и тоа не само на тема религија, туку тоа ќе се пренесе и на многу сфери од твојот живот.

    6. На секој твој пример за „види овој протестант колку лош верник е“ можам да најдам 10 примери на православни луѓе кои се бетер од твојот пример. Можам да почнам и од политичариве наши :) Ама не е поентата да се докажуваме чии верници се подобри или колкав е процентот на вистински или доследни верници меѓу православните и протестантите. Од таквата дискусија нема да произлезе ништо добро, туку само расправија.

    Толку од мене оф-топик. Извинување до администраторите што одам оф-топик, ама ме испровоцира горниот член.
     
    На rose60, theowndemon и baba Rada им се допаѓа ова.
  14. tajnazelba

    tajnazelba Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Машки
    Јас не зборам за верниците, зборам за „Црквите“, ти на една друга тема плукаш по православните учења, „загрижен“ за неукоста на Македонскиот народ кој јас слави пресвета богородица.
    И сега пак ли ќе кажеш дека:
    И дека:
    А ти сиромашкиот загрижен си за нашата неукост дека ја славиме пресвета богородица и дека го правиме најголемиот грев обожувајќи ја.
    Дали тоа не кажува дека ова важи за тебе:
    :
    Пак не ми одговори на прашањата што ти ги поставив. А тоа само ги потврдува твоите задни намери на форумов.
     
    На rose60 и Rama им се допаѓа ова.
  15. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    534
    Пол:
    Машки
    Ти веќе сите форуми ги отру. И Кајгана и ЦБ и тука еве. Јас не знам како те сфаќаат сериозно тука, изгледа не знаат со кого имаат работа, среќа јас знам. :)
    Ти си за на баење, да ти ги извадат демоните од тебе па да бидеш подобра личност. Јас еве иако не верувам во тоа, би те однел да ти помогнат. По моја заслуга па хахаха, ете гледаш колку си будала. :)
    Брзо кај Иван Исцелител.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. M@g&

    M@g& Активен член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Дечки би сакала да ми кажете ваше мислење...
    Во мојата куќа живее една жена којашто јас ја имам сретнато да прави разни ствари (магии или нз како се викаат)..Многу ми е страв, но морам да отидам негде..
    Слушнав за некоја бајачка/гледачка во с.Дедебалца - Битолско, па би сакала ваше мислење и за друг што стварно се разбира од тие работи и дали има некој број од Оливера, жената во с.Дедебалца..
    Ве молам за помош...Фала ви :*
     
  17. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    И сакаш да ти кажам шо си ти всушност? Трол невиден а знаеш зошто ?

    БАРАШ мислење околу тоа за развод итн во темата.

    Потоа си кажуваш бројот на партнери во секс.

    А сега тука за братти се грижиш.
    Реално дома жена што си има маки нема да се замара за братје да му бара чаре дали некоја му дала менструација ,администратор нека те провери тебе искрено .
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  18. principessa123

    principessa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите ве молам да ми помогнете во голема мака сум...кажети ми некој број од гатач/гатачка ве молам итно е!!!! Можете да ми испратете и во лична порака
     
  19. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Не верувам
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Teodora990

    Teodora990 Нов член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    eva11 bi te zamolila, znam deka e mn od porano razgovorot no mi treba pomos... Dali go imas brojot od odzata vo kicevsko? nemozam da ja kontaktiram leila.