1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во магии?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од marijasweet, 9 декември 2009.

  1. ..Queen..1998

    ..Queen..1998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2017
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Здраво луѓе...јас лично и не верувам многу во овие работи...но сметам дека се тоа зависи од нашата психа... Поточно процесот само пророштво...Ако ние самите се убедуваме во нешто дека е така ..така и ќе стане.
     
    На Justicija и Briar Rose им се допаѓа ова.
  2. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Кoи држaви ме се зaнимaвaaт сo oвaкви ѓaвoлски рaбoти ?
    Америкa пoсебнo е нaј прoкoлнaтa земјa сo мaгии и нaдприрoдни демoнски свaштaрии...
     
    На Meckicja, Daki12345, @minni и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. clen1

    clen1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2016
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    198
    Пол:
    Машки
    Не знам јас не гледам филмови ;) Знам во Македонија секоја втора баба оди по бајачи. Зар мислиш дека во Европа прават така ;)
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Не гледaм филмoви ;)
    Имaм стрaв дa гледaм тaкви ствaри , aмa искуствa oд рoднини штo веќе живеaт тaмo мнoгу имaм слушнaтo :)
    А зa Мaкедoнијaвa нaшa , дa не е пoкусo мoрa и oвoј нaрoд дa сoрaбoтувa сo ѓaвoл ,инaку кaкo ќе бидaт нaјaдени сo туѓaтa несреќa.
     
  5. LoveParis12217

    LoveParis12217 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Верувам затоа што со свои очи имам видено и тоа неколку пати.
    Лани летото беше понеделник мислам дека беше јули месец или август не се сеќавам баш ама усвари и тоа не е толку битно сега седев на тераса беше 4часот наутро и две комшики што живеат до мене излегоа надвор за среќа што кај комшиите од спротива се големи прозорите и кога овие ја запалиа ламбата дирекно се се гледаше на прозорот едната одеше прва а другата позади неа и разгледуваа лево десно дали има некој надвор на улица потоа се наближија од страната на нашата куќа и почнаа да пејат некоја страшна песна ништо не се разбираше ама многу страшно звучеше потоа едната замина на улица до на татко ми комбето(што го вози за на работа) и фрли нешто а другата отиде кај комшиите од другата страна што се до нив и фрли исто така нешто потоа едната влезе дома а другата седеше надвор додека не се раздени кога се раздени ја изгаси лабмата надвор и си влезе дома.
    Кој не верува може слободно да се увери ако нешто кај него вакво има начув дека магии се правеле понеделник и четврток или петок пред изгреј сонце проверете луѓе па видете...
     
    На Zeta, martovsko cveke и Danchy им се допаѓа ова.
  6. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.572
    Пол:
    Женски
    Лично од свое искуство ќе кажам.Верувам бидејќи осетив на своја кожа.Кога најдобрите лекари и специјалисти не можеа два месеца да утврдат диагноза и се чудеа како кај девојка од 20 год да констатираат нешто што се јавува кај премногу стари луге.Губење вид со тек на годините и дијагноза старачко слепило ми залепија и кренаа раце.Но моите не се откажаа лесна им земја чарето го побараа кај баби -,гатачки.Ме отпуштија од болница а јас не гледав ништо на едното око со некоја терапија и ми рекоа на еден месец контрола.Со помош на една мн драга жена која за жал почина сега брзо,одев кај неа скоро целл месец.Ми беше кажано како наводно ми било направено да го изгубам видот.Кога отидов на контрола после еден месец видното поле на окото што не гледсв ми беше поголемо од другото око.Докторите беа во чудо.
    Затоа велам дека верувам од тогаш.Пред тоа ке речев нема шанса да постои такво нешто.
     
    На ivimis, Zeta, martovsko cveke и 2 други им се допаѓа ова.
  7. lanalani

    lanalani Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Zdravo vaka, mazena sum no eve godina deka kako sum ostavena od maz mi, toj e vo stranstvo znaci uste sme vo brak no nikakov kontakt nemame premnogu go sakam nemozam da se otkazam od nego ve molam za sovet koj bi mozel da mi pomogne? ako ne pisete mi vo privatna poraka.. odnapred blagodaram
     
  8. @minni

    @minni Активен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Кажете ве молам број од некој Оџа од Скопје, само ве молам да е провереен и да има брз ефект се работи за здравје. Ве молам немојте да ми давате совети за на лекар, сите специјалисти ги поминавме во државава и надвор од неа
     
  9. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    15.462
    Пол:
    Женски
    Свети Кипријан и Света Јустина

    Св. Кипријан и Јустина На 15 октомври (2 октомври ст.ст.) Црквата го празнува споменот на свештеномаченикот Кипријан и светата маченичка Јустина. Кипријан бил маѓепсник, гонител на христијаните и слуга на демоните. „Исцелител со помош на демоните и најгорчлив прогонувач Христов“ (св. Григориј Богослов). Но, тој не го правел ова свесно, туку од незнаење, затоа што мислел дека не постои сила поголема од онаа на ѓаволот. Кога подоцна сфатил, поради едно искуство кое подоцна ќе го раскажеме, дека Христос е посилен, и го поразил и засрамил ѓаволот, тогаш ги запалил своите маѓепснички книги, примил крштение, а подоцна бил ракоположен прво во ѓакон, па во презвитер, и на крај во епископ. Уште повеќе, се удостоил да пролее и крв Христа и ради да се нарече свештеномаченик. Од слуга на темнината и лагата, станал проповедник на Светлината и „голем ревнител за вистината“. Јустина пак, била „благородна и добродетелна девица, чиста невеста Христова, извајана, непорочен принос, осветен, неосквернет, градина затворена и запечатена, вруток сочуван само за Христа“ (св. Григориј Богослов). Таа, скромна и неосквернета, станала предмет за посакување на еден паган, кој пак не можел да ја присвои за себе, та прибегнал кон сатански начини за да ја добие. Toj го молел Кипријан (кој во тоа време сè уште бил маѓепсник) да го промени нејзиниот ум со помош на магии, и за ја привлече кон него. Кипријан, кој претходно многупати го сторил ова и бил убеден дека силата демонска ќе ја завладее, сметал дека лесно ќе ја заврши работата. Но, и покрај неговите напори, овој пат не успеал во својата намера. Јустина, поради чистотата на нејзиниот живот и силата на нејзините молитви, ги изгонила демоните кои не можеле ни најмалку да ѝ наштетат. Тие се вратиле победени и посрамени, и му објасниле на Кипријан дека биле немоќни да сторат било што, зашто девицата била заштитена од сила повисока од нивната. Ова го изненадило Кипријан, и станало причина за тој да ги напушти своите идоли и магии, и да го спознае и искуси животот на Црквата, истовремено ослободувајќи се од ропството на ѓаволот и чувствувајќи ја вистинската слобода, „слободата на децата Божји“. Свети Кипријан и Света Јустина Свети Кипријан и Света Јустина Оној кој Му служи на Христа и ги пази Неговите заповеди, се труди да ги победи и преобрази своите страсти, и бива ослободен од ропството на страстите и ѓаволот, и се здобива со внатрешна слобода, која е единствена вистинска слобода. Делото на Црквата е да ги укинува делата на ѓаволот. Христос, втората ипостас од Светата Троица, стана совршен човек за да го искупи човекот од власта на ѓаволот и смртта. Бавењето со магии го прави човекот роб на ѓаволот. Се разбира, оние што се занимаваат со магии велат дека има разлика меѓу бела и црна магија, добри и зли духови. Но, ова не е вистина, зашто според учењето на Црквата не постои нешто како добри и зли демони; сите демони се зли. Во почетокот сите тие биле ангели, оти Бог не создал ништо зло. Поради нивната гордост, тие го искусиле падот од небесата, ја изгубиле нетелесноста, се здобиле со материјална телесност и станале мртви духови што ги убиваат сите оние коишто им пристапуваат. Според светоотечкото предание тие се зли и безбожни духови. Послабите демони се борат за душите на луѓето преку помисли, желби и сл., додека оние, потелесните, се борат против телото преку страстите телесни, и на тој начин ја заробуваат душата човечка. Денес сме сведоци на многу сатанистички дела, служење на сатаната. Свети НикодимСветогорец пишува дека има неколку вида на магии кои можат да се поделат на три основни вида: ткн. сатанизам, преку кој луѓето заедничарат со демоните гатање, јасновидство, „гледање“, со што животните, птиците, сонцето и месечината се користат за пророкување на иднината на луѓето астрологија, којашто за жал, заробува многумина поради големото внимание што ѝ се придава преку средствата за јавно информирање кои пак, лажно ја претставуваат како наука; астрономијата е наука, а астрологијата е обмана. Многумина посетуваат астролози и други бајачи и гатачи од љубопитство, други пак, за да најдат решение за нивните проблеми, а трети за да ја дознаат својата иднина. Но, мора да сфатиме дека ѓаволот не ги решава проблемите, туку создава многу други проблеми и искушенија. Никој не ја знае иднината, освен Бог. Црквата е таа којашто има одговор за сите поголеми човечки проблеми, која ги решава проблемите, која дава одговор на егзистенцијалните прашања, како на пример, оние за смисолот на животот, тајната на смртта, постоењето на рајот или пеколот итн. Главната причина поради која мноштво луѓе стануваат жртви на сатанистите, спиритуалистите и маѓепсниците е нивниот игнорантен став кон животот на Црквата и богатото православно Предание, како и недостигот на доверба во љубовта и грижата на Бог Троица. Како православни христијани ние имаме живо и богато предание кое, за жал, арогантно го игнорираме и презираме, талкајќи наоколу и просејќи да храна од сомнителни извори и гревовни плеви. Денес сме соочени и со следново: постои еден вид на магиско разбирање на нештата. Луѓето сакаат да ги решат своите проблеми на магиски начин, без ни малку труд. Дури и црковните Таинства се примаат како магиски церемонии кои ќе ги решат сите наши грижи без да се вклучиме и ние во нив, со лична борба. А, ѓаволот се изгонува преку молитва, преку светотаински опит во Црквата и благодатна аскеза; односно, преку наша лична борба во преобразување на страстите и здобивање на личносна заедница со личносниот Бог на Црквата. Нашата доверба во љубовта и промислата Божја и опитот на животворното Црковно предание нè ослободува од тиранијата на страстите, владеењето на ѓаволот и стравот од смртта.
    Извор: http://pravoslavie.mk. Прочитајте повеќе на: http://pravoslavie.mk/sveti-kiprijan-sveta-justina/ .
     
    На Meckicja, Tamatam, martovsko cveke и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.942
    Допаѓања:
    6.533
    Дали знаете оваа Клеопатра балканската пророчица дали упте доаѓа во Скопје, и дали наплаќа за средба со неа?
     
  11. Consultant

    Consultant Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2014
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    101
    не знам каков проблем имаш, но јас не би отишол на такви места
     
  12. @minni

    @minni Активен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Доаѓа Клеопатра, 3000ден е само да те прими, мислам дека туке е вторник и петок
     
  13. Dim40

    Dim40 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Машки
    Над 20-тина бајачки и бајачи сум бил да ми ги излечат крајниците како татко ми што тврди дека можеле.На крај во болница ми ги пресекоа.Не само за ова, кога сум бил мал и бев носен за од уроци и што ли не.Обичен плацебо ефект.

    Чисти лаги да го мамат и крадат народот. Или сега што, на скептиците магиите не делуваат, хаха.Да им се заблагодарам што се една од многуте причини што станав атеист.Многу ви препорачувам да го гледате документарниот филм на Џејмс Ранди овој човек е легенда.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Cinderella12

    Cinderella12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2014
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    107
    Линк имаш да споделиш? Да не бараме додатно
     
  15. Dim40

    Dim40 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Машки
    Веќе го дадов линкот во мојот коментар, текстот што е порозево/црвеникаво стисни го.Но на англиски е.Нема со македонски превод.
     
  16. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    15.462
    Пол:
    Женски
  17. Lavica.4

    Lavica.4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2014
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    8
    Zdravo na site! Luge sakam da prasam dali znae nekoj sto gleda?Kako moze da ne veruvam koga majkami so svoi oci ja videla rodninata kako si pravi vo dvorot na svoi deca....mene me faka strav zosto kaj i da sum bila po ime mi ja kazuvaat taa zena rodninava moja sto pravi...strav me faka iskreno...ne se zivee vaka...sepak nemav kaj vikam ke pisam vo grupava...decki iskreno ako znae nekoj nekoja sto pomaga ve molamm pisete.
     
  18. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.927
    Во магии не верувам, ама знам луѓе што мислеа дека сум им фрлила магија.
    Така да - правам магии, цена поволна, детали во инбокс :D
     
    На stetoskop, Јаневски, Meckicja и 6 други им се допаѓа ова.
  19. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.832
    Допаѓања:
    19.465
    Пол:
    Женски
    Не могу belive :D
    Денес на мајка ми ја прашувам за едни роднини зошто се разведиле.
    И она ми вика мажов нешто снеможел и на лекар , крвна слика ова она , и демек открил дека жена му ( сега бивша) дека во кафето му ставала менструација ?!?:o:o:o:o а во брак 15 години , и 3 деца родени , женава тип тип средена , добра кумуникативна ...
    Како бе ова ?! Мислам неможам да поверувам во ова :puke:
     
  20. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.770
    Пол:
    Женски
    Е како од крвна слика открил дека му ставала менструална крв? :D
    Иако за ова имам прочитано и претходно на форумов, само секогаш се надевав дека никој не го прави.
     
    На mssuniquee, stilas7 и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.