1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во магии?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од marijasweet, 9 декември 2009.

  1. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.840
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Машки
    Да не заборавиме дека за да се ослободиме од магиите потребно е да ги читаме молитвите, но да се угледаме малку и на света Јустина и да увидиме зошто неа не ја фаќаа магиите? Затоа што живееше живот во подвиг (аскеза) - редовно постеше, се молеше дома и во храмот, им помагаше на сиромасите и ги примаше светите тајни: беше крстена и миропомазана, редовно се исповедуваше и се причестуваше. Нејзиниот подвиг и примањето на светите тајни ја штитеа од магиите. Ама тешко е да го правиме тоа.
    Кога последен пат сте се исповедале и причестиле?
    Палењето на свеќи и носењето дарови е корисно, ама попотребно и покорисно е да ги примаме светите тајни.
     
    На GirlLove, carangigia, Askopje и 3 други им се допаѓа ова.
  2. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.602
    Допаѓања:
    7.458
    Пол:
    Женски
    А си пробала?
     
  3. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    413
    Пол:
    Женски
    Така е. Имам духовен Отец, Партениј во Бигорски, ама не сум била одамна. Држи и ова, не се зарекувам, но ќе гледам некако да појдам што поскоро Ќе имам в предвид. Благодарам на совет.
     
    На carangigia, Askopje и Orthophill им се допаѓа ова.
  4. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.966
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    i jas imam slusnato deka mozes i vo crkva preku molitva da rastruris magija,ima kaj nas eden manastir imaat tom knigi so magii i iso taka tom knigi kako se rasturaat magiite ama nikomu ne mu gi pokazuvaat
     
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Askopje

    Askopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    547
    Да и ништо не се смени ама затоа после постење и причесна тие "најверните пријатели" ги снема некако, бегаат ко ѓавол од крст.
     
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Јас искрено не верувам во ниту една магија
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  7. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.966
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    i jas ne sum veruvala dodeka ne sum videla slucka. vo seloto kaj majka mi imase semejstvo so malo dete deteto sekoja vecer vo isto vreme (nakaj 4h vo zora) place se kine od placenje nikoj ne znae sto mu e. koga vaka edna stara zena pominuvajki kaj niv prasala sto e rabotata gleda lugjeto voznemireni po celi denovi i ima kazuvaat i taa prasa kaj mu e sobata na deteto isto i pokazale koga taa gleda sproti pendzereto nod sobata imalo drvo na drvoto zakaceni nekoi klopci pletki sto znam sto deteto da moze da gi gleda i da fati magijata im rekla na lugjeto da se kacat i da i go simnat toa. zenata im kazala deka toa bilo nekakva magija i deka taa mozela da se snajde vo rasturanjeto.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Virus997

    Virus997 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    66
    Nekoj da kaze nekoja dobra bajacka gatacka vo okolinata na radovis-strumica-valandovo pa i posiroko ?
     
  9. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    31.182
    Пол:
    Женски
    Јас лично не верувам а имам слушнато за примери каде некој се обидел на некого да му направи. И искрено, сите тие што правеле биле некои заостанати фаци кои имаат време да се занимаваат со такви глупости.
    Баш во едно мало место имаше постар брачен пар кои правеа глупости и сакаа да наштетат на семејството на моја другарка (а беа роднини). Триста глупости им правеа, фрлаа некои крвишта по двор, дури едно утро нашле мачка исечена на пола :puke:. На семејствово на другаркава ништо лошо не се случи за среќа се им иде како шо треба а на овие магииве што ги правеа еден куп лоши работи и смртни случаи. Да биле вистинити овие работи, прво за себе би си направиле нешто убаво веројатно. :^)
     
    На Crna Dama и @minni им се допаѓа ова.
  10. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    15.462
    Пол:
    Женски
  11. Ariess

    Ariess Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2016
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Јас искрено не верувам но последно нешто што слушнав за магија малку будалесто е тоа што сестра на моја другарка се сомневала дека и е направена магија. Девојката е одамна со дечко од кога имала 16 пол год ,и после долг период врската не можела да има секс со дечкото(и двајцата требало да си бидат први у секс) никако не им успевало како и да пробале не можеле да одат до крај. Цело време испаѓало нешто што ке ги прекине,се појавувало страв кај двајцата,дечкото почнал да има проблеми со ерекцијата и почнал психички да паѓа исто и она. И сега она се сомнева дека е можно баба и да и направила магија уште од почетокот да нема секс зашо имала 16 години мала била. Жената била со селски сфаќања и цело време подржувала у зборела такви работи дури како мала и дала совет да сочува крв од првата менструација и негде да ја закопа наводно за да не и мирисила менсструацијата...ужас
    И сеа девојкава се чуди што уште да направи за да им се случи секс и се прашува како да дознаела дали и е фрлено магија...
    Јас и реков дека е луда да си се фокусира на врската и дечкото а не на магии но она си знае
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Ама бабата нема магично стапче. If you know what I mean.
     
    На Ariess му/ѝ се допаѓа ова.
  13. железната лејди

    железната лејди Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2017
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Имате број од некоја бајачка?? Пишете во порака.
     
  14. anonimna.999

    anonimna.999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2017
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Искуство од некоја бајачка во Скопје? Ако може број или каде се наоѓа
     
  15. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.966
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    samo nemoj da i ja preporacate oaa didar li kako se vika od dracevo.sestro kaj nea ke go ostavis celo bogatstvo za lagi.jas ednas pobarav pomos od bajacka i den deneska sum pisman i nikogas povejke ne odam na takvi sranja. taa didar edino sto napravi za mene e mi gi otvori ocite da ne odam bo ovie sranja.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  16. RainbowButterfly

    RainbowButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    635
    Пол:
    Женски
    Колку треба да си ненормален ова да го направиш? Не ми се верува на што се се способни луѓево. Само да начекам вакво нешто некој да прави има цревата со раце да му ги вадам. Страшно. ;(
     
    На Herrera, @minni и Zaljubena26 им се допаѓа ова.
  17. железната лејди

    железната лејди Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2017
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Го поставив истото прашање ама во друга тема па сега еве и тука зашто е најсоодветно. Како ќе познаете ако некој ви фрлил магија?
     
  18. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.832
    Допаѓања:
    19.465
    Пол:
    Женски
    Постарите велат кога на лошо ти иде , и ништо не ти идело од рука ;)
    И кога симпатијата не те сакала
     
    На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lina86

    Lina86 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакам да одам кај Славе во Кравари слушнав погаѓал, па може ли да ми дадеш телефон од него, кога и како гледа, треба ли нешто да однесам? Фала однапред.
     
  20. Emili5

    Emili5 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2017
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdr..Dali nekoj znae nekoj bajac , gatac sto i da e protiv bolest ,ama nekoj koj e poznat bas za toa da bae ?