1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во уроци?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од fairy88, 9 октомври 2012.

 1. fairy88

  fairy88 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  1.507
  Допаѓања:
  7.531
  Не најдов ваква тема, а инспирација да ја направам оти на мене во живот никогаш ми немаат баено од уроци.Да се чудиш ама исто така и немаат баено ниту на мајка ми ниту на сестра ми, а баба ми по која сум крстена бог да ја прости и која живееше кај нас беше позната бајарица и кафе гледарица во малото :rofl: .Цело маало идеше кај неа да им бајат од уплав, уроци и да им гледат на кафе.
  Од друга страна маж ми имал слаба ѕвезда и на него речи кажи за секоја прдешка му бајат.На свадбата свекрвата дури земала крст од црква против уроци и 5 пати му пребајуваа, а на мене повторно ниту еднаш.
  Баш за ова имам дискутирано со свекрвата и она упорно ме убедува постоеле уроци, ако јас не верувам и мислам дека тоа е чисто на психичка база.Уште од мали ги учат децата ќе му пребаеме многу плакало урочено е.Кога ќе потпораснат дај да му пребаеме поврнало,главче го заболело или има подочнаци(можеби оти му се спие) 100% е урочено.Јас на мое дете оти не верувам никогаш не би дозволила да му пребајуваат од уроци оти се мислам после за секоја прдешка ќе вика дека е урочено.
  Да се разбереме за магии верувам до некаде, можеби не во целост, но битно верувам.
  Зборот ми беше да не забегувам од темата дали вие верувате во уроци и дали некогаш ви имаат баено од уроци?
   
 2. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.890
  ДА :D
  а,ќе отворите ли и тема верувате во Гугл? :^)
   
  На Dashing:) му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Cece25

  Cece25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  45
  Верувам дефинитивни и во уроци и во
  Гугл
  . :D
   
 4. fairy88

  fairy88 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  1.507
  Допаѓања:
  7.531
  Ако темата не развива дискусија постои канта, а за тоа одлучуваат админите, а ти не си таа да одговараш иронично ако не ти се допаѓа темата не читај 8)
   
 5. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.606
  Допаѓања:
  768
  Пол:
  Женски
  Jas veruvam a i mnogupati imam pocuvstvuvano na svoja koza.Ne znam,mozebi imam nesto vo sebe sto gi privlekuva uroklivite oci.Mi se ima slucuvano da se napijam grst apcinja protiv glavobolka i da nemaat efekt.A cim mi prebajat protiv uroci-odma da mi pomine ko nisto da ne bilo.
   
  На Beki3b му/ѝ се допаѓа ова.
 6. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  757
  е вака ке ви раскажам една случка па вие самите проценете
  и јас никогаш не сум ни отишла на баење ни па сум веруввала во тоа
  син ми имаше некаде 6-8 месеци и како и секоја вечер го легнав се успа и си спие детето после пола саат почна детето да се преметка во сон да кенка да плаче го будам не неможе очи да отворе спие ли спие беше некаде11 часот ке се смири нема нема 15-20 минути и пак истото превртување кенкање и плачење во сон а при тоа не се разбудува колку и да му викаш и ке се разбуди отвори очите погледне 30 секунди и пак заспива така така дојде и 6 часот сабајле детето ицрпено омалаксано глават немозе да си ја држи рачето неможе да го крене свекра ми вика ке го носам да му побаат усте во6 саатот сабајлче на раце го однесе омалаксано и клапнато целото и верувајте си дојдоја после10 минути он исправен расонет оклестен свеж исто како нисто да не било нокеска бабат аму побаала и рекла дека бил урочен дури пресечен а и кажала на свекрва ми некогаш дека и ние самите родители си ги урочуваме децата ке направи некоја лудост и ние види го леле ова леле она и така да јас после ова верувам во уроци
  исто и керками приметив дека од кај мајка ми кога си доагавме она цела вецер кенкаше и немирно спиеше ама кај мајка ми на гости кога одевме она оти рано на 8 месеци преоде и ние на папмерс ке ја пустиме да оди она оди ние сите лел види ја малецка како оди интересна и дома ој спиј така да приметив дека мајка ми ја уроцува и и кажав нека изведува она ти не викај по неа види ја ова види ја она и после тоа се смири и малечката на спиењето
   
 7. Inna5

  Inna5 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  625
  да да.
  можам да кажам од лично искуство дека уроците се најстаршна работа.
  Ако те урочат,отиде...
  има многу луѓе што не се омажиле/ожениле бидејки ги урочил некој,има некои што не останале бремени поради тој урок. Во секоја куќа има некој љубоморен и ете ќе те урочи.
  Јас знам како одат тие раб. бидејќи баба ми им помага да забременат-или да се омажат/оженат. Скоро цела Мк. е кај неа,и со повеќето се знам.
  Кај нас таткоми не верува дека може баба ми некој да усреќи,ама ние другите веруваме бидејќи имаме и докази хехеххехе
   
 8. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Верувам.
   
 9. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.411
  Пол:
  Женски
  ДА значи како мала се на бајарица бев и пред 4-5 месеци бев пак и бајарицата кога почна да се прозева а само вика Лелее колку си уроченаааа. Уроците се тешка работа знам како е, уроците „ме плашеле“ така викаше бајарицата, секоја вечер неможев да спијам, плачев како мало дете беше ме страв од секој мал шум а после баењето сето го снема. Мајка ми и татко ми воопшто не оправдуваат баење, велат ајде бее колкава си на баење, ама јас не мислам така. Како се викаше, кој не осетил на свој грб, не знае.
   
 10. macedonia.timeless

  macedonia.timeless Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2012
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  137
  Незнам.
  Како мала многу се плашев (уште сум таква) . Ама тогаш еден период имав зајачко срцњ. Од секој шум се плашев, немав мирен сон секогаш мислев дека некој стои до креветот и ме гледа и чека да заспијам па да ме пребоди си нешто.ццц хорор филмови.
  се котев кај мајка ми на 13 години.
  и после таа ме одведе кај една жена таа ми баеше и рече дека сум била урочена ..
  Ама не сум сигурна дали е тоа.
  А другарка ми пак велеше дека кога една нејзина комшивка ке ја погледне после има болки во стокамот. И не знам колку е точно.
   
  На Beki3b му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Mrs.Dracula

  Mrs.Dracula Активен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Не верувам во такви работи макар што порано одев кај баба ми на баење од уроци и ми помагаше! :D
   
 12. kettygirl

  kettygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  244
  Верувам.
   
 13. Borjana

  Borjana Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2012
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  9
  Едно време верував веќе не мислам
   
 14. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Не сум дефинирана дали верувам или не ,ама имам почувствувано на себе ,на своја кожа дека сум чувствителна на "лоши очи" ,што велат стари.
   
 15. afrodita94

  afrodita94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  531
  Да,верувам.Братот на мојата покојна баба починал од уроци.Најчесто ги фаќа тие со светли очи,затоа носете со себе нешто црвено или пак облечете нешто наопаку :)
   
 16. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.252
  Пол:
  Женски
  На светот има многу работи што не ги знаеме. :D
   
 17. rakce69

  rakce69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2011
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  231
  Луѓе пишав дека неколку дена по ред постојано имам главоболки, кои ни со апче не поминуваат.. една бабичка имам во комшии ми рече дека мн сум урочена одамна, па да си барам чаре да одам на баење обавезно.
  Верувате во бајачки, уроци итн? Мислите дека е возможно да сум урочена па поради тоа да имам главоболки?
   
 18. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.439
  Допаѓања:
  1.452
  Темиве.... :rofl: Па и нивните наслови... :rofl:

  Ај сега посериозно:
  за урочување, не можам да ти помогнам. Ќе си одиш на баење. Не мора да значи дека треба да одиш кај постари, ама помладите се кријат за да не ги знаат па да им се моткаат секакви низ куќа.
  Уроците не се само од постари луѓе туку може и некој помлад да те бендисал тебе или нешто на тебе и отиде денот...

  За спречување на уроци има неколку работи кои останале од старите:

  - носење парче облека наопаку
  - носење амајлија (или повеќе)
  - попрскување со светена вода

  И уште многу но доста се и овие сега за сега.
   
  На Olgica.bu му/ѝ се допаѓа ова.
 19. rakce69

  rakce69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2011
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  231
  А колку има вистина во тоа, ако си го поминеш лицето со златен прстен и ти остави црна линија, дека е показател дека си урочен?
   
 20. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.078
  Допаѓања:
  32.938
  Пол:
  Женски
  Јас не верувам во уроци.