1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во уроци?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од fairy88, 9 октомври 2012.

  1. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    751
    Допаѓања:
    2.869
    Пол:
    Женски
    Верувам во наука. " Уроците " се психичка состјба на мозокот. Негативна енергија - урочени, позитивна енергија - одурочеи.. Верувам во лекари, а не баби. Верувам во стрес, добри и лоши денови и дека се ни доаѓа од психата т.е начинот на размислување во одредени моменти, денови, недели..
     
    На mileystar, kikkki, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Не верувам во "Уроци" или на англиски познато како "evil eye" бидеји сметам дека луѓето кои мислат дека се "урочени" самите го замислиле и го создале тоа чувство во умот поради скриена внатрешна закана, неудобност или било каква емоционален одговор за кого и да видат.
    Или со други зборови, се работи за common sense бидејќи само несигурностите и злите мисли го развиваат чувството на урок кај еден поединец.
     
    На kikkki, WildMk, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Majjja

    Majjja Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2018
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Ве молам посочете ми гатачка во и околината на скопје. Се работи за бебе новородено нелолки дена старо
     
    На Goce35 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Goce35

    Goce35 Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2018
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Машки
    Koj vadi urok u skopje
     
  5. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Искрено не сум некој што верува во вакви работи, но само што ми се случи нешто необично и бидејќи не знаев каде да се обратам, се надевам дека некој од тука ќе ми помогне. Кај мене во домот најдов црн голем пердув, од вештачко потекло. Навистина нема од каде да испаднал, немам ниту облека, ниту украси со пердуви. На брзина истрчав, го запалив и го фрлив во шоља. Што би можело да биде? И ве молам без шеговити пораки.
     
  6. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Јас верувам дека постојат луѓе со урокливи очи бидејќи имам неколку ситуации кои ме навеле да верувам.
    Кога имав негде околу 15тина години со мојте бевме на гости кај едни луѓе со кои долго се немаа видено, и таму цело време како да се всилија сите во мене, лелее колку си пораснала, колку си се разубавела, и ред вакви работи цело време. Кога стигнавме дома за да влезам и нешто како да ме пресече, како анестезија да ми стави некој и од половина надоле се вкочанив, не можев нозете да ги мрднам почнав да плачам и да пискам, па татко ми во раце ме внесе дома. Ме масираа и што уште не, ништо не помагаше, после на баба една пријателка бае дојде жената ми баеше и одма станав, иначе два дена од кревет не можев да мрднам :whew:
     
  7. Teja26

    Teja26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2018
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    586
    Пол:
    Женски
    имам приметено дека моето бебенце го урочуваат и многу е плачливо, немирно..дали некој знае да бајат да не го фаќаат уроци, ако постои такво нешто молам за одговор.
     
  8. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    Кратко и јасно НЕ!
     
    На cvekence123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека ти се причинува дека бебето го урочуваат. Не постои такво нешто. Тоа што е плачливо, немирно или е гладно или пелената не му е сменета или избиваат запчиња, мора сама да откриеш што му е. Гледај си го бебето со внимание и љубов и никој ништо не ти може:)
     
  10. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Мила сеуште не знам некој да ти препорачам,ако дознаам ќе ти пишам.Ќе споделам искуство е сега ако има нешто....Однесов една мнооогуууу убава шоља за кафе на работа и верувала ти или не,не ја доживеа утрото ми се скрши,и сега си пијам од пластична и мирна бачка.Има во луѓето некоја негативна енергија,завист,лошотилак.....Има уште една случка на моја познаничка,ја сретнала некоја комшика и ја пофалила-Леле,колку си се разубавела,лицето ти е како кашмир.И познаничкава се буди сабајле и целото лице со бубулици.Не знам што направи после тоа,дали одеше некаде,ја немам видено.Дали е урок,не знам,ама случкиве укажуваат дека постои нешто лошо во некои луѓе,нажалост.А ти мила можеш повремено да го мачкаш малото со чиста црквена или манастирска водичка за заштита,ако си православна,за другите вери не знам.Секое добро
     
    На Teja26 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. teaiva

    teaiva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    524
    Замиј ги кваките од домот и прсни му малце на детето,или од гостите што ви биле или кај сте биле земи им по едно конче од облеката запали го и подчади го детето....[/QUOTE]
     
    На Teja26 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ikickabebusce

    Ikickabebusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    3.152
    Пол:
    Женски
    Онака, не верувам многу..
     
  13. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.134
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
  14. Swatt

    Swatt Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2019
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Машки
    Не верувам:)
     
  15. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Треба да веруваш, некој опасно те урочил
     
    На Biljarkata, Swatt, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.191
    Допаѓања:
    19.877
    Пол:
    Женски
    Не верувам
     
  17. Mari92

    Mari92 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    I jas ne veruvav ama nekogas nz so da kazam ama vo gatacki veruvam so gledaat na karti mi se ima sluceno pred nekoe vrmeme bevme so edna prijatelka kaj edna zena na zakazano rab mislam gleda posto mn e zafatena i nemase termini koa otidov vleguvas so nekoj so imas doverba vonego ako vise verua vo takvi rab jas ete otidov so prijatelkata koa sednavme prven gleda mislam na karti pa na kafe jas ostanav zaprepastena od kade da znae deka mojata sestra naskoro ke se omazi ccc nemam komntar i jas deka ke se skaram so deckoto koa prvpat me gleda a nz niss zamene
     
  18. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    А некој сериозно верува во уроци?
    Како мислите дека функционираат?

    Ми текнува на една жена што ја знаев ко помала, заклучиле комшиите дека е баксуз и урочува, па бегаа од неа. Кутрата ни крива ни должна, ќе ја сретне некој и ќе премине преку улица или ќе се врати дома.
     
  19. Mari92

    Mari92 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Toa se ogovaranja od sosedite niedni sosedi ne se kako so treba spored mene jas nemam ni pozdravodnosno zdravo ili dobar den bilo sto ne zasluzuvaat taka da NE IM SE ZAMARAM I ZAMENE zboruvaat pa so treba da ima se klanjam
     
  20. Mari92

    Mari92 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Ne vikaj dvapati i jas ne veruvav ama se uveriv mojata pokojna baba gledase i na karti i na kafe idea mn kajnea ama mi gledase i mene se voa do deneska so mi se ima slucuvano ona mi go ima kazano deka ke mi se sluci kamo da bese ziva se ke mi bese podrugo ke mi kazese so ke bide moze somene ama nikoj ne ee vecen zal mi e