Дали верувате во уроци?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од fairy88, 9 октомври 2012.

 1. Purelove92

  Purelove92 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2015
  Пораки:
  520
  Допаѓања:
  2.313
  Пол:
  Женски
  Верувам во наука. " Уроците " се психичка состјба на мозокот. Негативна енергија - урочени, позитивна енергија - одурочеи.. Верувам во лекари, а не баби. Верувам во стрес, добри и лоши денови и дека се ни доаѓа од психата т.е начинот на размислување во одредени моменти, денови, недели..
   
  На mileystar, kikkki, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  13.198
  Пол:
  Женски
  Не верувам во "Уроци" или на англиски познато како "evil eye" бидеји сметам дека луѓето кои мислат дека се "урочени" самите го замислиле и го создале тоа чувство во умот поради скриена внатрешна закана, неудобност или било каква емоционален одговор за кого и да видат.
  Или со други зборови, се работи за common sense бидејќи само несигурностите и злите мисли го развиваат чувството на урок кај еден поединец.
   
  На kikkki, WildMk, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Majjja

  Majjja Активен член

  Се зачлени на:
  13 март 2018
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Женски
  Ве молам посочете ми гатачка во и околината на скопје. Се работи за бебе новородено нелолки дена старо
   
  На Goce35 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Goce35

  Goce35 Активен член

  Се зачлени на:
  2 август 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Машки
  Koj vadi urok u skopje
   
 5. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.288
  Допаѓања:
  3.499
  Пол:
  Женски
  Искрено не сум некој што верува во вакви работи, но само што ми се случи нешто необично и бидејќи не знаев каде да се обратам, се надевам дека некој од тука ќе ми помогне. Кај мене во домот најдов црн голем пердув, од вештачко потекло. Навистина нема од каде да испаднал, немам ниту облека, ниту украси со пердуви. На брзина истрчав, го запалив и го фрлив во шоља. Што би можело да биде? И ве молам без шеговити пораки.
   
 6. Snowflake97

  Snowflake97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  2.050
  Пол:
  Женски
  Јас верувам дека постојат луѓе со урокливи очи бидејќи имам неколку ситуации кои ме навеле да верувам.
  Кога имав негде околу 15тина години со мојте бевме на гости кај едни луѓе со кои долго се немаа видено, и таму цело време како да се всилија сите во мене, лелее колку си пораснала, колку си се разубавела, и ред вакви работи цело време. Кога стигнавме дома за да влезам и нешто како да ме пресече, како анестезија да ми стави некој и од половина надоле се вкочанив, не можев нозете да ги мрднам почнав да плачам и да пискам, па татко ми во раце ме внесе дома. Ме масираа и што уште не, ништо не помагаше, после на баба една пријателка бае дојде жената ми баеше и одма станав, иначе два дена од кревет не можев да мрднам :whew:
   
 7. Teja26

  Teja26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2018
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  190
  Пол:
  Женски
  имам приметено дека моето бебенце го урочуваат и многу е плачливо, немирно..дали некој знае да бајат да не го фаќаат уроци, ако постои такво нешто молам за одговор.
   
 8. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  9.972
  Пол:
  Женски
  Кратко и јасно НЕ!
   
  На cvekence123 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  9.972
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека ти се причинува дека бебето го урочуваат. Не постои такво нешто. Тоа што е плачливо, немирно или е гладно или пелената не му е сменета или избиваат запчиња, мора сама да откриеш што му е. Гледај си го бебето со внимание и љубов и никој ништо не ти може:)
   
 10. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  3.397
  Пол:
  Женски
  Мила сеуште не знам некој да ти препорачам,ако дознаам ќе ти пишам.Ќе споделам искуство е сега ако има нешто....Однесов една мнооогуууу убава шоља за кафе на работа и верувала ти или не,не ја доживеа утрото ми се скрши,и сега си пијам од пластична и мирна бачка.Има во луѓето некоја негативна енергија,завист,лошотилак.....Има уште една случка на моја познаничка,ја сретнала некоја комшика и ја пофалила-Леле,колку си се разубавела,лицето ти е како кашмир.И познаничкава се буди сабајле и целото лице со бубулици.Не знам што направи после тоа,дали одеше некаде,ја немам видено.Дали е урок,не знам,ама случкиве укажуваат дека постои нешто лошо во некои луѓе,нажалост.А ти мила можеш повремено да го мачкаш малото со чиста црквена или манастирска водичка за заштита,ако си православна,за другите вери не знам.Секое добро
   
  На Teja26 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. teaiva

  teaiva Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  203
  Замиј ги кваките од домот и прсни му малце на детето,или од гостите што ви биле или кај сте биле земи им по едно конче од облеката запали го и подчади го детето....[/QUOTE]
   
  На Teja26 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Ikickabebusce

  Ikickabebusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  3.145
  Пол:
  Женски
  Онака, не верувам многу..
   
 13. minne992

  minne992 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  1.203
  Допаѓања:
  7.540
  Пол:
  Женски
 14. Swatt

  Swatt Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2019
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  357
  Пол:
  Машки
  Не верувам:)
   
 15. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.603
  Допаѓања:
  46.374
  Пол:
  Машки
  Треба да веруваш, некој опасно те урочил
   
  На Biljarkata, Swatt, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  1.363
  Допаѓања:
  8.794
  Пол:
  Женски
  Не верувам
   
 17. Mari92

  Mari92 Активен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2019
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  I jas ne veruvav ama nekogas nz so da kazam ama vo gatacki veruvam so gledaat na karti mi se ima sluceno pred nekoe vrmeme bevme so edna prijatelka kaj edna zena na zakazano rab mislam gleda posto mn e zafatena i nemase termini koa otidov vleguvas so nekoj so imas doverba vonego ako vise verua vo takvi rab jas ete otidov so prijatelkata koa sednavme prven gleda mislam na karti pa na kafe jas ostanav zaprepastena od kade da znae deka mojata sestra naskoro ke se omazi ccc nemam komntar i jas deka ke se skaram so deckoto koa prvpat me gleda a nz niss zamene
   
 18. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  48.296
  Пол:
  Женски
  А некој сериозно верува во уроци?
  Како мислите дека функционираат?

  Ми текнува на една жена што ја знаев ко помала, заклучиле комшиите дека е баксуз и урочува, па бегаа од неа. Кутрата ни крива ни должна, ќе ја сретне некој и ќе премине преку улица или ќе се врати дома.
   
 19. Mari92

  Mari92 Активен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2019
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Toa se ogovaranja od sosedite niedni sosedi ne se kako so treba spored mene jas nemam ni pozdravodnosno zdravo ili dobar den bilo sto ne zasluzuvaat taka da NE IM SE ZAMARAM I ZAMENE zboruvaat pa so treba da ima se klanjam
   
 20. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.387
  Допаѓања:
  115.407
  Пол:
  Женски
  Баба ми покојна викаше кој урочи, к*р у очи. :D
  Темава ме потсети на неа, легендарна беше, не веруваше у такви глупости и кога некој ќе речеше леле ќе ви ја урочат внуката, вака им враќаше. :)

  Не верувам иначе. Чисти глупости.
   
  На Yowannty, Biljarkata и BlackMistery им се допаѓа ова.