Дали верувате во уроци?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од fairy88, 9 октомври 2012.

 1. Mari92

  Mari92 Активен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2019
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Ne vikaj dvapati i jas ne veruvav ama se uveriv mojata pokojna baba gledase i na karti i na kafe idea mn kajnea ama mi gledase i mene se voa do deneska so mi se ima slucuvano ona mi go ima kazano deka ke mi se sluci kamo da bese ziva se ke mi bese podrugo ke mi kazese so ke bide moze somene ama nikoj ne ee vecen zal mi e
   
 2. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  808
  Допаѓања:
  12.078
  Пол:
  Женски
  Уроци, не. А да почне да ме боли глава или да ми се спие или да ми се повраќа или да ми се оди по голема нужда од нечија одвратна појава, да.
   
  На Mari92 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.327
  Пол:
  Женски
  Може ќе ми се смеете, но ете, верувам. Еве мајка ми знае да бае од очи, научила од баба ми, често пати кога ме боли глава, ќе ми побае и веднаш поминува. Па како да не верувам. И апче не ми помага некогаш, доволно е да ми побае и ни б од болка.
   
 4. Babyby

  Babyby Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  383
  Допаѓања:
  2.509
  Пол:
  Женски
  Верувам. На своја кожа имам доживеано. Нешто многу лошо..
   
 5. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.602
  Допаѓања:
  31.446
  А во наука верувате?
  Може ќе ви помогне против уроци, штознам:?: Вреди да се проба...
   
  На Yowannty, theowndemon, RainbowButterfly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  26.008
  Еве како да си баете по дома у итни случаеви,

  ,, Кој урочи, кур у очи.,,
   
  На Yowannty, theowndemon, Herrera и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.233
  Допаѓања:
  17.951
  Пол:
  Женски
  Верувам.
  Клета уста имам и се десило стварно да урочам некого.
  А јас дали сум урочена, не знам.Не верувам дека работи на мене тоа :devil:
   
 8. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.542
  Допаѓања:
  8.522
  Пол:
  Женски
  Da... mi se slucilo od licnost so plavi oci sto bi rekle uroklivi...
   
 9. RainbowButterfly

  RainbowButterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2014
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  277
  Пол:
  Женски
  Кога бев помала и ќе почнев да плачам ми викаа сигурно си урочена ајде на кушање. (facepalm):rofl::rofl: Не, не верувам. 21ви век е надвор. 8)
   
 10. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.616
  Допаѓања:
  5.323
  да.
  страшно нешто.
  кој не е доживеал не знае
   
 11. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.931
  Допаѓања:
  45.476
  Пол:
  Женски
  Верувам:D
  Тоа е некоја негативна енергија која ти ја пренесува некој кој ужасно многу ја шири и носи истата насекаде, сум осетила многупати така некој кога ќе ме погледне со грди и лоши очи:D

  И аман со ова 21 век е|( за позитивна енергија упорно верглате дека се пренесува и влијае добро на околината, ама за негативната пу пу не важи а:P
   
 12. Stache

  Stache Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  329
  Допаѓања:
  718
  Пол:
  Машки
 13. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  519
  Пол:
  Женски
  не
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 14. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.423
  Допаѓања:
  17.605
  Пол:
  Женски
  Верувам . Има една колешка на мајка ми , со урокливи очи . Не дека таа сака , едноставно таква е . Неколку пати знаеле да ми се случат работи откако сум ја среќавала жената . Среќа што не одам често на работа кај мајка ми .

  Баба ми исто е урочлива . Ме има урочено во нервоза , кога бев дете . После нејзините зборови , не можев да се оправам здравствено се до трета средно . Ќе речете наука , доктори . Да , бев и таму . Ништо не ми наоѓаа во тестовите на крв и урина . Се излегуваше дека сум здрава , а често имав болка во стомак , желудник , глава ... Сите болници ги поминав уздуж и попреку , направив милион испитувања и никаде не знаеа што ми е .
  И ајде сега , како да верувам само во наука , кога сите болници ги научив на памет , а секаде ми кажуваа дека сум комплетно здрава ? Додека моите врсници растеа по игротеки и паркови , јас во болници . Од чиста мира . Не дека здравстово ни цветало некогаш , ама не е можно секаде да ти прават милион испитувања и да се покажува дека си здрав , а ти се чувствуваш како да те прегазил шлепер .

  Не знам како , едноставно ми помина . Ниту бајачки помогнаа , ниту доктори . Од трета средно , па наваму сум сосема здрава и физички и духовно и на секое поле .
   
 15. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  992
  Допаѓања:
  1.766
  Пол:
  Машки
  Зависи од ситуацијата. Понекогаш да, понекогаш не.
   
  На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
 16. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.382
  Допаѓања:
  104.559
  Не би да упаѓам со ова, ама не само ти туку и другите, кога имате вакви симптоми и ништо не ви е физички гледано, одете на психолог/ психијатар. Многу ... Типични ... Се симптомиве.
   
 17. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.423
  Допаѓања:
  17.605
  Пол:
  Женски
  Сакаш да кажеш дека јас на возраст под 10 години сум умислувала и лажела ? Или дека си имам проблем со менталното здравје ? Па , да ти соопштам , ако бев психички болна , мајка ми сигуно ќе забележела до сега ( имам 24 веќе ) . Друго , нели матичен треба да те упати во понатамошни прегледи .. од каде да знам јас со неполни 10 години дали треба да одам на психолог или на уролог ? Трето , раката не се крши психички , а замисли левата рака ја скршив така што гурав велосипед со издишана гума . А велосипедот не падна врз мојата рака . Да не зборувам за милионите пати кога за малку сум се спасила од удар од кола , при што јас сум одела каде што требало да одам ( пешачки , тротоар итн . ) .
   
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.702
  Допаѓања:
  135.835
  Глупости |(
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 19. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.382
  Допаѓања:
  104.559
  Пиша дека беше физички здрава со болки во стомак, глава и желудник. За кршење раце чинам е физичка болка и за то не ти коментирав јас. Јас коментирав за конкретното "тројство".

  Ама стомак, глава, желудник е најчесто симптоматологија со психичка позадина само многу ретко на кој ќе му текни оти прво мора да поминат физички испитувања. Ќе ти поможам, една можна причина - анксиозност. Има уште неколку. Викаш 10 години ... На 12тина јас ги развив првите симптоми, не е рано, за жал. Сите три. Физички здрава, ама болки во стомак, желудник, глава, нагони за повраќање, нервоза. Е сега ради долго не третирање сите симптоми преминаа со вистинска физичка симптоматологија ама то е веќе скроз друга тема.

  Така да, не, не си лажела. Под стрес си била и си платила "данокот" од истото. Макар и да си се плашела дека некој со урочливи очи те виде - то е стрес и долгорочен стрес иди до последици големи. Пак ќе речам за жал, и особено за жал оти децата не се магично заштитени од ова.

  И уште викаш мајка ти да знаела ќе те однесела. Мојата знаеше па 10 години му требаше да се "помири" со ситуација која е толку секојдневна и не е срамна. Камо порано да речеше "абе ти под стрес да не си? Како ти е новото училиште? Некој да не те малтретира?" Па макар да ме однесеше на училишен психолог сега немаше да имам хроничен гастрит и мигрена. Се осеќам како стара баба.

  ---

  Зошто го земав твоето мислење како пример е зошто во вербата дека некој те урочил и тројството на симптоми кое ти го наброја - поврзани се. Од самата параноја, стрес дека ќе ти се случи нешто добиваш тоа тројство на симптоми. Од самата стегнатост забележуваш само негативното кое се случува околу тебе и сметаш дека урокот е сепак вистина. Од кога ќе си докажиш дека е вистина, нели имаш симптоми после одреден настан, станва уште полошо! Се засилуваат симптомите ради значително зголемениот стрес и така полека заглавуваш во некаков лош, магичен круг каде штом си подобро сметаш дека не си веќе урочен и при следна стресна ситуација наоѓаш кој те урочил. Или велиш "овој има урочливи очи" и при прва ситуација ти се навраќаат претходно "стекнати" симптоми.

  И мое мислење беше за сите кои се урочени, со овие симптоми. Одете на психолог/ психијатар за разговор. Ќе ви годи.
   
  На Nithya, Asparagus и Angie1432 им се допаѓа ова.
 20. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.637
  Допаѓања:
  34.995
  Пол:
  Женски
  Луѓе бе....
   
  На ivi1987 и irrelevant им се допаѓа ова.