1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ви е страв од коронавирусот?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од butterflu, 27 март 2020.

 1. butterflu

  butterflu Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  745
  Допаѓања:
  558
  Пол:
  Женски
  Секојдневно на телевизор, на социјални мрежи, насекаде.. се зборува за корона вирусот, па дали чуствувате некој страв во себе ?
   
  На "Zoki" му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  423
  Допаѓања:
  484
  Пол:
  Машки
  Да, секој здрав човек во умот се плаши. Само работава ќе испадни стравот поголем од медиумиве него од короната..
   
  На ElenaOfRivendell, Amelie1708 и Indiegurl им се допаѓа ова.
 3. Demiii

  Demiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2020
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  541
  Пол:
  Машки
  Не зa себе зa пoстaрите
   
  На Shmizla94 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  4.882
  Допаѓања:
  25.514
  Секој се плаши. Ако не за себе, за најблиските.
   
 5. @ster@

  @ster@ Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2020
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  2.982
  Пол:
  Женски
  Се плашам за мене, за најблиските, може да ги заразам или тие мене. Внимаваме не многу, премногу. Дури на моменти до степен на претеризам. На почеток немав ваков страв, ама како расте бројот на заразени и смртни случаи се повеќе сум со страв во коски.
   
 6. Kristi900

  Kristi900 Активен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2020
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Се плашам премногу, се надевам дека еден ден ќе помине сето ова и сите да си живееме нормално и мирно и да си бидеме сите живи и здрави...
   
  На "Zoki" му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.429
  Допаѓања:
  170.583
  Пол:
  Женски
  Не ми е за себе страв.

  ..
   
  На PaLaVa, buba4e89, T.e.d.d.y и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  1.008
  Допаѓања:
  14.784
  Пол:
  Женски
  Искрено, за себе не ми е толку колку што ми е за критичните групи.
  И повеќе ми е страв од оваа паника, затворање на сѐ, изолација, осаменоста, последиците кои следат откако ќе си отиде...
  Повеќе овие работи ми создаваат немир отколку постоењето на вирусов.
   
  Последна измена: 27 март 2020
  На dareaprilia, mime87, Shmizla94 и 9 други им се допаѓа ова.
 9. queen007

  queen007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2015
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  305
  Пол:
  Женски
  Многу!! Луѓе неможам веќе само што му реков на мм да ми закаже тестирање во Систина пораат да бидам:worried:
  Вчера од што цел ден мислев дури сонував дека сум се разболела од тоа. Денес цел ден шубе имам дека грло ме боли аман веќе психички ме уништи верувајте ми. ;(
   
  На riba79 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.970
  Допаѓања:
  40.791
  Пол:
  Женски
  Конкретни од самиот вирус не.
  Ме уплаши што е нов и што рапидно се рашири а чаре не се најде баш одма.
  Јас да заболам не ми е страв, страв ми е моите да не закачат или да им пренесам јас.
  As always за мене не ми е гајле, гледам за моите бидејќи се по 60год и нивниот организам нема да го прими и издржи вирусот како мојот.
  Ја и да закачам и да умрам гајле ми е ама сериозно.
  Ако било пишано од некој скапан вирус да умрам јбг
   
  На Indiegurl, Brinetka, "Zoki" и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  922
  Допаѓања:
  1.929
  Пол:
  Машки
  Да.
  Но исто ми е страв од индирекниот ефект што го има, распад на системот.
  Еве, не можам забар да најдам, на пример.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sindell

  Sindell Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2018
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  829
  Пол:
  Женски
  Да, загрижена сум, следам вести секојдневно ,гледам да се контролирам да не паничам и да не се преоптоварувам со негативни мисли заради бебчето во мене.
  Затворена сум дома, цело време под клуч не сакам никој да ми доаѓа дома на гости во ваква ситуација.
  Малку сум под стрес кога ќе слушнам дека ми ѕвони ѕвончето е тогаш желудникот ми се превртува :puke:.
  Има луѓе што не се разбираат од седи дома.
   
 13. Snowflake97

  Snowflake97 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  2.171
  Допаѓања:
  8.831
  Пол:
  Женски
  Не, воопшто.
  Не следам цело време ситуација што се случува, колку заболени има, или жртви. Не ме интересира и не сакам да се преоптоварувам со тоа.
  Мерките за претпазливост си ги почитувам, не излегувам од дома, освен кога морам, со маска и со ракавици.
   
  На Brinetka и Spidy им се допаѓа ова.
 14. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.713
  Допаѓања:
  16.911
  Пол:
  Женски
  It's a roller coaster for me :drunk:

  Од кога се знаеше дека ќе дојде и кај нас некако ментално се спремав, ама бев лабава. Следев вести и новости редовно и одеднаш еден ден ме мавна параноја и страв. Се опседнав со мисли од кај се може да се заболи. :D
  Немам концентрација за ништо. Не ми беше сеедно што треба со ЈСП да одам на работа. Сега ми е мило што треба да излезам од дома и да работам, бар ми поминува времето побрзо.

  Ми стана сеедно веќе дали ќе фатам вирус или не. Следам мерки и сум претпазлива, ама тоа е што е. Не можам да се нервирам за нешто што не зависи од мене.
  Денот ми е работа, дома, јадење, читнување вести набрзина, играње игрици/гледање видеа и спиење.
  Се враќа анксиозноста. Може е подобро и да престанам да читам вести, ама кога сите само за тоа зборат тешко е да се игнорира. :(
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Maro87

  Maro87 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2013
  Пораки:
  1.357
  Допаѓања:
  5.396
  Пол:
  Женски
  И јас не се плашам за себе, ама се плашам за тие околу мене, мои блиски и мои пријатели кои имаат проблеми со здравјето. И следам на ТВ се околу ова, и не ме фаќа паника голема. Само тоа шо не можеш да излезеш и да си вршиш работа. Тоа највеќе ме нервира.
   
  На Овесна снегулка, Feminka22 и "Zoki" им се допаѓа ова.
 16. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.649
  Допаѓања:
  9.804
  Пол:
  Женски
  Не се плашам од вирусот. Си почитувам мерки, си го користам времето со детето дома, гледам повеќе да готвам и почнав да вежбам. Едноставно се адаптирам на ситуацијата сега.
  Многу се плашам од состојбата во земјава откако ќе помине вирусот. Се грижам за платата и општо работното место, се грижам како детето пак ќе се адаптира во градинка, се грижам дека сите планови за идниве години ќе ни се одложат или ќе пропаднат. Како што пишав во друга тема, се грижам како ќе живееме откако ќе преживееме.
   
  На Nausicaa, mime87, TrinityNeo и 2 други им се допаѓа ова.
 17. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  13.198
  Допаѓања:
  108.672
  Пол:
  Женски
  Не ме плаши самиот вирус толку колку што ме плаши неодговорноста на луѓето кои го раширија и на луѓето кои ќе го шират.
   
  На Овесна снегулка, mazikeen, elenaxbbg и 8 други им се допаѓа ова.
 18. "Zoki"

  "Zoki" Популарен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  9.119
  Пол:
  Машки
  Страв ми е ние верниците како ќе постапиме за велигденските празници.
  Дали ќе останеме дома,и од дома ќе се помолиме,или ќе излеземе масовно пред Божјите храмови.
  И така ќе го рашириме побрзо вирусот.

  За мене не ми е страв,страв ми е за мојата внука,сестра,мајка..
  Но си останувам на препораките дека треба да се чувам,и да ги чувам останатите.
  Си седам дома.
   
  На jasbi, nextredstyle и LiliBoz им се допаѓа ова.
 19. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.755
  Допаѓања:
  222.520
  Пол:
  Женски
  вие седете дома и ништо нема да ви биде :)
  за Велигден ќе си славиме дома.
  таман си е се...
   
  На Konfetka, Adi888, Doozy и 5 други им се допаѓа ова.
 20. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.206
  Не. Како поминуваат деновите, како да ми станува сеедно, што и да се случи веќе...
   
  На Овесна снегулка, тп18, poenta и 6 други им се допаѓа ова.