1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ви недостига местото на живеење?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од blond, 16 декември 2011.

 1. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.713
  Насловот доволно кажува.

  Јас сум мажена далеку од (старото) дома.
  И проклето многу ми недостига старото место на живеење.
  Не дека овде не е убаво, едноставно таму се сите мои. Овде го имам само маж ми и неговите роднини.
  Сега сфаќам како им е на оние што се илјадници километри далеку од дома :| .
  Полека се навикнувам на оваа клима, народ, обичаи. Но пак ќе повторам, тешко ми е.

  Како ви е на вас што студирате, работите далеку од дома? На оние како мене, мажените далеку од родниот град?
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.585
  Не.
  Иако како голема носталгичарка патев едно добри година-две поради преселбата.
  Исто беше и за првото, исто и за второто место, но дефинитивно не ми недостигаат.
  Да се вратам сега таму, би се мрднала.

  Мене Скопје ми е малечко и монотоно и гревно на моменти, камоли старото место на живеење...
  Ич бре.
   
  На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lepaaa

  Lepaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  2.069
  Допаѓања:
  8.095
  Пол:
  Женски
  Ми недостигаше родното место првите две години кога почнав да учам во Битола средно, ама после ич.
  Па сега веќе трета година сум во Скопје и сеедно ми е, каде сум. :lol:
  Сакам на моменти, да дојдам дома, да се одморам од се’ и тоа го правам обавезно на секои два месеци.
  Тешко се привикнувам кон нова, ама кога ќе се навикнам сеедно ми ... :lol:
   
 4. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Иако често знам да речам колку е Велес тиње, мислам дека не би можела да живеам долго или засекогаш надвор од него. Сериозно, не гаам патриотски чувства за државата, ама за Велес некој ако ми рече нешто сум во состојба да чурам од нервоза и да се карам цел ден, па дури и да го замразам тој некој што изустил лошо :devil:
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Herrera

  Herrera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  918
  Допаѓања:
  9.605
  Не ми недостига и нема причина зошто би ми недотигало.
   
 6. barbie1511

  barbie1511 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  6
  Се е навика а за секоја навика има и одвика.Мене на почетокот кога се омажив многу ми беше кога се преселив нова куќа,нови луге се ново но со текот на времето се навикнав кога ке отидам кај мајка ми се чуствувам исто како и претходно па сега и воопшто немам некоја голема мака.
   
 7. Butterfly-itgirl4s

  Butterfly-itgirl4s Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  285
  Со оглед на тоа што куферите се моите најверни другари се навикнав на тоа да сум далеку од родното место и од некои блиски,самиот живот ме направи таква да не се врзувам емотивно за ништо,порано уште на 15 години кога прв пат се одделив од дома ми беше ептен тешко плачев кога бев сама и ги броев деновите да се вратам дома,а сега веќе сфатив дека се е тоа дел од мојот живот,нема да имам корист ако копнеам да се вратам или залудно да паѓам во депресии и да се врзувам за луѓе и градови но еве признавам сега јавно најтешко ми е кога заминувам од дома и кога треба да се поздравам за крај со сите и затоа ги избегнувам таквите емотивни моменти и секогаш онака скришно исчезнувам без поздрав,па неможам аман :wasntme:
   
 8. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.601
  Допаѓања:
  764
  Пол:
  Женски
  Veke 3 godini sum mazena vo drug grad i nikako da se prilagodam... :( premnogu mi nedostiga rodnoto mesto. NE ZA DZABE REKLE-KAMENOT SI TEZI NA MESTOTO. Mislam deka nikogas nema da se adaptiram na zivotot tuka...a nekako i potsvesno ne sakam.Sekoja prilika ja koristam da si trknam do doma,i kolku sto se priblizuvam do doma,tolku srceto pocnuva da mi bie.Ke mi izleta od gradi.
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 9. barbie1511

  barbie1511 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  6
  Katalina ке ти се придужам и јас несакам да се уклопам кај мм а и во семејството исто.Незнам зошто но нешто ме тера кога сите јадат на пример јас да се отргнам од таму се чуствувам тогаш како да не припагам тука незнам зошто е тоа така ама тешко е.Бидејки сум со бебе и имам повеке обврски со него и немам време да размислувам за кај мајка ми а пред тоа додека се породев мислев дека ке умрам секоја вечер легнував и си плачев за дома.Незнам може да го немав детето сеуште ке беше тоа така.
   
 10. rozy

  rozy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  121
  Најмногу на свет ми фали Струмица веке 4 год. живеам во лјублјана но не е исто ми фали домот ми фали македонија и слободата што ја имав таму овде не е исто не можам да излезам надвор со другрками и на портата навечер д седиме до 3-4 неможам да сум со бабами, тетите сите што ги сакам од се најмногу ми фалаат другарките со нив порснав и не е фер што ми ги одзедоа кога не бев спремна многу пати сакам да им го кажам пва на родителите но немам доволно храброст сакам да им кажам дека иаку во мк немав се најскапо и најдобро бев среќна но тоа е тоа биде што биде...
   
 11. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Да, понекогаш многу... куќата во старото маало, сега веќе едно од најурбанизираните населби, ама што фајде? Одамна не сум ја ни видела на изглед, а не ми е далеку, а камоли да влезам внатре... со оглед на фактот што најубавите 9 години од животот ги пројдов таму, мора да ја посетам уште еднаш пред да ја срамнат со земја и да ја претворат во урбанизирана зграда. :worried: Сакам назад...
   
 12. SimplyElegant

  SimplyElegant Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2012
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  779
  Пол:
  Женски
  Па не многу.
  Не чувствувам којзнае каква носталгија кон старото место на живеење. Брзо се навикнав на ова место каде што моментално живеам веќе година дена. Не ја сфатив преселбата толку трагично иако таму поминав скоро 18 години од мојот живот, таму израснав. Можеби е така затоа што сегашното место на живеење е само неколку километри одалечено од старото а и двете се во иста општина.
  Добро, неколку пати ми се има случено да сакам повторно да живеам таму, но тоа бргу ми поминува.
   
 13. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.992
  Пол:
  Женски
  Не, не и не. Понекогаш само ми е мака оти не можам секој ден да си бидам у својата соба, ама кога ќе размислам, би си заминала од овде и никогаш не би се вратила. Ќе преболам и соба и се. Не го сакам. Никогаш не сум го сакала. :)
   
 14. Trnche

  Trnche Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2012
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  241
  Воопшто не, едвај чекав да завршам средно и да излезам од таму. Веќе 8 години сум во Скопје, прво факултет, сега работа и можам слободно да кажам дека враќањето “дома“ никогаш не сум го сметала како некаква опција. Јас сакам голем град, град што пулсира, што живее, град кајшто можам слободно да дишам. Град кајшто можам да излезам сама, без да мора да се поздравам со секој втор човек на улица, град кајшто можам да се “изгубам“ во толпата, да се почувствувам малечка и “безвредна“. Сакам град којшто ќе ми нуди алтернативи, култура, разновидност, анонимност. Град во којшто нема да мора да се правдам зошто сум тоа што сум, град во којшто нема да се чувствувам како “отпадник“ само затоа што сум поразлична и имам сопствено Јас.

  Ете така.
   
  На Ognenija и AngelOfArh им се допаѓа ова.
 15. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.992
  Пол:
  Женски
  Да, понекогаш. Во последно време се почесто. Дури и си се чудам.
   
 16. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Јас сум одалечена 1километар од старото дома па едвај свикнувам овде на новото место.Се преселив во друга куќа како што напоменав е на 1километар одалечена од старата каде што живеевме 10 души во двоспратна куќа и ми фали таа галама таа миризба тоа смеење ми фали се од таму.Овде е се тивко нема многу слични работи од тоа што го имав порано освен тоа што овде слушам возови коли и автобуси.Така да без разлика дали сте на илјадници километри или не секогаш ќе ви недостига она што порано сте го имале. :(
   
 17. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  555
  На мојата 18 годишна сеста и недостига понекогаш, а исто така и на мојата 29 годишна сестра! И мене многу ми недостасуваат двете и одвај чекам да ги видам! :(
   
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.459
  Пол:
  Женски
  Не ми недостига старото место на живеење. Од сегашниот дом до стариот дом имам само минута одење пешки. :D
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 19. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.031
  Пол:
  Женски
  Да, премногу.
   
 20. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.045
  Пол:
  Женски
  Баш денес ја отворив темава, 1год како сум преселена од кај моиве. Не е друг град, ама некогаш така ми се чини. :(
  На 4,5км ми е, ама ми фали населбата.
  Цел стан де. Посебно мојата соба, имам уште работи оставено. Фотељата во дневна кај што си пиев кафе...
  Ајде за една година и овој стан може ќе ми фали. :wasntme: