1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ви паднало вашето бебе/дете?

Дискусија во 'Бебе' започната од Annath, 13 септември 2012.

  1. KittyCat:)

    KittyCat:) Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    1.942
    Допаѓања:
    13.779
    Пол:
    Женски

    Да знам дека не треба ама секунда беше знам дека таа повеќе ја имам исплашено со тоа што скокнав и извикав
    Фала ти
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Anomis11

    Anomis11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    3.135
    Пол:
    Женски
    Прв пат на 4ри месеца.Ми се изврте од креветот и директно на пархет.Не очекував затоа што беше мала и ја оставив сама на 10 секунди да и земам пелена . Заплака веднаш но ннеможев да ја задржам будна зошто и беше дојдено време за спиење.Среќа немавме последици никакви .. Тој ден животот ми се скрати за 5 години со сигурност :x
     
    На Ema.Sk, Осе и KittyCat:) им се допаѓа ова.
  3. PurpleMind

    PurpleMind Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    3.605
    Ја мразам темава и не ми се верува дека дојде ред и јас да пишам. :( Бев во када, слушнав силен тресок и вресна наеднаш. Спиеше во бејби нест на сред спална, се има разбудено, инаку мирно спие. Веднаш знаев што е. Му се изнавикав на мојон, не ни слушна... Малиот исплашен, липаше. Црвенило на лицето и на челото мала џумка. Се смири, сега е весел и си игра.
     
  4. M@RY@

    M@RY@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Majki ve molam za sovet i mislenje od iskustvo bebenceto mi e 6 nedeli utrovo mi se izlizga i padna od visina 30-40cm na pod zavitkano vo kebence ne go vidov kako padna svrtena bev nemase 30 sekundi no sigurno go udrilo glavceto zaplaka vednas okolu minuta dve i kako nisto da ne bilo pobara da cica i si zaspa kako voobicaeno, go izgubiv pametot od grizi i panika, pediatar mi kaza da ja sledam da ne pokaze nekoi simptomi zasega se odnesuva normalno si stanuva cica si zaspiva pak, mirno detence e i denes mi e mirna.
     
    На Cutiee9 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Ти ја разбирам паниката ама најверојатно ништо не и е. И добро штом си се консултирала со лекар.
    Да знаеш јас колку бев испаничена првпат кога пишав во темава, плачев со денови и скокав во сон зашто го преживував моментот секоја вечер.
    Сега малиот од што спие немирно ми паѓа од спална еднаш неделно. Пред два дена трчаше по гарнитура, не успеав да го стигнам и падна директно со главата на ивицата од масата. Страшно изгледа посебно за нас како мајки ама толку се жилави што најчесто поминува без никаков проблем. Ти секако пази ја колку што можеш за да не се повреди ама вакви ствари се случуваат особено понатака кога ќе проодат, не си ставај на срце :hug:
     
    На koritsaki, Snowflake97 и Осе им се допаѓа ова.
  6. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.964
    Пол:
    Женски
    На сите ни се има случено.
    Следи го бебето. Јас бев помирна после неколку дена од пад инаку после 24 или 48 часа заборавив како беше ако нема ништо тогаш се е ок. Првите неколку часа се како најкритични.
    Остани смирена и следи го бебето, не се обвинувај, не си единствена. Друг пат оставај го во креветче.
     
    На koritsaki, Snowflake97, Jana06 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Вчера ми се скрати животот ;(

    Седевме во двор кај мајка ми и ќерка се лулаше на лулашка, од големите, метална, повеќе од 5 години ја користиме во дворот и за другите внучиња ама досега ова не се случило, се откачи ланецот и дете летна на бетон.
    Удрена е најмногу на колената, модри се ептен, ама и главата ја имаше добро закачено..
    Се жалеше само на болка на ноџињата, добра си беше инаку се но утрово кога се разбуди кога застана на нозе почна да се дави и поврати.
    После тоа имаше течна столица па додека јадеше поврати пак.
    Ја прегледа свекрвата(доктор е) кажа дека е ок, ама некако неможам да се смирам, од таков пад неможе ништо да не е... :worried:
     
    На KittyCat:) му/ѝ се допаѓа ова.
  8. KittyCat:)

    KittyCat:) Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    1.942
    Допаѓања:
    13.779
    Пол:
    Женски

    Ох душа мила со помин да е мама:l::hug: Чим свеки вика добра е значи не е ништо страшно нормално е да има болка ама со лесно да е само
     
    На mamaJana му/ѝ се допаѓа ова.
  9. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.964
    Пол:
    Женски
    А да отидеш и на доктор доктор?!
    Не си играјте
    Немој да не си отишла само за да не се навреди свеки
     
    На Anne Boleyn и Biljarkata им се допаѓа ова.
  10. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Свекрва ми е специјалист, со 17 години работа на детско одделение.
     
  11. MissBreezy

    MissBreezy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    2.051
    Пол:
    Женски
    И мене ми дојде ред да пишам на темава ;( Синко не беше спиен, па за втората дремка го заспав и истовремено ни дојдоа гости. Седевме преку една соба, но го проверував на секои 3-4мин. Држев затворена врата за да не се разбуди. Има обичај да се разбуди на 45-60мин. па да го презаспијам. Никогаш не станал директно од сон, најпрвин се расонува. Арно ама овојпат тој станал од креветче (споено е со мојот кревет и од мојот кревет треснал долу-го најдов пред мојот кревет).;( Кога го затекнав липаше од што се исплашил и беше студен на лиценцето. Бев смирена, но ми се скрати животов. Веднаш го измив и му дадов да цица. Паднал на нос и на средина на челцето е удрен, има малку црвенило. Ставив ациди за да се намали евентуален оток. Засега нормално се однесува, оди држејќи се за мебел, си игра, ама ме загрижува што се прозеваше 5-6 пати. Не знам дали да го дефинирам како сонливост, затоа што фактички од сон станал и паднал, па можеби затоа и се прозеваше. Го следам и понатаму секако.

    Дали мислите дека има простор за алармантност? Да одам да го прегледаат/снимаат? И не знам ниту каде би го однела сега на снимање освен приватно...
     
  12. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Следи го 24 часа.
    Невообичаена сонливост, особено да пратиш дали ќе повраќа или ќе му се гади, тешкотија со рамнотежа, губење свест, и прати ги зениците дали се во големина различна една од друга или невообичаено проширени на силна светлина.
    Најчесто не е ништо сериозно, многу деца паѓаат на глава, дури и тие што имаат потрес на мозок се опоравуваат брзо без последици, ама мое лично мислење е, така јас би постапила, секогаш би се консултирала со доктор, секогаш.
    Не мислам дека ќе ви предложи снимање, ама јас секогаш би побарала доктор, ако треба барем преку телефон.
     
    На MissBreezy, Pacient srna и Anne Boleyn им се допаѓа ова.
  13. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.964
    Пол:
    Женски
    Што треба да се направи доколку поврати детето?
     
    На mamaJana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Да се носи на лекар знак е на потрес мозок бар така ми кажа матичниот
     
  15. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.964
    Пол:
    Женски
    И јас така знам ама ме интересираше што ќе му прават на лекар?
     
  16. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Е тоа не прашав .... :shake:
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.828
    Пол:
    Женски
    снимка на глава
     
  18. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Ја однесов вчера вечерта на лекар, поврати пак, имаше пролив па качи температура.
    Снимката беше ок.
    Денес нема ништо освен намален апетит.
     
  19. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.371
    Допаѓања:
    8.975
    Пол:
    Женски
    Ajde eve me i mene vo temava....bebe mi padna denes od spalna vo spienje. Spalnata soba mi e zid bracen krevetce i zid...taa legnata na sredina na bracen za dremka,se podrazbudi uplakana i dadov cice produzi i posle 20min za slusam pak place koa gledam taa dole sose jorganceto umotana. Uspeala nekako da se izvrti i da padne tamu kade sto zavrsuva nejzinoto krevetce. Ja zemav poplaka 2-3 min se smiri,jas cela potresena ja gleam mrda race noze glava ok vrtam kaj tatko i koa go slusna na spraker pocna da se smee da vika da mu prai muabet...si vikam ok e dobra e. Teoretski znaes deka bebe koga togas ke padne ama potresitelno e koa ke go vidiv dole na zemja spruzeno, sreka so jorganceto pa valjda se amortiziralo a i bracniot ne e neso mn visok. Isteravme 6.5mes bez paganje....leteci pekinezer moj
     
    На Nefertiti., KittyCat:) и Oneo им се допаѓа ова.
  20. Oneo

    Oneo Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    2.746
    Допаѓања:
    17.555
    Пол:
    Женски
    Јорганчето го спасило од повреда. Среќа имало бебето.
    Ќе паѓаат ама барем да нема повреди големи :whew: