1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ви паднало вашето бебе/дете?

Дискусија во 'Бебе' започната од Annath, 13 септември 2012.

  1. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Iako mi padna vo druga situacija, sepak, cuvstvoto mi e poznato :sweat: a osobeno ona "sekunda bese vo prasanje"...P.S.Definitivno otvaranje cetiri oci posto nekogas i za stotinka moze belja da napravat. A sto bi rekle mnogumina "taka rastata decata" :)da ni se zivi i zdravi, Gospod da gi cuva.
     
    На heppymom и Kaffe им се допаѓа ова.
  2. heppymom

    heppymom Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Ајде и јас да ви се придружам на темава ....
    Пред 5 дена бебуш навечер пред да заспие си лежеше на спална , гуга се смее гп задевам ми заѕвонува моб. зборувам со мајка ми го гледам бебуш и за секунда се преврти и дуум доле ауу кога ми иде таа слика мислам дека срце ме боли, го кренав он плаче едвај се смири, среќа ништо не му е, цела вечер не сум спиела сабајлето кога сум задремала сум станала наеднаш и сум посегнала со рацете мм ми кажа сабајлето а јас не памтам ништо дека такво нешто сум направила, многу ми е мака многу, ама пак ке речам среќа ништо не му е..
     
    На Mekuska и mariz им се допаѓа ова.
  3. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    oj majki i jas eve me pisuvam i pravo da vi kazam i si placam. za prvat mi oadna bebceto. se zaspivavme vo race i od zestinive stranav utop ja ostaviv na spalna da izvadam od fioka nivi alista i tocno do krevetot bev koga naednas vo nozete mi se najde. ne mozev da veruvam sto me snajde tolku se isplasiv. bebceto mi placese mene srceto ke mi izlezese mi doagase od dzid da se tresnam. brzo se smiri ona no ete jas ne sum. nema nisto na teloto no id so brzo ja krenav ne vidovni vo koja pozicija padna. sega mi spie vo race jas sum prestrasena da ne i bide nesto.na tolku cuvanje po cel den ja drzamvorace i sega za taa prokleta sekunda se sluci ova. se obvinuvam i mnogu mi e zal..
     
    На stefanija70 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Ехеее уште колку пати ќе паднат..
    Ама и ние што очекуваме..по цел ден сме со нив, па и концентрација паѓа понекогаш, немаш сила..
    Битно да не се повредат , да не скршат нешто иначе да не се обвинуваме...
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Синко имаше 3,5 месеци мн е немирен,активен,хиперактивен да речам откако е роден.Ни ден ни ноќ нема врзано повеќе од 1 саат спиење на секое се буди.Вечерта бев папсана цела ноќ во раце никако да го легнам се корнеше од плачење,више надвор се разденуваше 6:00 саат сабајле легнав некако го легнав и него до мене цицаше.....сум задремала кога слушам бамммм...и плачење што да ти кажувам.Едвај го смирив незнаев каде терам,се обвинував,уште свекрва ми ми влета во соба и ми дели закони,ќе ја изгазев за малку.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Не се нервирај ќе речам така растат, но знам дека тие зборови неможат да те утешат. Провери го дали нешто го боли и следи го денес дали ќе е весел. Многу добро знам колку е проклета таа секунда.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  7. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    I mojov pagja prvoto poseriozno pagjanje bese so dubakot koga se prevrte na pragot megju dnevnata i hodnikot . Od pamet me izvadi , za srekja ne beshe neshto seriozno . Svekrva mi i jas cistevme i on po nas levo desno i edno silno trasss ! Ja frliv krpata i potrcav da go dignam prvo dubakot ( nad nego padna ) a svekrvami maliot . Go pregledavme ama nisto ne mu bese za srekja samo mala dzumka imase . Nekolku pati se zaglavi vo hranilica ama bez povredi . Vtoro seriozno pagjanje pred eden mesec od trosed na glava isto so dzumka pomina . I denes padna pred 3-4 casa . Se pusta za zaoduvanje i site srekjni deteto samo samo i sekunda svrtev glava da zemam nesto samo naprae bum trass se udri so celoto vo masickata ( koja ima i dolen del za potstavanje ukrasi i sl ) si poplaka malu i mu pomina xD
     
    Последна измена: 8 јули 2015
  8. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Денес мислам животот ми се скрати...
    Стана беба за цицање накај 7... Ја земав од креветче и кај мене на кревет, маж ми се спремаше за на работа... Ама така задремав некако безвезе, на минута две... И само слушнав тресок! Кога срипав ко попарена, ја гледам беба долу на земја до креветот, на тепих падна додуше, ама со главата кај наткасната на креветот...
    Вриснав по маж ми, и таа врисна да плаче, ја земав во раце, за 5 секунди се смири комплетно.

    Ја проверив целата, ништо нема. Ни џумка, ништо. Не ѝ дадов да спие, цицаше, се смееше, лазеше, си играше со тропки... Се најнормално. Ама саати после тоа не можев да се средам. Цел ден ја фаќам на глава, ништо нема, а таа си игра, се смее, гајле ѝ е. Стварно се надевам дека нема ништо. Ма да креветот наш и не е воопшто висок.. Леле полудев денес. Среќа маж ми беше тука и ме подсмири мене.

    Знаев дека ќе има прво паѓање. И дај Боже да не ѝ е ништо како што ми изгледа.
     
  9. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Ништo немa не се секирaј aкo имaлo дo сегa ќе имaлo реaкцијa,ќе пoврaтелa или некoј друг знaк ќе пoкaжелa тaкa рaстaт децa,знaм кaкo е,прaти јa 48 сaaти сaмo зa секoј случaј...
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Внук ми,ми падна еднаш кога имаше 9 месеци,немаше ништо,ама многу плачеше,снаа ми зеде да го дои да го смири,и кутрото се исправаше да ме гледа во очи со налутен поглед,демек зошто ме испушти а досега беше нежна кон мене,леле срцето ми се искина ,се раскинав од плачење ,за среќа се заврши добро и без последици,ама како што кажа референтка опаѓа и концентрација и сила и се,колку и да се внимава тоа е секунда ,Господ нека ги чува сите дечиња,да нема ништо лошо !!
     
    На 2212 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
  12. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Не дека ке сменам нешто но да си ја споделам болката и јас. Падна денес бебе од спална. Одкако не успеавме да ја смиривме ја однесовме на ургенден. Ја прегледа неврохирург се беше ок фала богу. Следно беше ренген снимка. А резултато-СКРШЕНИЦА;( скршена и е клучната коска од левото рамо;( требаше гипс, но бидејки е мала решија да ја врзат со завој. Страшно беше кога пред мене дискутораа како да ја врзат кога е толку мала. Не знаеа што да и прават. За срека братучед мој работи таму и ми кажа дека докторот што е на смена не бил добар и дека ќе ми среди за утре кај најдобриот доктор. Систина како опција пропадна затоа што немале детски хирург. плачам цел ден, не можам да си простам што дозволив да се случи ова;(. Се обвинувам, се јадам одвнатре, се плашам :( ке оздрави викаат но секакво мисли ми поминуваат низ глава. Како ке поминат овие 3 недели до контрола, само господ нека ни е на помош ;( извинете за долгиот пост
     
  13. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    basmi e zal majka...sekojamajka se stava na tvoe mesto dodeka te citamei veruvaj znaeme deka e tesko. so lesno i brzo da pomine. guskajte se i galete bidejki na bebceto mu trebate sega najmnogu. ne se obvinuvaj iako e tesko jas seuste placam kiga mi doaga slikata pred oci koga padna i moeto bebe...
     
    На bella.s и chocolade им се допаѓа ова.
  14. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    @chocolade мајка, немој да се обвинуваш, се случуваат вакви работи, ќе го чуваш цел ден и во делче од секунда беља ќе направи.
    Ќе биде добро, ќе заздрави скршеницата. Пробај смири се ти, можам да замислам колку си потресена.
    Не е утеха ама мојов има голема модра џумка на главата, само што се свртев он под маса се бутнал и на станување го откорна ќошот од масата, ама буквално цел ќош го нема, што тиква ќе имаше?

    Ќе биде добро, гушкај ја куклата немирна :) ќе и помине.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  15. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Фала ви мајки. Се молам само да помине да нема последица. Ме гушка цел ден душа моја, ми лежеше на гради 4-5 часа :(. Така заспа и сега. По природа не е ваква но сега само кај мене седи. А кога ме гушка уште потешко ми е, си викам јас сум крива што си во ваква состојба а ти и покрај тоа така силно ме гушкаш :(. Мајки пазете многу за беља е потребно помалку од секунда. Додека трепнете може да се повредат. Подобро ставете ги на безбедно додека завршите со обврската што ја имате. Нека поплаче подобро одколку да се повреди...
     
    На stefanija70, pilenka, okcenzi и 2 други им се допаѓа ова.
  16. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.262
    Пол:
    Женски
    @chocolade bas mi e zal, neka pomine pobrzo . Nemoj samo da se obvinuvas . Taka trebalo da bide . Kolku i da gi pazime nemozeme da gi dopazime . Vcera nas sto ne snajde ...bevme da pazarime i si dojdovme doma . Jas i malata ostanavme da vozi tocak , mm i maloto doma . I si odime po nekoe vreme doma so malata zvonime da ni otvorat vrata . Mm po corapi samo da dojde da ja zeme malata , ova pomalovo ni zatvori vrata ni ja tresna pred nos.nie nisto so nas nikakov kluc od doma .
    I ostanavme da mislime kako da otvorime vrata . Malovo samo nemoze da otvori .
    Mm otide po rezerven kluc od domarot koj zivee na 15 min od tuka . Jas ostanav da tropam pred vrata . Ni glas ni nisto ne mu slusnav na detevo. Panika me fati pk nekoe vreme , da ne mu se sluci nesto cim ne go slusam . Obicno e glasen ... ovoj pat nisto . Tie 25 min dodeka cekav da donesat kluc kje poludev . Pocnav da placam od strav . Dojde mm jas trcam da otklucam so strav sto kje me najde . Srekja malovo sednalo na krevet straka po dalinskoto gleda tv . Miren si sedel na srekja ...ama mene srcevo mi se stegna .

    Samo zdravi zivi da se , grizi sekogas kje imame okolu decava . Pazenje mnogu treba
     
    На victoria, stefanija70, *цветче* и 3 други им се допаѓа ова.
  17. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Денес го имавме првото паѓање од кревет. За секунда се случи, а далеку беше од крајот на креветот. До сега бев опуштена затоа што тој знае од грб на стомак да се заврти и толку, незнае понатаму, па го ставав подалеку од работ и немаше проблем. Ама денес изгледан нозете му виснале и го повлекле. Јас бев туку, само бев свртена пелена да земам. Е среќа во несреќа е што мајка ми(на гости сме кај неа) е малку параноична па покрај креветите во собава кај што спиеме има ставено здиплен јорган и плус перница. Викав абе како ќе легнуваме, ми вика слободно гази ги, викав нема потреба, она ако ако, се испостави дека била во право. Па падна на нив и од таму на тепих и тоа го ублажи ударот. Да бевме дома дирекно на паркет главата ќе ја расцепеше. Сепак стари луѓе понекогаш треба да се слушаат.
     
    На slobodka, Victorian, blueberry93 и 7 други им се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.690
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Mene seuste ne mi padnal, ama sum se tresela pola saat potresena, na zolva mi i padna.. uste ne sedese stabilno i ona go stavila da sedi i go pustila sam i se tresna od zemja ubavo nanazad, baska togas i tepihot bese na perenje. Jas sedev na strana i samo sto slusnav tropanje takvo znaev deka e sinko, ripnav samo sto istrcav pocna da vristi :(
     
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Кажи каков силен звук се прави кога ќе тресне, мислиш готово главата му распука :sweat:
     
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.690
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Па затоа се тресев... а он после една точка црвена :D