1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали вреди да се напушти нашава држава?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ozbilnazena, 20 април 2010.

?

Дали вреди да се напушти нашава држава?

  1. Да

    958 глас(а)
    88,4%
  2. Не

    126 глас(а)
    11,6%
  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Не се сложувам. Размислувам рационално и бесцелен ми е емотивен ангажман таму каде нема ништо за возврат.
    Постои нација без фашисти?
    https://en.wikipedia.org/wiki/Independent_Macedonia_(1944)
     
  2. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    193
    Jas sum vo golema dilema dali da se iselime familijarno vo Germanija. Ovde imame rabota, stan a vo momentot imame bliski rodnini vo Germanija koi ni nudat pomos na pocetok dokolku odlucime da se iselime. Ovde ni e ok zivotot no pretpostavuvam deka idninata na decata bi bila podobra tamu. Tesko mi e da odlucam da dadam otkaz, da otpisam deca od skolo i da trgnam od pocetok vo nova drzava. Bukvalno od nula, i bez znaenje na germanski jazik.
     
    На mira.mira и Tanjamm им се допаѓа ова.
  3. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Спакувај куферот и не се мисли , бегај од оваа држава ( ако може држава да ја наречам )
     
    На tessie, AURUA и Βικτωρία им се допаѓа ова.
  4. Slavicak

    Slavicak Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    Овде е убо да живеат богатите..
    А америка шведска таму тие држави се печалбарски..
    Да заработиш и на старост тука да си живејш е то е убо кајнас..
    :cash:
     
    На Tanjamm, crazylady, Arthur и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.065
    Допаѓања:
    11.214
    Да ги закачам сега видеа од Македонци во Албанија и Грција кои слават Илинден и пеат македонски песни, нема потреба. И нив државата Македонија не им дала ништо, не ги спомнува, не ги бара, ама тие знаат кои се, што се, од каде се и се гордеат и негуваат традиција. Нема ништо лошо од тоа да си горд на своето потекло. Самите од себе да побегнеме не можеме. Дури и да склучам брак со Германец, па и во Германија да живеам, јас ќе останам Македонка. Се раѓаме со националност, не ја избираме.
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  6. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Нивен проблем е тоа (на Македонците во Албанија и Грција). Би можела да ја промениш националноста. Ако ти не сакаш, некој сигурно сака. Живееме во време кога секој има право на избор. Запрашај се дали би се чувствувала исто вака, кога твоите родители би те израснале некаде преку океанот. Да беше канадска државјанка од близу 30 години, ќе се замараше со македонизам? I don't think so. Она што не можеш да го промениш кај себе се гените, НО, бидејќи се одвивало мешање меѓу етнички групи и раси, не знаеш кај кого каков ген ќе излезе на површина.
    Јас се уште не разбирам, зошто е добро да ја сакаш македонија и македонците и да бидеш горд на тоа потекло, кога македонија благодарение на истите тие македонци е црна дупка на планетата Земја, секоја година станува се полоша и полоша за живот. Пушташ вести, слушаш воздух непрепорачлив за дишење, депонии, труења од загадена вода за пиење, гнасни сендвичари, афрички трески, кучиња јадат живи деца, по 7-8 мртви новороденчиња во неделата... Како десетте чуми над Египет :o оти и македоња е библиска, нели.
     
    Последна измена: 2 септември 2017
    На Vojdana, Aquamarine93 и ane.bella им се допаѓа ова.
  7. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.666
    Пол:
    Женски
    Додека живеев во Мк имав "беден живот" од кога се преселив во Грција видов живот каков што сакам.
     
    На tessie, Arthur, elimkd и 2 други им се допаѓа ова.
  8. PeperutkiVoMene

    PeperutkiVoMene Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2015
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Што е потребно за студирање во Грција?
     
  9. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.666
    Пол:
    Женски
    Јазик да знаеш :) Јас кога бев имаше да се бира дали сакаш на Англиски да учиш или на грчки.
     
    На PeperutkiVoMene му/ѝ се допаѓа ова.
  10. хОхси

    хОхси Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2016
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    146
    Често дикутирана тема...
    Многу сакам кога се зборува на оваа тема поготово да слушам некој како зборува за животот надвор ( а воопшто не бил, а поготово овие средношколци, тинејѓери и сл. кои мислат дека парите растат на дрва) како надвор од Мк се било совршено .. па слушам муабети од типот ...во Мк не можеш да наполниш фрижидер, па луѓето надвор оделе 2 пати годишно на одмор, овде и патиштата не чинат, па од граница наваму и радиото си шушка ....и што уште не !? Притоа не знаејќи дека овој живот тука во Мк со тој таму надвор нема никаква врска. Животот надвор се базира само на работа.. и да сакаш да одиш со некој да шеташ неможеш пошто или немаш време, или немаш со кого.
     
    На crazylady, ivimis и Tanjamm им се допаѓа ова.
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.065
    Допаѓања:
    11.214
    Сподели инфо ако имаш живеено во странство. За која земја станува збор?
     
  12. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    И те како овде има кај да шеташ,наши ресторани,кафеани,дискотеки,што ти душа сака
    Ама се што е наше кошта повеќе од нивното овде :D
    Мм еднаш излезе во српска дискотека и гледам не сака често да оди :lol: вели,убаво е ПО НЕКОГАШ да појдиш :D

    И да...вреди да се замине и да се проба
    Е сега...овде се работи многу ама и се заработува :)
    Тешко е,не е се лесно како што се мисли ама вреди
    Ни недостига родниот крај,си ја сакаме државата ама неможе ни близу да ни понуди услови за живеење како што имаме овде

    И не,никогаш не не третирале како граѓани од втор ред затоа што сме странци :)
     
    На Tanjamm, crazylady, Dust и 3 други им се допаѓа ова.
  13. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Нормално дека вреди, не тука да бидеш заложник на толпа феудалци кои не си ги исполнуваат основните должности за кои се платени, а друг не дозволуваат да пркне. Дури и тотално неписмена раја која сноси одговорност за овој хаос и му давала легитимитет на феудализмот ја напушта скапанава земја, што останува за нормален човек на кого компасот во животот не му е расипан.
     
    На Tanjamm, tessie, dunika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Диња

    Диња Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2017
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    За секој што сака удобен и материјално снабден живот вреди а и за сите други.
     
    На AURUA му/ѝ се допаѓа ова.
  15. хОхси

    хОхси Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2016
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    146
    Не живеам ама сум била во Германија, Франција, Англија, Виена така да си имам свое мислење во врска со оваа тема..
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. GrevMk

    GrevMk Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    2.723
    Doingbusines.org ми е букмаркиран сајт а според него сме перфектна држава за живеење. Бел бумбар за нив, црн за мене што сум се родил тука.
     
  17. ivimis

    ivimis Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    523
    Според мене храната е многу полоша на пример во Германија, се е вештачко зборувам за овошје зеленчук како и лебот. Кај нас барем за тие работи е подруго таму млекото нема никаков вкус како и да работа по цел ден дојдеш дома и немаш време да направеш некое здраво јадење се е набрзина а и таму нема помош од никој, ме нервираат лугето кога велат се е прекрасно во странство :) ... има и убави работи да но бев опкружена со луге кој имаа време само за работа и маркет и толку . Имаше толку многу нервоза, и баш ме интересира дали едно луксузно патување или две во текот на една година ќе ги направе среќни и ќе и ја потполни празнината што се далеку од семејството..
     
    На ines.h, crazylady, filip4 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Хммм.. си живеела во Германија?
    Да знаеш колку храна од органско производство има, ќе се чудиш..
    Дали знаеш дека Холштајн кравите имаат потекло од Германија и Холандија? Тие се најмлечните крави во светски рамки, колку за информација.. И ги има мал милион што се одгледуваат на органски начин
    Германија ми се чини дека беше прогласена за лидер во регионот за органски произведена храна

    Во Холандија, да пробаш од нивните кашкавали од органско производство.. дел со еден куп различни вкусови...

    Или пак Данска, тие се малку дури и забегани со тие органски производи, толку се внесени во сето тоа што дури и мнозинството од рестораните служат органска храна..
    Згора на се, прописите во ЕУ точно одредуваат што значи органска храна и што се може да помине како органско.. за разлика од кај нас, каде што има дупки во тој поглед..


    Динамиката на животот е секаде иста. И во МК и во Германија ако не одиш по комшии на кафе (а на запад такво нешто баш и нема), ќе имаш време за се.
    И таму се работи по 8 саати редовно работно време ..
    Во МК некои работат и по 12 па никој не им плаќа прекувремено..

    Животот е убав онаму каде што ќе си го направиш да ти е убав. Било да е тоа Скопје, Берлин, Њујорк или Пекинг..
     
    На 1209, tessie, dunika и 9 други им се допаѓа ова.
  19. ivimis

    ivimis Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    523
    Така е и таму преку ноќ неможеш да купиш стан, сите се прават дека се им е совршено а живеат со години во една соба а нашите родители кој цел живот работат и со труд ни обезбедуваат убави места за човек да може да живее стабилен живот и на крајот како им се враќа?? Децата одат во странство и почнуваат од нула мислејќи дека се е мед и млеко
     
    На хОхси му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ivimis

    ivimis Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    523
    Имам да краток период, само кажав мое мислење бидејќи сум навикната да јадам домашни производи и затоа направив разлика, нормално и во германија има убава храна чоколади и слично.
     
    На Mr.Lover му/ѝ се допаѓа ова.