Дали вреди да се напушти нашава држава?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ozbilnazena, 20 април 2010.

?

Дали вреди да се напушти нашава држава?

 1. Да

  813 глас(а)
  87,8%
 2. Не

  113 глас(а)
  12,2%
 1. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  7.700
  Допаѓања:
  117.593
  Пол:
  Женски
  Одгледуваш дома храна?
  Правиш сирење, кашкавал?
  Имаш домати во двор? Краставици?
  Праски, кајсии?
  Крави, овци, кози, кокошки?
   
  На јolene и Arthur им се допаѓа ова.
 2. ivimis

  ivimis Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  381
  Животот е убав онаму каде што ќе си го направиш да ти е убав. Било да е тоа Скопје, Берлин, Њујорк или Пекинг ... така е убаво кажано

  Баба ми и дедо ми живеат на село тие прават сирење имаат домашни животни и сл, како и да е убаво е човек да виде како се живее и во другите држави пред да одлучи каде да живее :)
   
  На toogood, Tanjamm, Cka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. BoyL

  BoyL Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  6.683
  Пол:
  Машки
  Од тие што бевте најмногу за иселување се исели некој..или уште само билдате постови тука и кукате :)
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.925
  Допаѓања:
  41.146
  (facepalm)
  Ти обезбедиле место за живеење само ако живееш со нив, ако си имал среќа да работиш во местото кај што си се родил.
  Животот е динамичем и тука, барем во поголемите места е. Во Германија имаат добро развиен јавен превоз, добро развиена инфраструктура, за пола час можеш во било кој дел на градот да стигнеш. Овде може да се случи 15-20 минути само автобус да чекаш.
  Имам и јас другарка што доаѓа од странство и вика дека многу релаксиран ни бил животот, ама таа дојде и отиде да одмара на планина.
  Викаш нема кој да ти помага по дома во странство. Пак ќе повторам, само на тие што имале среќа да се родат кај што работат има кој да им помага.
  И јас се враќам после 5 ипол дома прегладнета(ако одам директно дома и не мора никаде да поминам после работа). И јас морам нешто набрзина да готвам. Во зима се стемнува уште пред пет, значи во темница се прибирам.
  За лебот и млекото и органските производи во Германија (и општо во Европа) не се ни труди да зборуваш. Да не ни почнувам за тоа дека цените во маркетите им се исти како овде или пак како исти производи овде и таму имаат сосема различен квалитет.

  Ти за да билдаш постови мрчиш, или само по навика?
   
  На 1209, tessie, dunika и 5 други им се допаѓа ова.
 5. Nobadys.Perfect

  Nobadys.Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  526
  Пол:
  Женски
  Да се разбериме. Ние само си играме држава далеку сме од држава. Работам во местото кај шо сум родена работам државна работа. Живеам со мојте. Океј да обезбедено ми е седењето не се замарам за сметки итн. Ама луѓе немаме култура. Да излезиш да треба да завршиш некоја работа во нашиве институции ќе искиниш нерви. Немаме култура, немаме услови за работа. Прочитав негде ако се снајдиш сегде убо би ти било за живот. Во ред ти можи ќе се снајдиш ќе имаш добра работа, еве ќе имаш и добра плата. Шо фајде за да одиш до вц ти треба пријател за да завршиш работа. Оти можи на шалтер да те избрка оти не му бил денот денес.
   
  На dunika, Tanjamm, TheGirl23 и 4 други им се допаѓа ова.
 6. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.375
  Допаѓања:
  93.932
  Пол:
  Женски
  Уф и тоа како!!!!
  Одма!
  Да ти се плукнам во државата во која владеат неписмени патриски потрчковци и сегде ама за се само политика игра улога!!!
  Да ти е :swear::swear::swear: и :swear:

  :!:no hard feelings :mm:
   
  На Vojdana, SnowWhite8, dunika и 7 други им се допаѓа ова.
 7. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.627
  Допаѓања:
  14.957
  Пол:
  Женски
  Горе сум гласала НЕ.Ама мојот одговор е дефинитивно ДА.
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  2.876
  Допаѓања:
  11.476
  Пол:
  Женски
  Кажи некоја клетва да заминиме сите што гласавме со ДА :)
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.627
  Допаѓања:
  14.957
  Пол:
  Женски
  Да даде Господ сите што сте гласале да си одите што подалеку од овде и да не се враќате.
   
  На Justicija и Nobadys.Perfect им се допаѓа ова.
 10. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  2.876
  Допаѓања:
  11.476
  Пол:
  Женски
  Ај да видиме на дело дали ке фати клетвата :lol:
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. +++

  +++ Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.740
  Допаѓања:
  8.043
  Ne, zosto obozavam da gladuvam. :inlove:
   
  Последна измена: 4 јануари 2018
  На Tanjamm, tessie, wanderlust и 5 други им се допаѓа ова.
 12. ccca

  ccca Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2013
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  1.196
  стрпете се кај и да е ќе легализираат марихуана и проституција...потоа ќе ни расцвета државава :rofl:
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ex Luna Scientia

  Ex Luna Scientia Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2017
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  841
  Пол:
  Женски
  Несомнено вреди. И одвај чекам да излезам од оваа дупка.
   
  На Ваљдрин. му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.778
  Допаѓања:
  30.390
  Пол:
  Женски
  Вреди, многу. Повеќе ради менталитетот на народот и немањето култура, отколку немањето пари. Ова не е држава веќе, одамна. Штета што немам прилика да заминам.
   
  На Tanjamm, mari_sa, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
 15. СуперДевојка

  СуперДевојка Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  759
  Допаѓања:
  5.331
  Пол:
  Женски
  Зависи што бараш во животот.
  Да имаш пари, за мене, би било ок да живеам тука. Кога велам пари, мислам на тоа да можеш да си приуштиш лагоден живот, одмори, викенди и слични, за нас, луксузи.
  Не навлегувам во тоа од кај ти се париве јер тоа е лична работа.
  Од друга страна, не би заминала странство ако таму треба да работам рецимо келнерка, судоперчка, чистачка и сл. Немам ништо против тие професии ама јас лично порадо би ги работела тука него ли таму.
  Би заминала за добра работа и добра плата ако тоа го немам тука.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 16. MkdBoy

  MkdBoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2012
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  348
  Пол:
  Машки
  Кратко и јасно!
  -Додека политиката ја гледаме како религија, ке засмилсуваме за напуштање на Матичната ни родна земја!
   
 17. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.212
  Пол:
  Машки
  Јас би сакал да ја истражувам Латинска Америка и амазонските шуми и да ја запознам таа мистична култура. Не би сакал да се вклучам во тоа досадно западно живеење. Кога би се решил да ја напуштам Македонија засекогаш тоа би било во амазонските шуми и Јужна Америка.
   
  На Tanjamm и sjdgo им се допаѓа ова.
 18. esperansa777

  esperansa777 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  921
  Допаѓања:
  1.850
  Пол:
  Женски
  Ах кога би имала прилика одма би се отселила,се повеќе се разочарувам од сите и од се околу мене,секој ден.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 19. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.268
  Cunga Lunga :lol:

  Toa jas od iskustvo
  Nikoj nisto ne raboti, se sedi pred Granapce i se komentira komsija, politika,..... ne e mnogu razlicno od Mk
  Toa jas od iskustvo ti go kazuvam.
  A vo suma vo Amazonija, toa samo na TV zosto ne e kako sto se prikazuva.

  Eve jas vo Petok ke odam vo edna od tie zemji i ke posedam dva meseca pa ke ti pratam slika da vidis sto zivot imaat.
  Za odmor se fenomenale ama za zimot, Bogdacuva. :D
   
  На Mamli му/ѝ се допаѓа ова.
 20. alexa_dimoska

  alexa_dimoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2018
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  936
  Пол:
  Женски
  Гледам многу причини да заминам, ама не гледам причини и мотивација за да останам.

  Почнувајќи од образованието коешто во 21 век ме учеше дека хомосексуалноста е болест и неприродно. За понатаму и да не зборам. Кога имав здравствени проблеми, цел век се ашкав низ болницине. За што? За да ме прегледа доктор и да закаже една проста операција. Не дај боже да бараш асална работа каде што ќе бидеш ценет и почитуван, вклучувајќи го и твојот вложен труд. Полесно ќе ископаш нафта од двор, него ли што ќе најдеш работа.

  Повеќе ми е за ретардираниот менталитет кој е присутен во Македонија. Ме збеснува фактот што колку понормален си во општеството, толку поглупо им изгледаш на сељаците. Не сакам кога ќе излезам да гледам луѓе опседнати со селфиња, не сакам да слушам како некој друг ми вришти над глава у природа, не сакам да гледам нафурани женски со миничи на -10 степени. Насекаде се. Згадено ми е.
  Не сакам утре кога ќе имам деца да ме прашуваат зошто не се почитувани онакви какви што се, зошто нивниот труд не е ценет или зошто не сум ги извадила на време од државава.

  Жал ми е за Македонија како држава, затоа што на крај краева тука сум родена, таа сум, Македонка сум. Државава би просперирала многу повеќе отколку што мислиме, да имаше нормални луѓе и истите да ја водеа, ама нема. Не е дека тече мед и млеко во странство, јасно ми е, ама е далеку поразлично од тука. Само знам дека ќе го дочекам денот кога ќе ја набљудувам мојава држава само од далеку. Толку.
   
  Последна измена: 16 март 2018
  На Tanjamm, BayernKa и Miss.A. им се допаѓа ова.