1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали вреди да се прават напори за зголемување на наталитетот во нисконаталитетните држави?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sejfullai, 15 јануари 2020.

  1. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.515
    Темава е глупа и нихилистичка или лошо поставена која пофаќа теми кои веза немаат една со друга. Зошто да живееме кога и онака ќе умреме?!
    Прво, што и фали на земја како Македонија? Зошто? Треба некој од надвор да дојде да не среди или треба да се движиме кон конечно самоуништување? Или да се раселуваме онаму каде што има средено ооштество за да готовански го ползуваме, а не сме спремни за жртвата во нашата држава? Зошто сите патиме од комплекс на сиромаштво, па кога ќе се докопаме до позиција на моќ сите наши знајни и незнајни ментални болести, ихибиции и синдроми излегуваат на површина?
    Второ, кој кажува дека светот нема да постои за токму 100 години? Грета?
    Трето, наталитетот не е проект сам по себе, туку е комплексна работа, а уште помалку треба да се генерализира, туку е комплексна социо-економска категорија.
    Не е као ај ќе правиме деца, ќе се котиме и после тоа емисиичка на тв со чопор 10 деца. Од друга страна, од многу памет, природниот след на нештата целосно го реметиме мешајќи тон его, паметување, статистики, ширење на свест (сеа откако дознав секаде ќе дубам, ко роднината мој шо беше на сите протести, го проучуе буда, оди на медитација, збори за некоја виша свест, а гори иверка, а има пари, и според мене е шврки). Контролираме тоа што не треба, а не контролираме тоа што треба, па се случува тоа што се случува. Кога економските услови се обезбедени во општества кои тазе излегле од кризни децении, природно се случува раст на наталитетот, но контрадикторно доаѓа моментот кога во традиционално генерации и генерации живеат во економска удобност - наталитетот повторно опаѓа - а колку и да ги гледаме општествените показатели, сепак ова движење е сосема природно и очекувано. Зошто и како, во друга прилика, ама летаргијара како збор, прави доволен увод, чија содржина е навистина огромна.
    Но не би да одам понатака во длабокото, зошто се плашам дека нискокапацитетни особи кои се едуцираат по форуми, ќе читаат онака како што сакаат, а не како што реално е.

    Пролајф не се само забегани националисти и може да се пролајф со едно или две деца, тоа не значи дека треба да народош 10 деца за да си пролајф. Не зборувам за забеганости. Природно е да сакаме да преживееме, а како ќе го направиме тоа е само наш избор и ствар на свест. Повеќе пати имам пишувано дека не верувам на парови кои прават деца на несакајќи, или такви кои се препуштаат нагонски па што биде нека биде.

    За промена мислам попаметно би било да се насочиме кон забраната на Европа на автохтони семиња кои се стерилно и раѓаат плод кој е визуелно убав, а одвратен, кон изумирање на пчелите и користење на пластика. Другото да дозволиме самото да се реши, зошто не е природно да живееме ВАКА, а да не се раѓаат деца зошто земјата е пренаселена (фала вакцини, тука е границата кај што се среќаваат контрадикторностите за теориите за големите фармацевтски могули, масоните, економиите кои страдаат од пренаселеност). Зошто нели, линија на помал отпор...ама да, ќе станат и Шведска и Германија пренаселени од тупаци ко нас кои сакаат некој друг да им ги решава проблемите.
    Ако оставиме природно да се одвиваат работите, не мислам само на раѓање деца, а да ја развиваме својата свест и духовност ( не религиска, ајде атеисти свршнете), нема да има потреба ни да се планира, ни да се стимулира. Па во една пресметана економија (за форум едуцираните, за почеток една лесна лектира Основи на економија, Таки Фити, па после може да продолжиме кон потешка артилерија) се случува природно движење на се, а човекот со своите интервенции ја манипулира и сјебува, а тек замислете тек што ќе се случи со работите кои природно ни се дадени.
    Мислам дека не се однесува на тоа жената да се гледа ко крава за расплод.
    А смислата на животот не е толку философска колку искуствено богата и искушеничка (комплетно нерелигиска), нема веза со имање деца. Имање деца е само карика во завшување во "мисијата" на светот, од друга страна, па и не гледам особит допринос на луѓето со потрага по смисла кои се доживуваат себе си за многу више. Секој според својот природен след, потреби, можности и желби, и се е еднакво ок и еднакво не ок ако е исфорсиран став на про и контра, кој каде ќе стигне со себе. Но има тука што да се збори, ама има многу шуби дуби особи кои погрешно ќе ја развијат дискусијата. Попросто кажано, животот е процес и треба да си допуштиме да се развиваме во истото низ своите ставови кои и те како животот ги носи. Колку искуствено си побогат, колку повеќе сакаш да истражуваш, читаш и учиш, така ќе ти се растегнуваат желбите, невозможно е да останеш ист и заробен во своето его и ставови. Не е ок човек да има зациментирани ставови, а да зборува за избори, поголемата цел на жената и нејзината вредност бла бла, а да паѓа од старт на основата само зошто нема ни искуство, ни знаења, ни животни доживувања. Како тоа некој е жена ао поголема цел, мисија, створена да го згази светот, а од старт ја затвара својата можност за развој кој може ќе води сепак на крај да биде само мајка, па онда одгледува дете со љубов процедена низ сито зошто е засрамена, наместо среќна со исходот... што и тоа е ок.

    А исчезнување на етникуми и те како е важна работа и не треба да се зима здраво за готово и одма да замишљате Јенки, Викинзи, Војводи, Усташи, Татари, Козаци и не знам веќе што. Космополит човек е оној кој ги прифаќа мирољубиво различностите, а глобализацијата е мит каде што потпаѓа све ова против кое сите така навидум, ревносно, но иронично се бориме - загадување, планирање, истребување, богатење на една категорија на луѓе, губење на права и постанување на Американци, изгубени во бесмислени глупости, се додека сите живееме среќно убаво (ни од далеку така удобно де) со порачаните стварчиња од бјутибеј без царина. Ама хеј, зошто се тоа и кога ќе одиме у Куба у ризорт ко да сме у Сиде и ќе одиме у Индија и ќе изгледа ко да одиме у некое шведско село, а Тајланд, па можда и ќе стане огромно пристаниште. Има доста на тема глобализација по нетов и не носи ништо добро, како што не носи ништи добро национализмот, протериторијалноста и забеганоста кон докажување на супериорна нација ( антички македонци јебале нас). Не сакам да не знам која сум, не од гордост, туку од други работи. А секако, сите сме едно, видете го 23 and me. Секако дека носи и добри работи сама по себе, но можеме да ги шириме границите и без да збришуваме етникуми и да почитуваме различности, ако би биле малки помалку суетни.
     
    Последна измена: 21 јануари 2020
    На nevermet18 и Angie1432 им се допаѓа ова.
  2. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    @Lilit колку деца имаш ти? Кој е твојот придонес во борбата за зачувување на етникумот?
     
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.515
    Како научи да си вака празен, површен и прост кога вака одличивме интимно и лично да си се обратиме?
    Од каде знаеш дали можам да имам деца пред се?
    И дали се чувствуваш како гомно во моментов?
    Како дојде до заклучок дека си битна петља за да поставуваш вакво директно и лично прашање?
    Типично нискоинтелигено, безобразно и арогантно.
    Извини, жена си била...
    Потруди се подобро во обидот да бидеш паметна зошто ова беше ниско.
    Задржи се на женските теми, те молам, еве бричење пред секс е одлична ко за тебе вака, мислам дека таму можеш најмногу да се истакнеш.
     
    Последна измена: 21 јануари 2020
  4. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    Со други зборови, ниедно.
    Од каде ти знаеш дали тие што ги ругаш можат да имаат деца?
    Дали се чувствуваш како лицемер во моментов?

    И многу си ми забавна, секогаш кога немаш одговор почнуваш со навреди.
     
    На Someonespecial, Amellie13 и Tan4ence им се допаѓа ова.
  5. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Се' уште не сфатив зошто е важно да родам деца, посебно македонски деца.
    Јас лично не чувствувам припадност кон етникумот, зошто би придонела за негово сочувување?
    Ако јас и 80% од жените така се чувствуваме, нема да се родат нови Македонци.
    А поважно е ние да не раѓаме ако не сакаме, отколку по секоја цена да држиме во живот македонштина.
     
    На Someonespecial, theowndemon, nevermet18 и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.515
    Твоето прашање е повеќе од навредливо и е посочено према поединец. Навредливо е да ти кажам дека си безобразна со таквото прашање кое прво, која си па ти да добиеш директен одговор, второ сосема ти е вон контекст и во ниту еден дел од мојот пост не зборува за ништо од твоето наведено? Па не е навредливо, вистина е дека си таква, бидејќи јас никогаш не би се осврнала на поединец како ти, а уште помалку така директно со осуда, без да знам што можеби во позадина се случува. Тука пишувате само колкунда напишете без да разберете зошто поедини форумски ликови ве возбудуваат и одговарате само колку да одговорите и по секоја цена не се трудите да разберете туку сакате да излечите нешто кое не се лечи тука, за да измерите нешто сами со себе, да се понатреварувате. И што е најстрашно - ТРАЈНО негувате анимозитет према одредени поединци што е страшно.
    Посочи една навреда кон луѓе кои не можат да имаат деца? Еве, ти мене ме навреди по тој основ. Може да те спалам сега на клада? Ако имаш свесност за наводните кои јас сум ги навредила, дали имаш свесност да разбереш дека можеби ти мене ме навреди по тој основ или тоа оди по принцип на симпатичност зошто прва препозна лицемерие кое го нема?
    Или тенденциозно сакаш да бидеш паметна и ментално да онанираш со одговори кои ги пишуваш колку да одговориш. Дали барем малку некогаш си се потрудила да разбереш што е нашишано? Или читаш Лилит и викаш, аха, сто посто не се согласувам, не ми е симпатична и дури и да се изоднесувам ко гованце што би ја навредило, а во друг случај би бранела бекој друг по тој основ, ќе пишувам срања, ќе се однесувам рамно како оние од другата страна на мојата паричка - екстремно.
    Лицемер? Ни малку. Зошто ја зборувам својата вистина, ако си паметна ќе разбереш. Зошто не зборувам за темите како мене ми одговараат и не развивам завист и лоши емоции, а ниту навредив никого, зошто веројатно би се навредила и себе. Но ти некако читаш тоа што ти одговара или немаш капацитет за повеќе. Ваљда меѓу редови ќе разбереш, а ако разбереш ќе признаам дека имаш сензитивност, а не само потреба за бодење со остен и бранење на страна која само и припаѓаш, а не се трудиш да ја разбереш и другата, што управо тебе те прави лицемерна, а не мене која не можела/можела и сепак смета дека се убава работа за ИМАЊЕ ако се само СТВАР за имање. Зошто јас не зборувам само она што мене она ми одговара, а од друга страна не ограничив никого, туку сметам дека животот е процес на кој треба да му дозволиме да не развие од сакачи во не сакачи и обратно и сето да биде во ред. Но не признава омраза кон едното или кон другото, не признава ограниченост и зациментирани ставови.
    Задржи се на бричење полови органи, зошто темава некако до пред малку не те интересираше. Нивото ти е таму.
    Не знам како дојде до тоа дека треба да се родат македонски деца кои ќе се раѓаат строго од античка, чиста македонска крв :)) Не се ова само нафрлани поими глобализации, етникуми, припадности, туку муабетот беше дека со се тоа доаѓа и по некоја последица која нема везе со о колку ја сакам својата татковина. Што ако сакам да се размножам со Јамајканец?! Кон чиј наталитет ќе допринесам?
    И таму измеѓу некаде напишав дека наталитетот не е проект туку природен процес кој не се стимулира и не се жените само за приплод. Ако природно се одвиваат работите и се чувствуваш добро во својата држава и својот народ, природно ќе дојде и да сакаме да му припаѓаме. Мислам дека 90 посто од младите во државава не чувствуваат припадност кон истиот од разбирливи и евидентни причини, но од друга страна не прават ништо да го променат тоа. Со се друго се согласив, не се согласив само со етникумите, има зошто се важни и не се важни ради тоа што ни го перат умот, повеќе е научна и има врска со генетски наследни срања кои се карактетистични за одредени нации, а и наследните психолошки предодредености кога ќе настане куршлус.
     
    Последна измена: 21 јануари 2020
    На candy.cane и RosettaStone им се допаѓа ова.
  7. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    За ова поцртаново си потполно во право ама само теоретски, оди види во пракса кај малцинствата колку откако ќе родат едно дете им се прошируваат видиците и се менуваат искуствено, единствена промена е што им се заарнува и не престануваат со тоа секое летенце детенце. А за последнава реченица исто си во право теоретски ете во пракса покрупната риба ја јаде поситната, т.е. помоќниот наметнува свои правила на игра како и за се во животот.
    @Asparagus колку деца имаа таа не те засега тебе, имала или немала деца таа и секој од нас има право на сопствено мислење по секоја можна тема и во животот и на форумов.
     
    На Lilit му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    Како и по обичај, сакам кажам не знам речам тупаџиски пост, кој не може да го негира фактот дека ако некој проповеда нешто, а не го прави истото е најобичен лицемер и ништо друго.

    Ад хоминем навредите ќе ги занемарам, тоа ти е позната пракса кога немаш аргументи.
     
  9. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    Жално што не и го разбра постот. Многу детално објаснува да не и се ускратува правото на жената да избере дали ќе биде мајка или не, ама да не се срами да реши да е мајка и се пронаоѓа во таа улога.
    Исто како што @CameliaMiller и повеќето на темава сметаме дека жената има право и да не сака да се оствари како мајка и никој да не и го оспорува тоа. И двете истото го кажуваат секоја на свој начин. И тоа е убаво на форумов споделувања на разнолики мислења и ставови без навреди и лични прозивања од типот колку деца имаш и што си допринела ти за ова и ова. Не мора ни да раѓа, а може и 10да ги има пак има право да напише свое мислење, а ако и е тупаџиски постот не го читај.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.515
    Типично, манипулативно, спинерски и девалвирачки кон се што бара поголем капацитет за размислување за да одговориш соодветно. Фрустрира.
    Навредите, не, овој пат не ти ги простувам и се јасно повеќе од тенденциозни, ама сега не беше ни свесна каде загази, па комотно напушти. Ти стои мислењето погоре, мојата реакција е нормална, ама твојава од друга страна понормално ќе беше да се извиниш.
    Лицемерно е да го застапувам ставот кој само мене ми одговара од моите лични причини, како ти.
    Имаш право, задржи се во секс, можеш многу повеќе да придонесеш.
     
    На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    Е дури сеа ме засекира...цела ноќ нема око да склопам зашто некој форумски лик немало да ми ги прости имагинарните навреди.

    Па уште и не сум била свесна каде сум загазила лол...под итно треба да се вратиш во реалноста девојко...си ја преценуваш и твојата улога како форумски лик, а и значењето на форумов во реален живот.
     
  12. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.515
    |(
    Оф тука те болеше...? Дали сум јас битна?
    Сакаш да бидеш ти? Еве ти, на, повели, само стани човек.
    Па мора да сум многу битна кога вие ми се посветувате со особено внимание и брзина. Штом ви се појави мојот јузер, такво внимание ми посветувате на теми кои не би ги ни погледнале за да си ги измерите курците, просто неверојатно и невозможно ми делува, чак што више ко што гледаш - непријатно ми е, па би поинсистирала да ја игнорирате мојата маленкост и да ми се тргнете од врат и да не ми поставувате вакви глупави прашања во желба да создадете приказна која ја нема. Така небитна, а сепак секогаш ви го фаќам вниманието на неколкумина едни та исти, многу интересно. Сериозно, другарски, небитна сум, остајте ме. Ок? Еве вие сте.
    Вие не ги ни читате моите постови и одите до таму да негувате траен анимозитет. Уствари се лажам, ги читате некогаш, ве предизвикуваат, некогаш и гледам колку дури и се согласуваме, но ве оставам да уживате во "измислената" дискусија кога гледам со каков жар и предизвик се трудите да смислувате аргументи. Дури некогаш па и препознавам свои дамнешни мислења во вашите, па си викам, еиии ама сум била глупава, еиии кога јас вака ревносно мислев дека сум у право.
    Нејсе...

    Не спиј, не се занимавај со мене, ама позанимавај се со некои други попродуктивни и интересни теми, ќе дојде ден кога ќе бидеш среќна со исходот. Сто посто ова ќе те навреди, ама ризикувам.

    А, моиве јајници за кои постави прашање, не ми делуваат имагинарни, други неам, ама ако ти така сметаш и познаваш некој професионалец за виртуелна реалност, пушти бројче у лп, би ценела. Прашњето не беше имагинарно, да беше, да требаше да искреирав имагинарен одговор кој че одговараше на имагинарниот фемински етникум, имам 2 феминчиња и 1 на пат, ете така изгледа имагинарен одговор на имагинарно навредливо прашање, за имагинарни јајници.

    Штета... тука да завршиме, сериозно нема поента, доволно ми беше и првото прашање. Сериозно, згадена сум.

    ______________________________________

    Накусо да си се вратам на темата, наталитетот/раѓањето нема врска со поврзаноста со еден етникум сам по себе, тоа е само последица на низа социо-економски фактори кои ќе создадат подлога работите природно да се одвиваат, тоа е конда ја градип куќата од кров. И не знам кого присилните стимулации со раѓај ќе не снема, му прават клик у умот за има/нема деца. Не сфаќам?! Или имаш услови и желба или немаш? Можда само таквите кои државата ја замислуваат како Господ и виша сила, а не како апарат и истата е должна сама од себе да ги обезбеди и не сфаќаат дека истата сме ние самите, па све нешто истата без срам и перде е должна да не обезбеди, а ко поединец ни со прст да мрднеме. А и да има, ваљда нема да доаѓаат со ветеринарски шприцови со сила да не оплодуваат, ко воли, нек изволи. А ако пак си тераме кон самоуништување како и до сега а не се однесува на неплодење на мајката македонска(вметнете низа политички теми) повторно природата ќе си го стори своето - ќе се самоуништиме кога не создаваме услови за поинаку, па фала богу нема ни да стигнеме до глобализацијата за 500 години од сега. Ќе бидеме некои хигисови бозони кои не би било нормално да сме друго зошто сме антички и од бог испратени и во све се мешаме, но во едно очигледни - скроз нестабилни, ќе го поврземе сето срање у универзумот и на несакајќи ќе станеме црна материја која ќе се самоголтне, а ќе го голтне и глобализираниот свет, јер кои се они без нас. Но и нема толку свесен ум кој би бил на чело, кој нема да се води од порив кон својата припадност особено ако доаѓа од доминантна, успешна нација со која се гордее, што е нормална човечка психологија, не се нормални начините на кои се прави вообичаено, а во услови на таква моќ - секако нема да е нормално, гледаме и вака што се случува. Она што паралелно со животот е процес, истовремено, чувството за припадност и желбата да припаѓаме некаде е природна. Ако гледаме во една мала организација, па ќе забележиме како се групираат исти со исти небитно по кој основ, сакаме да припаѓаме на нашето семејство, а не на сите семејства. Ајде на страна што и повеќе сум да се прифатиме во сите различности од неколку причини, туку не верувам дека е и возможно и е комплетно утопично, како и комунизмот во најчист вид, но за разлика од него, истата е страшно деструктивна по целоукупната економијата, а особено по малите како нашата, по многу социјални прашања, го поттикнува конзумеризмот и се она кое што одвратно лошо и го правиме на земјината топка, можниот развој на истата е страшен, се има цикличен развој, не може да расте бескрајно, од друга страна, ако не се контролира, исходите би биле страшна сиромаштија за мнозинството, а страшно богатење на малцинство, тек тогаш ни деца, ни меца, ни сликање на гондола во Венеција, ни па ќе ни текне на себе развој, ни па ќе се перцепираме самите себе претопени во амалгмот на исто, зошто веројатно ќе кубуриме, зошто тек тогаш навистина ќе станеме кварлива роба со бар код на вратот. А глобализацијата сама по себе која упорно сака да се подметне, гледаме колку жртви носи додека да не унифицира сите. Гледаме и природни катастрофи од едноумието на светот.

    Све о свему, имаме побитни прашња за решавање пред наталитетот да дојде на дневен ред.
     
  13. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    А може и просто да не ми биде гајле, нели, водејќи се од своите нихилистички, а уште почесто саможивни ставови.
    Без оглед дали ќе имам дете со Македонец, Јапонец или Абориџин.

    Во мојот првичен пост кој го цитираше, точно напишав на кого мислам - на оние кои сметаат дека им е должност да остават наследници од патриотско-религиозни побуди.

    Без оглед дали се Македонци или Албанци или Турци или што сакаат нека бидат.

    Јас тоа не го разбирам, а да сум онака скроз искрена, не ме ни интересира.
    Оти пак сама бегам од таквите.

    Оти ги гледам нештата од лична перспектива и како мене ми чини да ги проживеам годинкиве наредни.
    А ми чини така што ќе се занимавам со себе и со оние кои не по своја волја и желба некој ги плукнал во овие граници, останатите налудничави побуди за семка, лоза и библиска историја просто... не ме интересираат.
    Ниту па ме интерсира научното гледиште.

    Во склоп на насловов на темата кажав што мислам - поддршка на наталитет не ни треба. Ни тука ни нигде.
    Не гледам вистинска, а под тоа мислам на лична - емотивна, духовна потреба од истото.

    Кој има желба да прокреира од љубов и желба, ќе прокреира.
    Ама време е за бебе кампањи, со извинување, у гз да си ги напикаат.

    Не, не ми е "државата" крива за ништо.
    Јас сум крива и ти си крива, и моите и твоите родители и нашите идни деца.
    Нашата воспевана култура ми е крива, и чичко ти што пали иверка, и баба ми што уште не научи дека не и' требаат 200 кеси во секое време.

    Ама е тоа друга тема.

    Храброст ми треба во библискава дете да родам, промучкано со малку лудост.
    Финансиска поддршка... не.
     
    На Someonespecial, nevermet18, RosettaStone и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Нема потреба од зголемување на наталитетот во безнадежна земја како нашава. Еве јас ќе имам дете и жалам што нема да може да има некои работи. Јас нормално како родител ќе се трудам се да му овозможам, но не можам да го променам општеството и менталитетот во кој ќе расте и живее.
    Океј е да си имаат колку деца сакаат луѓето, ама да им се проповеда нешто и да им се дава бедна материјална помош за 3то дете или 5то дете веќе е апсурдно. Не се за потценување, секој денар е добредојден во секоја фамилија, ама сериозно со толку пари не може да се гледа 3 деца.. Кампањава не знам дали уште постои, ама беше глупост. Многу луѓе се решија на 3то дете за да земаат пари. Познавам жена која реши да роди дете само ради парите што ќе ги зема како материјален надоместок за трето дете. Сега зема стан и месечно сите тие пари и одат за плаќање на станбениот кредит..
     
    На Keanu_R.Wick му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    https://twitter.com/PrekidFilmaa/status/1231866650200301568?s=19
    Го видов ова од соседна Србија, па ми текна на темава што ми се провлече додека не бев баш активна.
    Не успеав да сфатам што е контекстот уствари, дали е кампања или некаква пародија, ама од „мажиштево“ од твитов и уште многу со слично гледиште ми се згади.

    Да, ова е сликата на тој мајндсет луѓе кој најмногу се потресуваат за наталитет. Баш тешки конзервативни националисти за кои удобноста, изборите, слободата на жената не значат повеќе од ланскиот снег. Па колку сакате неутрализирајте и релативизирајте.

    Според мене не вреди да се вршат напори за зголемување наталитет, не само кај нас на Балканот и оти сме се рачунале ко отепани земји за жалење, туку буквално никаде.
    Наталитетот е еден чисто статистички концепт на кој отсекогаш му се давало многу повеќе значење отколку што треба, кој не треба да е меѓу поважните фактори на ниту еден пар индивидуално во одлуката да создадат потомство.
    Подготвеноста првенствено на една жена индивидуално да се одлучи за бременост како ризичен процес со психофизичките потешкотии што ги носи, потоа подготвеноста како пар за родителство во поглед на зрелост, едуцираност и финансии - тоа се тие фактори кои значат и одлучуваат, а не некои си бројки и проценти користени за политичко маневрирање.

    Младите, пред сѐ жени во случајов, не ѝ должат ништо на нацијата (as in било која нација, пак ќе кажам, не само македонската), како впрочем апстрактен поим.
    Еве мене пред сѐ ми е страв од бременоста како процес, со секое погледнато детализирано научно видео околу истата само језа од ризиците и физичките промени ме фаќа.
    Да, удобноста на моето тело и поривот да избегнам болки и тегоби (а и истиов сентимент кај секоја друга девојка и жена што го дели) ми е неспоредливо побитен од целиов идеал околу темава.

    Нихилист можеби сум во некоја мера... ама себична? Кон кого?
    Себични и неморални можеме да бидеме само кон веќе создадени живи суштества со свои чувства и потреби. Не кон идејата за нивно создавање и останати социјални конструкти кои се преплетуваат тука.

    За крај, да заклучиме веќе еднаш:
    Потомството не е потреба и неопходност во никој поглед, туку исклучиво желба и личен избор.
     
    На candy.cane и blueeparadise им се допаѓа ова.
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.679
    Пол:
    Женски
    Па искрено треба.Прво кај нас треба.
    Имаме доста старо население кое не придонесува во БДПто на земјата, а младото бега на сите страни кој како стигне.Така никад нема да успееме.Јас само ради тоа сакам и ќе останал овде.
     
  17. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Ќе продолжат да бегаат. Треба да се подобрат условите на веќе живите, а не да се форсира раѓање на деца само ради број.
    А тоа како ќе живеат тие деца и родители не е важно.