1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ги поддржувате пластичните операции?

Дискусија во 'Тело' започната од len4e, 27 декември 2009.

  1. anomis

    anomis Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo, dali nekoj znae doktori vo ili okolu makedonija koi pravat dobra addomenoplastika i leposukcija
     
  2. i...ja

    i...ja Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    177
    Ne poddrzhuvam "nadopolnuvanja" zatoa shto deluva ubavo samo na slika, u zhivo se poznava i izgleda veshtachki. I ednash koa kje pochnesh, nema nazad. Ako vekje zapochnesh, bolje na stari godini 40+.
     
    На KittyAgnes му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Ѓи подржувам.
    Во иднина ќе си направам некоја корекција обавезно.
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Нема поубаво од мајка природа тоа е точно. Али би направила на нешто зашто да не. Така да, да јас ги подржувам пластичните операции.
     
    На ludamaja10 и Ajronmen им се допаѓа ова.
  5. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.951
    Допаѓања:
    8.187
    Пол:
    Машки
    Зависи, само ако е нешто екстремно, па да се корегира, тогаш би разбрал.
    Имаше една девојка шо многу ми се свиѓаше, си направи пластична на носот и искрено ми го расипа филмот. Претходно имаше баш слатко носе, сега некако ми е пресовршено. Ама знам дека и беше комплекс, така да не ја осудувам...
     
    На ludamaja10 и Crna Dama им се допаѓа ова.
  6. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Сѐ што е природно, не забележливо е океј, подржувам.
    А се што се приметува и е претерано, не подржувам.
     
    На Crna Dama, ludamaja10 и macor24 им се допаѓа ова.
  7. Youknow

    Youknow Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.573
    Допаѓања:
    3.031
    Пол:
    Женски
    Duri si lici na sebe okej e:rofl: No, mnogumina go menuvaat licniot opis najcesto kako so kalap da se praveni isti..
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.299
    Пол:
    Женски
    Абе ајде.
    Банирана си, знам, али не можам да се воздржам.
    Не значи дека поради мизогинијата се прават естетски операции, има милиони мажи и жени што биле израснати во средина каде искусиле љубов и топлина, но не се задоволни со изгледот, па променуваат некои работи.
    Јас повеќе ги осудувам тие што ги гледаат овие луѓе со криво око, а и мислам дека произлегува од поизвесна љубомора, како може некој што имал пластична операција да е толку среќен??!?!
    Тоа може.
     
    На Таа сум де, Traveler91 и Ketchup им се допаѓа ова.
  9. Acronia

    Acronia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    4.483
    Пол:
    Женски
    Повеќето што прават естетски операции ги прават со цел да се допаднат на другите, и да ги задоволат општествените стандарди за убавина на кои и самите се индоктрирани за време на своето растење. Во психологијата овој феномен сe води често под категоријата BDD (Body Dysmorphic Disorder), бидејќи се смета дека потекнува од претерана перцепција на сопственото тело, и воочување на наводните физички недостатоци кои индивидуата има потреба да ги коригира.
    Ова нарушување во најголем процент е заслужно за посегнување кон естетски операции кои имаат тенденција да преминат во зависност доколку личноста со психотерапевтот континуирано не работи на отфрлување на нездравите механизми на размислување. Дури голем дел од нив се дојдени до степен да имаат и сексуални лимитации поради т.н. ,,физички недостатоци" кои не им се допаѓаат.
    Тажно е сето ова, но не може да го промениме бидејќи пластичните хирурзи (особено познатите) заработуваат милијарда долари на Годишно ниво имајќи вакви жртвички, овцички за стрижење. Само во Македонија во приватна ординација, една пластична корекција на стомак или гради чини над 50 000 евра. Што да кажам...,,модерен свет''.
     
    Последна измена: 9 октомври 2021
    На deskarada, Boyanna и Amellie13 им се допаѓа ова.
  10. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.344
    Ги поддржувам, ама на улица не сакам да ги гледам.

    Кој што сака нека прави со себе, ако мисли дека треба и да се изобличи, нека се изобличи, не е тука мене да ме импресионира со својот изглед.

    Постот на Диенџл држи вода, ама мислам дека е ептен ahead of it's time. Треба многу работи да се сменат за да дојдеме до таа дискусија.
     
    На Idedemja и Biljarkata им се допаѓа ова.
  11. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Ги подржувам, но тоа не значи дека секогаш ми се допаѓа крајниот резултат. Добро е што има можност секој да промени одредени работи кои не ми се допаѓаат, без разлика што мисли околината. На крајот на краиштата треба ти самиот да си задоволен и среќен со тоа како изгледаш. Ако тоа те прави среќен, воопшто да не ти е гајле за другите! Ако на некој не му се допаѓа, не мора да те гледа.
     
  12. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Во денешно време почнаа многу да ги злоупотребуваат пластичните операции. Јас поддржувам оперирање на уши, нос.. нешто што стварно влијае на самодовербата. Ама она преполнување на усни, јаболчници, гради огромни, силикони во задници ми е премногу. Јас затоа што имав прилично тенки усни иако супер изгледаа на мене се запнав филери да ставам и ставив во граници на нормала. Сега да ми е овој памет не би ги ставала. Мене само ме интересира како ќе изгледаат истите на 40 кога на 25 изгледаат како за 40.
     
  13. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    35.753
    @Acronia 50000 евра???Од каде овој податок? Онда таа ординација ќе нема баш работа.
    Поддржувам пластика. Лугето од секогаш го модифицирале телото: со тетоважи, златни , сребрени заби, вратови издолжување, стапала смалување, корсети носење, пирсови. Отсекогаш, не е тоа модерна измислица.
    Иако немам пластична направено досега, освен вена проширена отстрането, грда беше едноставно, не ме болеше баш, сепак сум присталица нивна. Имам филери и ако мислам , што знам, дека фејслифтинг ќе ме направи позадоволна, ќе го закажам. Гајле ми е дали Славица и Трајанка мислеле дека испран ми е мозокот. И јас што мислам ако почнам на сите да им редам што не ги познавам, мега смарачина ќе испадне.
    Ако не па и порцелански заби да исплукаме, упс тоа порцелан е , не пластика...
    Мое тело, мои пари, пе.ис ми е, двор ми е...
     
    На Таа сум де, LuckyCharm, teressa и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Acronia

    Acronia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    4.483
    Пол:
    Женски
    Карикирам. Најверојатно е многу повеќе од оваа сума што ја напишав.
     
    Последна измена: 9 октомври 2021
  15. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    35.753
    Не го разбирам карикирањето . Неколку илјадарки евра се пластиките. Во мк ретко кој ќе има да плати ако се неколку десетици илјади евра.
     
  16. Acronia

    Acronia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    4.483
    Пол:
    Женски
    Изедначување на шминка со пластична операција која изискува трајно модификување на телото и може да има ризични последици по физичкото здравје ако не е изведена правилно, ќе се согласиш дека не е исто, нели?

    Прашањето ми е до сите коишто поддржувате, (не само до тебе Keanu), ми е зошто едноставно не се прифатиме онакви какви што сме со сите свои маани и недостатоци? И себе сѝ и светот околу нас?
    Со свиснати гради, со малку вишок килограми, ниски, високи, убави и ,,помалку" убави?

    Зошто не се стремиме психолошки и духовно да го унапредиме светот така што би се залагале за подобар стандард, поусовршена технологија и живот во склад со законите на природата? Зошто е сето ова олку тешко? Кога си ги искомплициравме основните начини на опстанок и зошто?
     
    Последна измена: 9 октомври 2021
    На Tanjamm и Need for Speed им се допаѓа ова.
  17. Acronia

    Acronia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    4.483
    Пол:
    Женски
    Затоа и услугата која ја добиваат не е еднаква како на ординациите во странство. Ретко кој од нашите пластични хирурзи е доволно обучен и го прави она што го знае на најдобар можен начин. Цените се многу повисоки во странство, ама и наши девојки и момци одат да се оперираат таму. Некои се оперираат и во Мк, ама повеќето не биле најзадоволни од резултатите.
     
  18. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Има и такви кои можеш да кажеш дека ги исполнуваат сите "стандарди" и пак прават операции.
     
    На Acronia му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    35.753
    Овие 2 фрази се скоро па антоними. Напредна технологија често не е во склад со природата.
    Не мислам дека не се прифаќам. Ако имам грд нос, него не го прифаќам и ќе го сменам ако ме комплексира. Не дека магично ке станам подобра особа, ама зошто да не.
    И цараки рез има ризик и не е природен, па сепак е избор.Еве јас не прифатив дека треба природно да раѓам. Јес да имав индикација ама и да немав, ќе барав или неприродна епидурална или неприроден царски.
    Исто ми е со пластика, не одам да му велам на овој оној да не се пирса тетовира ил шознам што што си прави на телото, сепак може да закачи хепатит, па не сакам ни мене некој да ме замара.
     
    На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.599
    Допаѓања:
    18.155
    Пол:
    Женски
    Ако некој е посамоуверен со големи гради и мал нос нека прави операција.
    Лицемерно е да кажеш дека не е природно а сите вие користите неприродни работи: интернет, машина за перење, клима, анестезија за заб.
    И во дивина да живеете, пак не е ваша работа да кажете дека некој правел пластична операција затоа што е психички пореметен и дека не треба.
     
    На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.