1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ги шкртате книгите?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од biggirlsdontcry, 7 април 2012.

  1. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Неееее..какво шкртање.. !! :)
     
  2. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Книгите позајмени од библиотека, од брат ми или од некоја другарка, никогаш не ги шкртам. Порано имав навика да си подвлекувам убави мисли со моливче, но сега си го запишувам бројот на страната на мобилен и кога ќе имам време, го пишувам извадокот на компјутер.
    Какви што сум ги зела, такви сакам и да ги вратам. За разлика од другите работи, за тоа сум многу педантна. :angel:

    Во моите книги (овај, на тато де) си подвлекувам реченици, но не пишувам друго ништо.
    Во учебниците освен име, презиме и клас друго нема. Т.е. има по некој знак од која лекција треба да почнам да учам. Пополнувам внатре само кога ме мрзи да пишувам во тетратка. Сакам тие да ми бидат чисти, па дури и белите делови на корицата на учебникот по Англиски редовно ги бришам со гума.

    А тетратките се приказна сама за себе. Таму има се‘. Од некои геометриски форми, па очи, разговори со другарката со која делам клупа, до многу стихови од песни. Секоја тетратка ми е обележана барем со 2-3 стиха на задните страници, пишувани на различни часови, во бура од различни чувства и расположенија и многу различни видови на досада. :geek:
     
  3. grdoto.pajce

    grdoto.pajce Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    8
    Никогаш, без разлика дали се мои, позајмени или од библиотека.
     
  4. GoldenValery

    GoldenValery Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    13
    Не ги шкртам .. сакам се да ми е чистичко .. 8)
    Понекогаш знам да си нацртам нешто ..со молив ! :!: за после да можам да го избришам :D
     
  5. SimplyElegant

    SimplyElegant Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    НЕ, никогаш не ги шкртам книгите, било тоа да се мои, позајмени од другари или од библиотека или пак учебници. Секогаш внимавам да не изгужвам некоја страна или пак да не оштетам нешто.
     
  6. bonbona92

    bonbona92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    128
    Никогаш. Книгите ги чувам како очите. Многу внимавам и ан тоа да не ја превиткам :) А не шкртам ни во книгите од кои учам, сите подвлекуваат но јас неможам.
     
  7. Cakica

    Cakica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    7.664
    Пол:
    Женски
    Најмногу мразам шкртани книги
     
  8. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    На секоја моја книга мора да оставам мал печат. :wasntme: Можеби маглив потпис или неправилно срценце, но мора да ја запечатам книгата со нешто мое. Тоа ми е, уметничка душа! :D
    А книгите кои ми се позајмени воопшто не ги уништувам, го сметам тоа за непочитување кон личноста која ми ги дала.
     
  9. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Јас немам душа да ставам пенкало или молив на книга. Жал ми е. Не сакам кога ќе видам пишувана книга, подвлекувана или па поправани некои печатни грешки. Глупости. Сега брзо читав една книга позајмена од библиотека и внатре некој каде што имало грешка го прецртувал половина збор па пишувал од горе како треба правилно. Една глава прочитав едвај од книгата и ја вратив.

    Во учебници исто така не сакам да шкртам ако се нови, ако не се тогаш си подвлекувам со маркери, а скриптите се веќе друга приказна.

    Инаку ми се има случено да сакам да оставам нешто мое во некоја книга земена од библиотека и тогаш земам лист од тетратка цртам и го ставам внатре.
    Се сеќавам како мала во книгата „Пајажината на Климентина“ оставив мал цртеж прасенце и пајаче. :)
     
  10. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    НЕ! НЕ ! и НЕ! Па како да ги шкртам тие ми се најголеми пријателки,просто ако не беа книгите ќе си бев неписмена! :rofl: :rofl: Aма затоа нема тетратка и корица што не ми е шкртната или пак нацртана. Шала на страна. Не ги шкртам книгите,мислам дека не културно,било да е земна од библиотека или да е учебник сепак не.Сметам дека на еден ученик тоа не го доликува.Арно ама другарката што седи до мене в клупа годинава ми ги направи партали сите учебници,сите ама баш сите ми ги исшкрта.И си се договоривме на крај година ко ќе треба да ги враќаме,да си се замениме јас да и ги дадам моите,она нејзните.Иначе ишкратани ми се со моето име и името на тој што го сакам и тука уште милиони срциња,100 кореткори да купам неможам да ги избришам,претерано многу е. :rofl: :rofl:
     
  11. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.211
    За мене најголема навреда е да ти позајмам книга, и да ми ја вратиш шкртана или подвлекувана. Или ако е притисната кај што е залепена, па на некое место се отвора полесно, и плус корицата и е извиткана.
     
    На EmGreen, Neytiri, LilBaby и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Не.
    Не сакам нит да ми шкртаат, нит да им шкртам.

    Единствено во учебниците по англиски и француски, со молив.
    Затоа што, во нив има вежби, коишто можеби јас дома не би знаела да ги решам. Џабе ми е да имам учебник, со вежби, кога ќе вежбам дома, од каде да проверам дали ми е точно, ако не видам како сме решавале на час? Можам да вежбам до миле воље, ама џабе, кога го нема Цацко да ми каже дали ми е точно.

    А по другите предмети, за да не се случи тоа подвлекување, секогаш си ги прераскажувам на лист, и од таму учам. Затоа што сметам дека има некои не потребни работи, и за џабе си го губам времето со читање. Така да, си ги прераскажувам на мој начин, со мои зборови, за да можам да си разберам.

    Додека пак, во основно кога ни даваа гланц нови книги, мене ми беше страв да ги отворам. Не ги отварав скроз до крај, учев од полу-отворени книги.
    И многу се нервирам, кога на учебниците не сакајќи, ќе потпрам со лактот, и краевите ќе ми се свиткаат. |(
     
  13. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    Имав навика да шкрткам по туѓите книги и скрипти, тоа ми беше како пасија на предавања додека бев во средно или на факултет. На моите не ми беше интересно, некако моите "авторски дела" заслужуваа да бидат видени и споделени, а не зачувани само кај мене, па затоа шарав по сите останати ]:)

    Најинтересна ми беше реакцијата и уживав кога им ги гледав фаците кога ќе го видеа напишаното :lol:
    Моите книги биле и сеуште се зачувани без ниту една цртка или подвлечено.

    Инаку да се разбереме, не сум расипник, туку уживав да ги "уништувам" книгите кои служеа за учење.
     
  14. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Па шкртав порано поише и по моите по туѓи. Секако ја таа навика денеска ја немам, дека на факултет нема потреба да носиме книги така да немам на што да шкртам :D
    Како и да е не е убаво да се шкрта, ниту на моја ниту пак на туѓа. Па сме давале пари за нејзе па уште и да ја уништуваме посебно корицата некој да ја шкрта.
     
  15. stefi556

    stefi556 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Воопшто не шкртам по книгите, премногу ми се важни за да ги уништам Хехе :!:
     
  16. CaperucitaRoja

    CaperucitaRoja Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2011
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Никако! Јас внимавав да не извиткам некоја страница додека ги листам, а камоли пак да ги чкртам! Бог да чува! :D
     
  17. simona-i

    simona-i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    30
    Па понекогаш, обично подвлекувам некои убави мисли кои подоцна ги запишувам :D
     
  18. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Кажувам за исклучиво МОИ книги. (не туѓи). :!:

    Додека се школував, шкртав и книги и тетратки и ми беше срам ако ми побараше некој професор нешто, од тие шкртаници. :lol:

    Ама шкртав од досада! :!: Зошто професорите не` заспиваа на часовите, па морав да се одржам будна, а шкрапањето со пенкало беше еден од методите. :tmi: :)
     
  19. FeatherCut

    FeatherCut Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2012
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    33
    Не ги шкртам книгите.
    Единствено ако во некоја книга која ја читам (а книгата е моја) најдам некој добар цитат го подвлекувам со флуоросцентен маркер.
     
  20. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.630
    Пол:
    Женски
    Шкртам, бојам, подвлекувам, допишувам од страна, цртам со стрелки буквално се праам.Мислам дека ако не го подвлечам потешко ке го научам пошо поише сум некако сконцентрирана на читањето додека подвлекувам :) :) :)