1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ги шкртате книгите?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од biggirlsdontcry, 7 април 2012.

  1. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    1.214
    Пол:
    Женски
    Да ги шкртам. Од досада :D И не само книги и тетратки шкртам 8) Една интересна случка да споделам со ова шкртањево :lol: Во осмо одделение јас и една другарка седевме заедно. Имавме математика и последните часови од школската година, оценките речиси напишани и досадно е и што да правам ќе си ја шкртам книгата ]:) Шкртам, шкртам,цртав пеперутки, фаци, фустани, 158235521233 пати си го напишав името и презимето, си цртав пејзажи ти се чини се наоѓам на некој натпревар кој повеќе глупости ќе исшкрта :emo: И имаше уште 5 минути до крајот на часот и сега наставничкава вели оваа ни е последната лекција за годинава ( паметам беше некоја работа со податоци оти графиците место во тетратка ги цртав во учебникот по математика :angel: )и другарккава почна да ги прибира работиве во чанта. И наеднаш ми го тргна учебникот. И викам- Зошто ти е учебников? И таа ми вели- Па да го приберам. И јас и велам-Прибери го твојот овај учебник мој е. Не,не ова е мојот учебник ми вика. Ти твојот досега си го шкрташе. А јас и велам-Јас на овај учебник си цртав :wasntme: Ама братучетка ми ми го даде ми вика. И јас леле извини ќе ти го дадам мојот( тој беше бетер) И двете прснавме да се смееме. Среќа што беше крај на школската година инаку ќе требаше учебник и за неа да купувам.
     
  2. Lady17

    Lady17 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Не ги шкртам книгите. :)
     
  3. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Книгите од библиотека никогаш не ги шкртам ,ги шкртам оние другите што ми се за учење само кога предметот што треба да го учам ми е многу 'интересен ' :tmi: па кога ќе се изнервирам , кога ќе почнам па не се тоа шкртаници уметнички дела создавам ,што да се прави кога при учење и предавање имам креативност во себе :lol:
     
  4. elizabethsuon

    elizabethsuon Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2012
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    15
    Само тие за факултет,тие шо ми се слободна литература-никако!
     
  5. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    Kнига која што сум ја земала од библиотека никогаш не сум ја шкртала,е истото неможам да го кажам за останатите книги,учебници и сл. Од срциња,облаци,пеперутки,обични линии, па се до пишување на некое омилено делче од некоја песна на нив,тоа ми доаѓа како слободна уметност :D
     
  6. Stoimenovska

    Stoimenovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    2.182
    Да да да, ко боенки.. занимација бе :D
     
  7. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Порано многу ги шкртав, сега не затоа што учебниците ни ги даваат бесплатно од школо и мораме на крајот од учебната година да ги враќаме здрави, не шкртани, скинати и сл. затоа што ќе треба да ги плаќаме. :) Ама затоа немам тетратка која не ми е ишкртана со најразлични глупости. :$ :D
    Книгите од библиотека исто така не ги шкртам затоа што треба и нив да ги враќам. ;)
     
  8. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Не, многу сум уредна со нив. Си ги пазам да не ги оштетам, не превиткувам страници, а ако има пасуси што многу ми се допаѓаат, ги подвлекувам, ама со моливче. Не сум баш волку уредна кога се работи за мојата соба :lol:
     
  9. Alegriaa

    Alegriaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Женски
    Не шкртам книги, а паметам од библиотека еднаш кога зедов на првата страница пишување отвори на33 стр. отвориштаму пак ти вели на друга и се така и на крај вели ај сега отвори 56 .
    Отворив и на крај со ситни букви напишале
    Лаѓа, лаѓа во дупе те гаѓа :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
    пукнав
     
  10. minne-mouse

    minne-mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    536
    Не, не шкртам книги ниту би шкртала па тоа треба да остане и за следните генерации нели ? :)
     
  11. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Не шкртам, а сум имала многу книги земени од библиотека исшкртани или со имиња или нешто цртани срценца или некои други чкљ цртежи. Ама ми ја огрдува книгата шкртањето, само подвлекувам некогаш со моливче ама тоа во учебниците.
     
    На Chocolate.me му/ѝ се допаѓа ова.
  12. The.Crab

    The.Crab Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    629
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Доколку книгата не е моја и на било каков начин позајмена, не - зашто лично јас, не би сакала моите книги некој друг да ги шкрта. Што се однесува до моите, за жал, ги шкртам. Не ми се допаѓа тоа и во поголем број од случаевите не го оправдувам, но на пример кога учам, читам и буквално скоро се' што сметам дека е потребно да знам, го подвлекувам со пенкало. Не дека тоа којзнае колку многу ми значи или помага при учењето, туку едноставно навидум ми служи за поголема концентрација. За во иднина, ќе се потрудам барам маркер во боја да си купам :P , зашто со пенкало ми е многу грдо. Уште поубаво би било, доколку успеам да ја искоренам оваа навика.
     
  13. honorthyself

    honorthyself Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.273
    Порано да, сега не. Грев ми е некако да уништувам совршенство - книга. Подвлекувам интересни цитати во книгите што јас ги поседувам, но не во позајмени или од библиотека книги. Мислам дека е глупаво да подвлечеш нешто во туѓа книга што тебе лично ти се допаднало (со исклучок на учебници, каде што обично најважното за учење е подвлечено и ни е од голема корист :D ) бидејќи така автоматски го насочуваш наредниот што ќе го чита делото да обрати повеќе внимание на тоа. Секој треба да си одлучи за себе што му се допаѓа, а што не. Со повлекување на реченици само му го наметнуваме нашето мислење на некој друг, што според мене не е коректно.
     
  14. Roxanne

    Roxanne Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    120
    Учебниците да, но книгите за читање, било земени од библиотека било од дома, нема шанси. Сакам кога ќе ја земам книгата да се нурнам во неа, а не да обрнувам внимание на шкртаниците. Книгите треба да се почитуваат. Ако ми се допаѓа некоја реченица или имам некоја мисла ќе си ја запишам, но во моја тетратка.
     
  15. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Книгите ми се свето нешто и мрзам шктрање по книги. Дома сите ми се уредно складирани и не смее да се фаќаат со нечисти раце,а не да се шкрта по нив. Исто е и со учебниците.

    Кога учам/читам сакам тоа да ми е потполно уживање,а никогаш не може да биде ако книгите ми се лом. За прибелешки,интересни цитати и сл. си користам шарени post it notes и така избегнувам потцртување по нив.
     
  16. Pocahontas.93

    Pocahontas.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2012
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    600
    Не. Мразам кога ќе земам книга од библиотека и на секоја страна среќавам нечии имиња, потписи..
    Моите не ги шкртам, а не пак некои позајмени.

    Е порано учебниците си ги шкртав, ама тоа дека ми беше досадно :lol: .
     
  17. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Учебниците ги маркирав со пенкала во боја или маркери ,колку беа пошарени толку ми беа попривлечни.
    Книгите (за читање) ми се нешто скапоцено и сметам дека е срамно и жално да бидат нагрдени со чкртаници и подвлекувања.
     
  18. lovelife

    lovelife Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    1.722
    шкртам кај стигнам ... :?:
     
  19. JustSimple

    JustSimple Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2012
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    48
    Не. Кога ќе позајмам книга, сакам да ја вратам таква каква што ми ја дале, како што не сакам да дадам книга и да ми ја вратат ишкртана. Никако. Ако е моја, друга приказна, но ниту во тој случај. :D
     
  20. RedHeart

    RedHeart Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    47
    Не шкртам по книгите земени од библиотека или пак од другарка. Многу ми е глупаво кога ќе земам книга од библиотека и таа цела испошкртана. Јас ни моите книги не ги шкртам, а не па туѓите. Но, учебниците се друго. Нив сите ги шкртаме. Досадата си го прави своето. :)