1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ги шкртате книгите?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од biggirlsdontcry, 7 април 2012.

  1. monalisa

    monalisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    12
    Не. Никогаш не би го направила тоа... :angel:
     
  2. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    нееее.како ја земам така и ја враќам :)
     
  3. AnGel.fire

    AnGel.fire Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    222
    Дааа ги шкртам некогаш и несвесно, а се тоа е од пуста досада. Ако збориме за книгите во школо да, но бидејки сега не смеат да се шкртаат и кинат се воздржувам некако. Исто и за книгите од библиотека, но работните и тетратките лом ми се. :$ :lol:
     
  4. blue.jeans

    blue.jeans Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    35
    Учебниците ретко ,од досада а книгите не никако.
     
  5. Bellatrix

    Bellatrix Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2012
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    26
    Едно големо НЕ од мене. |(
     
  6. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Не никако али на тетратки да кога ми е досадно на некој час...а да шкртањето по книги за мене е крајо ен педантно се потценува нечиј труд...и мислам дека не е убаво за некој што ке го виде од страна тоа невкусно изгледа.....
     
  7. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Само ги потпишувам, да се знае чии се.
    Инаку друг вид на украсување, не. Крајно детско ми е, ако толку сакаш да црташ, купи една тетратка и цртај до безкрај, немора такво дело да упропастиш.
    Ниту учебници, ниту книги. За учебниците ми е навистина глупаво, што ли ќе си рече тој што ќе го земе по мене идната година. Сум се изнагледала секакви декорации. Од полови органи, до цели куќи и соби. Девојки разголени и облечени. Свашта.
    |(
     
  8. EmGreen

    EmGreen Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    189
    Никогаш!!
    Ако нешто знае да ме изнервира во рок од 0.00342 секунди тоа е безвезно шкрткање по (првенствено) МОИ книги. Побеснувам. :swear:
    Избегнувам да ги шкртам книгите. Едно време планирав да си ги потпишам сите мои книги зашто сестра ми има навика да позејмува книги на секого и ретко кој ги враќа без "случајна" потсета. Ама се одвратив од идејата затоа што имам имам страшно лош ракопис or let's call it ногопис.
    Никако не шкртам ниту по туѓи книги, ниту во позејмени од библиотека. Дури и во себе помалце го подпцујувам за простоќата тој што претходно ја земал или користел истата книга.
    Дури и пазам кога ги читам да не ги притиснам премногу на средина па да ми зјае после дупка на сред книга и стално таму да ми се одвара. Недај боже па да ја превиткам :o

    Факултетските книги обавезно ги потпишувам. Тие што си ги имам купено ги подвлекувам со моливче и ставам тенки забелешки ако треба. Избегнувам маркери. Е сега скриптите се друга прича. На нив има многу уметнички дела :D

    Цел месец не и кажав ни една проширена реченица на другарка затоа што ми нашкрапа забелешка во учебник во средно. И тоа со пенкало!!! :!: А јас си го пазев цела година... Па и ракописот и беше бетер од мојот. Кога веќе го унакази барем асалаен да и беше ракописот а не хероглифи ;(
     
    На Vikica.cuci му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Inna5

    Inna5 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    625
    Не. Не сум сакала да шкртам,а и нема :)
     
  10. Dala

    Dala Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2012
    Пораки:
    1.512
    Допаѓања:
    1.890
    Да,ама само на мои
     
  11. rosalka

    rosalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Не! Ако сака некој да си шкрта и да ги претставува своите „уметнички“ способности насекаде, не знам што има интересно во шкртањето по книги! Побогу, земи си листови и шкртај колку сакаш, а не ја упропастувај литературата којашто некој сака да ја чита. :)
     
  12. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Во скрипта за на факултет знам да си подвлекувам, па и некое графитче знам да си нацртам во некој ќош :)
    Но во книги на пример позајмени од библиотека, или учебници, не шкртам :shake:
     
  13. the-girl1

    the-girl1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    1.297
    Допаѓања:
    664
    Моите книги ги шкртам,ама туѓите-не. ;)
     
  14. Mermaid90

    Mermaid90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    1.049
    Во средно книгите знаев да ги шкртам,но сега веќе не,сакам да ми се уредни
     
  15. Greeen

    Greeen Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    568
    Па да,моите книги,скрипти,тетратки си ги шкртам.Ќе почнам да цртам нешто и во себе си викам "Ај уште да го доцртам и ќе почнам да учам"...И така тоа нема крај :lol: :$
     
  16. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258
    Не!
    Ниту книги од библиотека, ниту мои книги, скрипти, учебници и сл. Исто и кога учам, не подвлекувам пасуси, цитати, реченици, немам таква навика. Мислам дека со шкртањето освен што ја нагрдуваме книгата, воедно навредуваме и потценуваме нечиј труд.
     
  17. lolitoo

    lolitoo Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2012
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    327
    Пол:
    Женски
    На сите тетратки имам по некоја чкртка,во учебници го подвлекувам или заокружувам она што ми треба,а книги од библиотека никако.
     
  18. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    моите книги немаат корици и целите се лист по лист,ме иритира уредна книга кога учам,неможам да ја поднесам :puke: :worried: ,а туѓите-не,никако :!:
    Затоа ако треба од некого да позајмам книга за да учам ја фотокопирам :) и потоа ја уништувам :$ :lol:
     
  19. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Книгите од факултет кои ми се фотокопирани ги подвлекувам кога учам со маркери (во различни бои-сакам да ми е украсено :lol: ), а ти што ми се купени исклучиво со молив подвлекувам (кога ќе ми текне дека имам книги кои чинат и над 2000ден. |( :fubar: :swear: срце ме боли да ги шкртам)
    А, книги како белетристика, за читање, досега не ми се случило да ги шкртам, без разлика дали се мои, или позајмени од библиотека или другари. Секогаш кога читам книга до мене си имам еден лист и пенкало и на листот запишувам стр.на кои се наоѓа некоја мисла која ми се допаднала и откако ќе ја прочитам книгата си ги препишувам мислите 8)
     
  20. jjoovvaannaa

    jjoovvaannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Хахахах кај мене не постои тетратка со бели корици :talk: порано и книгите ама сега не смее за жал :?:
     
    На sandramnmp му/ѝ се допаѓа ова.