Дали гледате ВЕСТИ?

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Trendafilka, 25 јуни 2010.

 1. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.530
  Не видов ваква тема. Дали и колку гледате вести? На која ТВ ги преферирате и колку мислите дека се квалитетни?
  Омилен спикер / спикерка?

  Темава ми се наметна од дечињата на едни пријатели како ги молат родителите да сменат вести на тв и ми текна како и ние молевме како мали да не гледаат нашите толку вести.
  Сега гледам барем еднаш во денот, обично тие на Канал 5 или на Алфа.
  Баба ми и дедо ми си ги гледаат сите, по ред, откако ќе станат , се до легнување. :D Дури и ми кажуваат кој од кого краде вести.
  Имам другарки што воопшто не погледнуваат, никогаш значи, и некоја голема, бомбастична вест, прв пат ја слушаат во животот :lol:
  Некогаш имам чувство дека вестите се исти по неколку дена, кризата, името, Косово, Премиерот, исто па исто.
  Омилена спикерка Ана Здравковска. Спикер - Александар Деловски, од времето на МТВ.
   
 2. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.886
  јас отсекогаш сум гледала интересни ми се,посебно оние на а1 :D а дома татко ми од едни вести на други одеше :D јас само на а1 гледам,така во тек со настаниве сум :) а омилен спикер:една црна мислам на онај благоја груевски бивша му е и билјана дебарлиева(мислам и неа некош ја има на вестите кажува нешо) :)
   
 3. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  492
  Обично ги гледам утринските емисии како Рано Ден и Журнал, бидејќи рано станувам секое утро, па во склоп на емисиите даваат и вести и метео и се што треба да знам. Значи најчесто - А1 и Сител. Некогаш знаат да бидат ептен контрадикторни овие две телевизии, ама мене тоа ми е смешно, секој си ја врти веста на своја страна како што му одговара :D И скеој ден читам Вест задолжително ;)
   
 4. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.979
  гледам вести ако е пуштен телевизорот па ме мрзи да сменам :lol:
  или ако треба некоја вест да чујам, ама ретко и гледам кај ќе фатам таму.....најчесто А1 и Сител :D
  спикер.... па штознам како се вика една девојка на А1 така убаво презентира, а најлошо е Латас :puke:
  ама корисно е понекогаш да гледам вести иако знам и страшно да се изнервирам и револтирам после некои слушнати информации :rofl:
   
 5. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.785
  Вести не гледам од таа причина што се преоптеретени со политика, а истата не можам да ја сварам. Се случило некогаш да се загледам, ама ретко тоа.
  Омилена спикерка - Татјана од А1 (повеќе за да ја гледам отколку да ја слушам :lol: - типката ми е ТОП!!.
   
 6. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.979
  ете сега ми текна и мене Татијана се викаше :rofl:
  т.е. на Хипи и текна...зини да ти кажам работава....ама за таа спикерка и јас пишав во мојот пост дека ми е една од омилените :D
   
 7. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.146
  Никогаш не гледам. Појма немам што се дешава во државава наша :lol: само временска прогноза гледам
   
 8. Oluska

  Oluska Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  23
  Еднаш во денот обавезно си гледам вести за да видам што како се случува :lol: Најчесто на А1 и Сител.Омилена спикерка Татјана а спикер Един Хајдарпашиќ
   
 9. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  632
  гледам гледам...онака некогаш ме заниимаат :)
   
 10. sexy-bitch

  sexy-bitch Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  14
  гледам вести обавезно во денот барем по еднаш да знам шо се случува али коа се збори нешто околу името(ќе го менуваме, не го менуваме , вакво име, онакво име, грција ова она, овој не подржувал тој не )менувам канал оти више преку глава ми е од тие вести се тоа па тоа. Вести гледам на А1 а омилени спикерки Татјана и Билјана а спикер Един и овој другиот горан мислам или така неш
   
 11. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.098
  Пол:
  Женски
  Сакам да гледам вести и штом затечам на тв ги гледам. Најчесто оние на А1 телевизија. Омилена спикерка Татјана.
   
 12. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  2.882
  Допаѓања:
  3.919
  Пол:
  Женски
  Да,гледам бар 1-2 во денот.Ги гледам на сител и а1.Омилени спикерки Татјана Стојановска и Ивона Талеска :)
   
 13. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.828
  Пол:
  Женски
  и јааас :clap:
  и најмногу ги сакам вестите за економијата :)
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.363
  Допаѓања:
  155.964
  Пол:
  Женски
  Онака гледам, ако ме интересира нешто посебно, колку да знам што се случува во државава, а богами и во светот. Ама главно на интернет ги читам. Не гледам секој ден, само кога ќе ми текне. Па не ни гледам нешто многу телевизија за да седнам и да ги изгледам вестите. Кога бев на факултет, додека седев со брат ми, тој ги гледаше сите вести од 17:00 па натаму, и си создадов некоја навика барем најавата да ја слушнам (ако ми текне, се разбира). Најчесто на А1 гледам, понекогаш и на Телма, евентуално Канал 5. Останатите ако се пуштени во моментот, па некој друг ги гледа.
  Омилени спикери - Александар Деловски и Борче Николовски од старата гарда. Денешниве слабо ги задоволуваат критериумите за спикер, затоа што никој не зборува литературен македонски јазик (со некои исклучоци). Треба да сфатат дека не е само изгледот важен, важно е и како зборуваш, сепак на телевизија си. Се чувствува недостигот од спикерската школа под водство на старите и искусни спикери од Македонската Телевизија, кое мораа да го поминат сите спикери на времето. А денес кој стаса, станал спикер, исто како со пејачите.
  Од денешниве спикери би ги издвоила Билјана Дебарлиева, Татјана Стојановска екс Грујовска и Борислав Тноковски (последниве двајца да поработат малку на изговорот - не мора скопски да зборуваат).
   
 15. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.326
  многу ретко,ептен кога ми е досадно :D или ако чујам случајно нешто што ме интересира.а инаку един и татјана од а1,и една црна,мн убава од канал5 ама не знам како се вика.а црната од сител што водеше и "бојата на парите" не можам да ја смислам
   
 16. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.912
  Случајно кога немам што да правам , или чекам нешто да ми почне . И можам да кажам дека ми се интересни :)
   
 17. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.822
  Допаѓања:
  53.812
  Пол:
  Женски
  Гледам секогаш кога имам време. Најчесто на а1 и на канал 5. Ако не можам, читам весници.
   
 18. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.836
  Пол:
  Женски
  Гледам вести речиси редовно. Мислам еднаш дневно ќе ми се згоди да изгледам едни од почеток до крај. Најчесто во 19 на А1 или на канал 5. Понекогаш ме интересира, некогаш со моите кога гледаат, ама мислам дека сепак и тоа е добро, ќе слушнеш нешто ново. АКо воопшто го има. И веќе досадни се вестите од типот-името, Груевски, опозицијата, Брисел, и тн ..
  Ама тоа е најчеста „вест“ :| Омилени спикери...немам... или не знаат да изговараат како што треба, или се тотални утки беез искуство и слично. Никој не ги заменил досега старите кадри од МТВ. Уште гласовите кога ќе им ги слушнеш знаеш дека вести ќе гледаш со задоволство.
   
 19. Rozich

  Rozich Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  1.091
  Онака.Понекад.И не ми е важно каде.А1,Сител,МТВ,Канал 5,Телма...Обично мајка ми слуша вести па и јас со неа :)
   
 20. Jacy

  Jacy Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  8
  Gledam redovno ,na site TV ne deka tolku me interesiraa ama morav zaradi rabotata pa sega nekako se navlekov:)Menjam samo koga Latas trese zeleni