1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да го родам и гледам со друг маж?

Дискусија во 'Бременост' започната од sadbaby, 22 август 2010.

  1. sadbaby

    sadbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    12
    za finansiskava sostojba pogresno me razbravte, jas sum sama finansiski slaba doma, i prviov i vtoriov imaat za soliden zivot, ne e toa problem problem e sto SAKAM a nemozam da si go odgledam detevo so vistinskiot tatko, bidejki nema da mi dozvolat moite. e sega, treba da biram pomegju iskrenost so vtoriov, dali saka da gleda ugjo dete (makar sto ako mu kazam ke go izgubam i nego, ke ostanam togas sama) , da go gledam sama , so mala pomos od majkami bidejki tatko mi nema da go prifati, da go abortiram pa da teram nov zivot so vtoriov decko.... ili da fatam i da si go trgnam :( najdobro ke bide do tolku mi e preku glava dojdeno, ama sama si sum kriva ;(
     
  2. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    pa sto ako se razveduva ne mora ti da abortiras,stom se razvede znaci ce bidete zaedno,kolku trae postapka na razveduvanje,sigurno ne mnogu ako sakaat dvete strani,a zosto ne mislese predhodno deka se uste ne e razveden pa da pazi dali ke zabremenis nego samo si go pravese keifot
     
  3. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    a toa sto tvoite nema da ti dozvolat ili ce gi razocaras premnogu trebese da mislis porano,abortusot ponekogas moze da ima posledici,stvarno teska odluka sto i da resis stalno ce se prasuvas dali zgresi dali bese podobra drugata varijanta toa da znaes deka ce bide taka,pa sega stvarno e tvoj zivot vo prasajne ama ponekogas i roditelite ne zasluzuvaat tolkava kazna,sekoj roditel go saka najdobroto,kaj nas mentalitetot ni e takov sto mnogu malku luge ima sto bi rekle pa sto ako e razveden....zavisi i od koja pricina se razveduva,jas imam drugarka se omazi za razveden so 2 deca golemki pa imaa nad 10 god.neznam tocno da ne te lazam,prvo imase ozboruvanja pa sega se zaboravi,a tvoite zosto ne ti dozvoluvaat samo zatoa sto veke e ednas zenat pa se razveduva ili ima i X drugi pricini
     
  4. sadbaby

    sadbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    12
    da, neme ostavaat samo poradi toa sto e ozenat, ili bil ozenat i zatoa sto sakaat da bidam so ovoj vtoriov decko
     
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.511
    Карак,муабетов е два пати мери,еднаш сестра и...

    Ништо,дома да си кажеш во секој случај,не е мала работа што и да одлучиш.Чувствувам дека уште ти се врти во глава да му го подметнеш на другиов дечко,ама имај на ум,на кого ќе личи,крвна група и слично...па да видиш дали нема да сфати.
    А и нека те исплаши малце тоа што се случило денес во Кочани...
    Ниеден изговор не ти е прифатлив,финансии,не знам што...ти гледаш по полесен пат да си ја заташкаш работата и да си поминеш без болки,ама не знам како ќе живееш со таа совест после.
    Биди чесна и искрена,подобро сега да решиш и да бидеш на чисто,отколку еден ден се се открие и биде потешко.
     
  6. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    teska odluka najdobro da im kazis i na roditelite dekaa veke si bremena od prviot nemoj da pomislis da go lazes vtoriot toa se doznava mnogu brzo kako sto pisav pogore,kazi mu na prviot deka ne sakas da abortiras....i dali veke razvodot e vo postapka?
     
  7. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Само сакам да знам што вели дечко ти за твојата замисла вашето дете да го гледаш со друг маж?
     
  8. malecka.16

    malecka.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    21
    Доколку решиш да го гледаш дедето со друг татко, тогаш мислам дека НИКАКО несмееш да му го подметнеш, туку треба да бидеш фер и да му кажеш дека чекаш дете од друг, а потоа тој ако навистина те сака ќе ве прифати и тебе и детето. Рзмисли, не е фер ни за него а ни за тоа дете кое еден ден ќе порасне. Не е фер да расте незнаејќи кој му е вистински татко и никогаш да не го запознае. И плус кога тогаш тоа ќе се дознае и тогаш ќе биде уште поголем проблем а и ти ќе живееш секогаш со таа грижа на совест. Размисли и кажи ни што си одлучила. Поздрав ;)
     
  9. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Најголемата грешка што можеш да ја направиш е да му го подметнеш детето на овој. По подло и бездушно нешто од тоа нема, а се друго што ќе одлучиш си е твое. Се гледа дека си уште дете затоа што на никој зрел човек не би му текнало ова што ти мислиш да го направиш. Како и да е некогаш ќе дознае и тек тогаш мислам дека на клоци ќе леташ :fubar: а замисли само колку ќе си го повредиш сопственото дете кога ќе дознае што си направила и цел живот си го лажела. Размисли си многу убаво ова не е ни шала ни заебанција тука проблем во кој се вмешани повеќе души немој да мислиш само на себе и да бидеш себична. А најпаметно што можеш да направиш е прво да и кажеш на мајкати колку и да те осусдува па мајка ти е верувај ќе има разбирање и ке ти помогне и таа најпаметно ќе те посоветува.
     
  10. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Со вакви размислувања , девојко јас искрено би ти препорачала да си размислиш за абортус.
     
  11. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Или да стенеш заби и да го поминеш најтешкиот дел од твојот живот сотоа што ќе им признаеш на родителите што се случило, а и на таткото ќеим кажеш дека нема да абортираш. Ќе ти биде тешко, а со тек на време сите ќе си легнат на брашното. Ако не го сакаш вториов како ќе живееш со него?
     
  12. sadbaby

    sadbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    12
    se luti na taa odluka i mi vika i toj deka eden den ke se doznae se bez razlika kolku uspesno ke go izvedam toa . jas mu summ mnogu luta sto vednas koga dozna deka sum bremena mi rece da abortiram a tolku sakav da imam dete so nego, no eve izgleda nisto od toa nema da ima. najdobro e da go abortiram i da pocnam nov zivot so drugiov da im ja ispolnam zelbata na moite roditeli
     
  13. sadbaby

    sadbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    12
    bi sakala da e vaka, megutoa ne e taka lesno. nema da mi dozvolat da bidam so drugiov
    so votriov si vikam mozebi so tek na vreme i ke go zasakam nekako
     
  14. sadbaby

    sadbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    12
    znam samo deka i kazal deka saka razvod, a taa dali prifatila ne znam, makar sto mislam deka nema da saka bidejki veke dve familii se spoile
     
  15. sadbaby

    sadbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    12
    utre izgleda i ke go napravam toa... lele dusava podobro da mi ja otkornat otkolku ova sustestvo vo mene. sakam da go napravam toa ednostavno zosto sakam koga doznav da bev radosna i jas i covekot so koj go imam ili ke go imam deteto a ne da se nerviram a toj da mi vika abortiraj. sakam miren i spokoen zivot, cel zivot go minav vo nervozi i problemi :(((((
     
  16. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    е не те разбирам извини ама воопшто. имаш само 20 години, млада девојка кја е препуштена на кариерата ете студираш вложуваш во себе. во ред правилна одлука ќе донесеш да абортираш. јас сум против абортусот но подобро да абортираш отколку цел живот да си го упропастиш. а што се однесува до твојата констатација да им ја исполнам желбата на мојте родители јас би ти кажала ако не го сакаш вториов зошто мора и да си со него. не те разбирам па абортирај и откачи ги двајцата ќе си најдеш некој трет. знам дека не е лесно да си во твоја кожа али мој совет е тоа. освен ако не ти е целта со кој и да сум само мажена да сум. значи млада си откачи ги двајцата стави црта на животот и глупостите до сега и продолжи сврти нов лист со особата која што ти ќе ја засакаш и вистински ќе и се предадеш. па среќно и свати тука никој со никој не се познава ама ете бар нашите мислења се дел од тоа како бар ние би постапиле да сме во твоја кожа. па среќно ;)
     
  17. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Ќе ти кажам уште нешто... Живот без љубов со вториов, не почнувај само за да ги задоволиш твоите родители. Ако имаш некои чувства и за вториов, ане си сигурна во нив, а сепак мислиш дека доколку би му пружила шанса би можеле да се развијат, тогаш остани со него, кажи му за твојата состојба, па можеби и ќе го прифати детето без лаги и подметнувања. А ако си сигурна дека немаш никави чувства кон него, а сеуште го сакаш таткото на детето тогаш воопшто не се впуштал во врска со вториов, зошто без љубов таа е осудена на пропаст. Нема да може да опстои таа врска само заради тоа што тој те сака тебе. И неговата љубов ќе исчезне после некое време ако ти не му ја возвратиш.
    А што се однесува до првиов, незнам дали сте седнале да направите сериозен муабет, но тоа однесување за негова возраст е крајно несериозно. Како тоа сте си имале односи свршувал во тебе, убаво ви било, како што имаш кажано во една друга тема, асега ај абоортирај!!! Како смее така? Тоа на тебе ти личи на љубов? Мислиш дека тој човек те сака штом вака постапува? Па нека го заврши тој развод и нека седне како човек да прави муабет со твоите родители. Тој е зрел маж, ако нема храброст да направи муабет за се отворено со твоите тогаш, што очекуваш од него како татко на твоето дете? И акко после тоа ти да го сакаш? Зарем ти треба таков незрел , неодлучен, нестабилен, плашлив?
    Размисли убаво и најважно од се, разговарај со твоите дома. Тие ти се родители и колку и да се лутат на почетокот, ќе ти простат и ќе застанат на твоја страна за да донесете правилна одлука. Само на нив можеш вистински да се потпреш во оваа ситуација. Тие те сакаат безрезервно и безусловно, ти си нивно дете.
     
  18. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    И јас сакав да те советувам истото што и карак , сепак си мн млада јас мислев постара дека си па сега видов, животот е пред тебе , а во секој живот има нервози и проблеми не е само кај тебе , за детето додека не е касно можеш да абортираш а за машките би ти рекла батали ги двајцата ,вториот не го сакаш а тој првиот не те ни заслужува ... за среќа за брак за дечковци и деца ке имаш многу време понатака ... ств ти посаквувам среќа .поздравче од мене
     
  19. sadbaby

    sadbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    12
    mngu go cenam ova sto site mi pisite i mi davata na nekoj nacin poddrska i soveti bidejki na nikoj ne mu imam kazano i mi e mnogu tesko. fala vi mnogu, a ke te poslusam i tebe
     
    На snegulka21 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sadbaby

    sadbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    12
    prviov pred eden mesec dojde doma, i i m kaza na moite i tie fino lepo mu kazaa moite ponastrana od kerkani i da se razvedis taa nema da bide so tebe, ednostavno vo nivnite oci toj e nikoj ako za mene e princot, i razgovarav so majkami na najubav nacin mi rece kerko , toj ne e za tebe, te molam trgnise. jas i kazav deka nemozam, mi rece ke mozis. ti si dete ke zasakas nekoj pak, ova ne e ljubov.