1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да го родам и гледам со друг маж?

Дискусија во 'Бременост' започната од sadbaby, 22 август 2010.

  1. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    ти мораш да и кажеш на мајкати а и со кој дечко и да одлучиш да пстанеш тоа е твој избор ти ке бидеш со него не мајка ти ... а за бременоста мислам дека треба да дознае,разговарај и со вториот маж може ако те сака да ти прости и да го прифати детето ... ако мислиш дека имаш бар мали чувства за него обиди се... да абортираш е најлесно ама дали понатака ке можеш пак да имаш дете не знам ... и во оваа бременост ке мораш многу да се чуваш зашто многу млада си абортитала... од грешките се учи да ама ти гледај да не правиш уште грешки и не донесувај сама одлука .... зашто ти сега не размислуваш со ладна глава туку мислиш како полесно да поминеш поубаво епа нема така избери го потешкиот пат ... и се ќе се среди... сепак сама си виновна за ситуацијата во која се наоѓаш и треба да сносиш последици .
     
  2. sadbaby

    sadbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    12
    ....potpolno si vo pravo, od zbor do zbor :x
     
  3. artemis

    artemis Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски
    Не сакам да те осудувам. Еднаш се случила грешка, сега вторпат. Но сепак, твоето здравје е важно и мора убаво да размислиш.

    Мој совет
    Прво, разговарај со првиот уште еднаш. Ако прифати да бидете заедно со бебето - добро, ако не - остави го тој човек засекогаш. Не си во ситуација втор пат да абортираш.
    Мислам дека со тој добриот не треба да почнеш живот ако не го сакаш. Тоа не е живот.
    Трето, на крај (ако таткото не те прифати), тогаш седни си со родителите ( се надевам дека твоето добро а не на комшиите ќе им биде поважно од се) и заедно размислете што понатаму.
    А ако опција е абортус, тогаш претходно со совет на доктор и тоа мн добар гинеколог за евентуални последици.
    И на крај, куп жени родиле сами па ништо не им фали, а еден куп родиле во брак, па се развеле. Нема гаранции, само разум за понатака.
     
  4. sadbaby

    sadbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    12
    praev muabet so prviot mi vika ne e sega vreme da gi resime problemive doma, domati posle ke si bidime zaedno pa ke imamae deca, sega abortiraj go i celo vreme me ohrabruva da go storam toa. ama ne mi e vo koza da znae kako mi e drugo e maz, drugo e zena.
    si vikam utre da odam da go abortiram
    da mi bese sega, prv pat ke go abortirav vednas, jas poveke se mislam poradi toa sto ovaj ke mi bidi vtor pat ista maka, toa me plasi me ubiva me kornii bidejki znam kako e imam pominato niz toa
     
  5. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Идиот невиден!Ќе си бидиме заедно после ќе си имаме деца.
    Ако не бил спремен што воопшто го правел мајмун!
    Биди храбра и силна.Не потпаѓај под туѓо влијание и не дозволувај мајка ти да одлучува со кого да останеш.Како што кажаа и другите и да останеш со тој другиот без љубов тоа не е живот туку тортура.
    Ајде пиши ни што си направила :*
     
  6. sadbaby

    sadbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    12
    утре ке одам ке абортирам, мислам дека најдобро ресение е , никој не е должен мене туѓо дете да ми гледа, без разлика колку е добар
     
  7. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Мој совет девојко е да НЕ АБОРТИРАШ!!! Еднаш си добила шанса, нема пак! Вака направи- кажи му дома, роди го детето, ако не те прифатат- живеј сама, работи а побарај од неговиот вистински татко барем да го издржува, основните трошоци за него да ги плаќа! Со тек на време кога ќе го родиш тоа детенце, ќе омекнат и твоите, а тој ќе се свести дека има свое дете и ќе сака да е покрај него, така ќе бидеш среќна! Не прави погрешен чекор, не го фрлај ова дете. штом Бог ти дал шанса повторно да имаш значи дека треба да го родиш! Послушај ме! Ова е најпаметно што можеш да го направиш!
     
    На Me.Myself.and.I.Ava му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    toj prviot znae deka ednas imas abortirano?
    i najdobro sto i da resis prviot da go zaboravis,stom te tera da abortiras toj ne te saka,a i sigurna si deka saka da se razvede pa i toj bil mlad,ili veruvas na negoviot zbor,jas ne bi mu veruvala,si pomislila deka so tebe e samo za avantura,kolku god. e toj vo brak, ako stvarno te saka i se razveduvase bas sega ima stvarno pricina za razvod ako te saka ,a ne da te tera da abortiras,na kolku god abortira prviot pat
     
  9. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    мислам дека покрај се првиов си игра со тебе му служиш за задоволување на неговите потреби. ако те сакаше ќе те прифатеше и ќе го родеше детето. навистина треба да имаш многу среќа да поминеш без последици и на втор абортус. леле навистина се надавам дека ќе биде се ок но како што кажа некој биди внимателна кажи дека имаш еден абортус и најди најдобар доктор. среќно и памет во глава за друг пат не секое летенце детенце.
     
  10. sadbaby

    sadbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    12
    ne znae deka imam abortirano na 16 god nemozev da mu kazam, me teral da abortiram za moe dobro bidejki mi mislel najarno ova bilo za moe dobro taka mi rece, mozebi i ima pravo, koj znae. samo bog da ne me kazni za istava postapka povtorno
     
  11. sadbaby

    sadbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    12
    nemozam da ne abortiram svati me kako ke go gledam detevo :( so koj?
     
  12. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    Не се согласувам со ова..А што ако не се врати?Има и такви луѓе на кои едноставно не им е гајле за ништо освен за својот интерес...Што ако остане со својата жена а она остане сама?а и не и ни треба воопшто кога е таков кога ја остава на цедило,таа сама треба да го напушти а не он неа.а од друга страна таа како што рече не е во состојба финансиски да го чува детето ,тоа не е мала обрска а таа е премногу млада за да го истрпи тој товар па уште и сама...Мислам дека е најпаметно ако веќе го задржува детето да му каже на вториот или пак немора воопшто да биде вториот може и трет некој да биде што таа ќе го избере и ќе ја прифати он...А ако се одлучуваш на абортус распрашај се убаво консултирај се и ако е се ко што треба абортирај и почни си го животот од почеток ,ни со првиот ни со вториот , живеј си го животот но со памет во глава!!! :!: заврши си го факултет најди си работа а во меѓувреме секако дека ќе се најде некој што ќе те сака и почитува но и што ти ќе го сакаш и почитуваш...
    Што и да решиш СРЕЌНО и пиши ни што си направила :hai:
     
  13. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    na 16 god si abortirala :( a slucajno dan e od istiov,
    uh bre devojce stvarno si na golema maka,teska odluka razmisli dobro konsultirajse i so dr.deka ti e 2 pat,i da go zaboravis pod hitno sto i da resis....
    kolku vreme kaj sto e oozenet toj,znaae li negovata zena za vas,i kolku vreme si ti so nego
     
  14. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Не сакам да ја карам sadbaby ама се додека постои опцијата АБОРТУС она ќе ја користи.
    Среќа што повторно си останала трудна, многу девојки не ја имале таа среќа, спремна си тоа да го ризикуваш?
    Зарем не научи како да се заштитиш од несакана бременост после првиот абортус ?
    Што ако не можеш повторно да забремениш после вториот абортус, спремна си на тоа ? На машките нема ништо да им биде, ќе најдат некоја друга да забременат, а ќе го направат тоа во првиот момент кога ќе посакaат дете.

    На тебе паднал целиот товар, мој совет ти е да родиш , а таткото да ја понесе одговорноста за тоа дете, без разлика дали ќе бидете во брак или не, дел од одговорностите се негови. Факултетот е најмал проблем, немој да мислиш дека кога ќе дипломираш сите врати ќе ти се отворат, а пари од небо ќе паѓаат.

    Подобро да имаш дете и да го чуваш во скромни услови отколку да имаш пари, а да не можеш да раѓаш.
    Од глад до сега никој не умрел во земјава, а нема секогаш да бидеш во ваква финансиска ситуација.
     
  15. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    deteto e najgolem blagoslov
     
  16. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Ама и родителите треба да бидат благослов за детето. лесно е да се рече роди го, а после кој ке го чува тоа дете, ако ниту таткото на детето, ниту нејзините родители не го прифаќаат сама ли ќе го чува? Со кој материјални сретства? А за психичка спремност да биде мајка воопшто да не спомнувам :tmi: Мој совет да разговараш со твоите по секој цена, ако ти се согласат да те поддржат материјално размисли за да го родиш детето, а ако не консултирај се со добар лекар
     
  17. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    mora da se konsultira so dr.i na majkata moze prvo da i kaze ako ne na tatkoto
     
  18. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Јас реков-тој да и помага, сепак е таткото! А што? и ова дете да го исфрли? Нема да умре од глад, сепак има родители, кога ќе имаат внуче нема да го остават на улица! Има решение ако навистина го сака детето, ќе се жртвува, ако го абортира може цел живот да нема деца и тогаш ќе си рече “ех да си го родев, скромно ќе го гледав, но ќе го имав!“
     
  19. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Без разлика колку е тешко, колкави тешкотии ќе има со финансиите и сите искушенија што следуваат доколку сама одгледува дете и јас се согласувам со Ози дека не треба да абортира, да си го роди бебенцето и да си го гледа сама.
     
  20. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Извини ама ти од старт си оставена сама на себе. Треба што побрзо да одлучиш што ќе правиш, дали ќе го избереш потешкиот пат и сама ќе се грижиш за детето или едноставно ќе абортираш, но внимавај веќе имаш направено абортус на 16 год. ( за тоа немам коментар). што и да одлучиш знај дека ќе те прати цел живот.
    Јас сум самохрана мајка ( сопругот ме остави кога дознав дека сум бремена, сакаше кариера а не деца) и во најтешкиот момент од мојот живот одлучив дека треба да подарам љубов и топлина на мојата ќерка. Тој пат нималку не е лесен, а одлуката е само твоја и ничија друга.
    Поздрав
     
    На FBI му/ѝ се допаѓа ова.