1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да имаме односи?

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од Ledena, 19 јануари 2010.

  1. Malika26

    Malika26 Нов член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Sfativv deka ne sum spremnaa.
    Ne sakav nisto da dobijam nitu da postignam.. samo sakav da razmenam mislenje so nekoj poiskusen koj go pominal toa.
     
  2. MG3

    MG3 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 август 2016
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    2.691
    Пол:
    Женски
    Здраво. Имам 18 години и имам дечко 8 месеци. Со него сме разговарале на оваа тема, тој ми ставил до знаење дека ќе ме чека и не ми врши притисок.. Но, ме интересира кога според вас е вистинското време за прв однос, конкретно во мојот случај? Во најблиска иднина секако нема да се случи, но на 1 година од врската веќе би можело.. А јас сум од оние шо си планираат за се унапред :D Така да, пишете ми што мислите.
    И нешто друго, родителите не би ме поддржале во одлуката, на пример мајка ми си има зацртано дека тоа не треба да го направам до 20 години.. И одсекогаш ми зборувала за несакана бременост и лоши последици од сексот, за да ме заплаши, секако со добра намера и сакајќи да ме заштити.. Го разбирам сето тоа.. А јас пак одсекогаш си велев дека после 18 ќе почнам да размислувам на темава.. и ете сега се прашувам кога е вистинското време за таков чекор. Секој совет е добредојден. Поздравии :hug:
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  3. corapce

    corapce Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Кога ќе осетиш дека по природен тек на нештата сакаш да го направиш тоа.. само кога ќе ти дојде е најубаво... а не е битно колку сте во врска, може и по месец дена да сфатиш дека тој е тој и дека сакаш.

    @MG3 И секако, со кондом :!: :lol:
     
    На kjukli, КикиМаус и MG3 им се допаѓа ова.
  4. elvittta

    elvittta Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски

    Се пронајдов во напишаното.
    Исто и јас се мислев. И стално велев, до 18 нема односи потоа може.И секако да е со личност што имаш доверба, ти значи и го сакаш.
    Чекав да наполнам 18 па да мислам , но на крај се случи на 17 спонтано. Инаку и јас одев 8 месеци кога се деси тоа.
    Тој ден не планирав. И подобро е непланирано, но да си спремна и опуштена.
    Доколку и ти сакаш зошто да не? :)
     
    На kjukli и MG3 им се допаѓа ова.
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Добро е што ти рекол дека ќе чека. А јас ќе ти речам, не се залажувај многу за односи. Ќе ти дадам два примери зошто ти го кажувам ова.
    Прво, мој пример. И мојот дечко ме чекаше и најпосле јас реков океј, спремна сум за тоа. И го направив, демек од љубов. Арно ама љубовта пукна еден ден и што се случи? Сфатив дека сум погрешила и нешто толку драгоцено сум дала на погрешен.
    Втор пример, моја другарка. Има дечко со кој се заедно 6 години. И со години, долго време немаа односи! Знам, ми кажуваше, плус и мене ми даваше совети околу тоа, не сакаше да направам грешка ама за жал направив. И така сега тие се пред брак, чекаат другаркава да заврши факултет.
    Еве и трет пример ќе ти дадам. Бившиот дечко мој има сестра на твоја возраст и не дозволува ни дечко да има а не па односи затоа што знае како функционира машкиот мозок. И кога веќе ти си ја зачувала твојата невиност, чувај ја уште, чувај ја додека не го најдеш тој со кого треба да ја изгубиш. Немој да дозволиш да бидеш искористена во името на некаква си љубов за која не си сигурна колку ќе трае. Верувај ми, имам другарки кои имаат 22 години и се девици и не им се смее никој, не е тоа срамота. Остави што ти викаат сите околу тебе, искуства ова она. Ти, девојче, вредиш и не се упропастувај. Најдобронамерен совет ти е ова. :) А твојот дечко штом рекол ќе чека, се надевам доволно ќе чека и ќе испадне дека со него е тоа вистинското. :)
     
    На Bojana.20, Aleksandar1212, Gushkalo и 3 други им се допаѓа ова.
  6. corapce

    corapce Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Некако преозбилно гледаш на ова @Bitter-Sweet .

    Па валда не се очекува тој што ќе те скине, тој истиот да те земе за жена? Ако девојчето е вљубено, дечкото ја почитиува и им е убаво заедно не гледам зошто да не го направи тоа. А дека врските прекинуваат тоа да, ама не е ништо страшно. Не гледам зошто би се каела, тоа е младоста. Зар да се чека некој не знам.... принц на бел коњ, совршен до болка,кој со години ќе мора да докажува неверојатно силна љубов?
     
    На T.e.d.d.y, sparklie, Antolinaa и 8 други им се допаѓа ова.
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Гледам озбилно затоа што сум дошла до возраст да гледам озбилно и сум поминала што сум поминала. Размисли добро. Постарите се што кажуваат е за добро. :)
     
    На MG3 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Па ако е права љубов зошто завршува? Која е поентата тогаш да се биде блудник? :) Не е ништо страшно,ќе ја скинат.. и после 1,2 недели ќе им раскине и овде на форуми ќе почне патетиката дека животот не е фер........................... цела вечност ист филм...
    Блудот е чиста себичност и животинско однесување.. :)
     
    На cresa-jagoda и MG3 им се допаѓа ова.
  9. Херкул

    Херкул Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    1.294
    Пол:
    Машки
    Па како поинаку да гледа? Сексот е озбилна работа. Со него деца се прават, ние сме продукт на нечиј секс :) И не само тоа, сексот, доколку се практикува во вистински контекст, најсилно поврзува две личности. При сексот се лачат хормони и ензими кои создаваат силна емотивна врска меѓу луѓето. Гуглај Sexual bonding и ќе видиш поеќе статии на оваа тема. Затоа и многу потешко се преболува првата љубов со која некој имал односи. Се врзал со неа/него, земал дел од неа и таа од него. Да, колку и да звучи чудно, кога имаме секс со некоја личност, ние земаме дел од неа и таа од нас. Ако сме во брак со таа личност, тоа е супер, ама ако раскинеме и потоа ние сме со друга, таа со друг, сексот или поврзувањето што сме го имале, не ја постигнало целта и оставило само негативни последици.
    Знам дека на ова ќе ми контраат оние што сексот го сметаат само како спортска активност, само како хедонистичко уживање, али убеден сум дека сексот е нешто повеќе од аххх уффф јеааа
     
    На SummerGirl, MG3, Bitter-Sweet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Punk girl

    Punk girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    И да даваш и да не даваш пак ќе овенеш еден ден 8)
     
    На MG3 и corapce им се допаѓа ова.
  11. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    @Херкул е апсолутно во право. Интимните односи се многу повеќе и многумина всушност и не ги разбираат. :)
     
    На SummerGirl, MG3, Херкул и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. corapce

    corapce Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Па баш поради возраста... од оваа перспектива вака гледам.. имам тупено тупено... а сега гледам дека било залудно. Треба да си уживаш во животот.

    А ни моето искуство не беше розево, се изнаплакав 6 месеци од кога раскинавме со тој што ми беше прв. Ама не се покајав што првото искуство ми било убаво. Можеби не сме биле компитабилни заедно за да градиме озбилна иднина заедно, но во дадениот момент сум се чувствувала дека го сакам, дека ми е пријатно покрај него (ме прифаќа целосно мене и моето тело), ме почитува и дека е приордно да имаме односи. Мислам дека нема поубаво. И нема зошто да се меша едно со друго. Е сеа добро, освен ако тој човек не е некој идиот најголем, али тоа си останува на лична проценка.:wasntme:
     
    На MG3, Viktorijaaa5 и Anon им се допаѓа ова.
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    @corapce викаш требало да си уживаме во животот... може да се ужива и без секс, што знам. А уште како би уживале кога животот би го поминале со тој на кој сме го препуштиле нашето тело за прв пат.
     
    На MG3 и HUNK им се допаѓа ова.
  14. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Морав да го споделам постот на Дабриа тука. Потполно се сложувам со неа.

    Ако го сакаш дечко ти, те привлекува и сакаш да имаш секс со него, мислам дека не е битно колку време сте заедно. Ама, ако си ти спремна! Психички! @MG3

    Никогаш не сум си кажала дека мора да поминат 6 месеци, една година или слично за да имам секс со дечко ми. Глупаво ми е. Има хемија, има страст, го посакувам, wtf, што треба да чекам?! Да помине некој период за да не испаднам лесна? Хм... глупости!

    Искрено во моменталнава врска после месец веќе не можев да дочекам! :lol:

    Ама нели, секој со своето мислење.
     
    На Antolinaa, elvittta, MG3 и 5 други им се допаѓа ова.
  15. corapce

    corapce Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Хахахахах е добро, кога ќе дојде вториот има голема можност и да се разочараш од првиот. Али ако си се земеш со првиот нема ни да дознаеш и ќе мислиш ух, тоа е тоа. :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

    Не знам, секој со своето, јас само кажувам мој најдобродушен совет.:mm:
     
    На MG3 и kjukli им се допаѓа ова.
  16. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    А тек кога ќе дојде третиот, па ќе се освестиш и нови светови ќе запознаеш! :rofl::d:
     
    На MG3, blueeparadise, Kukla994 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Ц. |(
    Девојче ако се чувствуваш спремна за односи- впушти се во нив.
    18 години е океј. Само биди си информирана претходно за се.
    На крај краева твоја си е одлуката. Гледаш на некои тука му е план да се мажат со тој што ќе имаат прв однос. Јас прв пат кога имав односи (на 19 години) ни на крај памет не помислив на мажење и на поминување живот со некој. Си имав дечко, си одев 8-9 месеци пред да се случи тоа, и се уште одам со него.
    Ни ти ни никој друг не може да знае што ќе донеси иднината. Не се планира животот.
    Ако мислиш дека ти е време, слободно.
    Само одговорно.
     
    На MG3, Dabria, corapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.337
    Допаѓања:
    83.596
    Пол:
    Женски
    А мене пак не ми е јасно како може да се одредува кога ќе имаш односи за прв пат.Си зацртала после 18,полниш 18 и одма секс (facepalm) тоа дека си одржуваш ветување спрема себе или ... Не ми е јасно
    Јас мислам дека тоа треба да се случи тогаш кога ќе чуствуваш дека треба дури и да е моментална одлука,ако има хемија дечкото-девојка те привлекува го сакаш тоа со него не треба многу размислување. И 2години да те чека не е никаква сигурност дека после првиот секс нема да те остави.
     
    На Antolinaa, MG3, blueeparadise и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Najmnogu mi e zal za decava so nemozat da docekaat da se ebaat.
    Ne sakaat da sfata kolkava obvrska usvari e sexot. Zosto bre da se potresuvate posle so prasanja dali mozda ste bremeni od predsemenata tecnost, a?:worried:
    Mi docni dva casa pomoooosssss mozda sum bremenaaa?!?!?!
    Ne.si.go.komplicirajte.zivotot.com.mk
    Za.se.ima.vreme.uk
     
    На soffce, deskarada, Antolinaa и 5 други им се допаѓа ова.
  20. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.711
    Пол:
    Женски
    Прашањево на темата дали да се онадиме работата...